UTAZZ
A Rovatból

Ez Magyarország 10 legklasszabb kisvárosa

Több mint 4 ezer szavazat alapján alakult ki a lista Magyarország 10 kedvenc városáról.

Link másolása

Az Utazz másképp utazási blog olvasói megszavazták Magyarország 10 kedvenc kisvárosát. Több mint 4 ezer szavazat alapján az alábbi városok a nyertesek:

Szentendre

szentendre

Fotó: Harmath Bea

Ez a bűbájos városka a Dunakanyar kapujában, a Kőhegy és a Duna találkozásánál, a Szentendrei-szigettel szemben, gyönyörű természeti környezetben található. Nem csoda, hogy bekerült a listába, hiszen hangulatos, macskaköves utcái, Duna-parti sétánya, és pezsgő kulturális élete miatt nagyon kedvelik a kirándulók. Ráadásul Budapestről akár biciklivel is könnyen megközelíthető.

Tihany

tihany_herczeg_kinga

Fotó: Herczeg Kinga

Magyarország egyik legszebb fekvésű települése, látványos táj és természeti adottságokban bővelkedő község a Balatonba nyúló Tihanyi-félszigeten. Híres, még ma is meglévő nevezetessége a helynek a tihanyi visszhang vagy echo, amely a tihanyi apátság és a Visszhang-domb között keletkezett akkor, amikor még épületek a hang szabad oda-vissza terjedését nem gátolták. Tiszta, csendes időben még most is megfigyelhető, elsősorban télen. Az apátság mellett ma már levendulamezőiről is nevezetes, kivételes fekvése pedig páratlan lehetőséget nyújt a pihenésre, kikapcsolódásra.

Sopron

sopron

Fotó: Pölcz Klaudia

A mintegy hatvanezer lakosú város Magyarország nyugati határa mellett, az Alpokalján, a Soproni-hegység és Fertő tó melletti Balfi-dombság között, az Ikva patak völgyében épült. A „leghűségesebb város” (Civitas Fidelissima). A soproni borvidék központja, mivel a környék mikroklímája kedvez a bortermelésnek, Sopron a „kékfrankos fővárosa”. Belvárosa igazi kuriózum fa lépcsőházaival és festett falaival, a Tűztoronyból pedig csodás panoráma tárul elétek.

Kőszeg

koszeg_talpas_atesz

Fotó: Talpas Atesz

Vas megye nyugati szélén, az osztrák határ mentén, az Alpok keleti nyúlványai között a Kőszegi-hegység lábánál fekszik, a Gyöngyös-patak völgyében. A városban három kultúra keveredik: a magyar, a német és a horvát. A kőszegi vár és a csónakázó tó különösen népszerű a turisták körében.

Visegrád

visegrad

Fotó: Scheffer János

A Dunakanyarban, a Duna jobb partján, Budapesttől északra 30 km-re található, a Visegrádi-hegységhez tartozó hegyek koszorújában. Magyarország egyik legkisebb, de egyik legrégibb városa. Mátyás király egykori nyári rezidenciáját nem véletlenül szeretik annyira a kirándulók. A Fellegvárból csodás kilátás nyílik a Dunakanyarra, de Királyi palota vagy a Salamon-torony is tartogat érdekes látnivalókat.

Keszthely

keszthely

Fotó: Kertész Róbert

A Balaton nyugati végén, a Keszthelyi-öböl partján, a Zala folyó torkolatától északra fekszik, élénk turizmussal, fontos gazdasággal, ősi történelemmel és kultúrával rendelkező város. A Festetics-kastély, a Csigaparlament vagy a számos múzeum önmagában is sok látogatót vonz - és akkor a Balatonról még nem is szóltunk.

Esztergom

esztergom

Fotó: Rizsavi Tamás

A Dunántúlon a Pilis-hegység lábánál, a Visegrádi-hegységtől nyugatra fekszik, a Duna jobb partján. A Duna félkörben fogja körbe a várost, és két ágra szakadva alkotja a Prímás-szigetet. Fekvése miatt a Dunakanyar legfelsőbb városának is szokták nevezni. Itt található az ország legnagyobb Bazilikája, de a műemlékvédelem alatt álló belváros is gyönyörű.

Tata

tata

Fotó: Szabó Anita

A Dunántúl északi részén, a Kisalföld és a Dunántúli-középhegység találkozásánál helyezkedik el. A Gerecse és Vértes hegységet elválasztó Tatai-árok északnyugati kapujában, az Által-ér folyásánál található. Az „Élővizek városa” és 2010-ben a biodiverzitás magyarországi fővárosa lett, így ismerve el a város kötődését a természeti értékekhez. Tata közepén az Öreg-tó terül el, partján áll a Tatai vár. A vár mellett az Esterházy-kastély áll, utána a Hősök tere következik, ahol többek közt az egykori zsinagóga és az I. világháborús emlékmű található.

Gyula

gyula

Az Alföld délkeleti részén, a Fehér-Körös bal partján található, közvetlenül a román határ mellett. Magyarország legmélyebben fekvő területén, nyolcvannyolc méter tengerszint feletti magasságban, sík vidéken fekszik. A gyulai vár Közép-Európa legépebben megmaradt síkvidéki téglavára, amely a 14-15. században épült. A falai között található múzeum és a várszínház is. A Várfürdő az Alföld egyik legmodernebb, európai színvonalú strand- és gyógyfürdője, mely 19 medencéjével a Magyar Fürdőszövetség által minősített legmagasabb kategóriájú, négycsillagos strand- és gyógyfürdő minősítést nyerte el. Az Almássy kastély 8,5 hektár területű ősparkjában található. A gyulai kolbász hallatán pedig bárkinek összefut a szájában a nyál... :)

Hévíz

heviz

Itt található a világon egyedülálló természetes tőzegmedrű gyógytó, melynek köszönhetően kereskedelmi szálláshelyeken eltöltött vendégéjszakák tekintetében Magyarország második legnépszerűbb települése Budapest után. A tó mellett érdemes megnézni a Városházát, a város gyönyörű templomait, és az egregyi borozókba is tehettek egy kis kitérőt pár korty finom bor kedvéért.

Tokaj

tokaj

Tokaj csak néhány szavazattal maradt le a tízes listáról, ezért kapott helyet a felsorolásban. A híres Tokaj-hegyaljai borvidéken fekszik, két folyó, a Tisza és a Bodrog találkozásánál, a Kopasz-hegy lábánál. A tokaji bor és a borospincék mellett az egykori zsinagógáért és a városka szép templomaiért is érdemes idelátogatni. A hangulatos belváros mellett, ha itt vagytok, nézzétek meg a Rákóczi-Dessewffy kastélyt és az egykori tokaji vár maradványait is.

A cikk elkészítéséhez a Wikipédiát is felhasználtuk.

Ha neked is tetszenek a fenti városok, nyomj egy lájkot!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


UTAZZ
A Rovatból
Jelentősen megnőtt a Velencei-tó vízszintje, majdnem háromszorosa a két évvel korábbinak
Volt ok az aggodalomra, mert a tó annyira leapadt korábban, hogy már csak 53 centiméternyi víz volt benne. Megmutatjuk milyen volt.

Link másolása

Csütörtök reggel Agárdnál 145 centimétert mutatott a vízmérce - írja az Időkép.

Már február elején újra a régi fényében pompázott a Velencei-tó, a 2022-es kritikusan alacsony vízállást követően ugyanis ekkorra 75 centiméterrel emelkedett a vízszint.

Az elmúlt időszakban ez az emelkedés tovább folytatódott, csütörtök reggel már 145 centimétert mutatott a vízmérce Agárdnál, vagyis az 53 centiméteres rekordalacsony vízállás óta mára közel egy méterrel (92 cm) emelkedett a Velencei-tó vízszintje.

Ez az érték már meghaladja a 140 centiméteres alsó szabályozási szintet, így a tó újra a régi fényében pompázik.

Ilyen állapotok volttak 2022-ben:

Link másolása
KÖVESS MINKET:

UTAZZ
A Rovatból
Itt a lista Európa legélhetőbb városairól – egy magyar is bekerült a száz legjobb közé
Élhetőség, szerethetőség és a gazdasági lehetőségek mentén írták össze Európa legjobb városait.

Link másolása

Megjelent a Resonance Consultancy legfrissebb listája Európa 100 legjobb városairól. 2024 első tíz helye így alakult:

1. London

2. Párizs

3. Berlin

4. Róma

5. Madrid

6. Prága

7. Barcelona

8. Amszetrdam

9. Isztanbul

10. Milánó.

A három fő szempontjuk az élhetőség, a szerethetőség és a gazdasági lehetőségek voltak. Ezek alapján mindössze egy magyar város, Budapest került be a száz legjobb közé. A magyar főváros a 20. helyet szerezte meg.

A teljes listát itt lehet böngészni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

UTAZZ
Lezárták az egyik legnépszerűbb magyar kirándulóhelyet – balesetveszélyes a Rám-szakadék
2024. április 24-től kezdődően további tájékoztatásig nem látogatható. Az ok a klímaváltozás, ami ronthatja a kőfalak állékonyságát.

Link másolása

A Telex írta meg a Pilisi Parkerdő felszólítására hivatkozva, hogy a klímaváltozás hatásai miatt a Rám-szakadék jelenlegi állapotában veszélyes.

A klímaváltozás miatti hosszú, aszályos időszakok és rendkívül nagy mennyiségű csapadékkal járó esőzések váltakozása a Rám-szakadék kőfalainak állékonyságára is negatívan hat, ezért a Pilisi Parkerdő a látogatók biztonsága érdekében a helyszínt a teljes körű geológiai és statikai vizsgálatok elvégzéséig és kiértékelésééig ideiglenesen teljes egészében lezárja

– olvasható a közleményben.

A túrázni vágyók így a Rám-szakadék elkerülő útvonalaként a Lukács-árokban futó sárga sávú jelzést tudják használni.

A Rám-szakadék természeti adottságai miatt hazánk egyik legnehezebben járható jelzett turista útvonala, ahol még kőgurulás vagy sziklaomlás is előfordulhat. A szakadékot emiatt csak saját felelősségére látogathatják az érdeklődők.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


UTAZZ
Drága lesz idén a családi nyaralás, akár 30 ezer is lehet csak a strandbelépő
Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23.700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen, ott még drágább lesz bejutnia egy családnak.

Link másolása

<

Drága lesz idén strandolni, egy család számára már a belépő is több tízezres kiadást jelent majd – derül ki a Blikk összeállításából. Azt írják:

Van olyan strand, ahol a családi jegy is 23 700 forintra jön ki naponta. Ahol pedig nincs ilyen összevont kedvezményes belépő és két gyerekjegyet is muszáj venni, a számla közelít a 30 ezer forinthoz.

Budapesten a legnépszerűbb a Palatinus a lap szerint, ahol június 15-től 5000-5500 forint lesz a belépő. Az előszezonban egy családi belépő 11 ezer forint, június közepétől már 13 900 illetve 15 300 forintot kell fizetniük, létszámtól és hétköznaptól, hétvégétől függően.

Kiemelkedik az áraival Hajdúszoboszló, ahol 8500-9000 a felnőtt jegy, a gyerekeknek pedig 5500 illetve 6000 forintot kell fizetni. Egy kétgyermekes családnál ez éppen 30 ezer forint, viszont a jegy érvényes lesz a csúszdaparkra is.

Szegeden a legdrágább a szimpla strandbelépő: a felnőtteknek 8300, a diákoknak 4600 forintot kell fizetniük. A családi jegy 23 700 forint.

Az olcsóbbak közé tartozik a Gyulai Várfürdő, felnőtteknek 4300, diákoknak 3900 forintért. Eger strandja pedig most 3800 forintos napi és 9700 illetve 12 100 forintos családi belépővel látogatható.


Link másolása
KÖVESS MINKET: