UTAZZ
A Rovatból

6 izgalmas hely, ha egy hosszú hétvégére „valami másra” lennél kíváncsi

Közeli és távoli helyek, amiket vegyél fel az utazós listádra: a híres fehérsziklák, a vár, amely megihlette Walt Disney-t is, a hobbitfalu, vagy a három ország ölelte középkori város.


Egyre többen vannak, akik szívesen vállalkoznak egy-egy hétvégi kirándulásra, utazásra, sokan akár messzibb tájakra is elmerészkednek ilyenkor. Az úticélok között ott vannak az „örök kedvencek”, de érdemes ezek mellett néhány kevésbé felkapott helyet is felfedezni. Most néhány ilyet válogattunk össze:

1. A Fertő-tó másik oldalán

Nem kell messzire menni, hogy egy másik világba csöppenj. Elég Közép-Európa harmadik legnagyobb állóvizét felkeresni – a túloldalon. Az osztrák partszakasz is gyönyörű és még néhány különlegességet is rejt. Megtudhatod a pezsgőkészítés titkait, és a Fertő–Fertőzug Nemzeti Parkban - amely egy óriási természeti rezervátum - madárlesből figyelheted a nádasban a madarakat. De persze kipróbálhatod a hajókázást, a vízi sportokat és a szuperül felszerelt strandot is.

2. Ahol a mese életre kelt

Számos filmforgatási helyszín vált turisztikai célponttá, ám a Gyűrűk Ura trilógia és A hobbit rajongók mellett bárkit elvarázsol Új-Zéland egyik legismertebb látványossága, a Matamata közelében található Hobbitfalva, a Hobbiton. A falu gyönyörű vidéken található. A Gyűrűk Ura regény alapján felépített falucska egy részét a forgatás után ugyan elbontották, de A hobbithoz újra felépültek egyes részei, melyek ma már látogathatók. Aki eljut ide, az valóban egy mesében érezheti magát, megnézheti a kunyhókat, a kis kerteket, a tavat, a Zsákvég utcát, a kis padot. Az egész olyan, hogy az arra sétáló úgy érzi, bármikor előbukkanhat egy szereplő, és megelevenedik a történet. Sőt a kocsmájában még vendégül is látják a vendégeket. (Új-Zéland persze messzi úticél, így az ott tartózkodás idején érdemes egy hétvégi napot erre szánni.)

3. A három ország ölelte város

Svájc harmadik legnagyobb városa, Bázel a Rajna két partján terül el, és tökéletes hétvégi „kiruccanást” ígér. A sokszínű, izgalmas város különlegessége, hogy három ország határán fekszik: Franciaország, Németország és Svájc is elérhető akár egy vacsora, vagy kirándulás céljából. Bázel 2000 éves történetét ma is őrzik az óváros középkori utcái, az antik üzletek, a kis bisztrók, és az Európában egyik legszebb állapotban megmaradt történelmi városmag, ahol jó pár 15. századi épületet is meg lehet csodálni. Számos érdekesség is fűződik hozzá, például: 1543-ban a városban adták ki az első teljes tankönyvet az emberi anatómiáról. A könyv címe De Humanis Corporis Fabrica.

4. A szerelem szigetének vára, mely Walt Disney-t is megihlette

A Szent Hilárión vár és a csodás vidék megér egy utazást. A háromszintes vár romjaihoz sok lépcsőn lehet feljutni, de aki vállalkozott már rá, az állítja, hogy megéri a látványért. Sokak szerint a világ egyik legszebb kilátása nyílik innen. A története is különös, és kalandos. A vár felfedezése után pedig kihagyhatatlan program a tengerből kiemelt Nagy Sándor korabeli kereskedőhajó, amely a világ legrégebbi, egyben maradt fahajója a maga 2300 évével.

5. A fehérszikláiról híressé vált hely titkos alagútrendszert is rejt

Dovernek és a várnak évszázadokon át fontos szerepe volt. De itt van például Anglia a legközelebb Európához – kb. 34 kilométerre. Emiatt a La Manche csatornán tiszta időben át lehet látni a túlpartra is. Közelségének köszönhetően a legforgalmasabb átkelőhely és sokan ezt a helyet választják a Csatorna-átúszásra is. A várban több érdekes kiállítás is van, de a legizgalmasabb a titkos alagútban kialakított rejtett harcálláspont, amelynek fontos szerepe volt a II. világháború idején is. A várból remek séta vezet végig a híres sziklák mentén, egy régi kis világítótoronyhoz, ahol békebeli módon lehet lazítani, pihenni, sárkányt eregetni.

6. Koronázóváros a Duna partján

Pozsony hagyományos koronázóváros volt a török hódoltságtól kezdődően. Miksa 1563. szeptember 8-án történt koronázásától kezdve, V. Ferdinánd koronázásáig a Habsburg-házból származó 12 uralkodót és 7 királynét koronáztak meg a Szent Márton székesegyházban. A Dunapart, a hidak és a belváros régi szép épületei, a templomok, paloták és persze a jófajta sörök is biztosítják a remek kikapcsolódást.

Még több érdekes helyről, látnivalóról olvashatsz az Utazz rovatunkban ITT.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


UTAZZ
A Rovatból
Mától ezrével fordíthatnak vissza magyarokat a reptérről, hiába van érvényes repülőjegyük
Ha az Egyesült Királyságba készülsz, és erről az egy fontos változásról megfeledkezel, rémálommá válhat a tervezett utazás.


Aki ma Angliába vagy Skóciába utazna, de nincs a birtokában egy fontos engedély, az már a repülőtérről visszafordulhat.

2026. február 25-től ugyanis a brit hatóságok lezárják a kiskapukat.

A tavaly bevezetett elektronikus beutazási engedélyt, az ETA-t, mostantól kőkeményen ellenőrzik. A türelmi időszaknak vége.

A brit belügyi tárca szerint az új rendszer bevezetésének célja egyértelmű.

„Az Egyesült Királyság ETA-rendszere növeli a határbiztonságot azáltal, hogy a brit kormány már az utazás előtt információt kap azokról, akik be akarnak lépni az országba. Ez lehetővé teszi számunkra, hogy megállítsuk azokat, akik fenyegetést jelentenek”

– nyilatkozta a Határőrség vezérigazgatója.

A szigorítás lényege, hogy a légitársaságok szerdától már a repülőgépekre sem engedik fel a reptéren azokat, akiknek nincs elektronikus beutazási engedélyük.

A kötelezettség arra a 85 nem vízumkötelezett országra vonatkozik, amelyek állampolgárainak a brit kormány előírta az engedély kiváltását. A szabály azokra is érvényes, akik csak átszállnak az Egyesült Királyságban, de közben a brit beléptető pontokon útlevél-ellenőrzésen esnek át. Mentességet élveznek a brit és ír állampolgárok, illetve azok, akik érvényes brit vízummal vagy tartózkodási engedéllyel rendelkeznek.

Az ETA legfeljebb hat hónapi tartózkodásra jogosít egy belépés alkalmával, és a kiállítástól számított két évig érvényes, díja 16 font. A kérelmezés kizárólag online történik, a legegyszerűbben az UK ETA mobilalkalmazáson keresztül. Bár a döntés általában percek alatt megérkezik,

a hatóságok azt javasolják, az utazók legalább három munkanappal indulás előtt adják be a kérelmet. Az engedélyt nem kell kinyomtatni, az digitálisan kapcsolódik a kérelemhez használt útlevélhez.

Az ETA tavalyi bevezetése óta eltelt időszakban a brit hatóságok még nem szereztek érvényt szigorúan az előírásnak, hogy a látogatóknak legyen idejük alkalmazkodni. Rengeteg magyar dolgozik Angliában, utazik oda és haza, számukra mától a rutinból való indulás már nem opció.

Különösen figyelniük kell a brit-magyar kettős állampolgároknak: ők nem igényelhetnek ETA-t, és mától kizárólag brit vagy ír útlevelükkel léphetnek be az országba, különben a légitársaság őket sem engedi fel a járatra.

Fontos tudni, hogy aki új útlevelet kap, annak új ETA-t is kell igényelnie, mivel az engedély a régi dokumentummal együtt érvényét veszti.

Via Gov.uk. Magyar Hírlap


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
UTAZZ
A Rovatból
Rengeteg magyar ragadt a rakétatámadás sújtotta Dubajban: mit ér az utasbiztosítás, ha a nyaralás háborúba torkollik?
A CLB biztosítási alkusz egy hatpontos „viselkedési kódexet” állított össze a külföldön rekedt magyaroknak. A javaslat a pánik kerülésére és a hivatalos csatornák követésére fókuszál.


Egyik pillanatról a másikra háborús övezetté válhat egy népszerű nyaralóhely, ahol a bajba jutott utazóknak a pénzügyi kártérítésnél is többet érhet a gyors és pontos információ. A CLB független biztosítási alkusz közleménye szerint

a közvetlen hadicselekményből eredő károkat a biztosítók jellemzően nem térítik meg, de egy váratlanul kiéleződő helyzetben a segítség nem marad el.

A közlemény arra figyelmeztet, hogy a külföldre készülőknek mostantól különösen fontos átnézni a külügyminisztérium aktuális kockázati besorolását, ugyanis a pirossal jelölt országokba való utazás kockázatát a biztosítók nagy többsége már nem vállalja.

Az elmúlt napokban Dubaj és több Öböl-menti ország légterét is lezárták iráni rakéta- és dróntámadások miatt, ami járatok ezreit érintette, és utazók tömegei ragadtak a repülőtereken. Ilyenkor jogos a kérdés, hogyan tud segíteni a biztosító. A helyzet nem fekete-fehér.

„Amennyiben az utazás megkezdésekor a külügyminisztérium listáján még nem volt piros az úticél, és a konfliktus utólag eszkalálódik, akkor a biztosítás legalább az esetleges sürgősségi egészségügyi ellátás költségét megtérítheti”

– szögezte le Németh Péter, a CLB kommunikációs igazgatója.

A járattörlés, a kint tartózkodás kényszerű meghosszabbítása és a hazautazás pluszköltségeinek megtérítéséről azonban már egyedileg döntenek a biztosítók.

Komoly kockázatot jelent, ha egy fegyveres támadás következtében összeomlanak az alapvető ellátórendszerek: lezárhatják a légteret, törlik a járatokat, megbénul a közlekedés és megtelnek a kórházak.

Az ellátórendszerek leállása ellehetetlenítheti, hogy a biztosítók teljesítsék a szerződésben vállaltakat.

„Normál helyzetben a biztosítás pénzügyi, krízishelyzetben viszont logisztikai és információs védelem” – tette hozzá a szakértő. A biztosítók nem küldenek felmentő sereget, hanem szerveznek, koordinálnak és a körülményekhez mért alternatív megoldásokat keresnek.

A CLB összeállított egy javasolt „viselkedési kódexet” a háborús helyzet miatt külföldön rekedt magyar turistáknak:

A legfontosabb, hogy a bajba jutott turista a hivatalos csatornákon tájékozódjon, és kövesse a helyi hatóságok, valamint a magyar konzuli szolgálat útmutatásait.

Azonnal értesíteni kell a biztosító asszisztencia központját, még akkor is, ha aktuálisan nincs anyagi kár, mert ott tudni fogják, melyik kórház működik, milyen útvonal járható, vagy mikor indul evakuációs járat.

Lényeges, hogy az utazó ne pánikoljon, és ne hozzon önálló, kockázatos döntéseket, mert az egyéni menekülési kísérlet sokkal veszélyesebb lehet, mint a koordinált evakuálás.

Emellett mindent dokumentálni kell: a plusz szállásköltségről, a járattörlésről vagy az orvosi ellátásról is legyen igazolás.

Végül fontos gondolni a készpénzre és a digitális elérésre, mivel hálózatkimaradás esetén a bankkártya sem mindig működik.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

UTAZZ
A Rovatból
Tippünk nyárra: 9 titkos európai tengerpart, ahol nem tapossa egymást a turisták tömege
Eleged van abból, hogy szinte küzdelem megy a helyekért, és nem tudsz pihenni? Ezekért az eldugott öblökért kicsit meg kell dolgozni, de a jutalmad páratlan élmény.


Eleged van abból, hogy a strandon a szomszéd napolajának szagát érzed a sós tengeri levegő helyett? Hogy a füledbe ordítva beszélgetnek 30 centire tőled?

Belefáradtál, hogy az agyonhájpolt, zsúfolt tengerpartokon úgy kell már korán reggel levadásznod a jó helyeket?

Nos, most jó hírrel szolgálhatunk!

Európa még mindig rejteget olyan öblöket és partszakaszokat, amit még nem fedezett fel magának a turisták tömege!

Például a portugáliai Praia de Odeceixe fövenye, amelyet a The Guardian is Európa rejtett gyöngyszemei közé sorolt, egy teljesen más világ a zsúfolt Algarve-hoz képest. Ott a legkisebbek is biztonságban pancsolhatnak a part menti sekély vízben, a nagyobbak a hullámokat lovagolhatják meg. A Kék Zászló minősítés a tiszta víz és a biztonság garanciája, a fürdőzőkre pedig nyaranta vízimentők vigyáznak. Arra viszont készülj fel, hogy az óceáni áramlatok miatt a portugál partszakaszon nem találsz olyan meleg vízű starndokat, mint amilyenek az Adrián várnak. Ha nem zavar a nyáron is hideg víz, itt jól érezheted magad.

A spanyol Costa Braván található Cala Estreta öblét egy hatalmas sziklazátony osztja ketté. Ide ne indulj el vízicipő nélkül, mert a talaj sziklás, de a látvány és a nyugalom mindenért kárpótol. A környéken a csúcsszezonban korlátozzák az autóforgalmat, hogy megőrizzék a partszakasz vad jellegét.

Korzikán a Plage de Carataggio csodálatos helyszín. Ugyan nincsenek napágyak, nincsenek bárok, csak a kristálytiszta tenger és a csend. És egy büfé. Aki idejön, a természetet keresi. Mivel kiépült szolgáltatások nincsenek, ebédelni a közeli Palombaggiában érdemes.

Szicíliában Eraclea Minoa partján a történelem és a tenger találkozik. Fantasztikus érzés az ókori görög romoktól lesétálni a partra, és a parázson sült polip mellett nézni a naplementét a Lido Garibaldi teraszán.

Görögországban, Pátmosz szigetén a Psili Ammos beachet csak vízitaxival vagy félórás túrával lehet megközelíteni. Itt az az időjárásra figyelj, mert haa feltámad a szél, a fürdés veszélyessé válhat.

Horvátországban, a sűrű erdővel borított Mljet-szigeten Saplunara homokos öble igazi ritkaság. „Nálunk minden friss, ami a tányérra kerül. A halat a helyi srácok hozzák reggel, a zöldségek pedig a szigeten teremnek” – büszkélkedett Ante, a vízparti étterem vezetője.

Északra kanyarodva, Németország balti-tengeri partvidékén a Weststrand homokdűnékkel és erdővel szegélyezett, hosszú partszakasza vár. Itt sem olyan meleg a víz, mint az Adrián, de pihenéshez, teljes ellazuláshoz tökéletes. Olyannyira, hohgy a partszakasz a művészeket is megihleti.

Lengyelországban a Najspokojniejsza Plaża eléréséért meg kell küzdened. Le kell ereszkedni egy meredek ösvényen, de a jutalmad a hatalmas, tiszta homokos part, ahol szinte egyedül lehettek.

Végül Dániában, a Koppenhágától csupán egyórányi autóútra található Liseleje kínál laza kikapcsolódást.

Via The Guardian


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

UTAZZ
A Rovatból
Elbújnál a világ elől? Panorámaszaunák, lombházak és fatüzelésű dézsák várnak a Balatontól a Mátráig
Noszvajon tízméteres torony tetején, Kapolcs mellett pedig díjnyertes dizájnkabinokban élvezhető a privát wellness. Az egyedi szálláshelyek a tömegturizmus alternatívájaként kínálnak exkluzív pihenést.


Gőzölgő víz a fák között, ködsáv a hegyoldalon, a panorámaszauna üvegén túl a Balaton téli arca csillan – a modern kor valódi luxusa a megvásárolhatatlan csend és a digitális zajból való kiszakadás. Aki erre vágyik, annak most érdemes felfedeznie a hazai prémium szálláshelyek rejtett portfólióját, ahol a wellness nem a négy fal között, hanem a természet erejével újítja meg a testet és a lelket. A Magyar Turisztikai Ügynökség által koordinált

„Feltöltődés” kampány keretében ráadásul március 15-ig országszerte kedvezményes ajánlatok teszik még vonzóbbá a belföldi kikapcsolódást.

A Balaton és a Balaton-felvidék a téli szezonban a nyugalom szinonimájává válik.

Balatonakarattya

magaspartján A-frame stílusú házak bújnak meg, ahonnan a panoráma egészen Tihanyig fut. Itt a kültéri, fűtött jakuzzi és a tóra néző szauna nem csupán szolgáltatás, hanem a tájba komponált meditatív tér. A kikapcsolódást olyan exkluzív opciók emelik, mint a helyszínre rendelt privát séf vagy egy sommelier által vezetett borkóstoló.

„A borturizmusban való munka egy olyan világ előtt nyitotta meg a szemem, ahol a szenvedély, a kézművesség és a kultúra összefonódik”

– mondta a Nava Garden weboldalán Horváth Anita sommelier.

Akit inkább a mély erdő vonz,

Balatonszepezden felnőttbarát, nagy üvegfelületekkel rendelkező kabinokat talál, ahol a természet szó szerint karnyújtásnyira kerül. A privát jakuzzi mellett a helyi termelőktől származó, gondosan összeállított reggeli piknikkosár teszi teljessé a slow living élményét. A dizájn és a fenntarthatóság iránt elkötelezettek számára a Kapolcs melletti Vigántpetenden épült, díjnyertes Hello Wood kabinok kínálnak kompromisszummentes megoldást.

A „Kapolcsi Sziklák” névre keresztelt, egyedi formavilágú épületek mindegyikéhez privát jakuzzi és panorámás infraszauna tartozik,

a téli csomagok pedig egészen február végéig elérhetők. A déli parton, a siófoki Nagystrandon a téli hétvégéken mobil szaunák és dézsák üzemelnek, ahol a forró felöntések után a legbátrabbak a jéghideg tóban is megmártózhatnak, maximálisra pörgetve a testet-lelket frissítő tapasztalatot.

Aki a Balaton csillogása helyett

a hegyvidék mély csendjére vágyik,

annak a Mátra kínál kompromisszummentes elvonulást. Az erdő ölelésében megbúvó szálláshelyeken nincsenek szomszédok, a zavartalan pihenést csak a természet hangjai törik meg. A kültéri, hordó alakú finn szaunák és a fatüzelésű dézsák a leghidegebb napokon is garantálják a forró kikapcsolódást.

Mátrakeresztesen pedig egyedi miniházak kínálnak új szintű erdei wellnesst.

A Natura 2000 védettségű területre nyíló páratlan kilátás mellett elektromos dizájnszauna, svéd kád és egy különleges extra, a dézsa mellé telepített projektorvászon várja a vendégeket. A forró vízben elmerülve filmet nézni, miközben körülvesz az erdő csendje – ez az a fajta páratlan kikapcsolódás, amiért érdemes útra kelni.

A páratlan tapasztalatok keresői a Bükkben és a Tisza partján

szédítő magasságokban

találják meg számításaikat. Noszvajon, Magyarország egyik legtisztább levegőjű településén mesebeli lombházak épültek, amelyek közül a legkülönlegesebb egy tízméteres torony, a tetején privát, panorámás pezsgőfürdővel.

A fák lombkoronája között lazítani, miközben alattunk elterül a Bükk érintetlen tája, valóban felejthetetlen élményt nyújt.

Hasonlóan egyedi perspektívát kínál a Tisza-tó is. Tiszafüreden, közvetlenül a folyó partján egyedi, hagymakupolára emlékeztető formavilágú, hatméteres lábakon álló lombházak emelkednek az ártéri erdő fölé. A magasba emelt, szabadtéri pezsgőmedencéből a gőzölgő vízből csodálhatjuk a táj mozdulatlan nyugalmát. Egy friss, hétköznapokra szóló csomagajánlat keretében itt március végéig 119 990 forintért tölthető el két éjszaka két fő részére.

A tökéletes erdei kikapcsolódás megtervezésekor érdemes néhány gyakorlati szempontot is figyelembe venni.

A legkedvezőbb árakat és a legnagyobb nyugalmat általában a hétköznapi foglalások biztosítják.

A szaunához és a dézsához elengedhetetlen a saját köntös, papucs és egy sapka, ami megvédi a fejet a túlhevüléstől, miközben a test a forróságot élvezi. A gasztronómiai tapasztalatot pedig a helyi termelők finomságai – egy balatoni bor, egy mátrai sajttál vagy egy kézműves reggeli – teszik teljessé, támogatva a fenntartható turizmust. A kültéri wellness használatakor pedig mindig tartsuk be a biztonsági előírásokat, elkerülve a csúszásveszélyt és felkészülve a testet érő hirtelen hőmérséklet-változásokra.

Via Visithungary.hu


Link másolása
KÖVESS MINKET: