Tömegmészárlás bizonyítékai, elrejtett kincsek, hősies helytállás nyomai - egyedülálló leletek a Kiskun Emlékhelyen
Egyedülálló új látványossággal bővült a Kiskunság, ahol egy igen érdekes, a múltunk egy eddig kevéssé ismert időszakát és helyszínét bemutató kiállítás nyílt meg a kétezer lelkes Szankon. A már messziről is jól látható
hagymakupolás Kiskun Emlékhelyen interaktív elemekkel, az ásatásokon előkerült tárgyi emlékekkel, mesekönyvvel, a régi időket megidéző, korhű építményekkel, kisfilmmel, programokkal
mutatják be a kunok életét, szerepét és a tatárjárás nyomait.

Az emlékhely létrejötte egy idős bácsinak köszönhető, aki 2007-ben azzal kereste fel a falu polgármesterét, Patkós Zsoltot, hogy nem messze a szántóföldön „csontokat vetett föl az eke”, és arra kérte, hogy nézze meg, mik ezek a csontok. Mint kiderült, ezen a helyen állt egy Árpád-kori település, és a templomának, temetőjének maradványai kerültek elő a föld alól.
Ezt követte egy régészeti feltárás, ahol megtalálták
a templom körül lévő kettős körárkot, kun lakóházakat, és olyan leletek is előkerültek, melyek alapján kiderült, hogy egy tatárkori tömegmészárlás volt a településen.
A házakban nők és gyerekek csontjait ásták ki, valamint IV. Béla korabeli érméket, ékszereket is találtak. Ezeket az ott élők rejtették el annak idején a pusztító mongolok elől, köztük aranygyűrűket, aranypártát, hegyikristályt és egyéb ezüstértékeket. A tulajdonosaikkal a tatárok végeztek, rájuk gyújtották a házat.


A környéken súlyos csaták folytak, a leletek is ezt bizonyítják, a harcosok maradványaiból az is kiderült, hogy volt, akit nem tudtak eltemetni sem. A régészek megállapították azt is, hogy bár hősiesen küzdöttek, végül végeztek a férfiakkal is. A tatárok sokszor élő pajzsként is használták a lakosságot, ezzel védve magukat a következő település bevételekor.
A feltárások nyomán megismert múltat, az ott élő embereket és a fellelt értékeket mutatja be a 2019-ben átadott emlékpark, Szank vezér egykori szálláshelyén.


A Kiskun Emlékhelyen 33 kiskun település közös múltját, a magyarságba beolvadó kun nép életét mutatják be, modern eszközökkel. Egy moziban indul az időutazás, ahol a film látványos módon tárja elénk a régvolt időt, a környéket, az elődeinket.
A séta a kupolateremben kezdődik, ahol a leletek, érmék és interaktív elemek, a szöveges magyarázatok segítenek a korszakot jobban megismerni. Mint a polgármester elmondta, igyekeznek nem csak a szemre, a fülre, hanem a gondolatokra és érzelmekre is hatni.


Lapozz a további érdekességekért: