UTAZZ
A Rovatból

Füzéri vár: a Szent Koronát is rejtegették Magyarország egyik legjobb állapotú középkori várában

Története az Árpád-korig nyúlik vissza, híres nemzetségek, családok birtokolták, ám sorsa egy császári rendelet miatt megpecsételődött.
Fotók: Süli Andor - szmo.hu
2021. március 14.


Link másolása

Egy vulkanikus eredetű hegy csúcsán magasodik az egyik legismertebb középkori várunk, a megújuló Füzéri vár. A népszerű kirándulóhelyet az Országos Kéktúra útvonala is érinti.

Feltevések szerint még az Árpád-korban az Aba nemzetség építette, és egyike az első magyarországi magánbirtokú kőváraknak. A kővár építése igen költséges volt, így csak vagyonos családok engedhették meg maguknak. A hely kiválasztása is érdekes volt, a magaslatra emelt várnál fontos volt számukra az építmény védhetősége.

A várat később a tatárjárásig II. András tulajdonolta, majd ajándékozással került vissza az Abákhoz. A vár később több kézen is megfordult. Volt a Drugeth, Perényi, Báthori és Nádasy-család tulajdonában is. A Wesselényi-összeesküvés után a várat elkobozták, majd a császári katonaság felgyújtotta és sorsára hagyta.

1977-ben kezdődött meg a régészeti feltárása és 1992-től a renoválása. Az elmúlt évtizedben felépült az alsóvár, megújult a felsővár várkápolnája, palotaszárnya és alsó bástyája is. Ezeknek köszönhetően

mára Magyarország egyik legjobb állapotú középkori vára lett.

2016. március 27-én nyitotta meg a kapuit a felújított Füzéri vár. A munkálatokat azonban még tovább folytatják napjainkban is.

A vidéke is gyönyörű, a Füzér fölé magasodó 170 méter magas hegycsúcs a Zempléni Tájvédelmi Körzetben található.

A hegytető nagyjából 40×70 méteres területét a vár teljesen elfoglalja. A terület és a vár első írásos említése a 13. századból való. Ekkor már a várhoz tartozó birtok szinte az egész Hegyközt – benne 11 falut - magába foglalta.

A Perényiek komoly energiákat fektettek a vár védelmi célú megerősítésére, átalakítására a 16. században.

A mestermunkák nagy részét az olasz Alessandro Vedani tervei alapján készítették el. Mivel Imre kedvelte és támogatta az akkoriban egyre népszerűbb reneszánsz művészetet, így feltételezhető, hogy ebből az időből származik a füzéri vár néhány reneszánsz díszítőeleme.

Imre nádor két fia, Péter és Ferenc is részt vettek a mohácsi csatában, ahonnan azonban csak Péter tért haza. 1526-ban ő volt a király koronaőre. Szapolyai János koronázása után azonban a koronát nem a megszokott helyre, a visegrádi várba szállíttatta, hanem – legalább egy évig – a Füzéri vár palotájában vagy kápolnájában rejtette el. (Később a korona Ferdinánd koronázása után visszakerült Visegrádra.)

Mivel Perényi Gábor fiú utód nélkül hunyt el – korábbi megegyezés alapján – a birtok a királyra szállt 1567-ben. Ezzel véget ért a Perényiek kétszáz éves, hat generációt átívelő korszaka a vár történetében.

A 16–17. században a feljegyzések nem tesznek említést ostromról vagy harci eseményekről. Ekkoriban zsellérek, szakács, sörfőző, kertész, fegyverkovács és sok más mester dolgozott a várban. A Perényiek volt birtokát a 16. század végén

a Báthoryak szerezték meg, igen magas összegért.

A gazdasági tevékenység miatt épült meg a vár alatt egy udvarház és majorsági épületegyüttes. Mivel vélhetőleg fából épült, semmilyen tárgyi emlék nem maradt utánuk.

Báthori György fiú utód híján lányára, Nádasdi Ferencné Báthori Erzsébetre hagyta a birtokot, a nő halála után a vár egyik gyerekére, Nádasi Pálra szállt. Ám a család elsősorban az ország nyugati felén lévő birtokain élt, a füzéri várat nem lakták, több részét a birtoknak zálogba adták.

A Wesselényi-összeesküvésben való részvétele miatt Nádasdi Ferenc összes javait elkobozták, Nádasdit pedig 1671-ben Bécsújhelyen lefejezték.

A megtorlás után német őrséget helyeztek a várba, de később ők is elhagyták a helyet. Ekkor a környékbeliek kifosztották az épületeket.

A császári katonaság 1676-ban – több várral együtt – részben lerombolta, lakhatatlanná tette a füzéri várat.

A romokat pedig a lakosság hordta el építőanyagnak. A vár állapota innentől kezdve egyre inkább romlott.

A napjainkban is zajló rekonstrukció részeként az épületegyüttesben a belső berendezést is pótolták a fennmaradt leírások alapján. Egyes helységeiben a vár egykori védőinek, lakóinak, tulajdonosainak mindennapjait mutatják be az interaktív kiállításokon.

VIDEÓ: A várról és a felújításról


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


UTAZZ
A Rovatból
6500 forintot kérnek fejenként Hollókőn azoktól, akik húsvétkor átlépik a falu határát
A diák és nyugdíjas jegy pedig 5500 forintba kerül. Az ófaluba csak belépővel lehet bemenni húsvétkor.

Link másolása

6500 forintot kérnek fejenként Hollókőn azoktól, akik húsvétkor átlépik a falu határát.

A Nógrád megyei település amúgy is népszerű célpontnak számít a kirándulók körében, de húsvétkor szinte elözönlik a települést a látogatók.

Azonban

a Hollókői Húsvéti Fesztivál és Hollókő Ófaluja is kizárólag a rendezvény hivatalos jegyének megvásárlásával látogatható március 30. és április 1. között.

A felnőtt napi belépőjegy 6500 forintba, a diák és nyugdíjas jegy pedig 5500 forintba kerül.

A belépőjegy viszont már tartalmazza a település összes programjainak és egyes látnivalóinak belépődíját is: így be lehet vele menni többek között a Hollókői Várba, a Palóc Játszóházba és a Babamúzeumba is.

@szeretlekmagyarorszag.hu Ha Húsvét napjain Hollókőre látogatsz, fizetned kell. Mi erről a véleményed? Írd meg nekünk! #szeretlekmagyarország #nekedbelegyen❤️ #hollókő #húsvét #foryou ♬ eredeti hang - Szeretlek Magyarország.hu


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
UTAZZ
Itt a lista Európa legélhetőbb városairól – egy magyar is bekerült a száz legjobb közé
Élhetőség, szerethetőség és a gazdasági lehetőségek mentén írták össze Európa legjobb városait.

Link másolása

Megjelent a Resonance Consultancy legfrissebb listája Európa 100 legjobb városairól. 2024 első tíz helye így alakult:

1. London

2. Párizs

3. Berlin

4. Róma

5. Madrid

6. Prága

7. Barcelona

8. Amszetrdam

9. Isztanbul

10. Milánó.

A három fő szempontjuk az élhetőség, a szerethetőség és a gazdasági lehetőségek voltak. Ezek alapján mindössze egy magyar város, Budapest került be a száz legjobb közé. A magyar főváros a 20. helyet szerezte meg.

A teljes listát itt lehet böngészni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


UTAZZ
5+1 élmény, amivel kiegészítheted a túrázást a Dunakanyarban
Pazar Dunakanyar-élményre vágysz? Mutatjuk a legjobb helyeket!

Link másolása

A Dunakanyar ideális célpont akár egy egynapos kiránduláshoz, de többnapos pihenéshez is. Mindkét oldalon tudunk tuti helyeket, izgalmas élményeket a kedvenceinket most összegyűjtöttük nektek.

1. Történelmi séta, Esztergomban

Esztergom nevével sokszor találkoztunk a történelemkönyvekben: uralkodók székhelye volt, majd a katolikus egyház hazai központjaként funkcionált. Az esztergomi várhegy szépségét azonban egy fotó sem adja vissza – itt az idő, hogy saját szemeddel is megcsodáld a festői városrészt. A várhegyen áll a királyi vár, mellette a bazilika magasodik. Hazánk legnagyobb templomáról beszélünk, melynek nagyságát még inkább kiemeli Duna-parti elhelyezkedése.

A Dunakanyar látnivalók egyik különlegességét a Kupolakilátó adja, amelynek tetejét 400 lépcső megtételével érheted el. Minden fáradságot megér a lépcsők megmászása, ugyanis a Dunakanyar látnivalók egyik legszebbje tárul a szemeink elé: a templom tetejéről megcsodálhatjuk az alattunk kék szalagként hullámzó Duna látképét, a lenyűgöző Esztergom városával együtt.

Fotó: Unsplash.com / Meszárcsek Gergely

2. Ha Dunakanyar, akkor hajózás!

Nem ismered elég jól a Dunakanyart, ha nem hajózol Esztergom, Visegrád, vagy akár Szentendre legszebb dunai szakaszán. A hajókirándulás számos érdekességet tartogat, akár a szárnyashajó, akár a kirándulóhajó járatokat választod.

Kisebb gyerekekkel érdemes a szárnyashajós élményt kipróbálni, mert ezek a járatok gyorsan haladnak Budapest és Esztergom között, közben pedig Vácon és Visegrádon is kiszállhatsz. A hosszabb utakhoz a Nagy Duna-ág és a Szentendre-Leányfalu-Visegrád-Nagymaros vonal is remek döntés, nem fogsz mellényúlni a választással.

3. Homoksziget, Göd

A nyár aszályosabb részében trópusi tájakat meghazudtoló strandokkal is vár a Dunakanyar. Az egyik kedvelt homokos part a kisoroszi szigetcsúcsnál található, a másik pedig a homoksziget Gödön. Mindkét helyszín egész jól megközelíthető bringával is, a kiadós tekerés után pedig különösen jól fog esni egy kis lazulás a homokos parton. A szigetek látogatása jól kombinálható városnézéssel és különböző túrákkal is, ha Gödöt választjuk, ne hagyjuk ki a Huzella Kertet sem.

Ismét megnyitott Göd ikonikus szállodája, a Hotel Golden Palace****

Szerencsés vagy ha megszereted a Dunakanyart, mert soha nem érsz az élmények végére, akár a túrákat, akár a városnézést, vagy gasztro finomságokat kedveled. Egy biztos: a térségre nagyon kevés egy nap!

Ha szívesen felfedeznéd magadnak, tervezz több napra és szállj meg Göd ikonikus szállodájában, a Hotel Golden Palace****-ban. A szálloda a festői Dunakanyar közelében, Budapesttől mindössze 30 km-re, csupán egy rövid sétára a Duna-parttól fogadja vendégeit.

A szálloda épületét egy 8 hektáros park veszi körül, így megőrizve a hagyományos gyógyfürdő hangulatot, amit felújításnak köszönhetően a modern kényelem egészít ki. Korhű stílusú luxusszobák, kiadós félpanziós ellátás és a medencékkel valamint szaunákkal felszerelt csodás wellnessrészleg várja a vendégeket. A modern wellnessrészlegben a nyári szezonban napozóágyakon és egy kültéri medencében kapcsolódhatunk ki, ahol kültéri tűzrakóhelyet is kialakítottak, ha sütögetni támadna kedvünk. A masszázselemekkel ellátott beltéri élménymedence és a pezsgőfürdő egész évben rendelkezésére áll. Mindezt a finn és az infraszauna, a gőzfürdő és a merülőmedence egészíti ki.

A szálloda parkjában található tóban horgászási lehetőség is van, ahol szép kort megélt fák nyújtanak árnyékot a kellemes pihenéshez.

4. Rádai Kézműves Fagylaltozó és Specialty Kávézó, Szob

Az énekesként ismert Freddie által megálmodott, tavaly nyáron Szobon megnyitott Rádai Kézműves Fagylaltozó és Specialty Kávézó egyértelműen a minőséget képviseli. Fazekas Ádám világbajnok fagylaltkészítő mester fagylaltcsodái és a folyamatosan változó kávékínálat tökéletesen beleillik a Dunakanyar festői tájába. Ez a Dunától 30 méterre található kis ékszerdoboz Freddie nagymamájának állít emléket. Ősszel helyben sütött almás pitével, pogácsával, bejglikkel, rétesekkel, forró csokoládékkal és teakülönlegességekkel várják a vendégeket, valamint a Rádai kulturális programokkal is igyekszik napról napra izgalmasabbá tenni a Luczenbacher sétányt.

5. Nemdebárka, Szigetmonostor

Aki jártas a fővárosi éjszakai életben, az valószínűleg jó néhányszor megfordult már a kultikus Nemdebár nevű helyen a Széll Kálmán téren. Kevesen tudják, de ennek a helyek meglepő módon van egy kistestvére a szigetmonostori Duna-parton. Amit már csak a varázslatos helyszín miatt is érdemes felkeresni. Ha nem jártatok még a Szentendrei-szigeten, akkor idén nyáron legyen ez az egyik célpont, hiszen tele van mesebeli kis falvakkal és vonzó strandokkal. Egy egészen más világ nyílik ki itt az ember előtt.

A Nemdebárka itt is főleg esti hely, délután négykor nyitnak és tízig lehet náluk lazulni, na és csodás pizzákat enni! Nemcsak embereknek, de a kutyáknak is egy paradicsom.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


UTAZZ
Itt a lista: ennyivel lesz drágább nálunk az egynapos autópálya matrica, mint a régió országaiban
A környező országokhoz képest drágább lesz az egynapos matrica, ezért érdemes lehet megfontolni helyette a megyei vagy havi matrica vásárlását.

Link másolása

Április elsejétől, hétfőtől lehet egynapos autópálya-matricát vásárolni Magyarországon, írja a rtl.hu. Az autósok az érvényesség napján éjfélig használhatják majd a sztrádákat, közölte az állami útdíjfizetési vállalat.

A személyautók esetében alig ötödével olcsóbban adják majd az egynapos matricát a tíznaposhoz képest. A legtöbbért, amennyit csak elkérhet érte egy kormány.

„Az európai uniós irányelvek alapján az éves országos matrica árának legfeljebb 9 százaléka lehet, így a matrica ára 5150 forintba fog kerülni, és csak az adott napra érvényes. Tehát érdemes megfontolni ennek a használatát. Két egynapos matricának az ára már gyakorlatilag egy havi autópálya-matrica árának felel meg” – mondta a Híradónak Urbán Tamás, az autopalyamatrica.hu ügyvezetője.

Ausztriában már az év eleje óta kapható a mai árfolyamon 3400 forintos egynapos matricát, miközben az osztrák átlagfizetés nagyjából háromszorosa a magyarnak. Csehországban 3100, Szlovákiában pedig várhatóan 2100 forintot kell majd fizetni a napi sztrádahasználatért.

„A környező országokhoz képest drágább a matrica, viszont Magyarországon jellemzően a megyei matrica az, amit nagyon sok autós igénybe vesz, így Magyarországon vannak kedvezőbb megoldások is” – mondta Urbán Tamás.

Egyelőre online, illetve az állami útdíjfizetési szolgáltató ügyfélszolgálatain érdemes egynapos matricát venni, mert még nem minden viszonteladó partnernél lehet megvásárolni április elsejétől.

Az RTL Híradójának riportját itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET: