TUDOMÁNY

Új korszak a rákkezelésben? Két gyógyszer kombinációja megállította a tüdőrák terjedését egereknél

Az áttörést egy régi és egy új technika közös használata eredményezte.
Fotó: Northfoto - szmo.hu
2022. szeptember 07.


Link másolása

Kutatóknak két gyógyszer kísérleti kombinációjával sikerült megállítaniuk az agresszív terjeszkedéséről ismert kissejtes tüdőrákot egerek szervezetében. Az ígéretes kísérleteket követően nemsokára embereken is kipróbálnák az új módszert - írja a sciencealert.com.

A kutatók a ciklofoszfamidot vették ismét elő, amit az 1980-as évek óta nem alkalmaztak a zabszemsejtes rák kezelésében a mellékhatásai miatt. Bár alternatív módszerekkel váltották ki az elmúlt évtizedekben, mint kiderült a rák ezekkel szemben gyorsan rezisztenssé válik. A friss kutatás során azonban azonosították, hogy a kissejtes tüdőráksejtek miként állnak ellen a ciklofoszfamid hatásainak, így a jövőben a gyógyszerrel szemebni rezisztenciája kikerülhetővé válhat.

A kutatók kifejlesztett technikája lényegében blokkolja azt a helyreállítási folyamatot, amelyet a rákos sejtek ciklofoszfamid rezisztencia kialakítására használnak. Mint Nima Mosammaparast, a St Louis-i Washington Egyetem immonológusa is kifejtette,

"a probléma az, hogy ezek a daganatok kezdetben reagálnak a kezelésre, de aztán visszatérnek. Ez 30 éve nem változott"

Az új eredmények ugyanazon csapat korábbi kutatásain alapulnak, akik az RNF113A fehérjének a fontos szerepét azonosították a rákos sejtek helyreállításában. További kutatások azt is kimutatták, hogy az RNF113A-t az SMYD3 fehérje szabályozza, ami nagymértékben expresszálódik a kissejtes tüdőrákban, valamint nagyobb mennyiségben található meg a betegség invazívabb formáiban. Viszont az egészséges tüdőszövetben nagyon alacsony az SMYD3 szintje.

Ennek ismeretében a kutatók megpróbálták megcélozni az SMYD3-at olyan egerekben, amelyekbe a csapat emberi tüdődaganatot ültetett be. Míg a ciklofoszfamid átmenetileg önmagában működött a kísérletek során, és az SMYD3-gátló is bizonyos mértékig lelassította a daganatok növekedését, a rák növekedése csak a két kezelés kombinálásakor állt le teljesen.

Ez a tumorszuppresszió a kísérlet időtartama alatt (nagyjából egy hónapig) tartott, jóval azután, hogy más egyszeri kezelések már rég kudarcot vallottak volna.

"Ez a tanulmány azt mutatja, hogy ténylegesen kombinálhatunk egy új irányvonalat egy régi gyógyszerrel, hogy csökkentsük a rezisztenciát, és potenciálisan jobbá tegyük a kezelést, ezzel pedig sokkal jobb esélyeket adjunk a rákos betegeknek"

- összegezte Mosammaparast miért is hatalmas előrelépés az orvosi kutatásban az álatluk elért eredmény.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


TUDOMÁNY
A Rovatból
Látványos csillaghullás lesz vasárnap hajnalban
2046-ig nem lesz hasonló jelenség. A koránkelők csíphetik el a legszebb látványt.
Fotó: Unsplash - szmo.hu
2024. május 02.


Link másolása

Az év egyik legszebb meteorraja, az Éta Aquaridák csillaghullása lesz látható vasárnap hajnalban.

A Svábhegyi Csillagvizsgáló közleményében azt írja, hogy

idénre a raj egy kisebb kitörését jósolják, amelyhez hasonló nem valószínű, hogy lesz 2046-ig.

A tájékoztatás szerint a leggazdagabb hullást a koránkelők csíphetik el, hajnal 3 és 4 óra között.

via MTI


Link másolása
KÖVESS MINKET:

TUDOMÁNY
A Rovatból
Geomágneses viharra figyelmeztetnek a szakértők, szombaton lesz a legintenzívebb
A csütörtöki napkitörés szele szombaton éri el a Földet. Ha még napkelte előtt ideér, akkor akár szabad szemmel is látható lesz a sarki fény.

Link másolása

A csütörtök reggeli X2.2-es intenzitású napkitörés az előzetes várakozásoknál hevesebb turbulenciákat okozhat majd a Föld mágneses terében. A NOAA űridőjárással foglalkozó osztálya, az SWPC friss előrejelzésében extrém, 8,33-as Kp indexet vár a szombat reggeli órákra – írja az idokep.hu.

G4-es erősségű geomágneses viharra adtak ki figyelmeztetést, amire legutóbb 2005-ben volt példa.

Hazánkból általában 5-6-os Kp index esetén hosszú expozíciós fényképezőgépekkel már látható a sarki fény, ennél magasabb érték esetén nem kizárt, hogy akár szabad szemmel is látható legyen a jelenség.

A legintenzívebb időszak szombaton reggel 8 és 11 óra között várható, de már az azt megelőző három órás időablakban is 7-es értéket várnak a szakemberek. A jelenség megfigyelésében így a korai napkelte lesz a legnagyobb akadály.

Ugyanis holnap Budapesten 5:12-kor kel a Nap, viszont körülbelül már másfél órával korábban világosodni kezd. Az égboltot ráadásul szórványos felhőzet is takarhatja.

Az ideális megfigyelőhely Amerikában lesz, de kis szerencsével már az éjjeli órákban látható lesz a jelenség hazánkból is.

A Nap péntek reggel újabb, X3.98-as kitörést produkált, így további turbulenciák várhatók a következő napokban a Föld mágneses terében.

A kitörésről látványos grafikát készített a HUXt napszél-modellje, amelyet itt lehet megnézni.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


TUDOMÁNY
A Rovatból
Megfejtették a négy lábon járó család titkát
Sokáig senki sem értette, hogy a törökországi Ulas család tagjai miért nem tudnak két lábon sétálni. Voltak tudósok, aki evolúciós visszafejlődésre gyanakodtak, ám kiderült, hogy más az ok.

Link másolása

Sikerült megfejteni, hogy a Törökországban élő Ulas család tagjai miért járnak négy lábon – írja a Unilad. A család rejtélye legalább azóta foglalkoztatja a kutatókat, hogy a BBC 2006-ban bemutatta a róluk szóló, A négy lábon járó család (The Family That Walks on All Fours) című dokumentumfilmet.

Az Ulas család 19 tagjából hat testvér csak négy lábon tudott járni.

Török kutatók úgy spekuláltak, hogy evolúciós visszafejlődésről lehet szó, ugyanakkor a család járása eltért attól, ahogy a főemlősök, vagy az előemberek jártak négy lábon: kezükön ugyanis nem az öklükre, hanem a tenyerükre támaszkodnak. Ilyen járást sehol máshol nem figyeltek még meg, ami csak fokozta a rejtélyt.

Végül az Aarhus Egyetem dán tudósainak sikerült bebizonyítania, hogy a család tagjainak életét egy nagyon ritka, örökletes tünetegyüttes nehezíti meg. A kisagyi ataxia, értelmi fogyatékosság és egyensúlyzavar szindróma (Cerebellar Ataxia, Mental Retardation and Dysequilibrium Syndrome, CAMRQ) kiváltó oka egy genetikai elváltozás, ami a szervezet proteinjeit a zsírok megfelelő elosztásában gátolja. Ennek következménye többek között a rossz egyensúly, ami miatt sokáig nem tudtak felegyenesedve járni a családtagok.

A család négy lábon járó gyerekei közül egy elhunyt, a többiek viszont mostanra fizioterápiás segítséggel megtanultak két lábon sétálni, noha az egyensúlyuk továbbra is rossz.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

TUDOMÁNY
A Rovatból
Videóban mutatta be a NASA, milyen lehet átmenni egy fekete lyukon
A szimulációban láthatjuk a spagettizálódás folyamatát is. Az is kiderült, hogy inkább a szupermasszív fekete lyukba lenne jobb belezuhanni.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. május 08.


Link másolása

Szimulációt készített az amerikai űrhivatal arról, hogy milyen érzés lehet egyenesen egy fekete lyuk közepébe repülni.

Jeremy Schnittman, a NASA Goddard Űrrepülési Központjának asztrofizikusának videója azt mutatja be, hogyan nézhet ki, ha valaki átrepül a fekete lyuk eseményhorizontján. Ez az a pont, ahonnan már nincs visszaút, ugyanis a gravitációs vonzás már túl erős ahhoz, hogy menekülni lehessen.

A szimuláció során láthatjuk a spagettizálódás folyamatát is, amikor a fekete lyuk által beszippantott tárgy végtelen hosszúra nyúlik, végül pedig darabjaira hullik.

Schnittman azután döntött a videó elkészítése mellett, hogy rengetegen kérdezték arról, mi történhet a fekete lyukba repüléskor.

„Két különböző forgatókönyvet szimuláltam: az egyikben egy kamera - egy vakmerő űrhajós helyettesítője - épphogy csak elkerüli az eseményhorizontot, és visszacsapódik, a másikban azonban átlépi a határt, megpecsételve ezzel a sorsát”

– mondta a kutató.

A tudós kitért arra is, hogy ha már választani lehetne, akkor inkább a szuerpmasszív fekete lyukba lenne érdemes belezuhanni. Ugyan a túlélésre ebben sem lenne esély, de legalább gyorsabban bekövetkezne a vég.

A lenyűgöző szimulációt itt lehet megnézni:

via Unilad

Link másolása
KÖVESS MINKET: