Új módszerrel tüntetjük el a súlyos betegségeket okozó örök vegyi anyagok 95 százalékát?
Amerikai kutatók az akkumulátorok meghibásodási kémiáját fordították a hírhedt „örök vegyi anyagok” ellen.
Laboratóriumi körülmények között szinte teljesen lebontották őket.
A Chicagói Egyetem és a Northwestern Egyetem kutatóinak áttörést jelentő eljárását januárban publikálta a Nature Chemistry tudományos folyóirat.
A folyamat nagy előnye, hogy
– írja az Interesting Engineering. A kutatók három éven át tanulmányozták az akkumulátorok meghibásodásait, és arra jutottak, hogy az az agresszív kémiai folyamat, ami tönkreteszi az áramforrásokat, képes lehet szétszakítani a PFAS-molekulák rendkívül erős szén-fluorid kötéseit is.
Az ötlet bevált.
A szakemberek összesen 33 különböző PFAS-vegyületet vizsgáltak, amelyek közül 22-nél több mint 70 százalékos lebomlást értek el, sőt, akadt olyan is, amelynél az eredmény megközelítette a 99 százalékot.
„Ez nem csupán a megsemmisítésről szól; a fluoridot visszanyerhetjük, és egy körforgásos gazdaságot hozhatunk létre ennek a kulcsfontosságú elemnek” – nyilatkozta az egyik kutató.
Az örök vegyi anyagok onnan kapták a nevüket, hogy a természetben rendkívül lassan, akár évszázadok alatt bomlanak csak le, a műanyagokhoz hasonlóan, emiatt felhalmozódnak a környezetben és az élő szervezetekben is.
Az új módszer egyike a számos kutatási irányzatnak, amely a PFAS-szennyezés felszámolására keres megoldást, de az egyik legígéretesebbnek tűnik. Ugyanakkor fontos hangsúlyozni, hogy a mostani eredmények laboratóriumi léptékűek.
Az, hogy a technológia ipari méretekben is hatékony és gazdaságos lesz-e, még a jövő zenéje. A kutatók szerint a skálázhatóság, a költségek és a szennyezett vízből való előzetes kivonás még megoldásra váró kihívások, így egyelőre nem tudni, mikor készülhet el az első, terepen is bevethető megoldás.
Via: HVG