TUDOMÁNY
A Rovatból

Még a tudósokat is megdöbbentette a szeptemberi rekordmeleg

Még a klímakutatók is meghökkentek azon, hogy milyen meleg volt az idei szeptember. Szinte biztos, hogy 2023 lesz az eddigi legmelegebb év, de 2024 még ennél is forróbb lehet.

Link másolása

Rekordot döntött az átlaghőmérséklet szeptemberben is, írja a The Guardian. Az eddigi legmelegebb szeptember minden idők legmelegebb augusztusát és júliusát követte, ráadásul utóbbi volt a valaha mért legmelegebb hónap is egyben. A csúcsokat döntő hőmérsékleti értékek világszerte hőhullámokat és erdőtüzeket okoztak.

A mostani szeptember 0,5 Celsius-fokkal megdöntötte az előző, erre a hónapra vonatkozó rekordot, ami a valaha mért legnagyobb hőmérsékletugrás is egyúttal. Ez a szeptember körülbelül 1,8 Celsius-fokkal volt melegebb az iparosodás előttiekhez képest.

Az európai és japán tudósok adatai megerősítik az emelkedés mértékét.

A rekordhőmérséklet a továbbra is magas szén-dioxid-kibocsátás és az El Niño éghajlati jelenség együttes hatására alakult ki. Az előző három évben a La Niña-jelenség néhány tized fokkal csökkentette a globális hőmérsékletet, mivel ilyenkor több hő tárolódik az óceánban. Az El Niño azonban szabadjára engedi ezt a hőt. Mindezek tükrében szinte biztos, hogy 2023 lesz a valaha mért legmelegebb év, 2024 pedig még ezt is meghaladhatja, mivel az El Niño melegítő hatása a kezdetét követő évben érezhető leginkább.

„Klímakutató szakmai véleményem szerint ez a szeptember egyszerűen döbbenetes volt”

– írta közösségi oldalán Zeke Hausfather a Berkeley Earth munkatársa.

Hasonlóképp vélekedett Mika Rantanen, a Finn Meteorológiai Intézet éghajlatkutatója is:

„Még mindig nem értem, hogy egyetlen év hogyan tud ekkora ugrást produkálni a megelőzőekhez képest.”

Ed Hawkins, a Readingi Egyetem professzora szerint az idei nyáron tapasztalt hőség „rendkívüli” volt. Samantha Burgess, az EU Kopernikusz Éghajlatváltozási Szolgálatának munkatársa pedig a rekord meleg szeptember miatt „ambiciózus éghajlat-változási intézkedéseket” sürgetett az ENSZ két hónap múlva esedékes klímakonferenciáján.

A hőség több országban is rekordot döntött, többek között Franciaországban, Németországban és Lengyelországban.

Az Egyesült Királyságban a Met Office jelentése szerint az 1884-ig visszanyúló adatok alapján az eddigi legmelegebb szeptembert regisztrálták. De hasonlóan megdöbbentő adatokat rögzítettek Ausztráliában is.

A tudósok szerint az idei rendkívüli hőség egy évtized múlva teljesen normális lesz, hacsak nem történik drámai változás a klímavédelmi intézkedések terén. A szakértők többsége úgy véli, hogy a legfontosabb lépés a fosszilis tüzelőanyagok elégetésének nullára csökkentése lenne mihamarabb.

# Csináld másképp

Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


TUDOMÁNY
Geomágneses viharra figyelmeztetnek a szakértők, szombaton lesz a legintenzívebb
A csütörtöki napkitörés szele szombaton éri el a Földet. Ha még napkelte előtt ideér, akkor akár szabad szemmel is látható lesz a sarki fény.

Link másolása

A csütörtök reggeli X2.2-es intenzitású napkitörés az előzetes várakozásoknál hevesebb turbulenciákat okozhat majd a Föld mágneses terében. A NOAA űridőjárással foglalkozó osztálya, az SWPC friss előrejelzésében extrém, 8,33-as Kp indexet vár a szombat reggeli órákra – írja az idokep.hu.

G4-es erősségű geomágneses viharra adtak ki figyelmeztetést, amire legutóbb 2005-ben volt példa.

Hazánkból általában 5-6-os Kp index esetén hosszú expozíciós fényképezőgépekkel már látható a sarki fény, ennél magasabb érték esetén nem kizárt, hogy akár szabad szemmel is látható legyen a jelenség.

A legintenzívebb időszak szombaton reggel 8 és 11 óra között várható, de már az azt megelőző három órás időablakban is 7-es értéket várnak a szakemberek. A jelenség megfigyelésében így a korai napkelte lesz a legnagyobb akadály.

Ugyanis holnap Budapesten 5:12-kor kel a Nap, viszont körülbelül már másfél órával korábban világosodni kezd. Az égboltot ráadásul szórványos felhőzet is takarhatja.

Az ideális megfigyelőhely Amerikában lesz, de kis szerencsével már az éjjeli órákban látható lesz a jelenség hazánkból is.

A Nap péntek reggel újabb, X3.98-as kitörést produkált, így további turbulenciák várhatók a következő napokban a Föld mágneses terében.

A kitörésről látványos grafikát készített a HUXt napszél-modellje, amelyet itt lehet megnézni.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

TUDOMÁNY
A Rovatból
Látványos csillaghullás lesz vasárnap hajnalban
2046-ig nem lesz hasonló jelenség. A koránkelők csíphetik el a legszebb látványt.
Fotó: Unsplash - szmo.hu
2024. május 02.


Link másolása

Az év egyik legszebb meteorraja, az Éta Aquaridák csillaghullása lesz látható vasárnap hajnalban.

A Svábhegyi Csillagvizsgáló közleményében azt írja, hogy

idénre a raj egy kisebb kitörését jósolják, amelyhez hasonló nem valószínű, hogy lesz 2046-ig.

A tájékoztatás szerint a leggazdagabb hullást a koránkelők csíphetik el, hajnal 3 és 4 óra között.

via MTI

Link másolása
KÖVESS MINKET:


TUDOMÁNY
A Rovatból
Videóban mutatta be a NASA, milyen lehet átmenni egy fekete lyukon
A szimulációban láthatjuk a spagettizálódás folyamatát is. Az is kiderült, hogy inkább a szupermasszív fekete lyukba lenne jobb belezuhanni.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. május 08.


Link másolása

Szimulációt készített az amerikai űrhivatal arról, hogy milyen érzés lehet egyenesen egy fekete lyuk közepébe repülni.

Jeremy Schnittman, a NASA Goddard Űrrepülési Központjának asztrofizikusának videója azt mutatja be, hogyan nézhet ki, ha valaki átrepül a fekete lyuk eseményhorizontján. Ez az a pont, ahonnan már nincs visszaút, ugyanis a gravitációs vonzás már túl erős ahhoz, hogy menekülni lehessen.

A szimuláció során láthatjuk a spagettizálódás folyamatát is, amikor a fekete lyuk által beszippantott tárgy végtelen hosszúra nyúlik, végül pedig darabjaira hullik.

Schnittman azután döntött a videó elkészítése mellett, hogy rengetegen kérdezték arról, mi történhet a fekete lyukba repüléskor.

„Két különböző forgatókönyvet szimuláltam: az egyikben egy kamera - egy vakmerő űrhajós helyettesítője - épphogy csak elkerüli az eseményhorizontot, és visszacsapódik, a másikban azonban átlépi a határt, megpecsételve ezzel a sorsát”

– mondta a kutató.

A tudós kitért arra is, hogy ha már választani lehetne, akkor inkább a szuerpmasszív fekete lyukba lenne érdemes belezuhanni. Ugyan a túlélésre ebben sem lenne esély, de legalább gyorsabban bekövetkezne a vég.

A lenyűgöző szimulációt itt lehet megnézni:

via Unilad

Link másolása
KÖVESS MINKET:


TUDOMÁNY
A Rovatból
Rejtélyes föld alatti építményre találtak a gízai piramisok mellett régészek egy földradarral
A kutatók szerint – bár a radaradatok alapján nem lehet biztosat mondani – feltehetőleg egy sírkamrát rejt a piramisok mellett a föld mélye.

Link másolása

Egyiptomban, a gízai piramisok környékékén a régészek egy L alakú építmény jelenlétét mutatták ki földradarral – írja a Heritage Daily. A kutatók úgy hiszik, hogy a föld alatti építmény megközelítőleg két méter mélyen helyezkedik el, és valószínűleg homokkal van tele.

Az L alakú struktúra csupán egy bejárat lehet – gondolják a kutatók –, amely egy sokkal mélyebbre vezetítő építményhez vezethet. Ezt bizonyítja az is, hogy a kutatók által használt földradar a L alakú struktúra alatt 3,5-11 méter mélyen anomáliákat észlelt.

Ugyanakkor a mérési eredmények szerint nem lehet biztosat mondani, ám a régészek úgy hiszik, hogy a piramisok mellett fekvő föld alatti építmény meglehet, hogy egy mészkőből épült sírkamra lehet.


Link másolása
KÖVESS MINKET: