HÍREK
A Rovatból

Már nem a koronavírus a leghalálosabb fertőző betegség a világon

A tuberkolózis két év után visszavezette vezető helyét a legtöbb halálos áldozatot szedő fertőző betegségek rangsorában.


Ismét a tuberkolózis (tbc) a világ legnagyobb fertőző gyilkosa a koronavírus-járvány visszaszorulásával - mondta el ​egy vezető szakember az AFP hírügynökségnek.

A gümőkórnak is nevezett megbetegedés volt a Covid-19 megjelenése előtt a legtöbb halálos áldozatot szedő fertőző betegség a világon: évente 1,5 millió ember hal bele. 2020-ban azonban a koronavírus átvette ezt a "címet", miután a Kínában felbukkant kórokozó világjárványt váltott ki. A védőoltásoknak és a nyájimmunitás kialakulásának köszönhetően azonban most már nem halnak meg olyan sokan Covidban, ezért a tuberkolózis ismét a leghalálosabb fertőző betegség lett.

A tbc elleni gyógyszerek fejlesztésével foglalkozó TB Alliance vezetője, Mel Spigelman szerint nagyon jó, hogy mostanra sikerült eredményesen megfékezni a koronavírus terjedését a világon, ez azonban rávilágít arra is, hogy a tuberkolózis kiirtására sokkal kevesebb figyelmet fordítunk. Elmondta, hogy

az éves halálozási arány alapján naponta 4109 ember hal meg tbc-ben, ehhez képest koronavírusban naponta 1449 beteg vesztette életét az elmúlt 28 napban a Johns Hopkins Egyetem által jegyzett 40 578 halálesetből számítva.

Spigelman szerint a Covid-19-cel ellentétben a világ csekély, sőt egyre csökkenő érdeklődést mutat a tbc elleni küzdelem iránt. A járvány is súlyosbította a helyzetet, mivel a tbc-kórházakban covidos fertőzötteket ápoltak, a lezárások miatt pedig a tuberkolózisos betegeket nem tudták diagnosztizálni és ellátni. A szakértő szerint ennek az eredménye az, hogy

2020-ban tíz év után először nőtt a tbc-ben elhunytak éves száma. Ezt egy óriási visszalépésnek gondolja a tbc elleni küzdelemben, és aggódik, hogy az eddig elért haladás, amit a Covid már megtört, még inkább visszaszorul.

Pedig már így sem könnyű a betegség elleni globális harc, amit az antibiotikum-rezisztencia is nehezít. Évente 9,5 millió ember fertőződik meg, öt százalékuk pedig nem gyógyítható a tbc-s betegek számára felírt antibiotikumokkal, mert a szervezetük ellenáll ezeknek. Az ő kezelésük így még nehezebbé válik. Korábban napi 5-8 tablettát kellett bevenniük, sőt akár napi injekciózásra is szorultak két éven át úgy, hogy borzalmas mellékhatásokat kellett elviselniük. Az ilyen betegeknél csupán 20-30 százalékos volt a gyógyulási arány. 2019-ben viszont javult a helyzet azzal, hogy jóváhagytak egy új gyógyszeres kezelést, amelynél már csak napi három tablettát kell bevenni fél éven keresztül, sokkal kevesebb a mellékhatás, és 90 százalékos a gyógyulási arány.

Bár ez hatalmas előrelépés volt, Spigelman úgy érzi, hogy még mindig közelebb vagyunk e küzdelemben az út elejéhez, mint a végéhez. Szerinte még mindig hiányosak az erőforrások, pedig ezek kellenének ahhoz, hogy az új kezelési rend eljusson a rászoruló betegekhez.

A szakértő a szegények betegségének nevezte a tbc-t. Úgy gondolja, ha a gazdag emberek szerte a világon elkapnák ezt a betegséget, máris máshogy kezelnénk ezt a problémát.

Spigelman azt is mondta, hogy ha olyan erőfeszítéseket tenne a világ a tbc visszaszorításáért, ahogy azt a koronavírus megfékezésekor láttuk, teljesen ki lehetne irtani ezt a betegséget. Jelenleg ugyanis nincs nagy hajlandóság a tbc elleni védőoltások kifejlesztésére, nem is áll rendelkezésre ehhez elég pénz, és olyan egyszerű tesztelési módszerek bevezetésére sem történtek kísérletek, mint amilyeneket a Covid idején hoztak be.

Forrás: Science Alert


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Gulyás a Fidesz kivégzős AI-videójáról: Ez a háború valósága
A Miniszterelnökséget vezető minisztert a csütörtöki kormányinfón kérdezték a mesterséges intelligenciával készült kampányvideóról.


Mint megírtuk, a Fidesz Budapest Facebook-oldalán olyan mesterséges intelligenciával készült kampányvideót osztottak meg, amelyben kivégeznek egy háborúban harcoló apát, miközben kislánya várja, hogy hazatérjen. A megrázó jelenetek mellé azt a szöveget fűzték: „Ne hagyjuk, hogy mások döntsenek a családunk sorsáról. A háború mindenkitől csak elvesz. Ne kockáztassunk!”

Magyar Péter, a TISZA Párt elnöke gyomorforgatónak, megbocsáthatatlannak és mélységesen felháborítónak nevezte a videót. Facebook-oldalán azt írta: „Ezzel a videóval a Fidesz tényleg minden határt túllépett! Amit most tettek Orbánék, az a legalapvetőbb emberi és erkölcsi normákat tiporja sárba”. A politikus felszólította a Fideszt, hogy távolítsa el a videót és azonnal kérjenek bocsánatot minden magyar embertől.

A téma a csütörtöki kormányinfón is felmerült, Gulyás Gergelyt a videóról is kérdezték. A Miniszterelnökséget vezető miniszter röviden válaszolt, azt mondta, csak azt tudja kommentálni, amit látott, a háború pedig borzalmas.

„Amit látunk, az a háború valósága”

– jelentette ki.

Később újra megkapta ezt a kérdést, ekkor elárulta, hogy még nem látta ezt a videót, így az abban látottakról nem tud konkrét véleményt mondani.

„Én csak azt tudom elmondani, hogy a háború borzalmainak ábrázolása az általam látott videókban még mindig elmarad a valóságtól.”

Arra a kérdésre, hogy ki lehet az, aki a videó szerint lelövi a fronton a férfiakat, azt mondta, „ha háború van, amikor lelőnek embereket”.

„Amikor az orosz-ukrán háborúról beszélünk, általában a politikai dimenziói vannak napirenden, de ettől még tény, hogy naponta több mint ezer, havonta 36 ezer ember hal meg, vagy sérül meg annyira, hogy teljesen harcképtelenné válik. Ez a háború emberi dimenziója”.

A miniszter megerősítette a kormány álláspontját, hogy Magyarországot távol kell tartani a háborútól, függetlenül attól, hogy az Európai Unió milyen mértékben hajlandó bevonódni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Megszólalt III. Károly király öccse, András letartóztatása után
A Buckingham-palota közleményben reagált a példátlan eseményre. A brit uralkodó egyértelművé tette, hogy „a törvénynek a maga útját kell járnia”.


„A törvénynek a maga útját kell járnia” – így reagált III. Károly király arra, hogy a rendőrség csütörtökön letartóztatta az öccsét, Andrew Mountbatten-Windsort. Ahogy korábban megírtuk,

a Thames Valley-i rendőrség hivatali visszaélés gyanúja miatt vette őrizetbe a volt herceget, és kutatásokat tartanak több, hozzá köthető ingatlanban is.

A király a letartóztatást követően kiadott nyilatkozatában azt írta: „A legmélyebb aggodalommal értesültem az Andrew Mountbatten-Windsorral kapcsolatos hírekről és a hivatali kötelességszegés gyanújáról.” Hozzátette, most egy teljes, tisztességes és szabályszerű eljárás következik, amely során az illetékes hatóságok kivizsgálják az ügyet.

Károly megerősítette, hogy a hatóságok a királyi család teljes és szívből jövő támogatására és együttműködésére számíthatnak.

„Hadd mondjam ki világosan: a törvénynek a maga útját kell járnia. Amíg ez az eljárás folyamatban van, nem volna helyénvaló részemről, hogy további megjegyzéseket tegyek az üggyel kapcsolatban”

– írta közleményében az uralkodó, amelyet a BBC idézett.

A hírcsatorna értesülései szerint sem Károly királyt, sem a Buckingham-palotát nem tájékoztatták előre arról, hogy Andrew Mountbatten-Windsort ma letartóztatják.

Sajtóértesülések szerint András 2010 körül, a brit kormány kereskedelmi megbízottjaként bizalmas információkat oszthatott meg a szexuális bűncselekmények miatt elítélt Jeffrey Epsteinnel. A volt herceg korábban következetesen tagadta, hogy bármilyen jogsértést követett volna el.

András a 2019-es, nagy port kavart BBC-interjúja után lépett vissza a közéleti szerepvállalástól, később pedig megfosztották katonai címeitől és királyi pártfogói tisztségeitől is. A mostani letartóztatás példa nélküli a modern brit történelemben, legutóbb a 17. században tartóztattak le a királyi család egy magas rangú tagját.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Rémhírterjesztés miatt feljelenti a DK a Fideszt a fejlövéssel riogató videó miatt
A párt szerint a mesterséges intelligenciával készült, háborús kivégzést ábrázoló kampányvideó azt üzeni, hogy aki nem a Fideszre szavaz, azt a fronton megölik egy fejlövéssel, miközben a gyermeke otthon várja haza. Követelik a felvétel törlését és a felelősök megbüntetését.
DKA - szmo.hu
2026. február 19.



„Még nem fognak fegyvert a fejünkhöz, hogy a Fideszre szavazzunk, de már közelítünk ehhez” – ezekkel a szavakkal reagált a Demokratikus Koalíció a Fidesz legújabb kampányvideójára, és rémhírterjesztés gyanúja miatt feljelentést is tesz.

Ahogy megírtuk, a Fidesz Budapest Facebook-oldalán tettek közzé egy mesterséges intelligenica által készült videót, amelyben egy kislány azt kérdezgeti édesanyjától, hogy mikor láthatja újra az édesapját. A férfit azonban másokkal együtt éppen fejbe lővik a fronton. A képsorok végén a kislány és az édesanya is a könnyeivel küzd.

„Ne hagyjuk, hogy mások döntsenek a családunk sorsáról. A háború mindenkitől csak elvesz. Ne kockáztassunk!” – üzeni a Fidesz a kampányvideóban.

A DK értelmezése szerint a videó azt üzeni, hogy aki nem a Fideszre szavaz, azt a fronton kivégzik egy fejlövéssel, miközben a gyermeke otthon várja haza.

„Bár mi nem vagyunk keresztény-konzervatív jobboldali párt, ilyenkor reménykedünk benne, hogy a pokol létezik, mert ennek a videónak a megrendelői, elkészítői és terjesztői is bérelt helyet szereztek ott maguknak” – olvasható Arató Gergely, a DK frakcióvezető-helyettesének közleményében.

A párt a videó azonnali törlését és a felelősök – a megrendelők, az elkészítők és a terjesztők – elleni hatósági eljárás megindítását követeli.

„Tekintve, hogy még csak február van, azt is szeretnénk tudni a Fidesztől, hogy mi lesz még itt a kampányban? Fognak esetleg azzal kampányolni, hogy kivégeznek minden ellenzékit a választás után?” – teszik fel a kérdést.

A DK-hoz hasonlóan reagált a TISZA Párt is. Magyar Péter azt írta: „Ezzel a videóval a Fidesz tényleg minden határt túllépett! Amit most tettek Orbánék, az a legalapvetőbb emberi és erkölcsi normákat tiporja sárba. Gyerekekkel, kivégzéssel, félelemkeltéssel játszani, ez nem politika, ez lelketlen manipuláció! Gyomorforgató, megbocsáthatatlan és mélységesen felháborító”. A pártelnök felszólította a Fideszt, hogy távolítsa el ezt a videót és azonnal kérjenek bocsánatot minden magyar embertől.

A kormány részéről Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtöki kormányinfón azt mondta a videóról, „amit látunk, az a háború valósága”.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Gulyás: A kormány vizsgálja az Ukrajna felé tartó áram- és földgázszállítás leállításának lehetőségét is
A miniszter szerint a Barátság-vezetéket nem érte olyan orosz támadás az utóbbi hónapokban, ami a vezeték leállítását indokolná. Egyelőre az Adria-vezetéken pótolnák a kieső olajat, eddig 500 ezer tonnát rendeltek Moszkvától. Amennyiben a vezeték nem áll helyre, akkor többet is fognak.
Marton Máté - szmo.hu
2026. február 19.



A kormány első körben 500 ezer tonna orosz kőolajat rendelt meg – jelentette be Gulyás Gergely a csütörtöki kormányinfón. A szállítmány tengeren érkezik, majd Horvátországon keresztül jut el Magyarországra. A Miniszterelnökséget vezető miniszter elmondása szerint a döntés idején 96 napra elegendő energiahordozó állt rendelkezésre az országban.

Gulyás hangsúlyozta: nem egyetlen rendelésről van szó. A kormány célja az, hogy amíg a Barátság kőolajvezeték nem áll helyre, addig az Adria-vezetéken keresztül biztosítsák Magyarország kőolajellátását.

Mint fogalmazott, „nem úgy kell tekinteni a rendelésre, ha nem áll helyre a Barátság, akkor újra fognak rendelni”.

A miniszter szerint a kőolajellátás terén kevés az alternatíva. Míg földgáz esetében – Szlovénia kivételével – kiépültek az interkonnektorok, így „bárhonnan kaphatnánk”, addig kőolajnál ez nem így van.

„Két vezeték van, a Barátság és az Adria, előbbit a horvátok leállították, marad az Adria, de annak a vége a horvát kikötő”

– mondta.

Gulyás felidézte: az uniós mentességet a miniszterelnök annak idején úgy tárgyalta ki, hogy amennyiben a vezetéken nem működik az orosz szállítás, tengeri úton is lehetséges az olaj behozatala.

A miniszter azt is kijelentette, hogy

ha Ukrajna továbbra is zárva tartja a Barátság-vezetéket, akkor további válaszlépések fognak következni, a kormány vizsgálja az áram és fölgázszállítás leállításának lehetőségét is.

A kormányinfón szóba került a horvát féllel fennálló vita is, amely elsősorban a Mol és a Janaf között alakult ki az Adria-vezeték kapacitásáról. A Janaf állítása szerint a vezetéken keresztül el tudnák látni Magyarországot és Szlovákiát is, ezzel kapcsolatban azonban a Molnak kétségei vannak. Gulyás ugyanakkor azt mondta:

„az biztos, hogy ebben a nagyságrendben be tudunk szerezni, és be tudunk hozni ezen az útvonalon”.

A miniszter beszélt a Barátság-vezeték leállásának körülményeiről is.

Elmondása szerint magát a vezetéket az elmúlt hónapokban nem érte támadás, ugyanakkor a vezeték mellett található egyik tárolóegységet orosz dróntámadás érte. „Hogy enélkül is működött volna a vezeték vagy sem, azt még lehet vitatni”

– jegyezte meg.

Gulyás szerint az ukrán fél többször is azt ígérte, hogy egy-két napon belül helyreáll a szállítás, ezt a Molnak is több alkalommal megígérték. Ennek ellenére – mint fogalmazott – „nyilvánvalóan született egy politikai döntés arról, aminek legmagasabb szinten, elnöki szinten kellett megszületnie”, hogy a Barátság-kőolajvezeték alkalmas lenne a teljes kapacitású szállításra, ennek ellenére az ukránok leállították azt.

A miniszter elmondta: nem kaptak érdemi tájékoztatást arról, mikor indulhat újra a szállítás. Előbb két napot ígértek, majd február 12-ét nevezték meg időpontként. Gulyás a jelenlegi helyzetről úgy fogalmazott:

„Nem jön a kőolaj, és újabb hazugságokkal egyelőre nem terhelt minket az ukrán oldal.”

Link másolása
KÖVESS MINKET: