FELFEDEZŐ
A Rovatból

6 látványos égi jelenség, amiért majd megéri felnézni a csillagokra 2020-ban

Habár egy-egy meteor érkezésének idejét nem tudjuk előre megmondani, de ezek az időszakok szinte bizonyos tartogatnak egy-két felejthetetlen pillanatot az ember számára, amikor mindenképp érdemes felpillantani az égboltra egy kellően sötét helyen, távol a nagyvárosok fényszennyezésétől.
Ordasi András (TheAstronomian) cikke a Csillagvizsgáló blogon, Címkép: illusztráció/Pixabay - szmo.hu
2020. február 15.



Egy csillagász ismeretterjesztő blogja csillagászatról, űrutazásról, science fiction-ről és még sok más Földön túli dologról, amik kellően érdekesek ahhoz, hogy többet akarjunk tudni róluk.

Azt gondolhatnánk, hogy az éjszakai égbolt látványa idővel unalmassá válhat, mivel a csillagok egymáshoz képest nem mozdulnak el, tehát egy évszakon belül az este során nagyjából újra és újra ugyanazokat a csillagképeket fedezhetjük fel a fejünk felett. Ugyanakkor Naprendszer égitestjeinek mozgása - mivel azok kellően közel vannak hozzánk - az (egymáshoz képest tőlünk) álló(nak látszó, de amúgy nagyon is mozgó) csillagok előtt idővel jól látható elmozdulást eredményeznek. Ez pedig jónéhány olyan - előre kiszámítható - jelenséggel szolgál, amelyért érdemes időről-időre felpillantani az égboltra.

Ez a cikk a leggyorsabban tovatűnő égitestekről, a meteorokról vagy más néven hullócsillagokról, azok sűrűbb megjelenéséről és okairól szól.

Rosenberg Róbert (a Magyar Csillagászati Egyesület tagjának) felvétele a 2011-es Perseidák idejéről Adonyból

Mindenki szívesen ül ki a ciripelő tücskök közé augusztus derekán, egy meleg éjszakán hullócsillagoktól eredő kívánságok után vágyakozva. Habár a nagy, nyári Perseida meteorraj a legideálisabb egy meghitt, pihentető éjszakai kalandhoz, ugyanakkor jó tudnunk, hogy az év során még számos más meteorrajt is megfigyelhetünk.

Meteorokat, avagy hullócsillagokat akkor figyelünk meg, amikor csillagok helyett a Naprendszer apró törmelékei - és itt most a porszem mérettől a ház méretig mindenféle "kavicsot" apró törmelékként kezelhetünk a Föld méreteihez viszonyítva - a Föld légkörével találkozva, zuhanásuk közben felhevülnek és környezetükkel egyetemben látványos fényjelenséget produkálnak.

Ron(ald John) Garan (a Nemzetközi Űrállomás 28. expedíciójának űrhajós mérnöke) felvétele egy Perseida meteorról ahogyan az 400 km magasságból látszott elégni a Föld légkörében, 2011 augusztusában

Ilyen törmelékek viszonylag sűrűbb felhőt alkotnak az üstökösök nyomvonalán.

Az üstökösök olyan kis égitestjei a Naprendszernek, amelyek jellemzően nagyon elnyúlt pályán (azaz a Naphoz hol nagyon közel, hol attól nagyon távol) találhatóak meg. Felszínüket tipikusan különböző jegek borítják, amelyek egybentartják az égitest kőzetből álló testét, és a hozzá csapódott egyéb törmelékanyagot.

Amikor az üstökösök a Nap közelébe érnek, - a közeledéskor emelkedő hő hatására - a jégburok elkezd leolvadni, sőt elszublimálni (azaz a szilárd halmazállapotból rögtön gázneművé válni). A felszabaduló por- és törmelékanyagot elkezdi hátrahagyni, ami egy maga mögött húzott csóva formájában jelenik meg. Ilyeneket ritka esetekben (nagyjából évtizedenként egyszer) szabad szemmel is megfigyelhetjük (ahogyan tettük a Halley, Hale-Bopp, McNaught üstökösökkel is), azonban egyelőre nem ismerünk egyetlen látványosabbat sem, amelyet a közeljövőben megfigyelhetnénk.

Robert H. McNaught, az üstökös felfedezőjének felvétele az ausztráliai Siding Spring-i Obszervatóriumból, 2007 januárjában. A felvételt 2009. december 6-án a nap csillagászati felvételének (Astronomy Picture Of the Day, APOD) választották.

Ugyanakkor az évekkel vagy akár évtizedekkel ezelőtti, a Föld pályáját keresztező üstökösök anyagfelhői igen látványos égi tüzijátékot tudnak eredményezni, amikor bolygónk keresztülhalad rajtuk. Ez az áthaladás a Föld Nap körüli pályájának jól meghatározott pontján történik, azaz mindig az év adott időszakában következik be. Ráadásul e meteorrajok neve is az említett anyagfelhők naprendszerbeli (kvázi-)fix pozíciójából ered.

Vagyis nagyjából a Föld bolygó haladási irányából fogjuk érkezni látni a kérdéses hullócsillagokat. Ez az égen egy úgynevezett radiáns pontként jelentkezik (ahogyan az alábbi fotó is szemlélteti), ahonnan a hullócsillagokat érkezni látjuk egy adott meteorraj idején.

A Perseida-meteorraj radiánsát nagyszerűen látjuk kirajzolódni Brad Goldpaint fotóján, ami 2016 augusztusában a kaliforniai Shasta-hegy mellett készült. A hullócsillagok nyomvonalát meghosszabbítva, azok jól láthatóan egy pontban metszik egymást.

A Quadrantidák meteorraj rögtön az év elején óránként nagyjából 100 hullócsillaggal kecsegtetett január 4-i tetőzésekor, de hazánkból nem voltak igazán megfigyelhetőek az országszerte mindent belepő ködben. Ezeknek legfeljebb csak a legfényesebb képviselőit kaphatták el a lelkes észlelők a növekvő fázisban lévő, első negyed utáni Hold fénye mellett a felhők közti lyukakban. Érdekesség, hogy a csillagkép, melyből a meteorraj neve ered, egy régi, a 88 hivatalos csillagkép között már nem szereplő csillagképtől ered.

Tartsuk szem előtt, hogy nem csak pont a tetőzés vagy maximum éjszakáján, hanem a környező néhány éjszaka folyamán is elcsíphetünk tekintetünkkel egy-egy kósza rajtagot, továbbá azt se feledjük, hogy

naponta nagyságrendileg 1000 tonnányi törmelék hullik a Földre, úgyhogy "szezonon kívül" is bármikor van esélyünk hullócsillagokat látni.



Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


FELFEDEZŐ
A Rovatból
Két népszerű RTL-műsor is lekerül a képernyőről a héten
A Pokoli rokonok pénteken búcsúzik az RTL-től, a Cápák között pedig vasárnap este jelentkezik utoljára. Mindkét műsor januárban indult, de most véget ér az évaduk.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. május 02.



Az RTL két népszerű műsora is búcsúzik a nézőktől a napokban, vette észre a SorozatWiki.

A Cápák között nyolcadik évada januárban indult, és vasárnap este kerül adásba a 17., egyben utolsó epizód.

A 17., egyben az utolsó részt május 4-én adják le 20 órától.

A Pokoli rokonok című napi sorozat szintén januárban került képernyőre. A produkciót tavaly kezdték forgatni, és január 2-től hétköznap esténként követhették nyomon a nézők. A történet Pantallós lakosainak életét mutatta be, és összesen 85 részt élt meg az RTL-en.

Az utolsó epizód pénteken kerül adásba.

A sorozat horvát előzménye a Kumovi, amely már több mint háromszáz epizóddal rendelkezik. Ez az ötödik alkalom, hogy Dobó Kata és Árpa Attila házaspárt alakítanak közösen, gyermekeiket pedig Pásztor Virág és Adányi Alex játsszák.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

FELFEDEZŐ
A Rovatból
A nászút után öngyilkos lett a férj, hónapokkal később mégis virágot küldött a feleségének
Isabel és Christopher titokban házasodtak össze, a nagy lagzit későbbre tervezték. A fiatal nő azonban már csak a síron túlról kapott üzenetet férjétől.


Isabel és Christopher Coles tavaly szeptemberben házasodtak össze Észak-Karolinában. A hivatalos ceremóniát a bíróságon tartották, mivel Christopher, aki az amerikai hadseregben szolgált, egy hónappal később bevetésre indult volna. A pár egy nagyobb ünnepséget is tervezett májusra, de ez végül nem valósult meg, mert Christopher közvetlenül a nászútjuk után életét vesztette – számolt be róla az Unilad.

Amikor hazatértek a nászútról, Christopher egész éjszaka azon dolgozott, hogy feltöltse a vendéglistát az esküvői weboldalukra. Másnap reggel Isabel arra lett figyelmes, hogy férje viselkedése megváltozott. „Lement a földszintre, mintha menni akarna valahova. Kiálltam az ajtó elé, és megkérdeztem, mi történik” – emlékezett vissza. „Ő csak kiment, és elindult az erdő felé.” Isabel ekkor felrohant a cipőjéért, és

akkor vette észre, hogy Christopher magával vitt egy fegyvert. A férfi holttestét másnap reggel az édesapja találta meg.

Isabel elmondta, teljesen megrendítették a történtek, és szerinte nem volt semmilyen jele annak, hogy Christopher lelki problémákkal küzdene. Úgy írta le férjét, mint egy céltudatos és motivált embert.

Hónapokkal később, Valentin-napon Isabel virágcsokrot kapott férje nevében. Kezdetben meglepte az ajándék, de később kiderült, hogy Christopher még szeptemberben rendelte meg a csokrot.

„Azt mondták, azért rendelte meg a virágot már szeptemberben, mert tudta, hogy Valentin-nap körül úton lesz a szolgálata miatt.”

Isabel jelenleg arra készül, hogy 2025 októberében lefussa a Chicago Maratont, hogy ezzel támogassa az Amerikai Öngyilkosságmegelőző Alapítvány munkáját.

Christopher halálával kapcsolatban Isabel így nyilatkozott: „Mindenki választ akar. Senki sem hiszi el, hogy egy okos, jóképű, sikeres férfi, akinek látszólag minden rendben van az életében, egyik reggel úgy dönt, hogy véget vet mindennek. Vannak emberek az életemben, akik szerint én is hibás vagyok ebben. De tudom, hogy ez nem igaz. A férjemmel boldogok voltunk. Ezt senki nem veheti el tőlem.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

FELFEDEZŐ
A Rovatból
Ismét Magyarországon készítenek fotókat a Google autói
A járművek elsősorban Budapesten, valamint városokban és azok környékén, továbbá a vidéki térségek közútjain haladnak majd.


Jövő keddtől ismét Magyarországon készítenek 360 fokos utcaképeket a Google különleges kamerarendszerrel felszerelt autói - közölte a Google kedden az MTI-vel.

A járművek elsősorban Budapesten, valamint városokban és azok környékén, továbbá a vidéki térségek közútjain haladnak majd.

A személyes adatok és a magánszféra védelme érdekében a képek közzététele előtt az arcokat és rendszámokat elhomályosítják, hibabejelentésként pedig bárki kérheti további részletek utólagos felismerhetetlenné tételét is.

A közlemény szerint a Google utcakép-szolgáltatása Magyarországon 2013 óta működik, és azóta többször frissült, hogy minél pontosabban kövesse a környezet változásait. A Street View autóval nem megközelíthető, különleges belföldi helyszíneket is bejárhatóvá tesz virtuálisan.

A szolgáltatás világszerte csaknem 280 milliárd képet készített a világ több mint 100 országában és területén - tették hozzá.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


FELFEDEZŐ
A Rovatból
Vége a filléres lakomáknak: bezárt a Lehel piac legendás kifőzdéje – itt vannak az okok
A Lehel Íze május 1-jén végleg lehúzta a rolót, pedig évtizedekig laktak itt jól a kispénzű vendégek. A tulaj szerint a brutális villanyszámla tette be a kaput.


Több évtized működés után május 1-jén végleg bezárt a Lehel Íze nevű kifőzde a budapesti Lehel piacon – derült ki a Vakmajom Facebook-oldal bejegyzéséből. A vendéglátóhelyet sokan kedvelték, mert olcsó, egyszerű, hagyományos menüt kínált, főként árérzékeny vásárlóknak.

A tulajdonos a bezárást a megemelkedett rezsiköltségekkel indokolta. Elmondása szerint például a villanyszámla havi 400 ezer forintról 2 millió forintra nőtt, ezt pedig már nem tudta kigazdálkodni.

Azt is hozzátette, hogy nem tud akkora áremelést bevezetni, amit a vendégek ki is fizetnének, ezért úgy döntött, bezárja az üzletet.

„A belvárosban a turistáknak lehet 6-10 000-es főételt adni, abba az árba belefér a drága rezsi, itt a 4000-et is sokallják, 2000-ért akarnak enni, abba egyáltalan nem fér bele ilyen magas költség. Meg a horror bérleti díj se, egyre csak emelik azt is”

– fogalmazott.

Bezár a "Lehel Íze" kifőzde a Lehel piacon. Olcsó, egyszerű, hagyományos kaját adott főleg árérzékeny, kispénzű...

Közzétette: Vakmajom – 2025. május 1., csütörtök


Link másolása
KÖVESS MINKET: