TUDOMÁNY
A Rovatból

5 meghatározó női tudós, akik méltatlanul kevés elismerésben részesültek


Link másolása

#3 Rosalind Franklin

"In my view, all that is necessary for faith is the belief that by doing our best we shall succeed in our aims: the improvement of mankind." Rosalind Franklin #rosalindfranklin #womeninscience #christallography #dna #doublehelix

2 Likes, 0 Comments - Elizabeth C. (@___woman_in_science___) on Instagram: ""In my view, all that is necessary for faith is the belief that by doing our best we shall succeed..."

Angol kémikus, röntgenkrisztallográfus, aki jelentősen hozzájárult a DNS, a ribonukleinsav, a vírusok, a kőszén és a grafit molekuláris finomszerkezetének megértéséhez.

Sokan nem tudják, hogy

1952-ben ő készítette a londoni King’s College-ban a Photograph 51 néven ismert felvételt a DNS-ről, melynek alapján fény derült annak kettős hélix szerkezetére, amit a köznyelv kettős spirálnak hív.

Általában Jim Watson és Francis Crick duóját említik a DNS szerkezeti feltérképezése kapcsán, pedig Rosalind röntgenkrisztallográfiás adatai kulcsfontosságúak voltak hozzá.

Függetlenül attól, hogy ellopták-e az adatait, vagy csak nyilvánosan hozzáférhető adatokat használtak az engedélye nélkül, vitathatatlan, hogy amikor 1962-ben Nobel-díjat kaptak, illett volna megemlíteniük őt is.

#4 Lise Meitner

WHO İS LİSE MEITNER? Lise Meitner was born on November 7, 1878, in Vienna, Austria. The third of eight children of a Jewish family, she entered the University of Vienna in 1901, studying physics under Ludwig Boltzmann. After she obtained her doctorate degree in 1906, she went to Berlin in 1907 to study with Max Planck and the chemist Otto Hahn. She worked together with Hahn for 30 years, each of them leading a section in Berlin's Kaiser Wilhelm Institute for Chemistry. Hahn and Meitner collaborated closely, studying radioactivity, with her knowledge of physics and his knowledge of chemistry. In 1918, they discovered the element protactinium Tr: LİSE MEİTNER KİMDİR? Lise Meitner 7 Kasım 1878'de Avusturya'nın Viyana kentinde dünyaya geldi. Bir Yahudi ailenin sekiz çocuğunun üçüncü olarak doğdu. 1901'de Viyana Üniversitesi'ne girdi ve Ludwig Boltzmann bünyesinde fizik okudu. 1906'da doktorasını kazandıktan sonra Max Planck ve kimyager Otto Hahn'la çalışmak üzere 1907'de Berlin'e gitti. Hahn'la 30 yıl birlikte çalıştı. Hahn ve Meitner, fiziği ve kimyası ve radyoaktivite üzerine işbirliği yapıyorlardı. 1918'de protaktinyum elementini keşfettiler.

101 Likes, 4 Comments - BİLİMDEN DAHA FAZLASI (@more_than_science) on Instagram: "WHO İS LİSE MEITNER? Lise Meitner was born on November 7, 1878, in Vienna, Austria. The third of..."

Otto Hahn és Otto Robert Frisch mellett az osztrák-svéd atomfizikus része volt annak a triónak, ami 1939-ben felfedezte a maghasadás alapjait. Ez a második világháborúban a nukleáris fegyverek fejlődéséhez vezetett, később pedig a nukleáris reaktorokból származó villamosenergia-termeléshez, tehát

az ő eredményeire építve vált lehetővé az atomenergia békés felhasználása is.

Meitnert többször is Nobel-díjra jelölték, végül mégis Hahn volt az, aki 1944-ben elnyerte azt.

#5 Alice Ball

Repost de @send.science ▪Cientista negra: Alice Ball, nasceu em Seattle e conheceu a química através do seu avô, um fotógrafo famoso. Em 1915 se tornou a primeira afro-americana e primeira mulher a se formar na University of Hawaii. Ainda na graduação publicou artigos, era uma química minuciosa, conseguia reproduzir e criar difíceis reações e desenvolveu o único tratamento para lepra, conhecido como Método Ball (antes do surgimento dos antibióticos). Faleceu muito jovem, em 1916. Uma placa na University of Hawaii homenageia e lembra das conquistas dessa grande (apesar do curto tempo de trabalho) cientista. ▪ __________ "Os homens dominavam a educação superior e Alice Ball foi admitida contra as probabilidades." Miles Jackson . . . . . . . . . . . . . . . #aliceball #womeninscience #mulheresnaciencia #blackwoman #negras #blackscientist #cientistanegra #ascientistas #rachelignotofsky #womanpower #inspiração #mulherescientistas #tbt

43 Likes, 4 Comments - Afro Punk & Afins (@afropunkeafins) on Instagram: "Repost de @send.science ▪Cientista negra: Alice Ball, nasceu em Seattle e conheceu a química..."

Ball a 20. század elején a Hawaii-i Egyetemen a lepra kezelésének forradalmasításán munkálkodott, ami akkoriban nagy probléma volt az országban. 24 éves korában hunyt el és később egy másik kémikus learatta a babérokat a munkásságával - a kezelése Dean-módszerként vált híressé.

Ő volt az első nő és az első afroamerikai, aki mesterdiplomát kapott az egyetemen, valamint az intézmény első női kémia professzora is.

Forrás: The Guardian

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


TUDOMÁNY
Geomágneses viharra figyelmeztetnek a szakértők, szombaton lesz a legintenzívebb
A csütörtöki napkitörés szele szombaton éri el a Földet. Ha még napkelte előtt ideér, akkor akár szabad szemmel is látható lesz a sarki fény.

Link másolása

A csütörtök reggeli X2.2-es intenzitású napkitörés az előzetes várakozásoknál hevesebb turbulenciákat okozhat majd a Föld mágneses terében. A NOAA űridőjárással foglalkozó osztálya, az SWPC friss előrejelzésében extrém, 8,33-as Kp indexet vár a szombat reggeli órákra – írja az idokep.hu.

G4-es erősségű geomágneses viharra adtak ki figyelmeztetést, amire legutóbb 2005-ben volt példa.

Hazánkból általában 5-6-os Kp index esetén hosszú expozíciós fényképezőgépekkel már látható a sarki fény, ennél magasabb érték esetén nem kizárt, hogy akár szabad szemmel is látható legyen a jelenség.

A legintenzívebb időszak szombaton reggel 8 és 11 óra között várható, de már az azt megelőző három órás időablakban is 7-es értéket várnak a szakemberek. A jelenség megfigyelésében így a korai napkelte lesz a legnagyobb akadály.

Ugyanis holnap Budapesten 5:12-kor kel a Nap, viszont körülbelül már másfél órával korábban világosodni kezd. Az égboltot ráadásul szórványos felhőzet is takarhatja.

Az ideális megfigyelőhely Amerikában lesz, de kis szerencsével már az éjjeli órákban látható lesz a jelenség hazánkból is.

A Nap péntek reggel újabb, X3.98-as kitörést produkált, így további turbulenciák várhatók a következő napokban a Föld mágneses terében.

A kitörésről látványos grafikát készített a HUXt napszél-modellje, amelyet itt lehet megnézni.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

TUDOMÁNY
A Rovatból
Látványos csillaghullás lesz vasárnap hajnalban
2046-ig nem lesz hasonló jelenség. A koránkelők csíphetik el a legszebb látványt.
Fotó: Unsplash - szmo.hu
2024. május 02.


Link másolása

Az év egyik legszebb meteorraja, az Éta Aquaridák csillaghullása lesz látható vasárnap hajnalban.

A Svábhegyi Csillagvizsgáló közleményében azt írja, hogy

idénre a raj egy kisebb kitörését jósolják, amelyhez hasonló nem valószínű, hogy lesz 2046-ig.

A tájékoztatás szerint a leggazdagabb hullást a koránkelők csíphetik el, hajnal 3 és 4 óra között.

via MTI


Link másolása
KÖVESS MINKET:


TUDOMÁNY
A Rovatból
Videóban mutatta be a NASA, milyen lehet átmenni egy fekete lyukon
A szimulációban láthatjuk a spagettizálódás folyamatát is. Az is kiderült, hogy inkább a szupermasszív fekete lyukba lenne jobb belezuhanni.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. május 08.


Link másolása

Szimulációt készített az amerikai űrhivatal arról, hogy milyen érzés lehet egyenesen egy fekete lyuk közepébe repülni.

Jeremy Schnittman, a NASA Goddard Űrrepülési Központjának asztrofizikusának videója azt mutatja be, hogyan nézhet ki, ha valaki átrepül a fekete lyuk eseményhorizontján. Ez az a pont, ahonnan már nincs visszaút, ugyanis a gravitációs vonzás már túl erős ahhoz, hogy menekülni lehessen.

A szimuláció során láthatjuk a spagettizálódás folyamatát is, amikor a fekete lyuk által beszippantott tárgy végtelen hosszúra nyúlik, végül pedig darabjaira hullik.

Schnittman azután döntött a videó elkészítése mellett, hogy rengetegen kérdezték arról, mi történhet a fekete lyukba repüléskor.

„Két különböző forgatókönyvet szimuláltam: az egyikben egy kamera - egy vakmerő űrhajós helyettesítője - épphogy csak elkerüli az eseményhorizontot, és visszacsapódik, a másikban azonban átlépi a határt, megpecsételve ezzel a sorsát”

– mondta a kutató.

A tudós kitért arra is, hogy ha már választani lehetne, akkor inkább a szuerpmasszív fekete lyukba lenne érdemes belezuhanni. Ugyan a túlélésre ebben sem lenne esély, de legalább gyorsabban bekövetkezne a vég.

A lenyűgöző szimulációt itt lehet megnézni:

via Unilad


Link másolása
KÖVESS MINKET:


TUDOMÁNY
A Rovatból
Rejtélyes föld alatti építményre találtak a gízai piramisok mellett régészek egy földradarral
A kutatók szerint – bár a radaradatok alapján nem lehet biztosat mondani – feltehetőleg egy sírkamrát rejt a piramisok mellett a föld mélye.

Link másolása

Egyiptomban, a gízai piramisok környékékén a régészek egy L alakú építmény jelenlétét mutatták ki földradarral – írja a Heritage Daily. A kutatók úgy hiszik, hogy a föld alatti építmény megközelítőleg két méter mélyen helyezkedik el, és valószínűleg homokkal van tele.

Az L alakú struktúra csupán egy bejárat lehet – gondolják a kutatók –, amely egy sokkal mélyebbre vezetítő építményhez vezethet. Ezt bizonyítja az is, hogy a kutatók által használt földradar a L alakú struktúra alatt 3,5-11 méter mélyen anomáliákat észlelt.

Ugyanakkor a mérési eredmények szerint nem lehet biztosat mondani, ám a régészek úgy hiszik, hogy a piramisok mellett fekvő föld alatti építmény meglehet, hogy egy mészkőből épült sírkamra lehet.


Link másolása
KÖVESS MINKET: