FELFEDEZŐ

17 évesen már az egész családját eltartotta, most felmehetett az űrbe a fiatal nő

A Jeff Bezos cége által épített rakéta vitte az űr peremére az első mexikói származású nőt.

Link másolása

A 60 méter magas rakéta a Blue Origin nyugat-texasi központjából szállt fel, fedélzetén egy hat emberből álló csapattal, akiket a világűr határát jelentő, közel 100 kilométer magasra repített a Föld felszíne felett. A csoport pár percig még a súlytalanságot is megtapasztalhatta – írja a CNN.

A mexikói születésű Katya Echazarreta mérnököt és tudományos kommunikátort a Space for Humanity nevű nonprofit szervezet választotta ki a küldetésre több ezer jelentkező közül. A szervezet célja, hogy kivételes vezetőket küldjön az űrbe és lehetővé tegye számukra, hogy megtapasztalhassák azt az életre szóló élményt, amiben csak az űrhajósoknak lehet része.

„Lenézni, és látni, hogy mindenki ott van, a múltunk, minden hibánk, minden akadályunk, minden – minden ott van”

– mondta Katya.

„Az egyetlen dolog, ami eszembe jutott, amikor visszajöttem, az volt, hogy az embereknek látniuk kell ezt. A latinóknak látniuk kell ezt. Azt hiszem, ez teljesen megerősített a küldetésemben, hogy továbbra is elsősorban a nőket és a színes bőrűeket segítsem az űrbe és ahhoz, hogy azt csinálják, amit csak akarnak.”

Katya Echazarreta az első mexikói születésű nő, aki az űrbe utazott – őt honfitársai közül korábban már megelőzte Rodolfo Neri Vela, aki szintén mexikóiként 1985-ben csatlakozott a NASA Space Shuttle küldetéséhez.

A most 28 éves Katya hét éves volt, amikor családjával az Egyesült Államokba költözött, és élénken él benne az emlék, hogy túl volt terhelve az új helyen, ahol nem beszélte a nyelvet, és majdnem meg is bukott az iskolában.

17 és 18 éves korában már ő lett a családja fő kenyérkeresője a McDonald's-ban kapott fizetéséből.

Előfordult, hogy egyszerre négy munkája volt, hogy el tudja végezni az egyetemet.

Jelenleg a Johns Hopkins Egyetem mérnöki mesterképzésén tanul, korábban pedig a NASA egyik híres kaliforniai laboratóriumában dolgozott. Több mint 330 000 felhasználóval büszkélkedhet TikTokon, valamint egy tudományos YouTube-sorozat házigazdája is. Nem önös érdekekből, hanem azért akart közszereplő lenni, hogy másoknak segíthessem:

„Annyi ember van ezen a világon, aki ugyanazokról a dolgokról álmodik, amelyekről korábban én is. Mégsem látom őket itt. Segítenem kellett, hogy másokat is magammal rántsak.”

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


FELFEDEZŐ
A Rovatból
Vérfoltok, összetört autók, sérültek – hajtóvadászatban fogták el a Buckingham-palota elszabadult lovait
Az elszabadult lovak a brit hadsereg egyik legrangosabb ezredéhez tartoznak, amiknek fontos szerepe van állami és közfeladatok ellátásában.

Link másolása

Szerda reggel lovak szabadultak el a londoni Buckingham-palota környékéről – írja a 444. A hatóságok állítása szerint a lovak a brit hadsereg egyik legrangosabb ezredéhez tartoznak, és olyan állami, valamint közfeladatok ellátásában vesznek részt, akár például a koronázás.

A rendőrség és a hadsereg a délelőtt folyamán együttes erővel kutatták fel a lovakat,

amik teljes felszerelésben okoztak károkat a brit fővárosban. Több balesetet is okoztak az elszabadult állatok, egy autó szélvédőjét betörték, legalább négy ember pedig megsérült.

A hatóság közleménye szerint mostanra az összes lovat befogták: kettőt a Limehouse-nál található autópályán. Az egyik lovon súlyos sérülés nyomait fedezték fel, de az összes hátas állatorvosi ellátásban részesül.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

FELFEDEZŐ
A Rovatból
300 ezer egy éjszaka Mészáros Lőrinc borászának szállodájában, amelyet egy francia kastélyból csinált
Kalocsai László három évvel ezelőtt vette meg a bordeaux-i birtokot. 5-6 milliárd forintot költhetett el az ingatlan átalakítására.

Link másolása

A jelek szerint szálloda nyílt Mészáros Lőrinc borászának bordeaux-i birtokán, írja a 444. A Chateau de Clotte egykoron Castillon herceg tulajdona volt, története a XIII. századig nyúlik vissza.

Kalocsai László még három évvel ezelőtt alapított Franciaországban céget, és megvásárolt egy neves, díjnyertes borokat készítő bordeaux-i szőlőbirtokot. A XVIII. században létrehozott Chateau de Clotte vételára és finanszírozása nem volt ismert, de a szomszédos chateau tulajdonosa szerint korábban hatmillió euróért (akkori árfolyamon több mint kétmilliárd forintért) árulták a szőlőbirtokot. A csaknem 50 parcellát magába foglaló területhez pince és műemlék jellegű épületek is tartoznak.

A francia cégnyilvántartás szerint Kalocsai László tavaly egy újabb céget hozott létre Winemajor Receptif néven, írta meg elsőként a 24.hu. Ebben azonban már nem ő volt az egyedüli tulajdonos, mint a szőlőbirtokot megvásárló Winemajor SAS-ben; 50 százalékban társtulajdonosa lett a tokaji borász, Bai Edit. Ők ketten már jó ideje együttműködnek, hiszen közösen birtokolják a Winemajor Hungary Kft.-t is.

A birtokon elvégzett munkálatokban tervezőként részt vett a Tuoton Architect építésziroda, a projekten dolgozó Alliance Duplan főként épületgépészettel, napelemekkel foglalkozó cég, kivitelezőként pedig a lap megtalálta a Dune Construction építőipari céget is. Utóbbi két társaság a honlapján nemcsak a referenciák között tünteti fel a Chateau de Clotte-t, hanem a projekt költségét is szerepelteti.

Az Alliance Duplan adók nélkül 8,5 millió eurós beruházásról ír, ami az elmúlt évek átlagos euró árfolyamát tekintve 3,2-3,3 milliárd forintot jelent. A Dune Construction a borközpont felújításán és a szobák kialakításán dolgozott, a projekt értékeként pedig 856 ezer eurót tüntetett fel adók nélkül, ami átszámítva 320-330 millió forint.

Vagyis a nagyjából kétmilliárd forintos vételárral együtt feltételezhetően 5-6 milliárd közötti összeget biztosan elkölthetett Kalocsai László cége a szőlőbirtokra, miközben céges érdekeltségeinek bevétele és profitja alapján nem látható, hogy honnan volt tőkéje egy ilyen volumenű beruházásra.

A Chateau de Clotte már a Booking.com-on is elérhető, így bárki foglalhat szállást a birtokra. Az erkélyes junior lakosztályban 289 ezer forintba kerül egy éjszaka két főre (az árban benne van a reggeli is), míg a hagyományos lakosztályban 314 ezer forintot kell fizetni. Ugyanez a főszezonban, júliusban 324, illetve 362 ezer forintba kerül.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


FELFEDEZŐ
A Rovatból
Orbán Viktor 3 év után lecserélte profilképét, mutatjuk, mire
A magyar kormányfő legutóbb 2021. december 23-án változtatta meg a profilképét a Facebookon.

Link másolása

Lecserélte a profilképét a Facebookon Orbán Viktor csütörtökön. A magyar kormányfőnek ezentúl ez a képe lesz a közösségi-oldalán:

Orbán legutóbb 2021. december 23-án cserélt profilképet a Facebookon.

via 24.hu


Link másolása
KÖVESS MINKET:


FELFEDEZŐ
A Rovatból
Csodálatos sarki fény festette rózsaszínre az eget Magyarország felett
Egy geomágneses vihar érte el a Földet, ezért jelent meg hazánk felett is az aurora borealis.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 19.


Link másolása

Szabad szemmel is látni lehetett péntek este kilenc óra után a Magyarország felett is megjelenő sarki fényt, írja az Időkép.

A Földet erős geomágneses vihar érte el, ennek köszönhetően alakult ki a hazánkból is látható égi jelenség.

Ez volt idén a második, és egyben legerősebb sarki fény, vagyis aurora borealis hazánk fölött. A rózsaszín derengést fényszennyezéstől mentesebb helyeken akár szabad szemmel is észre lehetett venni.

A jelenséget a portál több kamerája is megörökítette:


Link másolása
KÖVESS MINKET: