HÍREK
A Rovatból

Varga Judit kemény kérdéseket kapott a BBC HARDtalk című műsorában

Az igazságügyminisztert többször is figyelmeztette a műsorvezető, hogy nem a feltett kérdésre válaszol.


A sajtószabadságról, az Indexről és a CEU-ról is kérdezték az igazságügyi minisztert a BBC HARDtalk című műsorában - írja a hvg.hu, ami szemlézte Varga Judit interjúját.

Az itthon főleg a kormánypárti médiának nyilatkozó miniszterasszonyt egy veteránnak számító újságíró, Stephen Sackur kérdezte a műsorban, és a címhez méltóan olykor kemény témákat vetett fel. Felütésnek rögtön azzal kezdte, hogy miért van az, hogy Magyarország bár csatlakozott egy európai klubhoz, annak bíróságát, szabályait és értékrendjét mégsem hajlandó elfogadni. Varga Judit válaszában kifejtette, hogy mikor csatlakoztunk a klubhoz, annak a mottója az volt, ami ma is: egység a sokféleségben. „De ma azt látjuk, hogy a szerződéses keret, melyhez 16 évvel ezelőtt csatlakoztunk, nagy változásokon megy keresztül, és egyre több próbálkozás történik egy olyan föderalista unió megteremtésére, melyet mi sosem akartunk” - tette hozzá a miniszter.

A jogállamiságot firtató kérdésekre ugyanazt válaszolta, amit itthon szoktak felvetni kormánypárti politikusok: a jogállamiság nem köthető konkrét objektív dolgokhoz, szerinte a jogbiztonsághoz tisztában kell ahhoz lenni, mi számít bűnnek, mielőtt elítélnek érte valakit.

„Ha nem állsz be a sorba, és nem illeszkedsz ideológiailag a fősodorba, akkor megbüntetnek”

- mondta el az unió működéséről, hozzátéve, hogy a "klubtól" jövő támadások a kommunista időkre emlékeztetik, a hetes cikk szerinti eljárással pedig szerinte az Európai Parlament „olyan határozatot fogadott el, amely sérti saját szabályait”.

Stephen Sackur rákérdezett arra is, hogy Magyarország mit fog tenni az Európai Bíróság Magyarországot elmarasztaló legutóbbi ítéletei után. Varga Judit kifejtette, hogy Magyarország mindig tiszteletben tartotta az Európai Bíróság ítéleteit, és hozzátette, hogy minden országnak vannak kötelezettségszegési eljárásai. A CEU elüldözését elmarasztaló határozatról pedig azt mondta: az ítélet a felsőoktatási törvénnyel kapcsolatos, ezért már megkezdték a párbeszédet a Bizottsággal, és teljes mértékben összhangba fogják hozni azt az uniós jogszabályokkal.

„Jelenleg más tagállamok felsőoktatással kapcsolatos eljárásait és jogszabályait vizsgáljuk, mivel azt gondoljuk, hogy a nemzeti szuverenitásnak minimálisan a része, hogy meghatározzuk az egyetemek, illetve felsőoktatási intézmények struktúráját”

- mondta el a CEU-ról a miniszterasszony. A magyar gógyiról is némi ízelítőt kaphattak a BBC nézői, amikor Varga sejtelmesen úgy fogalmazott: „Az ítéletet sokféleképpen végre lehet hajtani”.

A riporter rákérdezett Orbán Viktor megszállott harcára Soros Györggyel szemben, és ennek egyik leágazására, a külföldi civil szervezetek regisztrációs kötelezettségére, amit szintén jogellenesnek mondott ki az Európai bíróság. Varga Judit szerint „a finanszírozás, illetve annak mértéke és volumene miatt bizonyos civil szervezetek igenis képesek lehetnek a közvélemény befolyásolására, és ez egy legitim ok arra, hogy nagyobb átláthatóságot követeljünk meg ebben az esetben”.

Sackur rákérdezett az Index, és ezen a vonalon maradva az egész magyar szólás- és sajtószabadság kérdésére. A miniszter azzal vágott vissza, hogy nem szólhat bele az ügybe, mert az olyan volna, mintha „a brit igazságügyi miniszter felvenné a telefont, hogy beavatkozzon, amikor a tulajdonos elbocsátja a The Guardian főszerkesztőjét”. A kormányhoz közeli médiumok szinte teljes egészét magába foglaló KESMÁ-ról azt mondta, „a konglomerátum az üzleti észszerűség érdekében csak követi az európai normákat”. A sajtószabadságról egészében pedig a kormánypárti politikusok szokásosan használt sablonját mondta el:

„Nyissa meg az online médiát: 80 százalék kormánykritikus, és a liberális orgánumok főleg az online szektorban dominálnak, és mindannyian tudjuk, hogy az emberek éjjel-nappal az internetet nézik, tehát nem értem a kérdést és a gyanút bármivel kapcsolatban”

- zárta rövidre a kérdést.

„Magyarország valójában soha nem árult semmiféle zsákbamacskát, azt mondtuk, hogy soha nem fogunk engedni ennek az ideológiai zsarolásnak, amelynek valójában a jogállamiság az ürügye, amely ebben a koncepcióban megvalósul. Azoknak kell megoldaniuk ezt a problémát, akik így alakították ezt a helyzetet, hogy Európa ebben a patthelyzetben van” - válaszolta arra a kérdésre, hogy Magyarország végül enged-e Brüsszelnek a fontos kérdésekben.

A teljes interjút Varga Judit a Facebook-oldalán is megosztotta, saját kommentárjai kíséretében. A videó magyar felirattal tekinthető meg:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter: Rogán és Orbán célja az volt, hogy Varga Judit meghallgatása után ne az legyen a téma, hogy Rogán és Völner miért nincs még börtönben
A tiszás politikus szerint a kormány újra hazug bulvár mocsárba akarta húzni a bírósági eljárást. Ezért - bizonyítékként - megosztotta a volt feleségével korábban készült interjú egyik részletét.


Csütörtökön egymás után több nyilatozat, bejegyzés is született Varga Juditról és Magyar Péterről is, miután a volt igazságügyi minisztert a bírság tanuként meghallgatta a Völner-Schadl ügyben.

Varga Judit kemény szavakat mondott volt férjéről, többek között a TISZA Párt vezetőjét "képződménynek" nevezte.

Erre Magyar Péter is reagált, és üzenetében azt kívánta: "Kívánom, hogy a volt feleségem boldogan és békében éljen". A végén pedig írt a bírósági ügyről is: "Egy hasonló Völner-Schadl-Rogán botrányba egy jogállamban és egy valódi demokráciában azonnal megbukott volna a kormány és több kormánytagot őrizetbe vettek volna".

Az üzenetváltás azonban este is folytatódott. Magyar Péter a közösségi oldalán írta meg, hogy mit gondol a nap történéseiről. Szerinte:

"Rogán Antal és Orbán célja ma az volt, hogy a volt igazságügyi miniszter bírósági meghallgatása után ne arról szóljanak a hírek, hogy Rogán Antal és Völner Pál miért nincs még börtönben és hogy lehet még a kormány a helyén. Ezért akarták újra hazug bulvár mocsárba húzni a bírósági eljárást".

De szerinte a nyaralását is tönkre akarták tenni: "És persze tönkre akarták tenni - ahogyan azt korábban megüzenték- a három fiammal közös nyaralásom. Én a gyerekeink és az ország miatt sem megyek le a rogáni mocsárba. Álljanak itt inkább a volt feleségem korábbi mondatai a házasságunkról:

'Én az anyaságot, a hagyományosnak mondható női feladatokat mindig úgy élhettem meg Péterrel, mintha egy nyitott ajtajú kalitkám lenne: tudtam, hogy ha szeretnék kiteljesedni más területen is, akkor kirepülhetek. Péter sosem várta el tőlem, hogy feladjak bármit is abból, aki én vagyok. Ha zárva lett volna a kalitka ajtaja, akkor nem biztos, hogy annyira jól éreztem volna magam benne, így viszont mindig szívesen repültem vissza.

De mi nemcsak kívülről tűnünk erős párosnak, hanem belülről is edzettek vagyunk (nevetnek). Fontos nekem, hogy a férj férfi legyen, a feleség meg nő. Hogy hogyan egészítik ki egymást, az szerintem páronként változik. Én azt tartom fontosnak, hogy közösen tartsuk a ritmust, és mindig az lépjen előre vagy éppen oldalra, akitől a helyzet ezt elvárja"

- így szól az idézet, amely a Képmás magazinban 2019 decemberében megjelent páros interjúból való.

Az ügy miatt Orbán Viktor is üzent Varga Juditnak:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Orbán Viktor a közösségi oldalán üzent Varga Juditnak
A miniszterelnök a bejegyzés kommentjében egy olyan cikket osztott meg, amelyben a volt minisztere újságíróknak válaszolt egy kérdésre, és volt férjét képződménynek nevezte.


Orbán Viktor is reagált arra, hogy Varga Juditot tanúként meghallgatta a Fővárosi Törvényszék a Schadl–Völner-perben.

A miniszterelnök a közösségi oldalán annyit írt:

"Az igazság utat tör magának. Veled vagyunk, Judit!"

A kormányfő a bejegyzésének kommentjében osztott meg egy cikket arról, hogy a volt minisztere mit mondott az újságíróknak a tárgyalás után. Azt kérdezték Varga Judittól, hogy vissza tér-e a politikába. A volt politikus azt közölte:

„Ha ebben a versenyben egy olyan embernek, mint ez a Magyar Péter nevű képződmény is adnak pontokat, akkor én ebben a versenyben nem akarok indulni.” Majd az is kiderült, hogy az elmúlt időszak miért volt számára mégis boldog.

Magyar Péter is reagált volt felesége nyilatkozatára. Többek között azt mondta: "Kívánom, hogy a volt feleségem boldogan és békében éljen". Majd a bíróságon tárgyalt ügyről is megírta a véleményét. "Egy hasonló Völner-Schadl-Rogán botrányba egy jogállamban és egy valódi demokráciában azonnal megbukott volna a kormány és több kormánytagot őrizetbe vettek volna".


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Varga Judit: Ha a Magyar Péter nevű képződménynek is adnak pontokat, akkor én ebben a versenyben nem akarok indulni
A volt miniszter arról is beszélt, hogy az elmúlt másfél év életének egyik legszebb időszaka volt. Szerelmes, és egy új szakmát is megtanult.


Varga Judit csütörtöki bírósági meghallgatása után a 24.hu megkérdezte a volt minisztert, hogy szándékában áll-e visszatérni a politikába.

A volt politikus azt válszolta: ha olyanok is pontokat kapnak ebben a versenyben, mint volt férje, Magyar Péter, akkor ő nem kíván indulni benne. Úgy fogalmazott:

„Ha ebben a versenyben egy olyan embernek, mint ez a Magyar Péter nevű képződmény is adnak pontokat, akkor én ebben a versenyben nem akarok indulni.”

Varga Judit azt mondta, hogy az elmúlt másfél év életének egyik legszebb időszaka volt. Szerelmes, és egy új szakmát is megtanult. Hozzátette: „az árulás nem teljesítmény, főleg nem a családunk elárulása”.

Szóba került az is, hogy Magyar Péter titokban készített hangfelvételeket volt feleségéről. Varga Judit szerint ezeket 14 hónapig használta fel arra, hogy zsarolja vele.

„Minden ezzel kapcsolatos kérdésre én csak akkor fogok válaszolni Önöknek, hogy ha legalább három héten keresztül szalagcímben hozzák le, hogy milyen ember az ilyen. Aki – amikor a felesége már nem bírja elviselni azt a hihetetlen drámát és bántalmazást, amiben él és bejelenti, hogy el akar válni – ezzel az aljas manipulációval élve szépen fogja és mialatt sírva könyörög – felváltva terrorizálja, hogy nem válhatsz el – elkezd zsarolni” – mondta a volt tárcavezető.

Úgy fogalmazott, hogy a felvétel célja nem az ország megmentése volt, hanem az, hogy volt férje zsarolni tudja vele. „Majd ha ezt a kérdést felteszik, hogy milyen az ember az ilyen, aki utána azt meri állítani erről a titokban felvett aljas hangfelvételről, hogy ezt azért csinálta, hogy a hazát megmentse. Ő nem azért csinálta ezt. Ő azért csinálta, hogy a végletekig zsarolja a saját feleségét, hogy az nem válhat el” – fogalmazott.

Kritizálta azt is, hogy a női érdekvédelmi szervezetek nem szólaltak meg az ügyében. Ezt így kommentálta: „sértő és üvöltő, és inkább az áldozathibáztatással ér fel”.

A végén arra kérte az újságírókat, hogy ha megválaszolják azt a kérdést, hogy milyen ember az, aki így viselkedik, akkor ő is kész lesz válaszolni minden más kérdésre.

Magyar Péter reagált volt felesége nyilatkozatára:

Forrás: Index


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Hatalmas összeg, 181 millió eurós uniós pénz érkezik Magyarországra
Az Európai Bizottság 3,66 milliárd eurót osztott szét kilenc tagállam között. A támogatásból középületek energiahatékonyságát is javítják.


Az Európai Bizottság csütörtökön jelentette be, hogy 3,66 milliárd eurót folyósított kilenc uniós tagállamnak a Modernizációs Alapból – írja az Index. A támogatást az Európai Beruházási Bankkal együtt utalták ki, 34 energiával kapcsolatos projekt megvalósítására.

A brüsszeli közlemény szerint a finanszírozás forrása az uniós kibocsátáskereskedelmi rendszerből (EU ETS) származó bevétel. Ez a mostani a Modernizációs Alap eddigi legnagyobb egyszeri kifizetése. A 2021 januárja óta kifizetett teljes összeg ezzel elérte a 19,1 milliárd eurót.

Magyarország 181,3 millió euró támogatásban részesült, amelyből többek között a középületek energiahatékonyságának javítását valósíthatják meg.

A mostani támogatásból részesül még Horvátország (170 millió euró), Csehország (1,05 milliárd euró), Görögország (113,6 millió euró), Lettország (40 millió euró), Litvánia (37 millió euró), Lengyelország (1,33 milliárd euró), Románia (712,3 millió euró) és Szlovénia (19,7 millió euró).

Görögország most először kapott támogatást a Modernizációs Alapból, miután 2024 januárjában csatlakozott a kedvezményezettek köréhez.

A támogatott projektek célja a megújuló villamosenergia-termelés, a megújuló energiaforrások használata, az energiahálózatok korszerűsítése és az energiahatékonyság növelése.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk