HÍREK
A Rovatból

Trump az első elnökjelölti vitán Bidennek: „Joe, benned szemernyi okosság sincs”

Gyakran belevágtak a másik mondandójába, és többször sértegették egymást - ilyen volt az amerikai elnökjelöltek első országos televíziós vitája.
MTI - szmo.hu
2020. szeptember 30.



A novemberi választásra készülő amerikai elnökjelöltek első országos televíziós vitáján - amelyet az ohiói Clevelandben rendeztek - a republikánus Donald Trump elnök választási csalásokra figyelmeztetett, Joe Biden, a demokraták jelöltje pedig hazugnak nevezte a jelenlegi elnököt.

A vitát Chris Wallace, a republikánusokhoz közel álló Fox televízió munkatársa vezette. Wallace nem konzervatív, hanem regisztrált demokrata párti szavazó. A meghívott vendégeknek - akik között a két politikus családtagjai is helyet foglaltak - a vita szabályai szerint nem volt szabad közbeszólniuk, tapsolniuk és semmiféle módon véleményt nyilvánítaniuk.

A vitában gyakori volt, hogy a két politikus belebeszélt a másik mondandójába, és sértegette egymást.

Joe Biden például csak "ez a pasas", vagy "ez az ember" megszólítással illette Trumpot, akit bohócnak és fajgyűlölőnek is nevezett, s a vita hevében azt is odavágta neki: "Ember, befognád a szádat?!". Donald Trump azt állította, hogy Biden "nem okos", már az iskolában is "a leggyengébben teljesítők között volt".

A másfél órás vita első témája Amy Coney Barretre, a Trump által szombaton jelölt új alkotmánybíró-jelöltre vonatkozott. Trump leszögezte: "megnyertük a választásokat, s ennek vannak következményei". Majd idézte az elhunyt Ruth Bader Ginsburg liberális alkotmánybírót, aki korábban, Barack Obama demokrata párti elnök kormányzatának utolsó évében - amikor egy alkotmánybíró elhunyt, és a demokraták a választás előtt új bírót jelöltek - azt mondta: egy elnököt nem három vagy három és fél évre választanak, hanem négy évre.

Biden kifogásolta, hogy Barrett abortuszellenes bíró hírében áll, mire Trump visszavágott: honnan tudja, hogy bíróként mi az álláspontja erről? Hangsúlyozta: az abortusz ügye nem témája az elnökválasztásnak.

A demokrata párti elnökjelölt szerint meg kell várni a választások eredményét az alkotmánybíró-jelöléssel. "Már tartanak a választások" - tette hozzá utalva arra, hogy egyes tagállamokban már megkezdődött a levélszavazás.

Joe Biden nem válaszolt pár kérdésre. Amikor a műsorvezető egyenes választ kért arra, hogy demokrata párti győzelem esetén megszüntetnék-e a kongresszusban az obstrukció intézményét, azt mondta: "ez most nem kérdés".

Nem kívánt beszélni a fia, Hunter Biden ukrajnai, oroszországi és kínai üzleti ügyeiről sem. Trump megkérdezte, miért kapott a fia 3,5 millió dollárt a néhai moszkvai polgármester oligarcha özvegyétől, és vajon mennyi a jövedelme Kínából. Az elnök ezzel a napokban nyilvánosságra került igazságügyi minisztériumi dokumentumokra utalt, amelyek részletezték Hunter Biden üzleti ügyeit Ukrajnában, Oroszországban és Kínában. "Nem akarok a családomról beszélni" - jelentette ki Biden, és álhíreknek minősítette a minisztérium megállapításait.

Ezután az egészségbiztosításról és a koronavírus-járványról esett szó. Biden kifejtette: kiterjesztené az állami egészségügyi ellátást. Trump szerint ezzel tönkre tennék a magán egészségügyet.

A demokraták elnökjelöltje úgy vélte, hogy Trumpnak nincs járványstratégiája, Donald Trump viszont emlékeztetett az Obama-kormány járványkezelésének hibáira. Biden az Obama-kormányzat alelnöke volt, és akkoriban pusztított a H1N1-járvány, amellyel elemzők szerint a vezetés nem tudott sikeresen megbirkózni.

Joe Biden felhozta, hogy a koronavírus-járványnak hatmillió fertőzöttje és 200 ezer halottja van az Egyesült Államokban.

"Ennek az embernek nincs programja, ez az ember nem tudja, mit beszél"

- állította Trumpról, hozzátéve, hogy szerinte Trump "pánikba esett" a járványtól.

Az amerikai elnök emlékeztetett: februártól lezárta az Egyesült Államok határait, először a Kínából érkező utasok előtt, és akkoriban Joe Biden és a demokrata párti politikusok idegengyűlölettel vádolták meg őt ezért.

Biden szerint Trump "nem elég okos" ahhoz, hogy megbirkózzon a járvánnyal, mire Trump közölte Bidennel: "Joe, benned szemernyi okosság sincs". És idézte, hogy Biden a napokban még azt is elfelejtette, hogy hová járt egyetemre, ahol "a leggyengébbek között végzett".

Trump felhívta a figyelmet arra, hogy Biden lezárná az ország gazdaságát, mint ahogyan Biden ismételten ki is fejtette, hogy a Covid-19 legyőzése nélkül nincs gazdasági újraindulás.

Biden szerint az Egyesült Államok "gyöngébb, betegebb és szegényebb" lett.

Azzal vádolta meg az elnököt, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök bábja. Trump viszont azt hangsúlyozta, nem is egyszer, hogy Biden a radikális baloldal embere.

A fajgyűlölet és a rendőri erőszak ellen szervezett megmozdulásokról szólva Biden úgy vélekedett: az országban "rendszerszerű az igazságtalanság". Trump megismételte közismert álláspontját: a rend és a törvény országát szeretné látni, s azt, hogy Amerika visszatér az alapvető értékeihez. Leszögezte, ezért írta alá a kormányzati hivatalokban és ügynökségeknél szervezett, úgynevezett érzékenyítő tanfolyamok tilalmáról szóló rendeletet is. "Az emberek rendet, törvényességet akarnak" - hangsúlyozta Trump, hozzátéve: Biden "fél ezt kimondani".

A választások tisztaságáról vitázva Donald Trump hangsúlyozta, hogy a levélszavazás csalásra ad alkalmat, Joe Biden tagadta ezt.

Trump konkrét példákat hozott arra, hogy máris előfordultak visszaélések a levélben történő szavazással, például Nyugat-Virginiában, ahol egy postást most vonnak felelősségre, mert manipulált a szavazócédulákkal, vagy Philadelphiában, ahol hétfőn a levélszavazást ellenőrző republikánus szakértőket elzavarták.

Arra a kérdésre, hogy elfogadja-e a választás eredményét, Biden igennel válaszolt, Trump pedig szavazásra buzdította a híveit.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Videó: Megnéztük mit épít Balásy Gyula Máriaremetén – Akkora luxusvillát találtunk, amihez még a hegyet is el kellett hordani
Megtekintettük, hogy milyen ingatlan épül pontosan Máriaremetén, amiről Balásy Gyula elcsukló hangon állította, hogy az egy többgenerációs családi ház. A munkások egy idő után megtiltották a videózást, és a helyszínen köröző autókból is érdeklődtek, miért vagyunk ott.


Miután Balásy Gyula maga sem tudta eldönteni, mit is jelent a „luxizás”, a Szeretlek Magyarország megnézte a vállalkozó Máriaremetén épülő házát. A helyszínre Hadházy Ákos útmutatása alapján jutottunk el, aki azt mondta,

„nem fogjuk tudni eltéveszteni, mert akkora építkezés lesz, hogy olyat még nem láttunk”.

Egy hatalmas toronydaru dolgozik a hegyoldalban, ahová annyira meredek út vezet, hogy a riporterünk csak lábujjhegyen tudott felfelé menni.

Balásy Gyula a Kontrollnak azt mondta, hogy „Igen, egy többgenerációs házat szerettünk volna építeni magunknak”, majd elcsukló hangon hozzátette, hogy nem tudja, hogy ez valaha megvalósul-e.

A helyszínen viszont úgy láttuk, hogy a beruházás léptéke messze meghaladja egy átlagos házét.

Az építkezéshez szemmel láthatóan el kellett hordani a hegy egy részét.

A forgatásunkat nem nézték jó szemmel a helyszínen. A  munkások egy idő után megtiltották a videózást. Emellett riporterünk mellett több autó is megállt, hogy megkérdezzék, mi járatban van.

@szeretlekmagyarorszag.hu #balásygyula #ner #luxizás #szmo #szeretlekmagyarország ♬ eredeti hang - Szeretlek Magyarország.hu


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Máris a vagyonon vitatkozik feleségével a válófélben lévő Matolcsy György
Kilenc év után ér véget a volt jegybankelnök és Vajda Zita házassága, a bontópert szerdán tartották. A nő korábban Matolcsy titkára volt, bruttó 1,7 milliós fizetéssel.
DP - szmo.hu
2026. május 07.



Kilenc év után véget ér Matolcsy György és második felesége, Vajda Zita házassága. A bontóper tárgyalását tegnap tartották a Budapesti II. és III. Kerületi Bíróságon, de a Magyar Nemzeti Bank korábbi elnöke nem jelent meg az ülésen. A válás nem tűnik zökkenőmentesnek, a Blikk szerint ugyanis a felek nem tudtak megegyezni a vagyonmegosztásról – írta a lap.

Vajda Zita korábban Matolcsy nemzetközi titkáraként dolgozott a jegybankban, később pedig a Pallas Athéné Geopolitikai Alapítványnál tevékenykedett kutatóként. A nő civilben jógaoktatással is foglalkozik. Kapcsolatukat 2016-ban vállalták fel a nyilvánosság előtt, majd 2017 augusztusában házasodtak össze.

Vajda az esküvő után lemondott az MNB alapítványánál betöltött tisztségéről.

A kapcsolatuk kezdetén Vajda Zita bruttó 1,7 milliós fizetése és a Matolcsyval közös külföldi útjai is a sajtó érdeklődésének középpontjába kerültek. Amikor 2016-ban a Figyelő a viszonyukról kérdezte, Vajda Zita annyit mondott: „Nem bujkálunk, felvállaljuk”.

A válás híre abban az időszakban érkezett, amikor Matolcsy György és családja az MNB-alapítványok körüli ügyek miatt került a figyelem középpontjába. Hadházy Ákos független képviselő az elmúlt hónapokban több fotót is közzétett a jegybank luxusfelújításáról, bemutatva többek között Matolcsy szerinte 30 millió forintos mosdóját is.

Később a Legfőbb Ügyészség hatáskörbe vonta a nyomozást. Matolcsy György egy közleményben visszautasította a vádakat, szerinte a 270 milliárdos „veszteség” csupán értékelési módszertani kérdés.

Az ügy a legmagasabb politikai szinteket is elérte. Hajdú Péter egy interjúban azt a kérdést szegezte Orbán Viktornak: „Matolcsyék hogyhogy nincsenek még börtönben?”.

Magyar Péter pedig egy nagykanizsai fórumon üzent a volt jegybankelnöknek. Annyit mondott: "Bilincs, bilincs, rács, rács."


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Videó: Giorgia Meloni lenyűgöző palotában fogadta Magyar Pétert és Orbán Anitát
A leendő miniszterelnök Rómában járt, ahol találkozott az olasz kormányfővel, Giorgia Melonival. A fogadtatás Magyar szerint „ünnepélyes és szívélyes” volt.


Giorgia Meloni impozáns római hivatalában fogadta a leendő magyar miniszterelnököt és Orbán Anitát, aki a Tisza-kormány külügyminisztere lesz. Magyar Péternek egyébként ez volt az első személyes találkozója egy ország vezetőjével az áprilisi választási győzelem után.

Magyar a találkozóról megosztott videómontázshoz annyit írt: „Ünnepélyes és szívélyes fogadtatás Rómában.”

Korábban egyébként azt is elárulta, hogy miről egyeztettek az Európai Unió egyik vezető gazdaságának első emberével. Magyar szerint Melonival folytatott találkozója „sikeres és előremutató” volt. Megállapították, hogy Olaszország és Magyarország nagyon sok kérdésben hasonló álláspontot képvisel. Példaként említette az illegális migráció elleni határozott fellépést, a nyugat-balkáni országok uniós csatlakozását és a tagállamok versenyképességének erősítését.

Emellett meghívta Melonit Magyarországra.

Giorgia Meloni egyébként Orbán Viktor egyik fő szövetségesének számított. A jobboldali kormányfő 3 és fél éve van hivatalban, ami kifejezetten hosszú időnek számít az instabil kormánykoalícióiról híres Olaszországban.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Már egy repülőn is terjedhetett a hantavírus: egy légiutas-kísérő megbetegedése után az összes utast próbálják elérni
A holland KLM légitársaság munkatársát Amszterdamban különítették el, miután azon a járaton dolgozott, amelyről egy fertőzött utast szállítottak le. A járvány egy holland óceánjáró hajóról indult, a WHO eddig hét esetről és három halálos áldozatról tud.


Kórházban, elkülönítve vizsgálják azt a légiutas-kísérőt, aki enyhe tüneteket produkált, miután kapcsolatba került egy hantavírussal fertőzött utassal. A holland Egészségügyi Minisztérium megerősítette, hogy a nőt az Amsterdam UMC-ben ápolják, és tesztelik a vírusra – jelentette az RTL Nieuws.

A légikísérő azon a Johannesburgból Amszterdamba tartó járaton dolgozott, amelyről még indulás előtt leszállítottak egy 69 éves holland nőt, mert rosszul volt. Az utas egy nappal később, április 26-án egy johannesburgi kórházban meghalt, és a vizsgálatok nála is kimutatták a hantavírust.

A holland egészségügyi szolgálat most a járat összes utasát próbálja elérni, hogy figyelmeztesse őket a lehetséges tünetekre.

A járvány a Hondius nevű holland óceánjárón tört ki, a WHO eddig hét esetről és három halálos áldozatról tud. A megbetegedéseket a vírus ritka, emberről emberre is terjedni képes Andes-variánsa okozza. Április 11-én egy holland férfi a Hondius fedélzetén halt meg, látszólag légzőszervi betegségben. Később kiderült, hogy ő és felesége is a vírussal fertőződött. A hajótársaság akkor riasztott, amikor egy másik, Dél-Afrikában intenzív osztályra került brit utasnál is pozitív lett a teszt. Azóta egy svájci állampolgárt is kórházba vittek Zürichben.

Szerdán és csütörtökön több beteget is orvosi repülőgépekkel evakuáltak Európába. Egy 56 éves brit férfit, a hajó legénységének tagját a leideni kórházban különítették el. A Sky Newsnak azt nyilatkozta, hogy bár jól van, még számos vizsgálat vár rá. „Jelenleg karanténban vagyok” – mondta, hozzátéve, hogy fogalma sincs, meddig kell kórházban maradnia. Egy másik, 65 éves német nőt Düsseldorfban kezelnek stabil, tünetmentes állapotban.

A Hondius, fedélzetén körülbelül 150 emberrel, köztük tíz hollanddal, jelenleg a Kanári-szigetek felé tart. A tervek szerint szombaton köt ki Tenerife szigetén, ahol a tünetmentes utasok elhagyhatják a hajót.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint bár a helyzet komoly, nem kell újabb világjárványtól tartani, egy szakértőjük úgy fogalmazott, ez „nem a következő COVID”. Az európai járványügyi központ szerint az általános lakossági kockázat alacsony. Magyar érintettről egyelőre nincs hír.

via NL Times


Link másolása
KÖVESS MINKET: