UTAZZ
A Rovatból

Panyola: valódi kis édenkert a három folyó vidékén

Kihagyhatatlan célpont a 'nemtudom szilva', az ízes pálinka, a házi lekvár és az aszalt gyümölcs hazája.

Link másolása

A Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei kis, hatszáz lelkes, párutcás faluban egy óra múlva úgy érzi magát az ember, mintha mindig is ismerte volna az itt élőket. A csendes, nyugodt településen barátságosan és érdeklődve fogadják az ideérkezőket.

Nem csak a kirándulókat, turistákat, hanem az idetelepülőket is. Mert bizony ilyen is akad. Fiatalok is jönnek, házat vesznek, és bekapcsolódnak az itteni életbe. Néptáncosok, kézművesek, jógaoktató és vállalkozó is új otthonra talált már a hangulatos faluban.davdav

dav

Bevallom, nem erre számítottam. Egy szinte elzárt hely, ahová a legrövidebb út komppal, a Szamoson át vezet, ám a kis, imbolygó szerkezet csak világosban közlekedik. Sötétedéskor erre bizony nincs bejárás, csak körbe, kerülővel, a főút felől. De itt mégis zajlik az élet. A polgármesternek, Muhari Zoltánnak sikerült a helyiekkel összefogva egy kis édenkertet létrehoznia. És nem állnak meg, tele vannak tervekkel.

Panyola területét már az őskorban is lakták

Panyola rendkívül jó adottságokkal rendelkezik a Tisza-Szamos-Öreg Túr folyók háromszögében. A homokos, hordalékos talaj, a különleges klíma kedvez a gazdálkodásnak, a dombok pedig védettséget adnak.

Ezt ismerhették fel az őskorban is, mert a vidéket bizony már akkoriban is lakták. Számos kőeszköz, edény, csont és építménymaradvány igazolja, hogy eleink szívesen éltek errefelé. A terület birtoklásáért többször is harcok folytak. Ám a folyók rendszeres áradásával és azok pusztításával is számolni kellett. De mindez nem szegte kedvét őseinknek, akik halászként-vadászként, később földművelő-állattenyésztőként telepedtek meg a vidéken.

A folyók szabályozása után ugyan változtak a terepviszonyok, de Panyola és környéke megtartotta hagyományát, és épít azokra.

panyola_okolicsanyi (9)panyola_okolicsanyi (10)

Az egyik jellegzetességük a - környéken régen dzsungelgyümölcsként nőtt - „nemtudom szilva", amelyet ma már a kertekbe ültetnek. Az apró szemű, édes gyümölcs igen jó minőségű és kiváló alapanyag, amit itt sokféle módon hasznosítanak.

A Panyolai Szilvórium

A pálinkaszeretőknek nem kell magyarázni, hogy miért is különleges az itt készült párlat. Az illata fenséges, ezt már messziről érezni, ahogy az üzem felé közeledünk. A 2002-ben alakult Panyolai Szilvórium Zrt. barátságos épülete a Túr partján áll, romantikus, vízbe nyúló fák, virággal teli ládák és fából készült teraszok között. A vendéget szívesen fogadják, kínálják és körbe is vezetik a manufaktúrában.

A látogatáson megismerheted a pálinkafőzés minden lépését, és a kóstolón megízlelheted a legkülönlegesebb készítményeiket is. Csoportokat is szívesen fogadnak, még helyi ételeket is lehet kérni a pálinkázós programhoz.davdavpanyola_okolicsanyi (32)

A Panyolai pálinkák alapja kizárólag étkezési minőségű gyümölcs lehet.

A barack Kecskemétről, a birs Lajosmizséről érkezik, a szilvát és almát helyben szerzik be. A folyamatnak még a vége is kézi munka, a palackokat egyenként kézbe veszik, címkézik, és csomagolják, naponta 7-800 üveg italt készítenek így hagyományos receptek alapján, de modern eljárással.panyola_okolicsanyi (6)

A hét termékcsalád több mint 35 féle termékének kiváló minőségét több hazai és nemzetközi díjjal is jutalmazták.

További infók ITT.

A Panyolium

Szintén a gyümölcsök feldolgozására alakult a vállalkozás, amely a kiváló minőségű, friss gyümölcsökből készít kézműves technológiával aszalt gyümölcsöt. Látogatásunkkor épp a szilvát készítettek elő, de foglalkoznak szamóca, málna, meggy és szeder, alma aszalásával is.

A Panyolium termékek különlegessége, hogy liofizálással (fagyasztva szárítással) készülnek.

Ez egy igen kíméletes és ma még kevés helyen alkalmazott módszer, amelyben a vizet vonják ki a gyümölcsből, de az összetevők, hatóanyagok megmaradnak, ezért a gyümölcsök megőrzik természetes állapotukat és ízüket. Sokáig elállnak, és semmilyen mesterséges dolgot, színezéket, plusz cukrot nem tartalmaznak, azaz minden „eredeti” bennük.davdavsdr

A termékekre egyre nagyobb az igény – árulta el Mórucz István, a Panyolium vezetője, aki saját bevallása szerint hajnalban kel, ha szükséges szüretel vagy aszal, és tiszta szívvel gondozza a termékeket. Az aszalványoknak dizájnos csomagolást is készítettek és több helyen is kapható.

További infók ITT.

A házi szilvalekvár

Panyolán szinte minden ház kertjében vannak szilvafák. Meg a szabadban is, hiszen eredetileg vadon nőtt és szaporodott a mára már híressé vált Szatmár megyében fellelhető „nemtudom szilva".

"Nemtudom szilva"

A különös név eredetét homály fedi, de a legenda szerint egy idegen a vidéket járva látta, hogy igen sok különös szilvafa nő errefelé. Mikor bárkit megkérdezett, hogy mi a neve, milyen fajta, mindenkitől ugyan azt a választ kapta: „nem tudom”. Így a mai napig csak így hívják ezt az igen jellegzetes szilvát. A helyiek nagy becsben tarják, mert ez az alapja a pálinkának és a lekvárnak is. Az szilvafa igénytelen, nem kell metszeni, permetezni, csak mikor már megérett, egy ponyvát aláteríteni és a termést rárázni, ráverni.

A szilvát hagyományosan gyűjtik be manapság is, majd „palolják”, azaz egy ferde, bevizezett deszkára borítják, amelyen a gyümölcs elválik a levelektől és ágaktól.

Az érett gyümölcsből készült lekvárt az egész család főzi, hiszen 24 órás felügyeletet kíván a folyamat.

A végeredmény azonban igen finom. Augusztus végén, szeptember elején faluszerte rotyognak a lekvárfőző edények. Aki ilyenkor érkezik, maga is részt vehet a nagy mű elkészítésében. Mi már csak kóstolni tudtuk a az üvegekből, de nekünk nagyon ízlett.

A szilva mellett szinte mindenből készül lekvár, a töktől a somig. Érdekes és finom mind, ráadásul ezek biotermékek.davpanyola_okolicsanyi (14)panyola_okolicsanyi (16)

A vidék jellegzetes gyümölcse még a jonatánalma, a meggy, a szatmári szilva és a milotai dió is. A papírhéjú diót szeptember-októberben gyűjtik össze, és nagy teraszokon, kamrákban szétterítve szárítják.

A Panyolafeszt

A komoly múlttal rendelkező fesztivál a falunapból fejlődött ki, és a tizenkét év alatt már ezer fellépőt és több tízezer látogatót csalogatott ide. Ilyenkor a falu szinte minden háza, kertje és persze a vendégházak, fogadók, és a kemping is megtelik. Sokan jönnek már külföldről is a rendezvény kedvéért.

A háromnapos (sőt idén már nulladik nappal is megtoldott) fesztivált augusztus elején rendezik, és

céljuk, hogy minél több emberrel ismertessék meg a hagyományos népi értékeket, a népzenét, néptáncot, bemutassák a környező természetet és a jellegzetes helyi ételeket, italokat.

Még a Tisza-parton is muzsikálnak, sőt jó időben egy tutajon zenélnek, és a közönség a vízben táncolhat hozzá.panyola_okolicsanyi (1)panyola_okolicsanyi (12)panyola_okolicsanyi (22)

Vannak foglalkozások, kézműveskedni is lehet, külön gyereksarkot is kialakítottak, és a portákon különféle érdekességekkel várják a fesztiválozókat. A fesztiválon kapható hagyományos szatmári ételeket pedig kizárólag a helyiek készítik el.

De lehet sportolni, túrázni, kirándulni is, mer a vidék sokféle látnivalót kínál.

További infók ITT.

A Hagyományőrző farsang

Szintén a hagyomány felelevenítése és őrzése volt a cél, mikor öt évvel ezelőtt megrendezték az első farsangi felvonulást a panyolaiak. Mára már hagyománnyá vált, hogy februárban maguk készítette kecske-, gólya- vagy medvejelmezbe bújnak, felvonulnak az utcákon, betérnek a portákra, és persze szívesen szórakoztatják a közönséget is.

A faluban megelevenedik a régi fonók hangulata, néptáncelőadásokat tartanak, és megtanítanak a lépésekre, este pedig bált rendeznek és a jelmezeket díjazzák. A rendezvény hagyományos disznóvágással kezdődik, amiből a vendégek is kivehetik a részüket. Az este végén pedig a disznótoros ételeket kínálják vacsorára.

További infók ITT.davsdrdav

Panyolára nem csak a kiemelt események idején érdemes ellátogatni. Az itt élők nagyon vendégszeretőek és a vendégházaknál igazi falusias környezetben lehet pihenni, és bepillantani a házigazdák vagy a helyiek életébe.

Itt tényleg pár nap után lecsendesedik az ember, elfelejti, hogy milyen rohanó a világ ott kint, a folyó túloldalán.

Hogy mi mindent lehet még ebben a kedves faluban és a környékén csinálni? Arról is mesélünk hamarosan.davdavdig

Fotók: Söptei Zsuzsanna, Okolicsányi Zoltán

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


UTAZZ
A Rovatból
Egy nap nem elég! - Új fejezet nyílt a miskolci turizmus történetében
Felújított épített és megújult természeti környezet várja a Miskolcra érkező turistákat több uniós forrásból finanszírozott fejlesztésnek köszönhetően. Új arcát mutatja a miskolctapolcai Csónakázó-tó és az azt körülölelő őspark, a felújított Avasi kilátó és a Horváth-tető is.

Link másolása

Miskolctapolca jól ismert brand a hazai turizmusban, a város idegenforgalmának zászlóshajójaként emlegetett desztináció évtizedek óta nagyszámú vendéget vonz. A Barlangfürdő szomszédságában található Csónakázó-tó és park felett viszont eljárt az idő, egy népszerű utazási céltól pedig elvárható, hogy rendezett környezettel fogadja az oda érkezőket. Ezt a célt szolgálta a „Miskolctapolca turisztikai fejlesztése” elnevezésű - Széchenyi 2020 Program részét képező -, európai uniós pályázat, melynek köszönhetően olyan fejlesztések mentek végbe, melyek hozzájárultak Miskolc turisztikai vonzerejének növeléséhez.

Újrafestett zászlóshajó

A komplex turisztikai fejlesztéscsomagnak köszönhetően az ide érkezők megtapasztalhatják, hogy lépten-nyomon egy-egy csoda várja őket, azokat megismerni szinte egy nap már nem elég. Amellett, hogy iszapmentesítették a tavat, a parkban új sétányokat alakítottak ki, pihenőpadokat, asztalokat és szeméttárolókat helyeztek ki. Az utcabútorok és a kandeláberek telepítése mellett növényeket ültettek. A komfortérzetet fokozzák az új, interaktív táblák is, melyek hasznos információkkal ellátott, háromdimenziós felületeken mutatják be a környék élővilágát. Egy digitális kijelzőt is telepítettek, az érintőképernyős felületen a látogató minden alapvető, fontos és érdekes, helyi információt megkap, a tájékozódást digitális térkép segíti. Egyfajta kincskeresésként pedig bronzból készült minifigurák mutatják be a térség állatvilágát és nevezetességeit a látogatóknak. Erről bővebb információkat ide kattintva találsz!

Régi terek új időkre hangolva

Felújították az Akropolisz Szabadtéri Színpadot is. A padokat kényelmes székekre cserélték, a kavicsos talaj helyére térkő borítás került, felújították az öltözőket, valamint külön feljárót építettek ki a színpadhoz. A Barabits Fülöp sétány egységes arculata jó példa lehet további, hasonló beruházásokhoz, az ötletek között pedig még számos, további elem szerepel a szabadtéri mozitól kezdve, a napozóágyak telepítésén át gasztronómiai és zenés programokig. További információk Miskolctapolcáról, ide kattintva!

A hegy megmozdult, az utóhatások most következnek

A vonat ablakából megpillantott lakótelep toronyházai, vulkanikus domb, amit a város hegyének becéznek, kőkori szakócák, a református templom miskolcikumként emlegetett jellegzetes harangjátéka, az emblematikus kilátó, borospincék, kilátás a városra és a Bükkre. Volt idő, amikor státuszszimbólumnak számított, ha valakinek pincéje volt a 114 méterrel Miskolc fölé magasodó dombon, amiről sokan, sok mindent gondoltak és éreztek az elmúlt évtizedekben. Ez mind az Avas.

Egy évtizede ha valaki a belvárosból az Avasra pillantott, a református templomon és a kilátón kívül szinte csak fákat és bokrokat láthatott. Ma már több látszik a hegyből, főleg amikor valamilyen rendezvény miatt nyüzsög zenével, lampionokkal, tömeggel és jó hangulattal. A környéken több mint kilencszáz pince és borház, valamint számtalan kanyargós utca található különleges, egyedi hangulattal. Az önkormányzat, civilek, borbarátok és turisztikai szereplők fogtak össze Miskolcon, hogy a sokáig szunnyadó történelmi Avas újra egy szebb arcát mutathassa. Ehhez kapcsolódott a Borangolás nevű bor- és gasztronómiai rendezvénysorozat is azzal a céllal, hogy a hagyományos, helyi és egyedi pincekultúrát újjáélesszék. A rendezvény kezdetben hatszáz érdeklődővel indult, 2023-ban viszont a program két nap alatt elérte a harmincezres látogatószámot. Az Avason való boros kalandozás, az egyedi környezet és a változatos zenei kínálat - mindez pár lépésre a belváros nyüzsgésétől - egyre több vendéget vonz. A környék népszerűségét jelzi, hogy az utóbbi években csaknem száz pince cserélt gazdát.

Fotó: Horváth Csongor

Turizmust erősítő beruházások

Tovább erősítette a turizmust az a beruházássorozat, mely a Széchenyi 2020 Program részeként valósulhatott meg. A Történelmi Avas turisztikai fejlesztése című projekt részeként a többi közt átépítették és modernizálták az Avasi kilátót, melynek korlátján található mini szobrok pedig egy városismereti sétára invitálnak, továbbá fejlesztették a környezetét, bővítették a Bormúzeumot, felújították az Avasi Református Templom tetőszerkezetét, izraelita emlékhelyet alakítottak ki, továbbá fejlesztették a Bortanyát is.

Régi iránytű új köntösben

Egyre több dolog miatt van miért felmenni a hegyre, és egyre gyakrabban téma az Avas, az ottani társasági események és a Horváth-tetőn épült szabadidőpark. A 60 éves Avasi kilátó már sok mindent látott, ha beszélni tudna, sok mindent mondana. Látta az acélváros virágzását, a változást, az ezredfordulót, a kiútkeresést, és minden bizonnyal látja majd a jövőt is. Tervek bőven maradtak: új parkolók, sétányok, kerékpárosok számára tervezett beruházások. Egy biztos, az Avas mindig a miskolciaké volt és az is marad. Az pedig, hogy mi tartogat a következő években Miskolcnak, és hogy mit tesznek érte az itt élők, az csak rajtuk múlik. A jelek szerint konkrét tervek és eredmények is vannak, ezért is mondják: Ideje másképp gondolni az Avasra. További információk az Avasról, ide kattintva!

Fotó: Horváth Csongor


Link másolása
KÖVESS MINKET:

UTAZZ
A Rovatból
Jelentősen megnőtt a Velencei-tó vízszintje, majdnem háromszorosa a két évvel korábbinak
Volt ok az aggodalomra, mert a tó annyira leapadt korábban, hogy már csak 53 centiméternyi víz volt benne. Megmutatjuk milyen volt.

Link másolása

Csütörtök reggel Agárdnál 145 centimétert mutatott a vízmérce - írja az Időkép.

Már február elején újra a régi fényében pompázott a Velencei-tó, a 2022-es kritikusan alacsony vízállást követően ugyanis ekkorra 75 centiméterrel emelkedett a vízszint.

Az elmúlt időszakban ez az emelkedés tovább folytatódott, csütörtök reggel már 145 centimétert mutatott a vízmérce Agárdnál, vagyis az 53 centiméteres rekordalacsony vízállás óta mára közel egy méterrel (92 cm) emelkedett a Velencei-tó vízszintje.

Ez az érték már meghaladja a 140 centiméteres alsó szabályozási szintet, így a tó újra a régi fényében pompázik.

Ilyen állapotok volttak 2022-ben:

Link másolása
KÖVESS MINKET:


UTAZZ
Itt a lista Európa legélhetőbb városairól – egy magyar is bekerült a száz legjobb közé
Élhetőség, szerethetőség és a gazdasági lehetőségek mentén írták össze Európa legjobb városait.

Link másolása

Megjelent a Resonance Consultancy legfrissebb listája Európa 100 legjobb városairól. 2024 első tíz helye így alakult:

1. London

2. Párizs

3. Berlin

4. Róma

5. Madrid

6. Prága

7. Barcelona

8. Amszetrdam

9. Isztanbul

10. Milánó.

A három fő szempontjuk az élhetőség, a szerethetőség és a gazdasági lehetőségek voltak. Ezek alapján mindössze egy magyar város, Budapest került be a száz legjobb közé. A magyar főváros a 20. helyet szerezte meg.

A teljes listát itt lehet böngészni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


UTAZZ
Lezárták az egyik legnépszerűbb magyar kirándulóhelyet – balesetveszélyes a Rám-szakadék
2024. április 24-től kezdődően további tájékoztatásig nem látogatható. Az ok a klímaváltozás, ami ronthatja a kőfalak állékonyságát.

Link másolása

A Telex írta meg a Pilisi Parkerdő felszólítására hivatkozva, hogy a klímaváltozás hatásai miatt a Rám-szakadék jelenlegi állapotában veszélyes.

A klímaváltozás miatti hosszú, aszályos időszakok és rendkívül nagy mennyiségű csapadékkal járó esőzések váltakozása a Rám-szakadék kőfalainak állékonyságára is negatívan hat, ezért a Pilisi Parkerdő a látogatók biztonsága érdekében a helyszínt a teljes körű geológiai és statikai vizsgálatok elvégzéséig és kiértékelésééig ideiglenesen teljes egészében lezárja

– olvasható a közleményben.

A túrázni vágyók így a Rám-szakadék elkerülő útvonalaként a Lukács-árokban futó sárga sávú jelzést tudják használni.

A Rám-szakadék természeti adottságai miatt hazánk egyik legnehezebben járható jelzett turista útvonala, ahol még kőgurulás vagy sziklaomlás is előfordulhat. A szakadékot emiatt csak saját felelősségére látogathatják az érdeklődők.


Link másolása
KÖVESS MINKET: