FELFEDEZŐ
A Rovatból

Mi köze a 420-as számnak a marihuánához? Több legenda is kering róla

A legnépszerűbb elmélet szerint öt floridai középiskolásnak köszönhető ez a szleng, amelyet már évtizedek óta használnak az egész világon.
Fotó: Pixabay - szmo.hu
2023. április 20.


Link másolása

4. hó 20-án, vagyis ma van a marihuána félhivatalos világnapja. Ahhoz, hogy miért a 420 lett az ördög oregánójának kódja, jócskán vissza kell mennünk az időben.

1971-ben öt floridai középiskolás tinédzser minden nap pontban 4:20-kor gyújtott rá egy "mariskára". Egy idő után elkezdték ezt a kódot használni a titkos füvezésükre

– írja a LADBible.

A Marian megyei fiúk magukat Waldóknak nevezték, ezzel arra a falra (wall) utaltak, ami mellett elszívták a jointot iskola után. Steve Capper, Dave Reddix, Jeffrey Noel, Larry Schwartz és Mark Gravich félrevonultak a társaiktól, és közösen hódoltak szenvedélyüknek.

Eredetileg a 420-at szlengként használták erre az öt gimnazistára, majd idővel a kifejezés városról városra, államról államra, generációról generációra terjedt.

Közben az ikonikus amerikai rockbanda, a Grateful Dead is megtámogatta a terjedését.

Más legendák is keringenek a 420 eredetéről: egyesek úgy hiszik, a szám a Kalifornia államban érvényes büntetési kód vagy a rendőrségi rádiókód volt arra az esetre, ha valakinél füvet találtak. Mások szerint Bob Dylan találta ki, ő azonban tagadja, hogy köze lenne ehhez a nyelvújításhoz.

Április 20. 4 óra 20 perc a marihuánatermelők és -fogyasztók momentuma, ha tehetik, ilyenkor rágyújtanak, és ezen a napon világszerte felvonulásokat tartanak a fű legalizálása érdekében.

Az egyik ausztrál aktivista a marihuána-nap alkalmából azt mondta: szerintük bárki, aki füvet használ, egészségügyi okokból teszi. Nincs olyan, hogy rekreációs füvezés. Az emberek rágyújtanak fájdalomcsillapítóként, vagy csak hogy enyhítsék a stresszt. A napi használók nem feltétlenül szenvednek halálos betegségben, és róluk megfeledkeznek a törvényalkotók. Az aktivisták célja, hogy a füvezéshez kötődő stigmát, a „lusta füvező” képét megváltoztassák.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


FELFEDEZŐ
A Rovatból
Mindenkit sokkolt a Legyen Ön is milliomos legnehezebb kérdése, mégis helyes választ adott a versenyző
A műsor történetének talán legnehezebb kérdését kapta a vetélkedő brit kiadásának egy játékosa. A merészsége mentette meg, egy vagyont vihetett végül haza.

Link másolása

A Legyen Ön is milliomos történetének legnehezebb kérdését kapta a műsor brit változatának egy versenyzője, melyet azóta sem szárnyalt túl semmi. A történteket a LadBible eleveníti fel. 2021 augusztusában Glen Bunn éppen csak elérte a mai árfolyamon 14,7 millió forintnak megfelelő 32 ezer fontos biztos nyeremény szintjét, amikor megkapta ezt a kérdést:

A 2000-es díjátadó óta a legjobb női főszereplőnek járó Oscar-díjat egyetlen olyan színésznő sem nyerte el, akinek a neve az alábbi betűvel kezdődik:

A: G;

B: K;

C: M;

D: W.

A versenyzőnek fogalma sem volt a helyes válaszról, ezért telefonos segítséget kért. Csakhogy a vonal másik oldalán ugyanolyan tanácstalan volt barátja, mint ő.

Bunn végül találomra megjelölte az A választ, ami a helyes megfejtésnek bizonyult.

A férfi ezután még a következő kérdésre is helyes választ tudott adni, végül 125 ezer font, vagyis 57,3 millió forintnyi nyereménnyel ment haza.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

FELFEDEZŐ
A Rovatból
Ezért ne hordj rövidnadrágot repülőn, tanácsolja a légiutaskísérő
Eláruljuk, nem a divat miatt. Akármilyen jól is eshet rövidnadrágban megérkezni egy mediterrán éghajlatú ország repülőterére, Tommy Cimato nem javasolja ezt a TikTok-csatornáján.

Link másolása


Akármilyen jól is eshet rövidnadrágban megérkezni egy mediterrán éghajlatú ország repülőterére, a légiutaskísérőként dolgozó Tommy Cimato nem javasolja ezt a TikTok-csatornáján.

„Ne hordj, vagy legalább próbálj meg ne hordani rövidnadrágot, amikor repülőn vagy. Az ablakról se tudhatod, hogy mennyire lesz tiszta, szóval ha hosszú szárú nadrágban vagy, kevesebb kórokozóval érintkezel”

– osztotta meg tanácsát Cimato.

@tommycimato #greenscreen #fyp #flightattendant #airline #aviation #travel #flights ♬ Blue Blood - Heinz Kiessling


Link másolása
KÖVESS MINKET:


FELFEDEZŐ
Folyamatosan csecsemőnek nézi a légitársaság egy 101 éves utasát
Az amerikai nénit bosszantja a számítógépes rendszer hibája, ami nem képes feldolgozni az életkorát. Több kellemetlensége is volt már emiatt.

Link másolása

Nem tudja kezelni az American Airlines foglalási rendszere egy 101 éves néni korát, ezért folyamatosan csecsemőként kezelik, írja a BBC. Az 1922-ben született utas egyik legutóbbi kálváriájának a lap tudósítója is szemtanúja volt.

Patricia örülne, ha végre kijavítanák a rendszer hibáját, mert a baki már korábban is okozott kellemetlen perceket neki.

Egyszer például a reptéren dolgozók nem készítették ki számára a kerekesszéket, mert egy karon ülő baba érkezésére számítottak.

„A lányom online lefoglalta a jegyet, és a reptéri számítógép azt hitte, hogy a születési dátumom 2022, nem pedig 1922” – mesélte az idős néni a riporternek. Emiatt még jóval azután is a gépen ücsörgött a kerekesszékre várva, hogy a többi utas már elhagyta a fedélzetet.

A néni szerint a számítógépes rendszer valamiért képtelen feldolgozni, hogy 1922-ben született, és ehelyett egy 100 évvel későbbi időpontot vesz alapértelmezettként. Mindezt annak ellenére teszi, hogy teljes árú jegyet vásárolnak.

Patricia egészen 97 éves koráig egyedül utazott, azóta azonban nagyon megromlott a látása, és ezért már csak a lányával együtt indul útnak. Az egykori ápolónő évente kétszer száll repülőre, amikor a hideg tél elől délre megy látogatóba a családjához, és amikor onnan visszatér Chicagóba. Legközelebb majd ősszel indul haza, és abban reménykedik, hogy addigra megoldják a helyzetet.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

FELFEDEZŐ
A Rovatból
Így lehet megtudni, hogy valóban magyar epret veszünk, vagy olcsó importot
A szakértők szerint több módja is van annak, hogy kiderítsük, előérlelt, vegyszerrel kezelt gyümölcsöt árulnak, vagy frissen szedett hazait.

Link másolása

Beindult az eperszezon, és bár sok gyümölcsöt "mézédes" magyar terményként kínálnak, valójában sokszor tartósítószerrel kezelt spanyol, olasz vagy görög epret árulnak - írja az Economx.

Arra is figyelmeztetnek, hogy a mozgóárusításhoz is kell működési engedély, anélkül illegális tevékenységnek számít.

A hazai termelők évek óta küzdenek azzal, hogy a külföldről behozott árut jóval olcsóbban adják, és ráadásul a vevőket is átverik - mondja az Organikus farm gazdája a videójában. Két dolgot javasol, amivel kideríthető, hogy valóban hazai eperről van-e szó:

- ne csak nyugtát, hanem áfás számlát is kérjünk, mert azt egy csaló nem tud adni, de az őstermelői igazolványt is elkérhetjük
- kérhetünk fotót az ültetvényről, és azt, hogy igazolja az áru eredetét, hogy honnan származik az eper.

A Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara is megállapította, hogy nagy a különbség a behozott és itthon termelt eper között. A külföldi termény koraérett, míg a magyart éretten szedik le, mert hamarabb ér el a vásárlóhoz.

Arról is írnak, hogy a korai fajták között is van édes, és a nagy szemű gyümölcs nem azt jelenti, hogy biztosan külföldi.

Forrás: 24.hu


Link másolása
KÖVESS MINKET: