HÍREK
A Rovatból

Greta Thunberg: A klímaváltozás legalább olyan sürgős, mint a koronavírus

Greta Thunberg szerint van még remény, hogy elkerüljük a globális katasztrófát, de ehhez már nem elég a politikusokra várni.


Mielőbb le kell vonni a világban a koronavírus-járvány tanulságait, és hasonló gyorsasággal kell kezelni a klímaváltozás kérdését - mondta Greta Thunberg egy exkluzív interjúban a BBC-nek.

A svéd klímaaktivista szerint a világ most olyan fontos kérdésekre fókuszál, mint például a Black Lives Matter. Thunberg szerint sokáig már nem lehet a szőnyeg alá söpörni az ilyen és ehhez hasonló társadalmi igazságtalanságokat.

A 17 éves aktivista az interjúban kitér arra is, hogy a svédországi karantén ideje alatt szándékosan háttérbe vonult egy kicsit, elsősorban a pihenésre és a feltöltődésre fókuszált. Az elmúlt év, bár meghozta számára a nemzetközi ismertségben az áttörést, mégis nagyon megterhelő volt.

Szóba kerülnek a világ vezetői is, akik szabályosan sorba álltak egy közös fotóért, amit aztán posztolhattak a közösségi médiában. Thunberg nem érti, hogy mi volt ezzel a céljuk.

"Talán segít elfeledtetni a saját generációjuk bűneit, ami elkövettek az utánuk következők ellen"

- mondja az aktivista, majd hozzáteszi: lehet, hogy egy-egy ilyen közös képtől jobban alszanak.

Ezután sorra veszik az interjúban az elmúlt év számára legfontosabb mérföldköveit. Kitérnek arra, amikor egy vitorlással utazta át az Atlanti-óceánt azért, hogy felszólaljon az ENSZ New York-i klímacsúcsán. Elmondta, hogy miután végzett a beszéddel, metróval utazott vissza a szállodába, és látta, ahogy a tömegközlekedő emberek közül sokan az ő beszédét nézik utazás közben.

Ez jólesett neki, de mégis úgy érzi, hogy végül ezek csak üres szavak maradnak, ugyanis a "még a hatalmon lévők körében is nagyon alacsony szinten van a tudás és az megértés képessége".

Greta Thunberg szerint a károsanyag kibocsátás csökkentésének egyetlen módja az életstílusunk radikális megváltoztatása lehet, melynek a fejlett országokból kellene indulnia. De nem hiszi, hogy a jelenlegi vezetők közül ezt bárki kezdeményezni merné. Az Egyesült Királyság és Svédország például nem veszi figyelembe a hajók és a repülők által kibocsátott légszennyezést, és a jelentéseikben nem szerepelnek a külföldi gyárakban előállított termékekkel összefüggésbe hozható emisszió sem.

A fiatal aktivista szerint azonban van remény. A koronavírus-járvány bebizonyította, hogy globális krízis esetén megfelelően hatékony és kellően gyors lehet a válságkezelés.



# Csináld másképp

Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Kunetz Zsombor kiakadt: „Kevés idiótább ötlet van ennél!” – Központi raktárból látnák el a kórházakat, mint a hipermarketek
A belügyminisztérium új rendelettervezete szerint egyetlen központi raktárból látnák el az összes kórházat. Kunetz Zsombor szerint ez beláthatatlan következményekkel járhat.


Kunetz Zsombor egészségügyi szakértő a Facebookon osztotta meg véleményét egy friss kormányzati rendelettervezetről, amely szerint központi raktárból látnák el a kórházakat.

„Mindig van újabb és újabb ötlet arra, hogy még nyomorultabbá tegyék az egészségügyi ellátást” – írta posztjában. Szerinte ez a központosítás brutálisan lassítani fogja az ellátást, mert nem lesz képes olyan gyors kiszolgálást biztosítani, mint egy régiós raktár vagy a mostani szállítók.

Hozzátette, hogy a rendszer nem lesz rugalmas, mivel a mérete ezt nem teszi lehetővé. A költségek is nőni fognak, mert 30–50 ezer terméket kell majd tárolni, köztük sokat külön hőmérsékleten és szabályozás szerint.

Szerinte az informatikai rendszer sincs olyan állapotban, hogy ez a logisztika működőképes és a betegbiztonságot szolgáló szolgáltatással rendelkezzen. Úgy véli, ez a modell sehol a világon nem működik az egészségügyben.

Felvetette azt is, hogy egy ilyen logisztikai rendszer rendkívül sérülékeny. Példaként egy raktártüzet említett, és azt kérdezte, hogy ennek milyen következményei lennének a betegellátásra.

„Összegezve, kevés idiótább ötletet láttam az utóbbi időkben, mint ezt. És tulajdonképpen az értelmét sem találom, a katonai, kontrollmániás gondolkodás kivételével. Éppen ellenkezőleg, nagyon költségigényes, nehezen megvalósítható és felesleges is”

– írta Kunetz.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Minden magyar földgázfelhasználót érinteni fog az Európai Bizottság kemény döntése
Szijjártó Péter közölte: a magyar kormány nem hajlandó önként lemondani az orosz energiáról. Brüsszel ezért akár súlyos büntetéseket is kiszabhat Magyarországra.


Az Európai Bizottság kedden bejelentette, hogy 2027 végéig teljesen megszüntetné az orosz olaj-, gáz- és nukleáris üzemanyag-importot. A tagállamoknak még az év végéig kötelező érvényű nemzeti leválási terveket kell készíteniük. A részletes jogi csomagot június elején terjeszti be a Bizottság – írta meg a Portfolio.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Facebook-oldalán reagált a brüsszeli tervre. Szerinte az orosz energiahordozók „erőszakos, mesterséges és ideológiai” kizárása súlyos következményekkel járhat az energiaárakra, az ellátásbiztonságra és az európai versenyképességre.

A miniszter azt mondta:

„Ez az európai bizottsági döntés súlyosan veszélyezteti Magyarország energiaellátásának biztonságát is, mert az energiaellátás kérdése az nem politikai ügy, hanem egy kőkemény fizikai kérdés. Onnan lehet földgázt és onnan lehet kőolajat vásárolni, ahonnan vezetékek jönnek ide.”

Szijjártó szerint az új intézkedések mögött nem energiapolitikai megfontolás áll, hanem az Ukrajnának nyújtott támogatás költségeinek áthárítása. Úgy fogalmazott, hogy ezt „az észszerűen működő” országokkal, például Magyarországgal akarja Brüsszel megfizettetni.

A brüsszeli javaslat kétlépcsős rendszerben vezetné ki az orosz gázt. 2025-től tiltanák az új szerződéseken alapuló beszerzéseket, 2027 végétől pedig minden hosszú távú vezetékes és cseppfolyósított földgázszerződés megszűnne.

Brüsszel hangsúlyozta, hogy a hosszú távú gázszerződésekből való kilépés jogi védelmet élvez majd. A cégek a vis maior elvére hivatkozva jogi következmények nélkül léphetnek ki a meglévő szerződésekből.

A Bizottság szerint az orosz gázimport 2025-ben várhatóan 37 milliárd köbmétert tesz majd ki. A növekvő LNG-kapacitások és a csökkenő uniós gázkereslet ezt fokozatosan helyettesítheti. Dan Jörgensen uniós biztos úgy fogalmazott: emiatt nem várható általános áremelkedés, de elismerte, hogy egyes tagállamok – például Magyarország – nehezebb helyzetben lesznek.

Az EU szerint a tagállamoknak az év végéig saját leválási tervet kell készíteniük az orosz energiahordozókról. Ha ezt nem teljesítik, az uniós szabályrendszer alapján eljárás indulhat, és súlyos pénzbüntetésre számíthatnak.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Így gyülekeztek a résztvevők Hadházy Ákos legújabb tüntetésére – sorozatban a nyolcadikra
Ezúttal ismét a Ferenciek terére hívta híveit a politikus, akit kitiltottak a Parlamentből. Szerinte nem üresedtek még ki a tüntetések, és legközelebb is kinn lesz az utcán.


Zsinórban nyolcadik alkalommal is tüntet Hadházy Ákos és néhány híve Budapesten. A május 1-jei, Kossuth téri megmozdulás után a helyszín ezúttal is a Ferenciek tere, ahova korábban nem engedélyezték a demonstrációt.

Színpad ezen a héten nincs, csak egy hangszóró. Hadházy Ákos ezúttal egy Szabad választást, szabad hazát! feliratú molinóval érkezett.

Arról egyelőre nincs információ, hogy a tüntetés kezdetén pár száz fő körülire becsült tömeg mit tervez a későbbiekben. Két hete szerették volna elfoglalni a Szabad sajtó út-Kossuth Lajos utcai úttestet, ám ezt a rendőrség nem engedte. Ehelyett néhány tucatnyian körülbelül egy órán át blokkolták a Szabadság híd forgalmát, mielőtt a rendőrök feloszlatták volna a tömeget.

A Szeretlek Magyarország képei a helyszínről (a képre kattintva galéria nyílik):


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Második nekifutásra megválasztották Friedrich Merzt német kancellárnak
Az nem derült ki egyelőre, kik és miért nem szavazták meg a koalíciós pártok közül az első fordulóban. Példátlan az eset, soha nem fordult elő ilyesmi a modernkori Németország történetében.


A Bundestag második próbálkozásra Friedrich Merzt választotta meg új kancellárnak, aki elfogadta a pozíciót. Merz ezt követően átvette kinevezési oklevelét Steinmeier szövetségi elnöktől a Bellevue-palotában. Majd Merz visszatér a Bundestagba, hogy letegye az esküt. Ezután újra az államfőhöz látogat, aki kinevezi a kormány tagjait is.

Friedrich Merz az első körben nem kapta meg a kancellárrá választásához szükséges többséget a német parlament alsóházában, a Bundestagban.

A kedd reggeli titkos szavazáson 306 képviselő támogatta, miközben legalább 316 voksra lett volna szüksége. A Merz által vezetett koalíció pártjai összesen 328 mandátummal rendelkeznek.

A Spiegel szerint kellemetlen volt a reggeli közjáték, és külön szavazással kellett biztosítani, hogy a szabályoktól eltérően még ma tartsák meg a második szavazást. Ráadásul, miután úgy volt, hogy ma már nem szavaznak, a vendég diplomaták és nagykövetek már elmentek, mire Merz kancellár lett, ami szintén kínos volt.

A leendő kormányban az alkancellári és pénzügyminiszteri posztot a Szociáldemokrata Párt társelnöke, Lars Klingbeil tölti majd be. Merz szerdán már első hivatalos útjára indul: előbb Franciaországba és Lengyelországba látogat, pénteken pedig Brüsszelben találkozik az Európai Bizottság elnökével és a NATO főtitkárával.


Link másolása
KÖVESS MINKET: