SZTÁRVILÁG
A Rovatból

Ez történik, ha Erzsébet királynő meghal – részletes forgatókönyvet dolgoztak ki

A „London Bridge hadművelet” néven ismert tervet a hírek szerint még az 1960-as években dolgozták ki, nemrég pedig kiszivárogtak a részletek. Ezekből kiderült, mi lesz a forgatókönyv a királynő halálának bejelentésétől a temetésig.

Link másolása

Múlt héten ünnepelte 96. születésnapját Erzsébet királynő, aki korához képest még mindig jó egészségnek örvend (bár az utóbbi időben többször gyengélkedett, ráadásul a koronavírust is elkapta) uralkodói tennivalóit is el tudja látni, és egyelőre esze ágában sincs lemondani a trónról. Az Egyesült Királyság azonban már természetesen felkészült arra is, hogy mi fog történni, ha a királynő meghal. Egy elég részletes tervet dolgoztak ki erre az esetre még az 1960-as években, amelyről már régóta pletykáltak, ám tavaly szeptemberben a Politico birtokába került a szigorúan titkos terv egy feljegyzés formájában. A Buckingham-palotát nagyon feldühítette a dolog, utasította a brit kabinetirodát, hogy nyomozza ki, ki volt a szivárogtató.

Most a Daily Mail bemutatta a "London Bridge hadművelet" eddig ismert részleteit, amely ismerteti, mi fog történni, amikor a világ leghosszabb ideig trónon lévő uralkodónő meghal.

A politikai vezetők értesítése

Először a miniszterelnököt értesítik hivatalosan arról, hogy a királynő elhunyt. A terv kidolgozása óta azt rebesgetik, hogy a "London Bridge leomlott" kódot fogják alkalmazni ekkor. Ezután jön a többi politikai vezető, először a kabinet, a kabinetvezető, majd a Titkos tanács. A forgatókönyv meghatározza a telefonhívás szövegét is, amitől nem lehet eltérni, ez így hangzik: "Most értesültünk Őfelsége, a királynő haláláról. Diszkréció szükséges". Ezután véget is ér a hívás.

A nyilvánosság értesítése

Csak a politikai vezetők és a köztisztviselők informálása után jelentik be a nyilvánosságnak a királynő halálát. A bejelentés minden bizonnyal a PA Medián, az Egyesült Királyság és Írország nemzeti hírügynökségén és a főbb televíziós csatornákon keresztül történik majd meg. Ekkor már azt is közölhetik az uralkodó temetésének részleteit, amelyre valószínűleg 10 nappal a halála után fog sor kerülni.

A zászlók félárbócra engedése

A minisztereknek és a köztisztviselőknek egy emailt is küldenek arról, hogy azonnal félárbócra kell engedni az összes állami és kormányzati épület zászlóit.

Minden internetes platform feketébe borul

A királyi család hivatalos honlapja teljesen fekete lesz, a nyitólapon pedig egy rövid bejelentésben tudatják a királynő halálát. A kormányzati weboldalakat is speciális, előre megtervezett bannerekkel feketére változtatják. A hivatalos Twitter-, Facebook- és Instagram-oldalak is feketébe borulnak, és addig nem is lehet posztolni, amíg a miniszterelnök nyilvános beszédet nem mond a királynő halála kapcsán.

A miniszterelnök beszédet mond

A kormányfő élő tévéadásban beszél majd a Downing Street előtt, amely során tiszteleg az elhunyt királynő előtt. Ezután találkozik az új uralkodóval, aki Károly herceg lesz. Károly este hatkor beszél a nemzethez, hogy a beszédét az esti híradókban mutathassák be.

Megemlékezés a Szent Pál-székesegyházban

A miniszterelnök és a kabinet legrangosabb miniszterei egy olyan előre megtervezett megemlékezésen vesznek részt a Szent Pál-székesegyházban, amelynek a terv szerint spontánnak kell tűnnie.

Az új uralkodó kikiáltása

A királynő halálának másnapján délelőtt 10 órára hívják össze a St. James Palotában az Accession Council nevű tanácsot, amely kikiáltja Károly herceget az új uralkodónak. Az eseményen a férfiaknak nappali viseletre szánt öltönyben, fekete vagy sötét nyakkendőben kell megjelenniük, érmet vagy kitüntetést nem viselhetnek magukon. Egy tisztviselő felolvassa a kiáltványt, miszerint Nagy-Britanniának új uralkodója van, ezt filmre is veszik. Ezzel egyidejűleg ugyanezt az üzenetet felolvassák a Royal Exchange épületében.

Délben a parlament alsóházában a miniszterelnök vezetésével tisztelegnek a képviselők a királynő előtt. Délután fél 4-kor a kormányfő és a kabinet a Buckingham-palotába megy, ahol találkoznak Károly királlyal. A találkozón a házastársak nem vehetnek részt.

A királynő holttestét a Buckingham-palotában helyezik el

Bárhol is érte a halál a királynőt, a halálát követő második napon a Buckingham-palotába viszik. A koporsóját a trónteremben helyezik el, ahol egy oltárt is állítanak a királyi zászlóval. A koporsót négy fegyveres őr őrzi.

Különböző forgatókönyveket dolgoztak ki attól függően, hogy a királynő hol tartózkodott a halálakor. Ha a norfolki Sandringham-kastélyban hunyt el, akkor a királyi vonaton szállítják Londonba a holttestét. A vonat a St Pancras pályaudvarra fog érkezni, ahol Károly herceg, a miniszterelnök és a miniszterek is jelen lesznek.

Ha az uralkodó a skóciai Balmoralban volt, amikor meghalt, az Unicorn hadművelet lép életbe. Alapesetben vonattal viszik Londonba a koporsót Aberdeenshire-ből, de ha ez valamiért nem lehetséges, akkor az aberdeeni repülőtérről repülővel oldják meg. A gép valószínűleg a Heathrow repülőtérre vagy a RAF Northolt légierő-bázisra érkezik meg.

A királynő a windsori kastélyban tölti a legtöbb idejét, a koronavírus-járvány óta "buborékban" él ott. Ha ott hal meg, holttestét autóval szállítják a fővárosba.

Károly király körútra indul

Három nappal a királynő halála után fia, Károly körútra indul az Egyesült Királyságban. Először a Parlamentbe megy, ahol a képviselők részvétüket nyilvánítják neki. A következő állomás Edinburgh, ahol előbb a skót parlamentnél tesz látogatást, majd a St. Giles katedrálisban tart megemlékezést. Másnap Észak-Írországba, a Hillsborough-kastélyba utazik, ahol a parlament tagjai részvétnyilvánítást tesznek. Ezután pedig egy istentiszteleten vesz részt a belfasti Szent Anna-katedrálisban.

A körút utolsó állomása Wales, ahol a parlament meglátogatása után a cardiffi Llandaff katedrálisban tartandó megemlékezésre megy.

A királynő koporsójának menete

Eközben Londonban megtartják az Oroszlán hadműveletet, vagyis a királynő koporsós felvonulásának első próbáját. Ennek során a Buckingham-palotától a Westminster-palotáig viszik a koporsót. Másnap már élesben történik meg mindez nagyszabású katonai felvonulás keretében. Ilyen ceremóniát tartottak 2002-ben az anyakirályné tiszteletére is. A felvonuláson 1600-an vettek részt, 800 méter hosszú volt a menet, és körülbelül egymillió ember nézte végig, ahogy a koporsót átvitték a Westminster-palotába. Amint a koporsó megérkezik oda, megemlékezést tartanak a királynő tiszteletére.

A következő három napban a feldíszített, emelvényre tett koporsóhoz járulnak a gyászolók. Először a VIP-személyek róhatják le kegyeletüket meghatározott idő alatt. A nagyközönséget csak naponta nagyjából órára engedik be a terembe.

Széleskörű előkészületek a temetés előtt

A királyi háztartásban és a londoni kormányzatnál is komoly szervezés folyik a királynő temetése előtti napokban. Felkészülnek a magas rangú tisztviselők, VIP-személyek és méltóságok fogadására, a rengeteg turista érkezésére, ehhez igazítják a közlekedést és a rendőrségi munkát is. Ilyenkor a rendőrök nem mehetnek szabadságra, hogy legyen elég ember a különböző események biztosítására.

A királynő temetésének napja

Várhatóan tíz nappal a halála után fogják eltemetni a királynőt. Ezt a napot nemzeti gyásznappá nyilvánítják, de hivatalosan nem lesz munkaszüneti nap. Ha hétköznapra fog esni, a munkáltatókra bízzák, hogy az alkalmazottaknak szabadnapot adnak-e, ez nem lesz előírás.

Őfelsége temetési szertartását a westminsteri apátságban tartják, amely délben zárul két perces néma csenddel. Ezt követően a koporsót a windsori kastély Szent György-kápolnájába viszik, ahol a a VI. György király emlékkápolnában fogják végső nyugalomra helyezni Erzsébetet szeretett férje, Fülöp herceg mellé.

Károly királlyá koronázása

Az nem derül ki a tervből, hogy mikor tartanák meg Károly herceg koronázását. Erzsébetet 16 hónappal VI. György halála után koronázták meg. Voltak találgatások arról, hogy Károly esetleg VII. György király néven uralkodhat majd a középső nevét használva nagyapja előtti tisztelgésképpen, a Clarence-ház viszont nemrég azt közölte, hogy nem született még döntés ez ügyben.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SZTÁRVILÁG
A Rovatból
Édesanyjuk videót posztolt Nagy Ervin kézen fogva sétáló ikerlányairól
Nagyot nőttek a kislányok, akikkel szüleik igyekeznek minél több időt együtt tölteni.

Link másolása

„Így sétáltok együtt? Istenem…” – sóhajtott fel Borbély Alexandra a videó készítése közben, amit az Instagramon közzé is tett.

Nagy Ervin és Borbély Alexandra már másfél évesek, és a pár mostanában kevesebbet munkát vállal, hogy a családjukra fókuszálhassanak. A színész is elsősorban inkább Magyar Péter pártjának lelkes aktivistájaként tevékenykedik már meglévő színész munkái mellett.



Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
SZTÁRVILÁG
A Rovatból
Nagyobb a baj a brit királyi családban: drasztikus döntést kellett hozniuk Katalin hercegné állapota miatt
A trónörökös komoly okra hivatkozva közölte, hogy nem tudja helyettesíteni a rákkal küzdő Károly királyt egy fontos őszi eseményen.

Link másolása

Nagyobb lehet a baj a brit királyi családban, mint ahogy azt korábban jelezték.

Vilmos herceg ugyanis visszamondta a részvételét az októberi szamoai találkozóról

- írta a Hindustan Times.

Az udvar pár hónapja közölte, hogy Katalin hercegnét rákbetegség miatt kezelik, ahogy III. Károly királyt is. A trónörökös ezért egyedül képviseli az udvart, de most a jelek szerint ebben is kevesebb szerepet tud vállalni.

Vilmos herceg ugyanis azt közölte, hogy komoly okok miatt nem tudja helyettesíteni a rákkal küzdő Károly királyt a szamoai eseménysorozaton.

Sőt, a hercegi pár 2025-ig visszamondott minden nyilvános szereplést Katalin részéről.

A lap szerint aggasztó, hogy az esemény előtt hónapokkal mondták vissza a Nemzetközösségi Kormányfői Találkozót Szamoában. Úgy vélik, hogy a hercegné állapota olyan, hogy őszre sem lesz jobban, ezért döntött úgy Vilmos, hogy a párját támogatja és nem vállal semmilyen más kötelezettséget.

Forrás: Blikk


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZTÁRVILÁG
A Rovatból
Geszti Péter Andy Vajna Los Angeles-i otthonában lakott: Egész nap csak a medencében fürödtem
A miniszter félrelép című film készítéséről is beszélgettek Koltai Róberttel. Mint kiderült, a színész Kern Andrással közösen alaposan belenyúlt Geszti Péter poénjaiba - de azért egyet meghagytak...

Link másolása

Geszti Péter az Adom a napom házigazdájaként beszélgetett aktuális vendégével, Koltai Róberttel. Ekkor került szóba a filmezés, és A miniszter félrelép című kultikus film, valamint ennek kapcsán Andy Vajna.

Geszti felidézte:

„Vajnának azt mondták, hogy én értek mindenhez, persze ez már akkor sem volt igaz. De ő elhitte, ezért felrakott egy repülőre, és kivitt magához Los Angelesbe".

A kint töltött idő igen érdekes volt számára:

"Egy idő után magával vitt az irodába, mert amikor otthon maradtam, egész nap csak a medencében fürödtem, és nem írtam egy szót sem a forgatókönyvből”.

Végül a második héten nekikezdett a munkának, de utólag érdekes dolgokat árult el:

„Csomó dolgot beleírtam a forgatókönyvbe, és nagyon boldog voltam, amiért itt lehetek Los Angelesben olyan nevekkel, mint Vajna, Koltai és Kern.

Majd miután hazajöttünk, két héttel később kiderült, hogy egyet kivéve az összes poénomat kihúztátok a Kernnel a filmből”

- mondta Koltainak, aki azzal vigasztalta:

"De legalább az egyik legjobb poén a tiéd maradt, azaz egy, amit nem húztunk ki. Kállay Ferenc csodálatosan mondja: ’Nem hisztéria, Astoria!’”.

Forrás: Story

Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZTÁRVILÁG
A Rovatból
„Egy bugyit hagyjál már itt nekem, légy szíves!” – Bizarr kéréssel fordult János Kornéliához a Házasság első látásra műsorában
Kornélia kiköltözött János otthonából, aki azért még bedobott egy poént, hogy lássa, miként reagál arra távolságtartó felesége. Meglepő mondat hangzott el.
H. M. - Fotó: TV2 - szmo.hu
2024. április 25.


Link másolása

Az ismert vetélkedő mérföldkőhöz érkezett: hamarosan véget ér a kísérlet mindenkinek, és a házaspároknak arról kell dönteniük, együtt kívánják-e folytatni a közös életüket.

A párok azonban szétköltöztek annak érdekében, hogy egyedül, külön-külön hozzák meg a döntés.

A 24.hu vette észre, hogy Kornélia is kiköltözött János otthonából, aki azért még bedobott egy poént, hogy lássa, miként reagál arra távolságtartó felesége.

„Egy bugyit hagyjál már itt nekem, légy szíves!”

– mondta János Nellinek az adásban.

A jelenetet itt lehet visszanézni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk