HÍREK
A Rovatból

Csak a kenyér 30 százalékkal drágult egy év alatt – 2001 óta nem volt ekkora az infláció

Két évtizedes csúcson az infláció, a húsfélék és a krumpli is brutálisan drágult. Mutatjuk, mi mennyivel kerül többe.


Áprilisban 9,5 százalékkal nőttek a fogyasztói árak az egy évvel korábbihoz viszonyítva. Leginkább az élelmiszerek és a tartós fogyasztási cikkek ára emelkedett. Egy hónap alatt 1,6 százalékkal nőttek a fogyasztói árak - közölte kedden a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Utoljára 2001-ben, több mint húsz éve volt ennél nagyobb az infláció.

Az úgynevezett maginfláció (a szezonális kiigazítás nélküli, „nyers” adat) 10,3 százalékosra emelkedett a márciusi 9,1 százalékról.

Az élelmiszerek ára 15,6 százalékkal emelkedett, ami 2,6 százalékponttal magasabb a márciusi drágulásnál. Ezen belül a margarin ára 38,0 százalékkal lett magasabb a tavaly áprilisinál, ami 4,4 százalékponttal élénkebb a márciusi éves emelkedésnél, miután egy hónap alatt 4,3 százalékos volt a drágulás. A sertéshús ára 9,8 százalékkal lett magasabb márciusi szintjénél, ezzel éves összevetésben 9,6 százalékkal drágult, ami 6,1 százalékpont élénkülés a márciusi üteméhez képest.

A marhahús ára hasonlóképpen 9,8 százalékkal emelkedett áprilisban és 28,4 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi szintjét, amivel 10,8 százalékponttal lendült feljebb a márciusban mért éves drágulásánál. A baromfihús árának éves emelkedése 8,1 százalékponttal 29,5 százalékosra gyorsult, mivel áprilisban 8,3 százalékkal ment feljebb az ára.

A tavaly áprilisihoz viszonyítva a kenyér ára is 29,5, az idényáras élelmiszereké 17,4 százalékkal nőtt, a burgonya ára 27,3 százalékkal emelkedett, a friss zöldségeké 18,0, a gyümölcsöké átlagosan 12,4 százalékkal.

A dohányáruk ára 3,9 százalékkal volt magasabb az egy évvel korábbinál, míg márciusban 7,7 százalékos volt az emelkedés, a szeszes italok ára 6,7 százalékkal emelkedett.

Az üzemanyagok ára 12,7 százalékkal emelkedett, 1,3 százalékponttal jobban a márciusinál.

A tartós fogyasztási cikkekért 11,1, ezen belül a konyha- és egyéb bútorokért 17,8, a szobabútorokért 17,3, a használt személygépkocsikért 14,7, az új személygépkocsikért 10,6 százalékkal, a kerékpárokért 16,1 százalékkal kellett többet fizetni.

Az egyéb cikkek, üzemanyagok áremelkedése átlagosan 10,0 százalékos volt. A lakásjavító és -karbantartó cikkek ára 25,3, az állateledeleké 19,8 százalékkal lett magasabb.

A szolgáltatások díja 6,3 százalékkal emelkedett, ezen belül a lakásjavítás és -karbantartás 19,5, a járműjavítás és -karbantartás 14,6 százalékkal került többe, de ide tartozik az autópályadíj, gépjárműkölcsönzés és parkolás tarifáinak átlagosan 42,1 százalékos emelkedése.

Az előző havihoz mérve az élelmiszerek 3,4 százalékkal drágultak a tojás ára 14,7, a párizsi, kolbászé 6,2, a sajté 5,9, a margariné 4,3, a tejtermékeké 3,6 százalékkal nőtt. A ruházkodási cikkek ára 2,7, a tartós fogyasztási cikkeké 1,7 százalékkal nőtt, utóbbin belül a konyhai és egyéb bútorok 3,0, a szobabútorok 2,4, az új személygépkocsik 2,2, a használt személygépkocsik 1,5 százalékkal drágultak. A lakásjavító és -karbantartó cikkek ára 5,0 százalékkal emelkedett egyetlen hónap alatt. A szolgáltatásokért 0,7, ezen belül a belföldi üdülésért 2,0, a lakásjavítás és -karbantartásért 1,9 százalékkal kellett többet fizetni.

Január-áprilisban a fogyasztói árak az összes háztartást figyelembe véve átlagosan 8,5, a nyugdíjas háztartások körében 8,2 százalékkal emelkedtek a múlt év azonos időszakához mérve.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Mutatjuk, hol lehet élőben nézni az Orbán-Trump találkozó történéseit
Péntek este fél 6-kor kezdődik a két politikus találkozója. Magyarul és angolul is lehet követni a nyilvános eseményeket.


Péntek este magyar idő szerint fél 6-kor találkozik egymással Orbán Viktor és Donald Trump. A magyar miniszterelnök és az amerikai elnök találkozóján várhatóan több stratégiai kérdésről is megállapodás születik.

A Bloomberg értesülései szerint a magyar kormány várhatóan 100 millió dollár értékű szerződést ír alá a Westinghouse Electric Co. vállalattal nukleáris fűtőanyag vásárlásáról, amivel az amerikai cég venné át a paksi atomerőmű eddig oroszoktól függő ellátását.

Ezen kívül Orbán Viktor legfőbb célja az, hogy rábeszélje az amerikai elnököt, tegyen kivételt Magyarországgal az orosz olajiparra kivetett szankciók alól.

Napirenden van továbbá egy 600 millió dollár értékű, öt évre szóló szerződés is, amelynek keretében amerikai cseppfolyósított földgáz (LNG) érkezne Magyarországra.

A találkozó nyilvános részét, a sajtótájékoztatót és elemzéseket magyarul itt lehet nézni:

Aki angolul szeretné követni az eseményeket, az itt tudja:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Mégis megoldható lehet részben az olajellátás az eddig szidott Adria-vezetéken keresztül – derült ki a MOL részvényesi tájékoztatójából
A cég negyedéves pénzügyi jelentésből derült ki, hogy ha nem jönne elég kőolaj a Barátság-vezetéken, akkor is tudná fedezni a szárazföldi finomítóinak beérkező mennyiségét körülbelül 80 százalékban – igaz, drágábban.


A MOL negyedéves pénzügyi jelentéséhez csatolt részvényesi tájékoztató szerint a cég növelni tudná az Adria-vezeték kihasználását, ha a Barátság-vezetéken szállított kőolaj mennyisége jelentősen visszaesne – írta meg a hvg.hu.

A dokumentum szerint a vállalat a szárazföldi finomítóinak beérkező mennyiségét körülbelül 80 százalékban így is fedezni tudná, bár ez magasabb műszaki kockázatokkal és logisztikai költségekkel járna. A közlemény nem teszi egyértelművé, hogy ez a képesség már most rendelkezésre áll-e, vagy csak a korábban bejelentett, 2026–2027-re tervezett finomítói átalakítások után.

Hernádi Zsolt MOL-vezér korábban arról beszélt, hogy a százhalombattai finomítót képessé kell tenni a nem orosz kőolaj feldolgozására. Ez szerinte 2027-re valósulhat meg, ehhez 200 milliárd forintos beruházás szükséges.

A MOL új álláspontja éles váltást jelent a korábbi hetek kommunikációjához képest, amikor intenzív vita zajlott a MOL-csoport és az Adria-vezetéket üzemeltető horvát Janaf között.

Szeptember végén Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter arról beszélt, hogy az Adria-vezetéken nem tudnak elegendő kőolajat szállítani, a MOL pedig csökkentett kapacitású szállításról számolt be. A Janaf erre úgy reagált, hogy a kapacitásteszten a MOL kérésére csökkentették az olajmennyiséget. A horvát cég szerint súrlódáscsökkentő adalékokkal az éves átfolyás akár 15 millió tonnára is növelhető, ami bőven ellátná a MOL magyarországi és szlovákiai finomítóit is, és jelezték, hogy nagy mennyiségű szállítás esetén kedvezőbb árat tudnának kínálni.

A vita októberben folytatódott, amikor a MOL-csoporthoz tartozó Slovnaft azzal vádolta meg a Janafot, hogy visszatartott 90 ezer tonna kőolajat. A horvát vállalat ezt valótlan és alaptalan állításnak nevezte, Szijjártó Péter pedig megbízhatatlan partnernek titulálta a Janafot.

A MOL bejelentésének időzítése azért is érdekes, mert egybeesik azzal, hogy Orbán Viktor és kormánydelegációja Washingtonban tárgyal. A látogatás egyik deklarált célja, hogy felmentést kérjenek az orosz olajcégekre, a Rosznyeftyre és a Lukoilra október 23-án kivetett amerikai szankciók alól.

A Horvátországon keresztül érkező olaj vélhetően többe kerülne a MOL-nak, mint az ársapkás orosz kőolaj. A magyar kormány azért is érdekelt az orosz szállítások fenntartásában, mert a MOL jelentős profitot realizál a nyugati és az orosz olaj közti árkülönbségen.

Miközben a legtöbb európai ország igyekszik leválni az orosz energiahordozókról, Magyarország 2021 és 2025 között 60-ról 92 százalékra emelte az orosz forrásból származó kőolajimport arányát.

Cikkünk megjelenése után a MOL a következő közleményt küldte szerkesztőségünknek:

Korábbi becsléseink és feltételezéseink alapján, ha a Janaf a szükséges mennyiséget le tudná szállítani a magyar határra, a finomítóink akkor is maximum 80 százalékos hatékonysággal tudnának működni, számolva azzal is, hogy bizonyos kőolajfajták esetében változik a termékkihozatal. De szeretnénk hangsúlyozni, hogy a Janaf kapacitása és szállítási képessége nem bizonyított, amit jól mutat az is, hogy a tegnapi napon a Janaf nem tudta leszállítani határidőre a megrendelt mennyiséget.

Ennek megfelelően cikkünk korábbi címét pontosítottuk.

A témában korábban Holoda Attila energetikai szakértővel készítettünk interjút, alább olvashatod el:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter: Trump egy vérbeli vezető, Orbán egy Temuról rendelt másolat
A TISZA Párt elnöke elmondta, szerinte mi a különbség Orbán Viktor és Donald Trump között. Úgy véli, a kormányfő csak utánozni próbálja az amerikai elnököt.


„Mi a különbség Donald Trump és Orbán Viktor között?” – tette fel a kérdést Facebook-oldalán Magyar Péter. A TISZA Párt elnöke különböző szempontok alapján hasonlította össze a magyar miniszterelnököt és az amerikai elnököt.

Úgy véli, Trump „sosem félt nyílt, egyenes vitára kiállni a politikai ellenfeleivel”, Orbán viszont „20 éve nem meri ezt megtenni”. Szerinte az amerikai elnök „sosem képviselt idegen érdekeket”, míg a magyar kormányfő „nagyon rég ezt teszi”. Azt is állítja, hogy Trump „minden döntésével az amerikai vállalatok érdekét szolgálja”, Orbánnak viszont „csak az oligarchái számítanak”.

„Trump milliárdosként lett elnök. Orbán miniszterelnökből lett milliárdos. Trump elnök valóban naggyá tenné a hazáját. Orbán Viktor a saját birodalmát építi. Donald Trump láthatóan ténylegesen rá akarja szorítani Vlagyimir Putyint a békére. Orbán Viktor...”

– folytatta az összehasonlítást a politikus.

Magyar Péter végül úgy összegzett:

„Trumpot lehet szeretni vagy nem szeretni, de vérbeli vezető. Orbán Viktor egy Temuról rendelt másolat, aki utánozni próbálja az eredetit”.

A TISZA Párt vezetője a Trump-találkozó előtt üzent is a miniszterelnöknek. Többek közt azt kérte tőle, hogy kérdezze meg Trumptól, „lehet-e amerikai elnök valaki, aki gyáva kiállni egy elnökjelölti vitára”.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
Egy órás késéssel kezdődött meg Orbán Viktor és Donald Trump találkozója
„Nagyszerű vezető!” – közölte Donald Trump, majd a két vezető bevonult a Fehér házba. Egyelőre nem tudni, miért érkezett egy órás késéssel a miniszterelök.


Az előzetesen bejelentett időponthoz képest majdnem egy órás csúszással, magyar idő szerint 18:25-kor érkezett meg Orbán Viktor és a magyar delegáció a washingtoni Fehér Házhoz. A csúszás okáról egyelőre nem lehet tudni.

A két vezető csak nagyon rövid ideig állt az épületen kívül. Két újságírói bekiabálás hallatszott a felvételeken. Az egyik arra vonatkozott, hogy Trump is ellátogat-e majd Budapestre, míg egy másik újságíró arra volt kíváncsi, hogy Magyarország kap-e mentességet az orosz energiahordozók szankciója alól. (Ez egyébként az este legfontosabb kérdése is.)

Trump Orbán Viktorra mutatva csak annyit mondott:

„Nagyszerű vezető!” („Great leader!”)

– majd bevonultak a Fehér Házba.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk