KULT
A Rovatból

50 év után sem fáradt bele a turnézásba a Scorpions

Közel teltház előtt játszottak a Sportarénában, legnagyobb slágereik mellett tavaly megjelent új lemezükről is.

Link másolása

A Scorpions többször bejelentette már visszavonulását, azonban végül mindig megváltoztatták döntésüket és visszatértek a színpadokra. Úgy tűnik, van is rájuk igény: legutóbb alig két éve jártak nálunk egy ingyenes szabadtéri koncerten, most mégis újból majdnem megtöltötték a Papp László Budapest Sportarénát.

Szabad ülőhely szinte egyáltalán nem maradt, a kiemelt állóhelyek is tömve voltak, mindössze a küzdőtér hátsó része volt kicsit foghíjasabb.

IMG_9991k

IMG_0189k

A közönség összetételén meglátszott, hogy egy fél évszázada pályán lévő csapat játszik: bőven voltak középkorúak és még idősebbek is a fiatal generáció mellett. Ez többek között azzal a vitathatatlan pozitívummal járt, hogy más alkalmakhoz képest kimondottan kevés volt a koncertet telefonjukkal végigfotózók és videózók aránya.

Szokatlan módon előzenekar nélkül, a meghirdetett 20 órához képest alig tízperces csúszással kezdte el a bulit a Scorpions. Legutóbbi lemezük, a 2015-ös Return to Forever egyik lendületes dalával indítottak, majd másodikként már egy klasszikus, a Make It Real következett. Ezalatt a színpad mögötti kivetítő piros-fehér-zöld színekbe borult, amit persze kitörő örömmel fogadott a közönség, csakúgy mint a frontember Klaus Meine magyar nyelven elmondott üdvözletét ("Jó estét Budapest, hogy vagytok?")

IMG_0273k

IMG_0312k

IMG_0250k

Az együttes tagjai egyébként teljesen jó formában vannak ahhoz képest, mennyi ideje koncerteznek jóformán szünet nélkül. Az idén 68 éves Meine hangja szinte semmit nem romlott az évtizedek során, továbbra is nagyon tisztán és szépen énekel. A másik megmaradt alapítótag, Rudolf Schenker szintén végig energikusan játszott a gitárján.

A már említett tavalyi lemezről összesen négy számot játszottak el, ezeken kívül viszont gyakorlatilag az összes többi dal a '70-es, '80-as évekből volt, 1990-nél későbbről semmi nem került elő. Nyilván valahol érthető a döntés, hiszen a legtöbb rajongó a régi nagy slágerekre kíváncsi.

IMG_0398k

IMG_0306k

Ugyanakkor az talán mégiscsak túlzás, hogy munkásságuk második felét egy az egyben kihagyták a turné repertoárjából. Pedig legalább néhány emlékezetes szerzemény mindegyik albumon akad. Tetszik vagy sem, így jogosan merül fel a kérdés: minek lemezeket készíteni, ha az egyetlen céljuk mindössze annyi, hogy legyen apropó egy újabb világ körüli koncertkörútra?

Az este programja egyébként dramaturgiailag olyan volt, mintha patikamérlegen rakták volna össze: három-négy régi dal után következett egy új, ugyanennyi pörgős után egy lassabb, ami visszavette a tempót, majd újra begyorsítottak. Nagyjából arányosan osztották el az instrumentális számokat is, tényleg az elejétől a végéig aprólékosan meg volt tervezve az egész.

IMG_0330k

IMG_0349k

Éppen a felénél következett a kihagyhatatlan Wind of Change, amivel a legtöbben azonosítják a német együttest. Bár akár unalmas is lehetett volna, az a helyzet, hogy

ezt a dalt tényleg lehetetlen megunni. Egyértelműen a rocktörténelem legnagyobb hatású balladái között van, most is hidegrázós pillanatokat okozott. Pláne, amikor a közönség egy emberként énekelte Meine helyett a refrént.

A második etapra egy kivétellel már csak régi számok jutottak, itt kapott helyet például a Blackout és a Big City Nights. A ráadást a szintén nagy sláger Still Loving You-val kezdték, majd az ugyancsak kötelező Rock You Like A Hurricane-nel búcsúztak. Pontosan másfél órát töltöttek a színpadon, a korai kezdés miatt háromnegyed 10-re már vége is lett az egésznek.

Tulajdonképpen jó buli volt ez, a közönség szemmel láthatóan még azokért a részekért is lelkesedett (a gitárszólókra épülő két instrumentális szám, illetve a dobos ötperces magánprodukciójaként funkcionáló Kottak Attack), amiket én némileg felesleges időhúzásnak éreztem. Nem tudni, ezután is folytatja-e még a turnézást a Scorpions, de valószínűleg bárhányszor eljöhetnének Magyarországra, megnéznék őket az emberek.

IMG_0413k

IMG_0260k

IMG_0374k

(A koncert teljes számlistájáért KATT IDE.)

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
„Így tovább nem lehet élni” – Újabb zseniális Bödőcs-kisfilm készült, Csákányi Eszter és Znamenák István is remek benne
Amolyan igazi Bödőcs-humor, két lazán odapakolt nagyszerű színészi alakítással. Egy kis Örkény, egy kis Wes Anderson négy és fél percben.

Link másolása

Új kisfilm került fel Bödőcs Tibor YouTube-oldalára: a mintegy 4 és fél perces alkotás két főszereplője Znamenák István és Csákányi Eszter.

A kérvény című opus egy Wes Anderson-szerű miliőben játszódik, és lényegében egy kérvény felolvasásából áll, na meg a hangos csattanóból. De az egészben benne van az „elmúthatvanév” Magyarországa, persze a megfelelően vicces, ironikus körítéssel. A kérvény című kispróza egyébként Bödőcs Prímszámok hóesésben című kötetének egyik fejezete.

Amolyan igazi Bödőcs-humor, két lazán odapakolt nagyszerű színészi alakítással.

De felesleges is ennél több, nézzük a kisfilmet:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
KULT
A Rovatból
Tordy Géza a halála előtt pedig intézetbe akart költözni, memóriazavarai miatt hagyott fel a színészettel
Ezt mondta el barátja, a Jászai-díjas Körtvélyessy Zsolt. Két hónappal halála előtt találkozott utoljára a művésszel.
Fischer Gábor - szmo.hu
2024. április 30.


Link másolása

Május 1-jén ünnepelné a 86. születésnapját Tordy Géza. Halála előtt tíz évvel már visszavonult a színpadtól, az okokról azonban soha nem beszélt. Most az egyik legjobb barátja, Körtvélyessy Zsolt árulta el a Blikknek, hogy a Nemzet Színésze a memóriazavarai miatt kényszerült felhagyni a munkával, majd elvonulni a nyilvánosság elől.

„Géza volt az egyik legjobb és legrégebbi barátom, hetven éve ismertük egymást. Nagyon megrázott a távozása. Szegény az évek során egyre több betegséggel küzdött. Bár egyedül élt, sokat volt kórházban, és szó volt arról is, hogy állandó jelleggel bevonul egy intézetbe, mert nem akar senki terhére lenni.”

– mondta Körtvélyessy. Úgy látta, Tordy elszánt volt elhatározásában, arra azonban már nem került sor. A színművész úgy emlékszik, az egészségügyi problémák közül Tordyt leginkább memóriazavara viselte meg, emiatt hagyta abba a színészetet is.

Nagyjából tíz évvel ezelőtt kényszerült a visszavonulásra, mert a memóriaproblémái miatt már nem tudta megtanulni a szöveget.

Ez nagyon megviselte, és a korábban mókamesterként ismert Gézából zárkózott, megkeseredett embert lett.

Ez volt az oka annak is, hogy ennyire kizárt az életéből mindenfajta szereplést. Ő egy nagyon elkötelezett színész volt, aki szinte mindent képes volt alárendelni a munkájának, és nagy törést okozott, hogy ennek vége. Emlékszem, bár a Hadik-filmben mind a kettőnknek csak egy kis szerepe volt, azt mennyire élvezte.” – mondta Körtvélyessy. A Jászai-díjas színész rendszeresen tartotta a kapcsolatot Tordyval. Két hónappal a halála előtt találkoztak is. „Szerveztük már a következőt, valami közös főzést, ami már nem jöhetett létre”. – zárta gondolatait Körtvélyessy Zsolt.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Meghalt András Ferenc
A nemzet művészének rendezőként olyan filmek fűzödnek a nevéhez, mint a Veri az ördög a feleségét vagy a Dögkeselyű. 81 éves volt.

Link másolása

Nyolcvanegy éves korában elhunyt András Ferenc Kossuth- és Balázs Béla-díjas filmrendező, forgatókönyvíró, producer, érdemes művész, a nemzet művésze – jelentette be csütörtökön Szombathelyen Kollarik Tamás, a Nemzeti Média-és Hírközlési Hatóság elnöki főtanácsadója és Lovass Tibor, a Savaria Filmakadémia elnöke a 11. Savaria Filmszemle keretében rendezett médiakonferencián.

András Ferenc, a Savaria Filmszemle életműdíjas zsűritagja emléke előtt a konferencia résztvevői néma felállással tisztelegtek.

A Színház- és Filmművészeti Egyetem MTI-hez eljuttatott közleménye szerint az intézmény harmadéves filmrendező osztályának osztályvezető tanára csütörtökön hajnalban hunyt el.

András Ferenc 1942. november 24-én született Budapesten, 1973-ban szerzett rendezői diplomát a Színház- és Filmművészeti Főiskolán. Életében mindvégig jelentős szerepet játszott a film és a televízió. Pályáját 1962-ben kezdte a Magyar Televízióban, majd dolgozott a filmiparban is, ahol a korszak legnagyobb rendezőivel működött együtt, köztük Ranódy Lászlóval és Makk Károllyal.

Rendezőként és forgatókönyvíróként olyan rendkívüli alkotások kötődnek a nevéhez, mint a Veri az ördög a feleségét, a Dögkeselyű, A kárókatonák még nem jöttek vissza, a Családi kör vagy a Törvénytelen című film – olvasható az SZFE méltatásban.

Mint írták, András Ferenc 1977-ben aláírta a Demokratikus Chartát, kifejezve tiltakozását a csehszlovákiai diktatúra intézkedései ellen, a politikai nyilatkozat támogatása miatt hosszú ideig nem forgathatott újabb játékfilmet.

A nyolcvanas években a MAFILM színésztársulatának vezetője volt, majd később a Dialóg Filmstúdiót irányította. Produceri tevékenysége mellett meghatározó szerepet vállalt a szinkronszakma alakításában, valamint a Duna Televízió szinkronműhelyének korszakos vezetője volt. Szerteágazó tudása és tapasztalata ellenére viszonylag későn kezdett tanítani: 2021-től volt az Színház- és Filmművészeti Egyetem filmrendező osztályának osztályvezető oktatója, aranydiplomáját pedig 2023-ban vehette át ugyanitt - emelik ki a közleményben.

András Ferenc halálával a magyar film világa kiváló alkotót veszített el, emlékét a filmjein és oktatói munkáján keresztül őrzi a Színház- és Filmművészeti Egyetem

– írták.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Itt a magyar Harry Potter: gulyással, hagyományos reggelivel, metróval és egy sikeretlen vizsga utáni búfelejtővel
Hári Gábor egy családi étkezésben megfáradva döntött úgy, hogy elkészíti a kultikus figurák magyar verzióját. A mesterséges intelligencia segítségével kerültek a szereplők kocsmába, pályaudvarra, lakótelepre...

Link másolása

Harry Potterből sosem elég. A könyvek és filmek, a különféle játékok után a mesterséges intelligencia segítségével most Magyarországra érkeztek a szereplők.

A kalandról különleges képeket osztott meg a Facebook-on Hári Gábor. Az alkotó elmesélte a Szeretlek Magyarországnak, hogyan született az ötlet, hogy magyar környezetbe helyezze a varázsló-tanoncok világát.

"Az inspirációm onnan jött, hogy külföldön élek, és a családom látogatóba jött nemrég. Magyar ételeket ettünk, elég tetemes mennyiségben. Egy ponton, amikor már kifáradtam az evésben, leültem a YouTube elé és eszembe jutott a "nemzeti Harry Potteres" mesterséges intelligencia mémformátum. Magyar verziót még nem láttam belöle, ezért úgy döntöttem elkészítem én".

A képeket pedig megosztotta ITT. És az alkotásokhoz némi magyarázatot is adott.

"Hágrid" gulyást főzött a harmadik ebédjére
"Dámböldór" a méreggel, ami miatt kirúgták
"Sznép" a megvakulása előtt
"MekGonagál" hagyományos magyar reggelivel
"Heri, Ron és Hermióne" egy sikertelen vizsga után, iskolai egyenruhában
"Dobbi" túl sokat szívott, most a pályaudvaron lakik
"Voldemort", aki rossz hírekkel szórakoztat

A képeket Hári Gábor engedélyével közöltük.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk