TECH
A Rovatból

Videós főzőműsorból tanulja receptek elkészítését ez a robotszakács

Képes volt azonosítani és utánozni a konyhai műveleteket, felismerni az alapanyagokat, sőt még egy önálló recepttel is előállt. A kutatók szerint ez óriási előrelépés.
Fotó: Youtube - szmo.hu
2023. június 14.


Link másolása

A Cambridge-i Egyetem kutatói egy „szakácskönyvet” programoztak a robotszakácsba, nyolc egyszerű salátarecepttel. Miután megnézett egy videót arról, ahogyan egy ember bemutatta az egyik recept elkészítését, a robot képes volt azonosítani, hogy melyik receptről van szó, majd önállóan elkészíteni azt.

Emellett a videók abban is segítettek, hogy a robot képes legyen hozzátenni a szakácskönyvhöz: a végén előállt egy saját, kilencedik recepttel.

A kutatás bizonyítja, hogy a videós tartalom értékes és gazdag adatforrást szolgáltathat az automatizált ételkészítéshez, és lehetővé teheti a robotszakácsok olcsóbb és könnyebb alkalmazását.

Robotszakácsokról évtizedek óta fantáziál a science fiction, de a valóságban a főzés kemény dió egy robot számára.

Számtalan cég épített már robotszakács prototípusokat, de ezek közül jelenleg egy sincs kereskedelmei forgalomban, és a képességek tekintetében mindegyik messze elmarad a valódi szakácsoktól.

Lépcsőzetes tanulás

Az emberek megfigyelés útján képesek új recepteket elsajátítani, de egy robot beprogramozása arra, hogy egy sor fogást elkészítsen, egyelőre drága és időrabló.

„Arra voltunk kíváncsiak, hogy be tudunk-e tanítani egy robotszakácsot arra, hogy az emberhez hasonlóan fokozatosan tanuljon: előbb azonosítsa az alapanyagokat, majd rájöjjön, hogy azok hogyan kerülnek össze egy ételben” – mondta Grzegorz Sochacki, kutatás vezetője.

Sochacki és kollégája nyolc egyszerű salátareceptet rakott össze, majd felvették, ahogyan elkészítik őket. A robotszakács programozásához nyilvánosan elérhető neuronhálózatokat használtak. A neuronhálózat már eleve be volt programozva egy sor különböző tárgy azonosítására, például a nyolc receptben szereplő zöldség és gyümölcs felismerésére.

Számítógépes látási technikát alkalmazva a robot mindegyik videót analizálta, és képes volt azonosítani a különféle tárgyakat: a kést, a hozzávalókat, valamint a demonstrációt tartó személy karját, kezét és arcát is.

Miután helyesen azonosította a hozzávalókat és a szakács által végrehajtott műveleteket, a robot meg tudta határozni, hogy melyik recept elkészítését látja. Tudott következtetni arra, hogy ha a szakács egyik kezében kést tart, a másikban pedig egy sárgarépát, akkor a répa fel lesz vágva.

Nüansznyi finomságok

A megnézett videók közül a robot az esetek 93 százalékában találta el a megfelelő receptet, a szakács műveleteit pedig 83 százalékban azonosította helyesen. Képes volt arra, hogy felismerjen apró változtatásokat egy receptben, például észrevette, hogy a dupla adag, vagy az emberi tévedés egy recept változatát jelenti csupán, és nem egy új receptet.

„Elképesztő, hogy a robot nüansznyi különbségeket is képes volt észrevenni – mondta Sochacki. – Ezek a receptek nem bonyolultak, de a robot felismerő képessége nagyon hatékony volt: rájött például, hogy két alma és két répa ugyanaz a recept, mint három alma és három répa.”

A robot kiképzésére használt videók nem hasonlítanak azokra, amelyeket a közösségi médiában közzétesznek, és tele vannak vizuális effektettel, vágásokkal, és gyors kameraváltásokkal. A robotnak fel kell mutatni a sárgarépát, hogy teljes egészében láthassa, egyelőre még nem ismerné úgy fel, hogy valaki a kezében tartja. De ahogy a robotszakácsok fejlődnek, egyszer talán képesek lesznek például a YouTube-on szereplő videókból elsajátítani egy sor receptet.

(Forrás: Science Daily, Cambridge-i Egyetem, Pop Science)

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


TECH
Nem tudtál belépni a Messengerbe a hétvégén? Ez volt az oka
Új szolgáltatásokat vezettek be, ebbe futhattak bele a felhasználók.
K. A., fotó: Unsplash - szmo.hu
2024. január 14.


Link másolása

Sokan tapasztalhatták a hétvégén, hogy nem tudnak belépni a Messengerbe, mert egy pin kódot kér az alkalmazás. Az IT Business azt írja, hogy ennek oka egy új szolgáltatás bevezetése volt.

Bár a Messengerben 2016 óta van arra lehetőség, hogy bekapcsoljuk a végpontok közötti titkosítást,

mostantól viszont a privát csevegések és hívások beállításait is alapértelmezés szerint végpontok közötti titkosításra változtatták.

Ez azt jelenti, hogy az üzeneteink és hívásaink tartalma védett lesz attól a pillanattól kezdve, hogy az adatok elhagyják az eszközünket, egészen addig, amíg elérik a fogadó eszközét. Így még Meta sem láthatja és hallhatja, miről cseverészünk a barátainkkal, rokonainkkal.

A cég már december elején közzétette, hogy elindult a teljes körű, alapértelmezett végpontok közötti titkosítás, és emellett most egy sor új funkció is érkezett, amik az üzenetváltás élményének javítását célozzák.

Akik a hétvégén arra ébredtek valamelyik nap, hogy nem érik el csak egy pin kód megadása után a Messenger alkalmazást, azok ennek a szolgáltatásnak a bevezetésébe futottak bele.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

TECH
Videón, ahogy kicsomagolnak és beüzemelnek egy 137 milliárd forintot érő litográfiai gépet
A holland ASML cég által gyártott, körülbelül 150 tonnás csúcsgép teljes és sikeres telepítésén összesen 250 mérnök dolgozik majd fél évig.

Link másolása

Látványos videót tett közzé az Intel chipgyártó vállalat arról, hogyan érkezett meg az oregoni gyárukba a holland ASML cég által gyártott, 380 millió dolláros (mintegy 137 milliárd forintot érő) High-NA litográfiai gép – írja a HVG.

A körülbelül 150 tonnás litográfiai gép teljes telepítése 250 ASML- és Intel-mérnök fél évi munkája nyomán készül majd el. Az ASML a múlt év végén kezdte meg az első nagy NA-értékkel rendelkező extrém ultraibolya (EUV) litográfiai rendszerének leszállítását az Intelnek. Az NA a Numerical Aperture, azaz a numerikus apertúra rövidítése. Ez az érték mutatja meg, hogy a rendszer mennyire képes a fényt fókuszálni. Minél magasabb ez a szám, annál kisebb chipek készíthetők.

Az Intel közzétett egy videót, amely bemutatja a gép telepítését az oregoni Hillsboro melletti gyárába. Az ASML Twinscan EXE:5000 High-NA EUV nevű litográfiai gépet tartalmazó konténert egy teherszállító repülőgép vitte Hollandiából az oregoni Portlandbe, az összeszerelése után a teljes telepítése és kalibrálása pedig még hónapokig tart majd.

Az ASML gépe 8 nm-es felbontásban képes nyomtatni, jelentősen javítva a jelenleg használt Low-NA EUV szkennerek teljesítményét, amelyek egyetlen expozícióval 13 nm-re korlátozódnak. A mostani fejlesztés lehetővé teszi olyan tranzisztorok építését, amelyek a jelenleginél körülbelül 1,7-szer kisebbek, ami majdnem háromszoros tranzisztorsűrűséget jelenthet.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


TECH
A Rovatból
S24: Menet közben fordítja a beszélgetést és összefoglalja a meetingeken elhangzottakat a Samsung új csúcsmobilja
A mesterséges intelligenciának köszönhetően számos feladatot ellát majd az új mobil, aminek már az árát is megmondták.

Link másolása

Újabb Samsung-család érkezik: A S24, S24+ és S24 Ultra.

Egyik újdonsága, hogy a képek szerkesztésénél is bevetik a mesterséges intelligenciát - írja a Telex.hu.

Képes például szerkesztési javaslatokat tenni, a kép egyes elemeit arrébb mozgatva annak helyét kitölteni.

De számos funkciót kapott még az MI:

képes hívás közben szinkronfordítani (ezt jelzi is a hívó félnek), és bármilyen készülékkel képes így együttműködni.

A cikkíró megjegyzi, hogy magyarul még nem tud a fordító, és vannak még akadozások benne, ami lehet a kiejtés miatt, vagy a háttérzaj okozhat gondot.

Az új mobil képes egy SMS-t is átírni egy megadott stílusban.

Ezen kívül használható lesz arra is, hogy egy felvett meeting hanganyagát összegezze.

Sőt, egy képen vagy videón lévő részletet be lehet karikázni és azokról minden fontos információt el tud mondani.

Az adatokra is vigyáznak, be lehet állítani, hogy mit engedünk a felhőbe, mi maradjon a telefonon, és mi az, amit kikapcsolnánk.

A készülékek ára: a sima S24-es 370 ezer forintról indul majd, az S24+ 480 ezerről, az S24 Ultra pedig 600 ezerről, és már január 17-én 19 órától előrendelhetők - írja a portál.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


TECH
Hamarosan új szín jelenik meg az autók fényszóróin
A Mercedes már meg is kapta az engedélyt a türkizkék lámpák beépítésére.

Link másolása

Hamarosan megjelenhetnek az autókon a türkizkék lámpák, amik azt jelzik, hogy az adott járművet robotpilóta irányítja.

A Mercedes már meg is kapta az engedélyt az új lámpák beépítésére.

A fényjelzést az első és a hátsó fényszóróknál, valamint az oldalsó visszapillantó tükröknél helyezik el, akárcsak az irányjelzőket.

Az első, ilyen lámpával rendelkező autók Kalifornia és Nevada útjain jelenhetnek majd meg.

Azért a türkizkékre esett a választás, mert egyrészt ez jól látható, másrészt kellően eltér a többi lámpa színétől. az új jelzésekkel az a cél, hogy növeljék a biztonságot az utakon. Így azonban egyes bírságok is elkerülhetők lesznek, például ha a sofőr telefonál, de a rendőrök látják, hogy épp robotpilóta irányítja az autót.

(Forrás: Paraméter, Autoviny)

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk