Vasárnapi ebéd a családdal: bevállaljam, ha a szüleim idősek?
Az, hogy az új koronavírus, a Covid-19 miért jelent különösen nagy veszélyt az idősebb populáció, valamint a krónikus betegségben szenvedők körében, egyelőre nem lehet pontosan megmondani. A Vox közölt a napokban egy hosszabb cikket, amelyben megjegyzik, a légzőszervi betegségek általában is különösen veszélyesek lehetnek a szív- és érrendszeri betegségben szenvedőknél.
Hiszen ha a tüdő nem funkcionál megfelelően, úgy több munka hárul a szívre. A diabétesz alapvetően károsíthatja az idegrendszert és hátráltathatja a test tüdőből származó fertőzések eltávolításáért tett erőfeszítéseit.
Akkor ne is találkozzunk az idős szülőkkel, nagy szülőkkel?
A rövid válasz az, hogy ne. Aki csak teheti, kerülje el az idősebb családtagokat, szomszédokat. A legjobb, ha a 65 év felettiek most önként karanténba vonulnak a saját egészségük érdekében. Persze felmerül itt egy sor probléma: sokan vannak, akik segítséget igényelnek a hétköznapokban. A bevásárlást könnyen el lehet úgy intézni, hogy ne legyen testi kontaktus. Még a főzést is, ha nagyon odafigyel az ember. Ez azonban csak akkor megoldás, ha az idős hozzátartozó amúgy jól van, el tudja látni önmagát.
Egy ideális világban minden idős, rászoruló mellett lenne egy segítő, aki szintén karanténba vonul a segítséget igénylő időssel. Ez viszont nem egy ideális világ.
Az idős rokont ápoló családok most még a szokásosnál is nehezebb helyzetben vannak. Természetesen sem nekem, sem a kormánynak, sem a tudósoknak nincs konkrét válasza arra, hogyan lehet biztonsággal izolálni a segítségre szoruló időseket.
Néhány dolgot azonban tehetünk, hogy minimalizáljuk a vírusfertőzés kockázatát:
1. A veszélyhelyzetre való tekintettel bárki kiválthatja hozzátartozója, barátja, ismerőse gyógyszereit. A Magyar Közlönyben megjelent rendeletmódosítás szerint a gyógyszer kiadható annak, aki megmondja a beteg TAJ-számát és saját személyazonosító adatait hitelt érdemlően igazolja. A rendszeresen szedett gyógyszerekből érdemes egyből több hónapnyit íratni az orvossal, ez már telefonon könnyen és gyorsan elintézhető. Így legalább a gyógyszerek miatt nem kell aggódni, és a családból bárki el tudja intézni, nem kell kimozdulnia az idős rokonnak.
2. Vigyünk hetente többször, több napra elég főtt ételt az időseknek, kiporciózva, hogy minden étkezésnél egy-egy adagot kelljen megmelegíteni. Így biztosan lesz főtt étel, és nem neki kell kínlódnia a konyhában.
3. Ha a közvetlen kontaktus elkerülhetetlen (mert sokan vannak, akiknél bizony így van, mert esetleg segítségre szorulnak a fürdésnél, öltözködésnél), alaposan mossunk kezet egyből érkezés után, és ha bármilyen tünetet észlelünk, azonnal kérjünk más családtagtól, hozzátartozótól segítséget, hogy ő vegye át az idős rokon gondozását.
4. Aki teheti, minimalizálja a személyes találkozók számát, és inkább telefonon beszéljen minél többször az idős hozzátartozóval, hogy az ne érezze magát egyedül, elhanyagolva. Persze ez is csak akkor jöhet szóba, ha az idős rokon alapvetően képes gondoskodni magáról.
Nincs tehát tökéletes megoldás, hiszen nagyon sokan vannak, akik senkire se számíthatnak, egyedül kell gondoskodniuk idős rokonaikról. A családoknak, barátoknak most össze kell fogni. Ha tudjuk, hogy a környezetükben van valaki, aki például idős rokonát ápolja, kérdezzük meg, van-e szüksége valamire, hogy ne neki kelljen elmenni a gyógyszertárba vagy bevásárolni. Intézzük ezt el helyette. Ezzel máris csökkenthető annak az esélye, hogy ő vagy az idős hozzátartozó elkapja a vírust.
Nagy valószínűséggel Magyarországon ma mindenki aggódik a szeretteiért, a megélhetéséért, tart a vírustól és annak következményeitől. Ezt az egészet csak úgy lehet átvészelni, ha összefogunk és segítjük egymást.
Szóval, ha valaki home office-ban dolgozhat, és tudja, hogy a barátainak viszont erre nincs lehetősége, akkor vállalja a gyerekfelügyeletet napközben. Persze, egy gyerek mellett dolgozni nem könnyű, de érdemes legalább megpróbálni. Segítséget kérni senki sem szeret, törekedjünk arra, hogy ne is kelljen senkinek. Ha látjuk, hogy szükség van ránk, inkább mi lépjünk, ez most a legtöbb, amit tehetünk.