HÍREK
A Rovatból

Orbán Viktor számára Putyin nem háborús bűnös, Ukrajna pedig már nem szuverén nemzet

A magyar miniszterelnök hosszú interjút adott a Bildnek, amiben többek között arról is beszélt, hogy Ukrajna nem nyerhet. A lap ukrajnai riporterének egyik kérdését provokációnak minősítette.


Számára Putyin nem háborús bűnös, Prigozsin lázadása nem fontos, Ukrajna pedig már nem szuverén nemzet és nem nyerheti meg a háborút - többek között erről beszélt Orbán Viktor a Bildnek adott exkluzív interjújában. A magyar miniszterelnököt Paul Ronzheimer kérdezte, aki a német lap ukrajnai riportere is.

Az interjú elején Orbánt Prigozsin hétvégi akciójáról kérdezték. A magyar kormányfő erre kifejtette, hogy

ennek nincs nagy jelentősége, mert a magyar hírszerzés, amely „minden másnál megbízhatóbb”, azt mondta neki, hogy ez nem fontos.

Arra a kérdésre, hogy szerinte Putyin meggyengül-e ezután, Orbán azt mondta, az, hogy ez megtörténhetett egyértelműen a gyengeség jele. Azonban az, hogy 24 óra alatt rendezni tudták a helyzetet, az erő jele.

„Putyin Oroszország elnöke. Ha valaki úgy gondolja, hogy ő kudarcot vallhat, vagy leválthatják, akkor nem érti az orosz népet és az orosz hatalmi struktúrát” - fejtette ki Orbán arra a kérdésre, hogy erősnek véli-e az orosz elnököt. Szerinte Prigozsin akciójának vége, és a háború folytatódik tovább.

„Ez nem olyan esemény, amely a békéhez vezet minket, én mindig a béke szempontjából tekintek a háborúra, mert úgy hiszem, a legfontosabb az, hogy elérjünk egy fegyverszünetet, és valahogy békét kössenek a felek. Ez az esemény ebből a szempontból irreleváns.”

Arról is kérdezték Orbánt, hogy szerinte Putyin lesz-e az elnök 2024-ben is. Orbán szerint igen, „ez a valóság”. Ronzheimer itt visszautalt Prigozsin-lázadására, amikor szerinte az orosz elnök néhány órára gyengének tűnt, mert azt ígérte megbünteti Prigozsint, aki végül távozhatott Fehéroroszországba.

Orbán szerint azonban Oroszországban a hatalmi szerkezet még mindig nagyon stabil,

és ez egy másfajta, katonai irányultságú ország.

„Oroszország nem olyan, mint Németország vagy Magyarország. Ez egy más világ. Tehát ha a mi logikánk alapján akarjuk megérteni a működését, akkor tévedni fogunk” – mondta Orbán Viktor.

Ronzheimer ezután felidézte, hogy Orbán 1989-ben „bátor beszédet” mondott, amelyben a szovjet csapatok kivonását követelte. Azt kérdezte Orbántól, hogy évtizedekkel később miért helyezte az országát Oroszország mellé, és miért tartják Putyin barátjának Európában?

Erre a miniszterelnök visszakérdezett:

„Provokál engem ezzel a kérdéssel?”

Orbán szerint, ha azt mondják, hogy a magyarok oroszpártiak vagy az oroszok barátai, az ellenkezik a történelmi tapasztalatunkkal.

„Én Magyarországért küzdök. Engem nem érdekel Putyin. Nem érdekel Oroszország. Magyarország érdekel. Amit én teszek, azok olyan cselekedetek, amelyek Magyarország javát szolgálják. És mindaz, ami most Oroszország és Ukrajna közt történik, rossz a magyaroknak. Veszélyes a magyarokra.”

Orbán arról is beszélt, hogy szerinte az ukránok nem nyerhetik meg a háborút, illetve hogy a nyugat és az Ukrajna közötti együttműködés kudarc.

„Szerintem az, ahogy az ukránok harcolnak a fronton, és mi anyagilag, információval és eszközökkel támogatjuk őket, és háborút nyerhetnek Oroszország ellen, a helyzet félreértése. Az lehetetlen”

- fejtette ki. Orbán szerint az a baj, hogy az ukránok hamarabb fogynak ki katonákból, mint az oroszok, és ez lesz a döntő a végén.

„Nem akarom befolyásolni az ukránokat, de mindig csak a békéért, a békéért és a békéért könyörgök. Máskülönben rendkívül sok pénzt és életet fognak veszíteni, hatalmas pusztítás fog történni. A béke az egyetlen megoldás jelenleg. A békéhez pedig azonnali fegyverszünet kell.”

Orbán ezután arról is beszélt, hogy szerinte Ukrajna már nem szuverén ország, nincs pénzük, nincs fegyverük, „csak azért tudnak harcolni, mert támogatjuk őket”.

„Tehát ha az amerikaiak úgy döntenek, hogy békét akarnak, akkor béke lesz.”

A magyar miniszterelnök azt mondta, hogy utoljára az orosz invázió kezdete előtti hetekben beszélt Putyinnal, amikor találkoztak is. Akkor az orosz elnök beszélt neki a problémáikról, és azt mondta: az ukrán hadsereg erős, jól felszerelt, a katonáik pedig jól képzettek. Ezért ha lesz konfliktus, az hosszú lesz. Orbánban azonban elmondása szerint Putyin azt a benyomást keltette, hogy az idő az oroszok oldalán áll.

Arra a kérdésre, hogy Putyin esetleges magyarországi látogatása esetén letartóztatnák-e a Nemzetközi Büntetőbíróság elfogatóparancsa értelmében, Orbán azt mondta, hogy az orosz elnök nem tervez ilyen utat, így erről legfeljebb csak hipotetikusan lehet beszélni. Paul Ronzheimer ekkor rákérdezett a magyar kormányfőnél, hogy ő személy szerint háborús bűnösnek tartja-e Putyint?

„Nem, számomra nem az.”

Orbán kifejtette, azért nem tartja annak, mert háborúban állunk.

„Háborús bűnökről a háború után lehet beszélni. Ha fegyverszünetet akarunk, és tárgyalást, akkor meg kell győznünk a konfliktus részvevőit, hogy üljenek le az asztalhoz” - mondta. Szerinte ezekről a jogi és büntetőjogi következményekről legfeljebb a békekötés után vagy a béke részeként beszélhetünk - most teljesen értelmetlen.

Forrás: index.hu)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter túl van az első 14 ezer lépésen, hatalmas tömeg kíséri a politikust
A tiszás politikus szerdán indult egy gyalog Nagyváradra. Úgy számolta, hogy a 300 kilométeres út során egymillió lépést tesz majd meg.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. május 14.



„Az első 14 ezer lépésen túl. Már csak 986.000 van hátra” - írta szerda délutáni posztjában Magyar Péter. A Tisza Párt elnöke néhány órával korábban indult egy gyalog Nagyváradra, hogy Orbán Viktor május 9-én a Tihanyi Apátságban a korábban magyarellenes megnyilvánulásaival ismertséget szerző, szélsőjobboldali román elnökjelölt, George Simion szavait idézte egyetértően. Magyar hazaárulással vádolta Orbánt, majd bejelentette, hogy szerdán gyalog indul Erdélybe.

„Köszönjük, hogy ilyen sokan csatlakoztok hozzánk lépésről lépésre. Köszönöm annak a bukaresti születésű román polgártársunknak, akik szintén csatlakozott a menethez. Mèlységes tisztelet az idősebb és látássérült barátainknak, akik szintén velünk tartanak. Örülök, hogy Kárpátaljáról és Sepsiszentgyörgyről is velünk vagytok”

– olvasható a politikus posztjában, aki több fotót is megosztott magáról és az őt kísérő tömegről.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
HÍREK
A Rovatból
Lemondott Polt Péter legfőbb ügyész
Sulyok Tamás köztársasági elnök a Facebookon köszönte meg Polt eddigi munkáját. A volt legfőbb ügyészt az Alkotmánybíróság tagjának jelölték.


Szerdán délután Polt Péter személyesen adta át lemondását Sulyok Tamás köztársasági elnöknek a Sándor-palotában.

A találkozóról maga az államfő számolt be a közösségi oldalán, amit az Index vett észre. Bejegyzésében így fogalmazott:

„Polt Péter ma délután felkeresett a Sándor-palotában, hogy átadja lemondását. Köszönetem és elismerésem Legfőbb Ügyész Úrnak eddigi munkájáért!”

A kormány májusban jelentette be, hogy Polt Pétert, valamint Hende Csabát az Alkotmánybíróság tagjának jelöli. Május 13-án az Országgyűlés Igazságügyi Bizottsága megszavazta a két jelölt alkotmánybírói tagságát.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Gerendai Károly szerint az üzleti életben megindult a felkészülés egy esetleges kormányváltásra
A Sziget alapítója a Dellában mesélt arról, hogy a Tisza Párt indulásakor Magyar Péter tőle kért színpadtechnikát. Azt is elárulta, fontolgatja, hogy idén először elmegy a Pride-ra.


A vendéglátásról és a fesztiválpiacról indult a beszélgetés a 24.hu Della podcastjában Gerendai Károllyal, de hamar politikára terelődött a szó. Gerendai elmondta, hogy tavaly tavasszal a Tisza Párt első embere hozzá fordult segítségért. Magyar Péternek akkor színpadtechnikára volt szüksége, a mozgalom berobbanásának idején. Azóta még néhányszor találkoztak rendezvényeken, de Gerendai nem akar szorosabb kapcsolatot kiépíteni vele.

A gasztrovállalkozó a műsorban arról is beszélt, hogy lát esélyt a változásra a következő választáson. Úgy fogalmazott: „Egy petákot nem mertem volna arra tenni másfél évvel ezelőtt, hogy itt fogunk tartani, hogy van egy olyan valós erő, amelyiknek reális esélye van adott esetben a kormányváltásra.” Szerinte üzleti és kulturális köreiből is sokan konkrét igényként fogalmazzák meg a változás szükségességét. Azt is tapasztalja, hogy megindult a felkészülés egy esetleges kormányváltásra azok körében, akik eddig jól tudtak élni a NER nyújtotta lehetőségekkel.

Azt is tapasztalja, hogy azok az emberek, akik eddig jól tudtak élni a NER nyújtotta lehetőségekkel, most új pozíciót próbálnak felvenni, mozgásba lendültek Magyar Péter megjelenésével.

Gerendai a műsorban elmondta, hogy lát hiányosságokat a Tisza Pártban, de ezekről részletesebben nem beszélt. Azt is hozzátette, eddig nem vett részt a Pride eseményein, de most „eszembe juttatták, hogy el kellene menni.” Végül arról is szó esett, hogy mit kezdett az Ukrajna uniós csatlakozásáról szóló kormányzati véleménynyilvánító szavazólappal. Szerinte nincs sok realitása annak, hogy 2030-ig megtörténjen Ukrajna felvétele az EU-ba.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Kizárt, hogy Ruszin-Szendit „beüthették” az ukránok - mondja a nemzetbiztonsági szakértő
Kiss-Benedek József szerint kizárt, hogy a volt vezérkari főnök ukrán kém lenne. A szakértő szerint ha ez igaz lenne, az a magyar nemzetbiztonság totális bukása lenne.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. május 14.



Ruszin-Szendi Romulusz nyílt levélben és egy Facebook-videóban is reagált azokra a vádakra, melyek szerint kapcsolatban állna az ukrán titkosszolgálattal. A Tisza Párt honvédelmi szakértője határozottan visszautasította az állításokat. „Én egy becsületes magyar állampolgár vagyok, aki 14 éves korától egyenruhában szolgálta hazáját” – írta. Azt is hozzátette, hogy szerinte azért váltották le, mert nem értett egyet a honvédelmi miniszter szakmailag vitatható döntéseivel.

A politikai vádak előzménye, hogy Kocsis Máté, a Fidesz–KDNP frakcióvezetője egy interjúban úgy fogalmazott: „Van egy ukránbarát egykori altábornagy, ahogy egyébként a szakzsargon hívja, fennáll a gyanúja annak is, hogy be van ütve az ukránokhoz, tehát hogy ukrán titkosszolgálati kapcsolatai lehetnek.” Orbán Viktor miniszterelnök pedig kedden egy példátlan titkosszolgálati támadásról beszélt, amely állítása szerint Magyarország ellen irányult, és szerinte Ukrajna áll a háttérben.

A vádakat Kiss-Benedek József nemzetbiztonsági szakértő is értékelte az ATV Start című műsorában. Szerinte szakmai szempontból kizárt, hogy egy volt vezérkari főnököt be tudnának szervezni egy külföldi titkosszolgálat számára.

Úgy véli, egy ilyen magas rangú katonai vezető rendkívül sűrű programmal dolgozik, és szigorú biztonsági ellenőrzéseken megy át.

A szakértő arra is felhívta a figyelmet, hogy ha a Kocsis Máté által megfogalmazott gyanú igaz lenne, az a magyar nemzetbiztonsági szolgálatok munkáját is megkérdőjelezné. Kérdés lenne, miért nevezték ki Ruszin-Szendit, és miért nem távolították el korábban, ha bármi felmerült volna ellene.

Kiss-Benedek azt is elmondta, hogy Ruszin-Szendi rendszeresen részt vett a NATO katonai bizottságának ülésein, ahol bizalmas információkat tárgyaltak. Ilyen megbeszélésekre szerinte nem hívtak volna meg senkit, akivel szemben bármilyen gyanú létezne.


Link másolása
KÖVESS MINKET: