Matolcsy György utolsó kamatdöntése: az alapkamat maradt 6,5 százalék
A Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsa a várakozásoknak megfelelően 6,5 százalékon tartotta az alapkamatot, írja a Bank360. Ez az érték tavaly szeptember óta nem változott, és az Equilor, az MBH Bank, valamint az OTP Bank elemzői sem számítottak kamatcsökkentésre.
A piac egyre kevesebb kamatcsökkentésre számít. Az OTP szerint az év végére 6,25 százalékra mérséklődhet az alapkamat, de más elemzők is legfeljebb két 0,25 százalékpontos vágást tartanak elképzelhetőnek. Pleschinger Gyula néhány napja a Bloombergnek úgy nyilatkozott, hogy az infláció februártól csökkenhet, de idén nem lát esélyt a kamatcsökkentésre. Kamatemelést sem tart valószínűnek, és bízik abban, hogy az új jegybanki vezetés megfelelő döntéseket hoz majd.
A döntést részben az is befolyásolta, hogy a januári infláció 5,5 százalékos volt, ami meghaladta a várakozásokat. Bár a forint erősödése enyhítheti az inflációs nyomást, ez önmagában még nem indokolta volna a kamatcsökkentést. Emellett az amerikai kamatcsökkentés elhalasztása és a magyar kormány gazdaságélénkítő tervei, például az új adómentességek, szintén növelhetik az inflációs kockázatokat.
A magas alapkamat hatással van a hitelkamatokra és a betéti ajánlatokra. A BUBOR jelenleg minden futamidőre 6,5 százalék, a lakáshitelekhez kapcsolódó tízéves és húszéves BIRS-érték 6,68, illetve 6,9 százalékon áll. A betéti kamatok között továbbra is találni 6,25 százalékos ajánlatot fél évre, míg egyéves lekötés esetén a bankok 5,75 százalék körüli kamatokat kínálnak.