KÉK HÍREK
A Rovatból

Elérte a 8091 méteres csúcs alaptáborát Klein Dávid

4190 méter magasról indul az Annapurna meghódítására az egyik legismertebb magyar hegymászó.


Klein Dávid a 8091 méter magas Annapurna csúcsára készül a következő hetekben. A Johnnie Walker Annapurna Expedíció Magyarországon március 11-én vette kezdetét, amikor Dávid Budapestről Katmanduba repült. A hegymászó azóta felkészült az utazásra Nepál fővárosában, nemrég pedig elérte az alaptábort. Az expedíció különlegessége, hogy a világ tizennégy 8000 méter feletti csúcsából az Annapurnán és a K2-n nem járt még magyar hegymászó. Így

Dávid lehet az első magyar, aki feljut az Annapurna csúcsára.

Dávid március 24-én már a 4190 méter magasan lévő Hum Khola alaptáborban pihent meg, és nagyon jó hangulatban mesélt arról, hogy mit is lát, ha a sátra mellől szétnéz a gleccser tövében. „Ha magam elé nézek, akkor kisebb füves területek vesznek körbe, illetve nagy oldalmoréna darabok, amik a gleccser által lerakott törmelékeket jelentik. Az alaptábor már szépen épül, úgy látom, hogy 50-100 ember lesz összesen a területen.”

klein1

A Johnnie Walker Annapurna Expedíció keretében Dávid a 8091 méter magasan található Annapurna csúcsára készül oxigénpalack nélkül, melyet egy több hetes akklimatizációs folyamat, lelki és fizikai felkészülés előzi majd meg. A 4190 méter magasan található Hum Khola alaptábor lesz a következő hetek állandó szállása Dávid számára, azonban innen folyamatosan egyre magasabbra mászik majd, és a felsőbb táborokban alszik, hogy a szervezetét felkészítse a több, mint 8000 méteres magasságra.

Ha minden jól megy, akkor hazánk egyik legismertebb hegymászója már a mai napon eljut az 1-es táborba, ami azt jelenti, hogy ezzel eléri az 5000 méteres magasságot. Itt eltölt egy éjszakát, majd ismét pihen az alaptáborban. Az egyes kisebb túrák során minden alkalommal feljebb és feljebb jut majd a tervek szerint a 2-es, 3-as és 4-es táborokhoz, majd amikor úgy érzi, hogy testileg és lelkileg is felkészült a csúcstámadásra, akkor indul neki a 8091 méteres magasságnak. A hegymászó nagyon jól érzi magát az alaptáborban, élvezi az expedíciót és boldog, hogy ismét a hegyek között van.

klein2

Dávidnak már arra is volt alkalma az alaptáborban, hogy részt vegyen egy pudzsa szertartáson, amelyet a helyiek a karmikus lehetőségek felébresztésére használnak. Dávid elmondta: „Az oltár köré fektettük azokat a tárgyainkat, amikre áldást kérünk. A szertartást az egyik konyhás fiú vezényelte le (aki láma tanítvány civilben) és igazán mókás volt nézni, hogy erre az órácskára minden más sherpa (és mi is) lestük a szavait, mozdulatait. A tábor főnöke volt a segéde.”

Az indulás előtt még Budapesten elmondta Dávid, hogy ha a fizikai állapota megengedi, akkor a felkészülés során akár majd táborokat is ugrik. Majd hozzátette: „Van egy olyan ökölszabály, hogy 1000 méterrel a csúcs alatt szabad aludni a csúcstámadást megelőzően ahhoz, hogy ezt követően jól akklimatizálódva indítsuk a csúcstámadást és sikerrel érjük el a hegy tetejét, így szinte a pihenés is munka. Ezt igyekszem majd a csúcstámadás előtt figyelembe venni.” Klein Dávid a tervek szerint május elején-közepén indulhat csúcstámadásra.

Ha szurkolsz Dávidnak, hogy sikerrel járjon, oszd meg ezt a cikket!


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KÉK HÍREK
A Rovatból
Letartóztatták az egyik leghíresebb szekszárdi borászt
Az ügyészség szerint túlárazott pályázatokkal csalták ki az állami támogatást. A borászatot korábban miniszterek is meglátogatták.


Júniusban helyezte letartóztatásba a Székesfehérvári Járásbíróság nyomozási bírája B. I.-t, a neves szekszárdi borászt. A döntés egyelőre nem jogerős, mert a védelem fellebbezett ellene. A bíróság július 13-áig rendelte el a letartóztatását.

A Magyar Hang információi szerint a borász ellen két különböző eljárás is folyamatban van. Az egyik a Fővárosi Törvényszéken zajlik, ahol összesen 11 személy, főként borászok ellen indult büntetőügy. B. I. neve ebben az eljárásban is szerepel.

A lap úgy tudja, a másik ügy a Fejér Vármegyei Főügyészséghez köthető, ahol szintén költségvetési csalás gyanújával nyomoznak a borász ellen.

A gyanú szerint az érintett cégek túlárazott pályázatok révén jutottak állami támogatáshoz, ezzel 3,6 milliárd forintnyi vagyoni hátrányt okozva a költségvetésnek.

A Magyar Hang megkereste az illetékes hatóságokat is. A Fejér Vármegyei Főügyészség megerősítette, hogy valóban zajlik egy nyomozás, de nevet nem árultak el. A Fővárosi Törvényszék pedig azt közölte, hogy egy B. I. nevű vádlottat valóban letartóztattak egy másik eljárás keretében.

A borász neve korábban többször is felbukkant a nyilvánosság előtt. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter 2020-ban helikopterrel látogatott el a pincészethez, míg Lázár János 2022-ben itt ünnepelte választási győzelmét.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KÉK HÍREK
A Rovatból
Felrobbant egy benzinkút Rómában – több súlyos sérült van, az egész városban hallották a detonációt
A detonációt az egész városban hallani lehetett, a helyszínen hatalmas füst- és lángfelhő csapott fel. A hatóságok a közeli metróállomást is lezárták.
Szerző: GJ - szmo.hu
2025. július 04.



Több ember megsérült, köztük hárman súlyos égési sérüléseket szenvedtek, miután pénteken felrobbant egy benzinkút Róma keleti részén.

A hatalmas robbanás egy benzint, dízelt és cseppfolyósított propán-bután gázt (PB-gáz) forgalmazó töltőállomáson történt a Via dei Gordiani utcában, és az egész városban hallani lehetett.

A Roma Today nevű helyi hírportál egy olyan fényképet is közzé tett, amelyen jól látható, milyen magasra csap fel a hatalmas füst- és lángfelhő. Egy helyi lakos videóra vette a robbanást.

Az olasz főváros közlekedési vállalata, az Atac közölte, hogy a rendőrség utasítására lezárta a közelben található „Teano” nevű metróállomást.

(Reuters)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KÉK HÍREK
A Rovatból
Újabb tragikus medvetámadás: egy olasz motoros turista halt meg a Transzfogarasi úton
Az áldozat egy csoporttal érkezett és egy parkolóban álltak meg. Az agresszív állat onnan vonszolta el. A mentés irányítója is megszólalt.


Újabb medvetámadás volt Romániában.

Egy 48 éves olasz motoros turista vesztette életét, miután egy medve rátámadt a Transzfogarasi út mentén, csütörtökön

– közölte az Arges megyei katasztrófavédelem.

A férfi több másik külföldi motorossal együtt a Vidraru vízerőmű gátjához közel, a DN7C jelű országút egyik parkolójában állt meg. Itt érte őket a támadás: a medve elragadta a turistát, majd egy 70–80 méter mély szakadékba vonszolta.

A helyszínre riasztott mentők és csendőrök a férfi holttestét a víztározó partján, egy bozótos területen találták meg. A helyi sajtó által közzétett fotók alapján a motorja letámasztva állt a parkolóban, mellette néhány méterre egy motoros kesztyű hevert a földön.

„Akik ismerik a helyet, tudják, hogy a szintkülönbség körülbelül 80 méter, és a terep nagyon meredek. Az állat annyira agresszív volt, hogy 10–15 méterre vonszolta a parttól” – mondta a mentés irányítója. Szerinte a férfi valószínűleg azonnal szörnyethalt.

A Romsilva friss tavaszi felmérése szerint a kezelésükben lévő 107 vadászterületen 3186 barnamedve él, miközben a szakértők szerint az ideális létszám mindössze 948 példány lenne. Ez azt jelenti, hogy a populáció több mint háromszorosan meghaladja az optimális szintet.

A támadás helyszínének környékén, az Arefu 5 jelű vadászterületen, ahol az Argeș megyei Erdészeti Igazgatóság felügyeli az állományt, jelenleg 112 medvét tartanak nyilván. A kívánatos létszám itt mindössze 25 lenne – a túltelítettség tehát négyszeres.

A Transzfogarasi úton egyre gyakoribb látvány a medvék megjelenése, különösen a nyári hónapokban. Sok medve az út mellé merészkedik, ahol az emberektől próbálnak élelmet szerezni. Annak ellenére, hogy tilos és pénzbírság jár érte, még mindig sokan etetik és filmezik őket.

A Romsilva közleményében hangsúlyozta: „Az emberi biztonság érdekében kerülni kell mindenféle interakciót a medvékkel, és tilos az etetésük”.

Az elmúlt években több hasonló eset is történt Romániában. Tavaly júliusban egy 19 éves lány halt meg, miután egy medve rátámadt a Bucsecs-hegység egyik népszerű túraösvényén. Idén május végén pedig egy 77 éves lengyel turistát harapott meg egy medve a Fogarasi-havasok térségében.

Tavaly ősszel Mircea Fechet, a környezetvédelmi minisztérium akkori vezetője arról beszélt, hogy a hatóságok áttelepítéssel és befogással próbálják kezelni a helyzetet. A cél az volt, hogy a Transzfogarasi út mellett megjelenő, élelemért kolduló medvék ne jelentsenek veszélyt az emberekre.

2025-ben a megelőzési kvóta 52 medvére vonatkozik, de az év első felében csak 26 állatot sikerült kilőni. A hatóságok további lépéseket is kilátásba helyeztek a lakosság védelme érdekében.

Forrás: 24.hu, Székelyhon.ro


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KÉK HÍREK
A Rovatból
Oldalára borult egy Bécsbe tartó Flixbus az autópályán - húsz utas megsérült, az egyikük súlyosan
A busz eddig ismeretlen okból lesodródott az útról Németországban. Egy súlyosan megsérült utast két órán át próbáltak kiszabadítani a roncsból.


Súlyos buszbaleset történt Németországban július 4-én hajnalban. Egy Koppenhágából Bécsbe tartó Flixbus letért az útról a mecklenburgi A19-es autópályán, Röbel közelében, majd az oldalára borult.

A Bild információi szerint a járműben 53 utas és két sofőr tartózkodott. A rendőrség közlése szerint a busz 2:40 körül, Berlin irányába haladva sodródott le az útról, egyelőre ismeretlen okból.

A két sofőrnek nem esett baja a baleset következtében, de húsz utas megsérült, egyikük súlyosan. Őt csak két óra alatt sikerült kiszabadítani a roncsból.

A helyszínre több tűzoltó- és mentőegység érkezett. Az autópályát a mentés és a helyszínelés idejére teljes szélességében lezárták. Az épségben maradt utasokat egy másik jármű szállította tovább a közeli Röbel városába. A baleset körülményeit vizsgálják.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk