„A tűzfront 2 óra alatt a házunkhoz ért volna, ha nem fordul meg a szél” – egy Ausztráliában élő magyar nővel beszélgettünk
A veszély ennek ellenére még napokig fennállt és Alexandra férje még egy hétig ott maradt. Nem a házban aludt, mert az kockázatos lett volna, hanem hol az egyik szomszédnál, hol egy másfél órányira lévő városban. Úgy fogalmazott, a történteket a gyászhoz hasonlóan élte meg.
"Kezdetben a hitetlenkedés, a remény, később a lemondás, a csökkenő remény, és végül a beletörődés és a fájdalom járja át az embert, amikor már maga sem hiszi, hogy harmadszorra is olyan szerencsés lehet, hogy a szél megfordul vagy elered az eső. Aztán mégis" – jegyezte meg.
Hatalmas a szárazság, rossz a levegő
Alexandra és családja januárban tértek vissza a vidéki házukba, nagyjából egy hónappal azután, hogy a környéken tomboló tüzet sikerült megfékezni.
"Néhány dolgot haza is viszünk Sydney-be, bizonyos dolgokat pedig a raktárépületben hagyunk, mert amilyen az időjárás, még nem vagyunk túl a veszélyen" – mondta, hozzátéve, azokon a területeken, ahol nem égett semmilyen tűz, mint az ő telkünkön, most is minden nagyon száraz, az avar szinte porlik a lábuk alatt. Ha esik is az eső éjszaka, másnap délre már semmi nyoma. Ugyanakkor a telkük határában futó, máskor tiszta, hideg vizű patak most nem folyik, hanem teraszos pocsolyává változott.
Azt mondta, az időjárás más, mint a korábbi években. 2018-ban szeptember végén kezdődött az esős évszak, 2019-ben és 2020 elején viszont csak elvétve hullott csapadék.
"A mi telkünk fent van a hegyekben, 800 méter magasan, vízgyűjtő területnek számít. Ausztrália nagy részével ellentétben errefelé nyáron is dús, zöld legelőket látni és nem szikkadt, száraz tájat, mert szinte mindennaposan az esők, a gyorsan átvonuló nyári viharok. Ilyenkor gyűjtjük az esővizet több ezer, tízezer literes tartályokba, az itatónak tartott tavakba, melyeket aztán a száraz, gyakran csapadékmentes télre tartalékolunk. Csakhogy idén a készletek jelentősen lecsökkentek a csapadékhiány miatt" – mesélte. Arról is beszélt, hogy Sydneyben a légszennyezettség is változó, vannak rosszabb és jobb napok.
"A korábbi évekkel ellentétben idén be kellett szereznünk néhány megfelelő (P2 minősítésű) maszkot. Most már ez is a felszerelésünkhöz tartozik. Különböző alkalmazásokon keresztül figyelni lehet a szennyezettség mértékét, hogy szükség van-e maszkra. Bár a többség ekkor sem törődik ilyesmi használatával, a mi családunk betartja az ajánlásokat" – írta, hozzátéve, még ha egy reggel füstködre is ébrednek, délutánra vagy másnapra nagy valószínűséggel kitisztul az ég.

Egyszer volt olyan, hogy aggódtak a Sydneyben lévő házuk miatt, november végén. Az iskolák is zárva tartottak, ugyanis a nagyvárost övező térségre "katasztrofális" tüzet jeleztek.
"Nagyon meleg volt aznap és erős szél, ezért félő volt, hogy egy esetleges tűz nagyon gyorsan terjedne. Egész nap a híreket figyeltük, hogy hol van tűz, tőlünk milyen messze, és a barátainkkal állandóan kapcsolatban voltunk. Mivel a házunk közelében több nemzeti park és természetvédelmi terület található, összekészítettük a gyerekekkel azokat a holmijainkat, amiket egy esetleges menekülés során magunkkal vittünk volna" – mesélte.
Összefognak az emberek
Rengeteg az önkéntes tűzoltó, akik egyéb kötelezettségeiket, munkájukat félretéve végzik a dolgukat. Ők ugyanúgy képzett tűzoltók, mint a hivatásosak, csak épp alapvetően nem tűzoltóként keresik a kenyerüket. (December végén Scott Morrison ausztrál miniszterelnök bejelentette, hogy állami bérkompenzációt kaphatnak azok az önkéntes tűzoltók, akik a bozóttüzek megfékezése végett átmenetileg elhagyták a munkahelyüket – a szerk.)
Sokan önkénteskednek, gyűjtenek élelmiszert, segítenek elszállásolni azokat, akiknek el kellett hagyniuk az otthonaikat. Mindenki próbál segíteni, ahogy tud: van, aki például vállalja, hogy segít a sérült állatok elszállításában, mások pedig kesztyűket kötnek az égési sérülést szenvedett koaláknak.
Sok vád éri a kormányt, hogy nincs a helyzet magaslatán, nem tett eleget a megelőzés terén vagy késve tesz lépéseket, megy az egymásra mutogatás és a hibáztatás, nagy az elégedetlenség. Alexandra arról számolt be, hogy az információ áramlással vannak problémák: az erdőtüzek közelében gyakran megszakad a telefonos és internetes kapcsolat, nincs áram. Az alkalmazások pedig nem pontosak.
"Viszonylag biztonságos távolságban tudod magad, azt hiszed, a tűz távol van, aztán riadtan veszed észre, hogy már a telked ég és sebtében kapkodod össze a legfontosabb cuccaidat. Volt erre példa a magyar áldozatok között is" – mondta.
Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!