SPORT

Itt a következménye az Eb-szereplésnek: több magyar játékost is elküldött a külföldi klubja

Callum Styles és Kleinheisler László szolgálataira nem tart igényt eddigi klubja, sőt azóta felröppent a hír, hogy Ádám Martinnal szerződést bonthat a dél-koreai bajnokságban szereplő Ulszan is.


Callum Styles az előző idényt az angol harmadik ligában kezdte és a Barnsley-ban 20 bajnoki meccsen, valamint két kupatalálkozón szerepelt. Majd télen kölcsönvette őt a második vonalbeli Sunderland – ez azért már sokkal vállalhatóbb, magasabb szint –, amelyben 12 bajnokit teljesített. Vele kapcsolatban korábban hallani lehetett olyan hírekről, hogy nem feltétlenül elégedettek a teljesítményével, de mégis némileg meglepő volt a bejelentés, mely szerint visszaküldték a harmadik ligába. A középpályás a válogatottban alapember, hiszen 2022-es bemutatkozása óta huszonhárom alkalommal lépett pályára a csapatban, vagyis csaknem minden mérkőzésen számított rá Marco Rossi.

Kleinheisler László szerződtetését nem is olyan régen, még nagy csinnadrattával jelentették be a görög Panathinaikosznál, ám a 23/24-es szezonban csak két bajnokin, valamint három Bajnokok Ligája-selejtezőn léphetett pályára. Nem is volt meglepő, hogy az athéni klub télen kölcsönadta a horvát Hajduk Splitnek, melynek színeiben 12 bajnokin lépett pályára, majd az Eb-kiesés után a klub jelezte, hogy köszöni, de visszaküldi Kleinheislert a görögöknek. A válogatottban 53 alkalommal szereplő középpályás, az elmúlt két évben 12 meccsen kapott lehetőséget Marco Rossitól, igaz minden alkalommal csereként.

Örök probléma a magyar együttessel kapcsolatban, hogy a külföldön szereplő játékosainak jó része nem játszik a klub csapatában, vagy ha igen, akkor alacsony szinten – lásd még Nagy Ádám és olasz második ligából majdnem kieső Spezia esetét –, márpedig ez alapvetően behatárolja a nemzeti együttes lehetőségeit.

Az egész Európa-bajnoki keretből csak Szoboszlai Dominik (Liverpool), Gulácsi Péter, Orbán Willi (RB Leipzig), Sallai Roland (Freiburg) és Schäfer András (Union Berlin) játszik rendszeresen a legjobb bajnokságok valamelyikében. Ha csak végignézzük a névsort, akkor látható, hogy a többiek vagy alacsonyabban jegyzett élvonalbeli gárdákban keresik a kenyerüket – és ott sem mindig játszanak: Szalai Attila alig volt pályán az előző szezonban – vagy második ligában szerepelnek és ott sem biztos, hogy rendszeresen.

Nekik kellett volna a fotelultrák szerint legyőzni azt a svájci válogatottat, amelyben Premier League-győztes futballista szerepel (Manuel Akanji) és megverni a német együttest, melynek vezére amellett, hogy spanyol aranyérmes lett, még a Bajnokok Ligáját is megnyerte a Real Madriddal (Toni Kroos). Gyakorlatilag a lehetetlen kategóriáról beszélünk.

Visszatérve Styles és Kleinheisler esetére, ami velük történt az a magyar válogatott jövőjével kapcsolatban is ijesztő.

Mert, ha például Styles megragad az angol harmadik vonalban, akkor azért nagy csodát nem várhatunk tőle a Nemzetek Ligájában, ahol mások mellett a németekkel is találkozunk újra. A középpályás nem tud felkészülni ilyen nagy feladatokra abban az esetben, ha amúgy, az idehaza méltán ismeretlen Mansfield ellen kell pályára lépnie a bajnokságban. Persze jó lenne, ha jobb csapatot találna magának – legalább a második vonalban –, de a visszafogott Eb-szereplés ebben nem segítette.

Kleinheisler László éppen Styles cseréje is lehet a válogatottban, de az ő helyzete még rosszabbnak tűnik. A 30 esztendős játékos 2016-ban állt légiósnak és azóta – kapaszkodjunk meg – hét csapata volt. Nyolc év alatt... Először a német Werder Bremen vette meg, ám a zöld-fehérek hat bajnoki után elkezdték kölcsönadni. Előbb a Darmstadnak (12 meccs), majd a Ferencvárosnak (10 – és ide ugye azért küldték, hogy tanuljon meg németül a Fradi akkori vezetőedzőjétől Thomas Dolltól...), aztán pedig a kazah Asztana jött a sorban. A kazahoknál három meccsen olyan jól teljesített, hogy meg is vették a játékjogát, szerepelt is 28 meccsen, majd az NK Osijekhez szerződött. Úgy tűnt ez be is jön, hiszen 111 meccsen 18 gólt is szerzett a játékos, majd lecsapott rá a Panathinaikosz, amelyben összesen 17 bajnokit kapott. Innen pedig már ismert a történet.

Az Eb-csoportban a válogatott hozta azt, amit reálisan elvárhattak tőle, vagyis legyőzte a gyengébbnek tartott ellenfelet, a jobbaktól pedig kikapott. Ez azonban azt is jelenti, hogy a csapat tagjai nem válogathatnak a jobbnál jobb ajánlatok között, mert nem kapnak ilyeneket.

Talán csak Varga Barnabásnak lehet esélye egy jó átigazolásra, de ő sem (csak) a németországi teljesítményének köszönheti, ha ez megvalósul, hiszen ott van mögötte egy parádés évad, amelyben minden sorozatot figyelembe véve 40 meccsen 29 gólt szerzett, ami nem rossz mutató, főleg ha hozzávesszük, hogy ebben az időszakban a válogatottban 11 találkozón hatszor talált a kapuba. Ez akár egy jobb élvonalbeli szerződést is érhetne.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SPORT
A Rovatból
Munka közben rosszul lett, és 46 éves korában meghalt Lipták László, a DVTK egykori focistája
Az egykori diósgyőri játékoson már a kiérkező mentők sem tudtak segíteni. A labdarúgó még 1998-ban mutatkozott be az NB1-ben.


46 éves korában elhunyt Lipták László, a DVTK egykori labdarúgója. A boon.hu információi szerint

Lipták külföldi munkavégzés közben lett rosszul, és a kiérkező mentők már nem tudtak segíteni rajta.

Lipták László 1978. november 14-én született Miskolcon. A Diósgyőr saját nevelésű játékosa volt, végigjárta az utánpótlás minden korosztályát. Az élvonalban 1998 tavaszán debütált az FTC ellen, az akkor még Professzionális Nemzeti Bajnokságnak nevezett első osztályban. A következő idényben hétszer lépett pályára, az 1999/2000-es szezonban pedig 22 alkalommal játszott, ebből húszszor kezdőként.

A diósgyőri csapat kiesése és megszűnése után a Kispest-Honvédhoz szerződött, ahol két szezon alatt 33 élvonalbeli bajnokin szerepelt. Később megfordult a Kecskemét, Besenyőtelek, Mezőkövesd, Bőcs és Tiszaújváros csapataiban is. A profi karrierje lezárását követően még alacsonyabb osztályú együttesekben futballozott, többek között Makláron, Bogácson és Markazon. Emellett vállalkozóként dolgozott egy üzemanyagtöltő állomás üzemeltetőjeként.

A DVTK így búcsúzott tőle: „Halálával egy olyan sportembert veszítettünk el, aki a diósgyőri utánpótlásból egészen a legmagasabb osztályig jutott, és ott is megállta a helyét. Lipták László emlékét örökké megőrizzük.”

Tóth István, a Bőcs korábbi szakosztályvezetője is megemlékezett róla a lapnak: „Teljesen letaglózott ez a hír. Egy csupaszív, élettel teli, rendes srác volt Laci, akivel olyan négy évvel ezelőtt találkoztam utoljára. A futballban abszolút csapatember volt, mindig alázatosan dolgozott, edzett, játszott, nem túlzás, abban, hogy olyan sikeresek voltunk, nagy szerepe volt neki, a középpályán óriási munkát végzett. Volt trombózis a lábában, műtötték is, amely után eltávolodott a labdarúgástól. Részvétünk a hozzátartozóinak...”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

SPORT
A Rovatból
Meghalt Gyúró László
A bajai dzsúdósport emblematikus alakja 85 éves korában hunyt el. Nemrégiben a bajai dzsúdóklub is az ő nevét vette fel, ezzel tisztelegve életműve előtt.


Meghalt Gyúró László - a hírt Baja polgármestere közölte. Azt írta:

"Pótolhatatlan veszteség érte a bajai sportéletet. Ma hajnalban elhunyt Gyuró László, a bajai judo sport megalapítója.

Gyuró László neve egybeforrt a bajai cselgánccsal, szakmai tudását szűkebb lakóhelyén kívül országosan és nemzetközileg is ismerték és elismerték. Évtizedeken át végzett magas színvonalú munkája eredményeként tucatnyi kiválóságot nevelt ki a magyar judo sport számára".

Gyúró László, a bajai dzsúdósport emblematikus alakja 85 éves korában hunyt el. Nemrégiben a bajai dzsúdóklub is az ő nevét vette fel, ezzel tisztelegve életműve előtt.

Gyúró László 1940-ben született Baján, és már fiatal korában megismerkedett a cselgánccsal. Tanulmányait Kecskeméten kezdte, majd a Testnevelési Főiskolán folytatta, ahol Galla Ferenc edzésein vett részt. 1961-ben országos bajnoki bronzérmet szerzett, és bekerült a magyar válogatottba.

Edzői diplomája megszerzése után, 1965-ben visszatért Bajára, ahol megalapozta a helyi dzsúdósportot. 1967-től szervezett keretek között folytak az edzések, az általa vezetett egyesület pedig megszerezte Baja első országos bajnoki érmét. 1969-től a Bajai ÁG Medoszban dolgozott főállású edzőként.

A hetvenes években a Bajai Sportkör vezetőedzőjeként ért el kimagasló eredményeket tanítványaival, akik többek között IBV- és Európa-bajnoki érmeket is nyertek. A kilencvenes évek elején az ő kezdeményezésére indult el a cselgáncsoktatás a bajai gyakorlóiskolában, ami országosan is példaértékűnek számított.

Gyúró László neve mára összeforrt a bajai dzsúdóval. Életműve több generációt inspirált, és öröksége tovább él a sportban és a közösségben is - írja a Blikk


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

SPORT
A Rovatból
Ryan Reynoldsék csapata megint feljutott, már csak egy lépésre vannak a csodától
A Wrexham vasárnap 3-0-ra verte a Charlton Athleticet, így biztosította a feljutást a világ egyik legkeményebb másodosztályába.


Három éven belül harmadszor ünnepelhetett feljutást a Wrexham AFC, írja a Telex. A csapat vasárnap 3-0-ra győzte le a Charlton Athleticet, ezzel biztosította helyét az angol másodosztályban, a Championshipben. A Wrexham a már bajnok Birmingham City mögött a második helyen zárt.

A történelmi sikert hazai pályán, a Racecourse Groundon aratták, közel 13 ezer szurkoló előtt.

A walesi klub ezzel már csak egy lépésre van attól, hogy a Premier League-ben szerepelhessen.

A Wrexham AFC története 2020 őszén vett új fordulatot, amikor Ryan Reynolds és Rob McElhenney megvásárolta a klubot. A két színész eredetileg azzal a céllal vette át a csapatot, hogy egy dokumentumfilm-sorozatot forgassanak az angol ötödosztályban szereplő egyesület mindennapjairól. Magyarországon az eddig négy évadot megért Üdv Wrexhamben! című sorozatot a Disney+-on lehet nézni.

A Wrexham azóta folyamatosan építkezik és lépeget felfelé az angol futball ranglétráján. Most már a világ egyik legkeményebb bajnokságában, a 24 csapatos Championshipben folytathatják. A klub számára már az is nagy siker lenne, ha tartósan meg tudnának kapaszkodni ebben az osztályban, de ha innen is sikerülne feljutniuk, font százmilliós bevételre tehetnének szert.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SPORT
A Rovatból
Meghalt Mohácsi Ferenc
Az egykori kiváló sportoló több sportágban is kipróbálta magát, és mindenhol maradandót alkotott. A búvársport hazai megalapozásában is kulcsszerepet játszott.


Kilencvenöt éves korában elhunyt Mohácsi Ferenc olimpiai bronzérmes kenus – tudatta a család a Magyar Olimpiai Bizottsággal (MOB), amely saját halottjának tekinti a legendás sportolót.

Mohácsi labdarúgóként kezdte sportpályafutását, egészen az ifjúsági válogatottságig jutott. Később bokszolni kezdett, majd áttért a kajakozásra. 1948-ban már a kajak-kenu válogatott tagja volt, de 1949 és 1955 között a sí-válogatott keretébe is bekerült.

1955-ben Wieland Károly új párt keresett maga mellé, és a választása Mohácsi Ferencre esett. Egy évvel később,

az 1956-os melbourne-i olimpián bronzérmet szereztek a férfi kenu kettesek 1000 méteres versenyszámában.

Az olimpia után Mohácsi búcsút vett a kenuzástól, de az aktív sportolást nem hagyta abba. Kipróbálta magát sportpisztolyban és motorcsónaksportban is. Utóbbi sportágban 1959-ben országos bajnoki címet szerzett a 250 köbcentis siklóhajók kategóriájában.

Jelentős szerepe volt a magyar búvársport megalapozásában is. A Magyar Könnyűbúvársport Szövetség főtitkári feladatait is ellátta, a Búvár Világszövetség végrehajtó bizottságának tagja volt, emellett nemzetközi versenyellenőrként is tevékenykedett.

Mohácsi Ferenc műszerészként végzett, majd 1966-ban tanári diplomát szerzett a Testnevelési Egyetemen.


Link másolása
KÖVESS MINKET: