Foci-vb: parádés, hatgólos meccsen győzte le Anglia Horvátországot
Anglia 4–2-re legyőzte a kétszer is egyenlítő Horvátországot a 2026-os labdarúgó-világbajnokság L csoportjának nyitányán Dallasban, ahol Harry Kane duplázott, és ezzel beérte Gary Linekert az angol vb-rekordot jelentő 10 góllal. Thomas Tuchel szövetségi kapitány a szünetben arra kérte játékosait, engedjék ki a féket, csapata pedig a második félidőben eldöntötte a hatgólos thrillert. A csoport másik tegnap esti mérkőzésén Ghána a 95. percben szerzett góllal nyert 1–0-ra Panama ellen, miközben kulcsemberük, Thomas Partey egy kanadai beutazási tilalom miatt nem léphetett pályára.
A dallasi mérkőzésen Anglia már a 12. percben vezetést szerzett, miután Noni Madueke buktatásáért büntetőhöz jutott. Harry Kane első kísérletét Dominik Livakovic kapus még hárította, de a videóbíró jelzésére a játékvezető újrarúgást rendelt el, mivel a kapus idő előtt elmozdult a gólvonalról; a megismételt tizenegyest Kane már nem hibázta el. A horvátok a 36. percben a Dinamo Zagreb tehetsége, Martin Baturina távoli lövésével egyenlítettek. Nem sokkal a szünet előtt, a 42. percben Kane Declan Rice szögletéből fejelt a kapuba, de a horvátok a félidő előtt ismét válaszoltak: Ivan Perišić lefejelt labdáját Petar Musa lőtte a hálóba.
A fordulás után Anglia más sebességi fokozatba kapcsolt. Jude Bellingham rögtön a második félidő elején egy szóló végén szerzett ismét vezetést, a 85. percben pedig a csereként beállt Marcus Rashford állította be a 4–2-es végeredményt.
„Imádtam a második félidőt, az egészet. Bátorítottam a fiúkat, hogy merjenek kezdeményezni, legyenek bátrak, legyenek önmaguk. Ahogy reagáltak, azt egyszerűen imádtam” – mondta a lefújás után az angolok szövetségi kapitánya.
Harry Kane megerősítette, hogy az edzői üzenet hatásos volt:
Miközben Anglia támadójátéka működött, a csoport másik meccsén Torontóban drámai végjáték döntött.
A ghánaiaknál a második félidőben Benjamin Asare védett.
A mérkőzésnek volt egy komoly politikai felhangja is, miután a ghánai válogatott kulcsjátékosát, az Arsenal középpályását, Thomas Partey-t nem engedték be Kanadába. A döntés hátterében egy, az Egyesült Királyságban folyamatban lévő büntetőeljárás áll. Partey és a ghánai szövetség fellebbezett a döntés ellen, de azt elutasították.
A kontinensek közti kontrasztot Mexikóvárosban egy történelmi debütálás egészítette ki.
Az L csoport küzdelmei jövő kedden az Anglia–Ghána mérkőzéssel folytatódnak Bostonban, míg Horvátország szerda hajnalban Panamával játszik Torontóban.