FELFEDEZŐ
A Rovatból

„A valódi üzenet, hogy az aranyérem többet ér, mint egy olimpikon egészsége”: eldobhatók lennének a sportolók?

Számos tornászcsillagot megtörtek és végleg kimerítettek. Simone Biles elismerést érdemel, amiért kiáll a saját egészsége mellett - véli egy posztoló.
Fotó: Olympics/YouTube - szmo.hu
2021. július 28.


Link másolása

Miért tekintjük alapvetőnek, hogy egy olimpikon akkor is versenybe száll, amikor testileg vagy lelkileg nincsen jó állapotban? - tette fel a kérdést a Facebookon a Byron Heath nevű felhasználó.

A férfi annak kapcsán osztotta meg a gondolatait, hogy Simone Biles, az amerikai tornászcsillag a mentális egészségére hivatkozva mondta vissza a részvételt az olimpián.

“Tegnap néztük újra Kerri Strug (egy korábbi, hasonlóan ismert tornász - lásd lejjebb) híres “egylábas” gyakorlatát. Meghatározó pillanat volt, amit még én is gyerekként láttam. A gyerekeim is végignézték, ahogyan Strug elrontja a gyakorlatot, megsérül, aztán visszabiceg és újra elrugaszkodik.

Valamiért most mégsem nyűgözött le annyira a dolog. Igazság szerint kicsit rosszul éreztem magam tőle. Talán apaként és tanárként kissé ellágyultam, de nem láttam mást, csak a lány tekintetét.

Strug az edzőjére, Károlyi Bélára nézett, könyörgő, rémült szemekkel. Károlyi azonban újra és újra ráüvöltött: “Meg tudod csinálni!”

A gyerekeim nem lelkesedtek, amikor Strug másodjára is landolt. Ehelyett a homlokukat ráncolták, amikor a tornásznő összeesett és elsírta magát.

Kerri Strug az 1996-os atlantai olimpián szenvedett balesetet a gyakorlat elvégzése közben: rosszul ért földet, így megsérült a bokája. Habár utólag már tudható, hogy az amerikai csapat így is aranyérmet szerzett volna, ekkor az orosz csapat utolsó ugrása még hátravolt. Strugot ezért edzője, Károlyi Béla felszólította, hogy a sérülés ellenére ismételje meg az ugrást. Az akkor 18 éves lány csak egy pillanatra tudott megállni a sérült lábán, az edzője ölben vitte le a gyakorlat után. A kórházban harmadfokú oldalirányú ficammal és ínsérüléssel látták el. Az ugrás bebiztosította az aranyérmet az amerikaiak számára, Strugnak azonban a sportolói karrierje végét is jelentette.

“Miért ugrott, ha fájt neki?” - kérdezte az egyik lányom, amire rizsáztam valamit a bajnokokról és az olimpia szellemiségéről. Pedig bennem is ott motoszkált a gondolat: Strugnak nem kellett volna újra ugrania” - írja a férfi.

Heath azzal folytatja: ezek után arra is rádöbbent, hogy a román-magyar származású edzőnek, Károlyi Bélának inkább azonnali segítséget kellett volna hívnia a lesérült tornászhoz. Ehelyett követelte, hogy a lány ugorjon újra. Az edző így kierőszakolta az aranyérmet, ami többet jelentett számára, mint Strug egészsége.

"Habár Strug jó eséllyel maga is szerette volna folytatni, a tornászokat rendszeresen bántalmazzák érzelmileg és fizikailag, miközben egyfolytában azt sugalmazzák nekik: mindenáron győzniük kell" - hangsúlyozza a férfi.

A sérülés következtében Strugnak végül 18 évesen kellett felhagynia a tornászkarrierrel:

“Számos tornászcsillagot megtörtek és végleg kimerítettek, hogy aztán a süllyesztőbe vessék őket. Károlyi és a hozzá hasonlók folytatták a karrierjüket, míg a sportolókat eldobható forrásoknak tekintették.

Ma Simone Biles, minden idők legjobb tornásza úgy döntött, a fizikai és mentális egészségére hivatkozva visszalép a versenytől. Már meg is jelentek a posztok és a kommentek arról, hogy Biles “cserbenhagyta az országot”, “lelépett”, “nem lehet a legjobb, ha nem bírja a nyomást”. Ezek a kommentek sem jobbak, mint Károlyi, aki közölte egy rémült szemű, sérült tinivel, hogy újra ugornia kell. A valódi üzenet itt az, hogy az aranyérem többet ér, mint egy olimpikon egészsége” - írja a férfi.

Heath szerint a tornászoknak nem kellene magukat tönkretenni, csak hogy megfeleljenek a mi elvárásainknak. Szerinte az sem probléma, ha kevesebb aranyat nyerünk, amíg valódi támogatást és empátiát biztosítunk az olimpikonoknak.

“Remélem, Bilesnak inkább azt az üzenetet küldjük, hogy egy kiváló tornász, nagyszerű példakép és erős nő. Ezen semmi nem változtat. Biles, kérlek, ne add fel a jóllétedet a mi szórakoztatásunkért és a nemzeti büszkeségünkért! Arra is büszkék lehetünk, hogy tudtad, mikor kell visszalépni. Ezzel még jobb példát állítasz a lányaink elé” - zárja a férfi.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


FELFEDEZŐ
A Rovatból
Egy hatalmas medve barangol a Bükkben – lehet, hogy nincs egyedül
Felvételek is készültek az állatról, amelyik - úgy tűnik - jól érzi magát az erdőben. A Bükki Nemzeti Park azonban figyelmeztet a veszélyre, még egy viselkedési szabályt is közreadtak.

Link másolása

Újabb medve tűnt fel Magyarországon, ezúttal Cserépfalu mellett, fotók is készültek róla - írja a heol.hu.

A település polgármestere, Csendes Péter a portálnak elmondta, hogy

többször is látták a medvét a vadkamerák felvételén.

Az első észlelés után újabb kamerákat tettek ki, de kedd óta nem látták az állatot.

Hozzátette: nem biztos, hogy csak egy medve bóklászott a környéken, mert a felvételeken nem lehet tökéletesen kivenni a színüket, lehet, hogy több medve is járja a vidéket.

Medvét már tavaly is láttak a falu körül. Ezért arra kérték a lakosságot, hogy a veszély elhárultáig fokozott óvatossággal tartózkodjanak a külterületeken és kiemelten figyeljenek a haszon- és háziállataik biztonságára is.

A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság elmondta, hogy a barnamedve 2008 óta tűnt fel a nemzeti parkban. Bár az állat általában kerüli az embereket, fontos, hogy ne csalogassa senki őket magához. Rendszerint csak „szorult” helyzetben, vagy a bocsait védve mutathat támadó magatartást. A nemzeti park igazgatóság egy összefoglalót is közzétett honlapján, amiben a legfontosabb tanácsokat sorolják fel.

Barnamedvével kapcsolatos észlelést a Bükki Nemzeti Park Igazgatóságának központi számán, illetve a +36 30 861-3808 ügyeleti számon kell bejelenteni.

Viselkedési szabályok medvével való találkozás esetén: ITT olvasható.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

FELFEDEZŐ
Új automata hódít Németországban: fizetés után derül ki, hogy mi van a csomagban, néha igen drága, de néha bizarr dolgok is
Egy kislány ötletéből indult el a vállalkozás, amely ma már egyre népszerűbb, és a tulajdonosok azt tervezik, hogy újabbakat telepítenek.

Link másolása

"Gőzöm sincs, hogy mi van benne" - mondja egy zsákbamacskát vásárló a Németország egyik kisvárosában bevezetett meglepetés automatánál. A különleges csomagért 3300 forintnak megfelelő összeget kell fizetni. Hogy mi van benne, azt pedig a kinyitás után tudja meg a tulajdonosa.

Laktózérzékenység-tesztet, fejlámpát, de ékszert vagy okostelefont is rejthet a csomag.

A különös vállalkozás egyre népszerűbb, és a tulajdonosok már azt tervezik, hogy más településeken is megjelennek az automatákkal.

Az ötlet egy kislánytól származik. Az üzemeltető elárulta, hogy olyan dolgokat rejtenek a csomagokba, amiket valamilyen okból nem lehetett kikézbesíteni. Ezért aztán néha bizarr meglepetések is előfordulnak.

A visszatérő vásárló szerint pedig azért vesz újabb csomagokat, mert abban bízik, hogy a következő meglepetés még jobb lesz, mint az előző. Az egyik vásárló egy 690 eurós okostelefonhoz jutott az automatából.

VIDEÓ: Az RTL Híradó beszámolója


Link másolása
KÖVESS MINKET:


FELFEDEZŐ
Nem akarok veletek beszélgetni, nem érdemlitek meg – Moldován András kiakadt az egyik ajánlaton a Cápák közöttben
A két vállalkozó prezentációja nagyon jól indult, a cápák mosolyogva hallgatták őket. Aztán jött egy váratlan fordulat.

Link másolása

Az Egri Chiliagok ötletgazdái álltak a Cápák elé. A prezentációjuk azonban egy ponton félre csúszott, és Moldován András nem is adott esélyt a két vállalkozónak.

Vörös Tamás indulásként bemutatta az Egri Chiliagok nevű cégét, amit gyerekkori barátjával, Vreczenár Csabával visznek. Mostanra 17 termékből álló palettát alkottak meg, amikkel éttermekben, viszonteladóknál, üzletekben és rendezvényeken találkozhatunk országszerte.

Ekkor még a zsűritagok arca is bizakodó volt, mosolyogva hallgatták a két fiatal bemutatkozását.

Csakhogy jött egy váratlan fordulat, amikor egy ponton kiderült, hogy a két vállalkozó nem ehhez az üzlethez keres befektetőt,

hanem az általuk megálmodott társasjátékhoz.

Balogh Levente azzal is kezdte: azon gondolkozott, hogy vajon hol fogja két vállalkozó elrontani az üzleti ajánlatot, de aztán gyorsan kiderült: a társasjátékkal. Ezután a cápa próbálta tisztázni, hogy pontosan mire is vonatkozik az ajánlat.

„Legszívesebben azt mondtam volna, hogy kiszállok. De nem szállok még ki, mert akarok még veletek beszélgetni, hogy megértsem, pontosan mi ez a társasjáték” - mondta Balogh Levente.

Ekkor azonban Moldován András közbevágott:

„Én előtte viszont kiszállok, mert én nem akarok veletek beszélgetni, mert nem érdemlitek meg”.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


FELFEDEZŐ
A Rovatból
98 évesen is dolgozik a szuperdédi: Nagyon sok idős embert ismerek, akik egész nap csak otthon ülnek, én inkább fiatalok között vagyok
Ivor Ward jelenleg 98 éves, de kitartóan dolgozik, mert nem szeretne otthon ülni magányosan. Szerinte 100 éves koráig biztosan dolgozni fog, utána pedig bejárja a világot, és még néhány pókerversenyen is elindul.

Link másolása

Még 98 éves korában is dolgozik az a brit dédnagypapa, akit a munka tart fiatalon – írja a Blikk. Ivor Ward heti négy napot dolgozik egy gyógyszeripari gyárban termelési alkalmazottként.

A brit dédi 80 esztendős korában kezdett el dolgozni a cégnél, de karrierje során megfordult a hadseregben is, sőt profi pókerjátékosként is tevékenykedett.

Egyszer, 79 éves korában kipróbálta, milyen nyugdíjasnak lenni, de Ivor Ward elmondása alapján kiderült, hogy csak egy napot tudott eltölteni így, mert annyira megunta, hogy elkezdett munkát keresni.

"Egy nap is elég volt nyugdíjasként, teljesen megőrjített, ezért szinte azonnal visszamentem dolgozni. Összebarátkoztam a fiatal munkatársaimmal és szívesen töltöm velük az időt a melón kívül is. Hétvégente összejövünk, pókerezünk, iszogatunk és meccset nézünk. A mi időnkben az iskola elvégzése után egyből dolgozni mentek az emberek, én ezt szoktam meg és nem is akarok változtatni már ezen"

– mesélte Ivor.

A férfit „szuperdédi”-ként szokták becézni, ugyanis négy dédunokával büszkélkedhet. 30 évvel ezelőtt özvegyült meg, és magányosan telnének otthon a napjai, mert a dédunokákkal sem lehet annyit, amennyit szeretne. Ezért inkább dolgozni jár.

"Nagyon sok idős embert ismerek, akik egész nap csak otthon ülnek. Ez szerintem a halálos ítélet, mert megszokod, hogy felkelsz 10 órakor, és egész nap a pizsamádban ülsz. Én ezt nem akarom. Inkább fiatalok között vagyok. Hétfőtől csütörtökig reggel 7-től délután 3-ig dolgozom. Remekül érzem magam, semmi probléma nincs az egészségemmel és szellemileg is fitt vagyok. Öröm bejönni dolgozni, különben csak otthon ülnék egyedül, és nem csinálnék semmit, gyorsan öregednék. Mindenképpen dolgozni akarok majd akkor is, ha megérem a 100 évet. Utána egy év szünetet tartok, mert beutazom a világot és pókerversenyeken indulok majd. Élvezni kell az életet és nem otthon keseregni, hogy eljárt felettünk az idő. Egy életünk van!"

– magyarázta a lelkes dédnagypapa.


Link másolása
KÖVESS MINKET: