BUDAPEST

Teszteltük: bor- és libakánaán vár hétvégén a Gellértben

A bőség zavara fenyeget a Márton napi Borfesztiválon: több tucat pincészet legjobb borai mellett az ételkínálat sem hagy kívánnivalót maga után.

Link másolása

Már hagyomány, hogy a november 11-éhez legközelebb eső hétvégén a Gellért szálló elegáns termei a borimádók igazi "szentélyévé" alakulnak át. Nem is lehetne jobbkor és jobb helyen ez a rendezvény, hiszen odakint már hideg és nyirkos minden, de amint belépünk a tágas előcsarnokba, a nem mindennapi környezet máris feledteti velünk a barátságtalan időjárást. Borozni pedig tulajdonképpen ilyenkor a legjobb.

A fentieket bizonyítja, hogy pénteken már kora este hatalmas tömeg hömpölygött a fesztivál teljes területén, az idő előrehaladtával pedig csak egyre többen lettek. Szerencsére azonban ez nem ment a kiszolgálás rovására:

a rengeteg stand között egyenletesen oszlottak el az emberek, így néhány percnél többet sehol nem kellett sorban állni.marton_nap_01

Fotók: Pozsonyi Roland
marton_nap_02marton_nap_03

A bőség zavara egyáltalán nem túlzó kifejezés, ha a kínálatról beszélünk: csak borászatból ötvennél is több képviselteti magát, ráadásul a pénteki és a szombati felhozatal pár kivétellel teljesen különbözik: míg a pénteki kiállítókat a Bor és Piac, a szombatiakat a Bortársaság választotta ki.

Mindenhol minimum 4-5 fajtát lehet kóstolni, összesen tehát több száz különféle lehetőséged van megtölteni a poharadat.

Persze a mértéktartás ezúttal is fontos, de szerencsére ha bizonytalan vagy, mit válassz, a standokon készségesen segítenek a döntésben.

A bor mellé nagyon jól tud csúszni egy kis pálinka, így külön jó hír, hogy ennek a korlátlan fogyasztását is tartalmazza a belépőjegy. A szombati napon az Agárdi és a Schiszler Pálinkafőzde, a Bestillo Pálinkaház, valamint a Somló Spirit kínálatából válogathatsz kedved szerint.marton_nap_11marton_nap_07marton_nap_10marton_nap_17

És akkor térjünk át az ételekre, hiszen a Márton nap legalább annyira szól az evésről is. A szokásos borkorcsolyák (tatárbifsztek, sajt- és kolbásztálak) mellett a hangsúly természetesen a libán van. Több külön stand is kimondottan erre fókuszál,

a felhozatal a libafánktól a pecsenyén és a pácolt libamellen át egészen a tepertőig terjed.

Mindezt nagyjából középkategóriás éttermi árakon adják. Ha pedig édességre vágynál, csábító tortákat és süteményeket is találsz.

Aki komplexebb gasztro-élményt szeretne, külön borvacsorákra is jelentkezhetett, ezek azonban már mind teltházasak. A vasárnapi levezető napra meghirdetett két Sunday Brunch közül az egyikre viszont (szombat délelőtti helyzet szerint) még árulnak jegyeket. Ez büféebédet tartalmaz Budapest legjobb kifőzdéinek kínálatából, korlátlan étel- és italfogyasztással.

marton_nap_05marton_nap_06marton_nap_14marton_nap_15marton_nap_12

A fesztivál természetesen most sem lehet teljes buli nélkül: ahogy a standok 22 órakor bezárnak, már meg is nyitja a kapuit a Gellért Gyógyfürdő impozáns csarnoka. Pénteken a Compact Disco lépett fel, szombat este pedig a Kelemen Kabátban táncoltatja meg a közönséget. A koncert előtt a Vanmocsello Trió játszik, utána pedig DJ Gaga és DJ Gomes keveri a zenét.

A szombati napra jegyek még kaphatók a helyszínen, 6990 forintos áron. A korlátlan bor- és pálinkafogyasztás mellé egy kóstolópohár is jár (17-22 óráig), valamint természetesen az after partyra való belépést is tartalmazza. Bővebb infók mindenről a fesztivál hivatalos honlapján, vagy a Facebookon.

Ha ismerőseidnek is ajánlanád a rendezvényt, kattints a megosztásra!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


BUDAPEST
A Rovatból
Virágpompában a Tóth Árpád sétány, Budapest egyik legszebb japán díszcseresznye fasora
A történelem viharait is átvészelte a várfal, amelyen az öreg gesztenyefák elé 2009-ben ültették a lenyűgöző látványt nyújtó másik fasort.
Fotók: Nagy Bogi - szmo.hu
2024. április 04.


Link másolása

A tavasz egyik legszebben virágzó fája a japán díszcseresznye. A pár napig élvezhető látványosság sokakat vonz magához, gyönyörködni, fotózni. A rózsaszín virágözön a Budai Várban is minden évben elvarázsolja a látogatókat.

A Tóth Árpád sétány önmagában is egy különleges hely, hiszen egy régi középkori várfal tetején vezet végig, ahol a panorámát is érdemes kiélvezni.

A sétány jelenlegi formája 2009-ben készült el, a déli szakasz felújításával, ekkor ültették a fákat is Tihanyiné Tóth Mária tervei alapján. A ma már romantikus Várhegy várfalai korábban hadicélokra szolgáltak. A várfal romjaira 1720-ban telepítették az első fasorokat - ez volt Budapest első kettős fasora.

A sétány neve is többször változott, a 19. században Bastei Promenádnak hívták, majd 1879-től Bástya sétánynak, a 30-as években Horthy Miklós sétánynak és Gróf Bethlen István sétány is volt. 1946-ban nevezték el a nyugati részt Tóth Árpád sétánynak, mert a költő a közeli Táncsics Mihály utcában is élt. A második világháború után a fák is elpusztultak. A területet 1967-ben rendezték, ekkor ültettek gesztenyefákat, juharfákat. A díszcseresznyefák 2006-ban és 2009-ben kerültek a sétányra, míg a mögöttük álló gesztenyefák jóval idősebbek.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

BUDAPEST
A Rovatból
Szinte biztosan nem lesz klíma a 3-as metrón idén nyáron
Technikailag gyakorlatilag megoldhatatlan, hogy idén nyáron teljesüljön Karácsony Gergely egyik főpolgármesteri vállalása.

Link másolása

„A közbeszerzési eljárás jelenleg tárgyalási szakaszban van” – válaszolta a BKV a Népszavának, amikor a lap arról érdeklődött, hogy mikorra várható a hármas metró szerelvényeinek légkondicionálása. A lap szerint ez azt jelenti, hogy kivitelező híján aligha lesz nyárra klimatizálva a 3-as metró vonalán közlekedő 222 kocsi.

A budapesti M3 metróvonalon közlekedő járműveket 2016-ban 69 milliárd forintért gyártotta újra az orosz Metrowagonmash – rengeteg hibával. Tarlós István akkori főpolgármester 2017-ben még azt mondta: nem lesz gond azzal, hogy nincs klíma a hármas metró felújított szerelvényein, elvégre „az nem villamos, 25 méterrel a föld alatt nem tűzi a nap”, és „azt is lehetne követelni, hogy legyen büfékocsi is”.

Az őt váltó Karácsony Gergely még főpolgármester-jelöltként 2019 júniusában 34,8 fokot mért a vonal egyik kocsijában és megígérte, hogy utólagosan klimatizálják a hármas metró orosz szerelvényeit.

A BKV a városvezetés utasítására 2021 májusában feltételes közbeszerzési tendert írt ki az utólagos klimatizálásra, amelyre három ajánlat érkezett. Az egyiket érvénytelenítették, a Liberatus Hungary Kft. és a Knorr-Bremse Vasúti Jármű Rendszerek Hungária Kft. viszont versenyben maradt. Szerződést azonban egyikkel sem kötöttek a főváros nehéz pénzügyi helyzetére hivatkozva. Később felmerült, hogy az orosz gyártó ellen indított perben követelt kötbérből fedezik az utólagos klimatizálás költségét.

„A klimatizálás elsődlegesen nem pénz kérdés, szükség lenne hozzá az orosz gyártó hozzájárulására, amire kevés az esély. Ha enélkül nyúlunk a kocsikhoz, elvész a garancia. A helyzet tavaly óta nem változott, idén nyárra objektíve lehetetlen a légkondícináló berendezések felszerelése” – mondta a Népszavának Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes, aki megerősítette azt is, hogy a munkát a kötbér terhére rendelnék meg.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


BUDAPEST
Újabb Kolodko-miniszobor: ezúttal Chuck Norris került fel egy budapesti hídra
A helyszín nem véletlen... A gúzsba kötött akcióhős szobra emlékeztet rá, hogy a híd építésének idején sokan szavaztak rá, mint névadóra.

Link másolása

Húsvéthétfőn újabb miniszobrot helyezett ki Kolodko Mihály. Ezúttal Chuck Norrist készítette el, amint az akcióhős gúzsba kötve fekszik...

A helyszín sem lehet véletlen: a Megyeri hídnál, a pesti oldalon található, a gyalogosúton, a Pest felirat alatt.

A híd építésekor névpályázatot is hirdettek, és akkor sokan szavaztak Chuck Norrisra.

Mivel élő személyről nem lehet ilyen létesítményt elnevezni, így a filmsztár nem kapott hidat Budapesten.

Az alkotásról a szobrász képeket is posztolt:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


BUDAPEST
A Rovatból
Megszólalt a vízművek a csőtörésről, ami megbénította Mátyásföldet: egy 75 éves vezeték tört el
Egy 1949-ben fektetett vezeték adta meg magát, de eltört mellette egy kisebb, lakossági ellátó vezeték is. A környéken lakók szükségkútról vihetnek vizet.

Link másolása

Egy 1949-ben fektetett, 60 centiméter átmérőjű vezeték törése miatt kellett hétfőn reggel lezárni a XVI. kerületi Veres Péter utcát – közölte a Fővárosi Vízművek. A csőtörésről mi is beszámoltunk már: a Sárgarózsa utca és a Thököly utca között az úttestet is elmosta a víz, a közlekedést pedig teljesen felborult.

A nagy átmérőjű vízvezeték törése nem okozott vízhiányt, ám eltört egy mellette futó kisebb, 150 mm-es lakossági ellátó vezeték is

– teszi hozzá a Vízművek. A kisebb vezeték javításáig a Veres Péter utca 1. és 29. között kell vízhiánnyal számolnia az ott élőknek. Kovács Péter polgármester erről azt írta Facebook-oldalán:

„Mintegy 100 fogyasztó maradt vízellátás nélkül, ezért számukra jelenleg a Farkashida utca 2-4. előtt szükségkút segíti a vízvételi lehetőséget.”

Jelenleg a víz szivattyúzása, a hiba feltárása és a munkagödör kialakítása folyik a Vízművek szerint. Ezt követően kerülhet sor a sérült vezetékek cseréjére, majd az útburkolat javítására. A munka akár a hétvégéig is elhúzódhat: a hibajavítást nehezítheti és lassíthatja, hogy több közművezeték is húzódok az út alatt, ami más közszolgáltatókkal való egyeztetést és együttműködést is szükségessé tehet.


Link másolása
KÖVESS MINKET: