ÉLET-STÍLUS

Mit tehetünk a karantén-rémálmok ellen? – itt a pszichológus válasza

A karantén óta élénkebbek az álmaid? Netán rémisztőbbek is? Ne aggódj, nem őrültél meg, egy álomszakértő szerint ez teljesen normális jelenség.

Link másolása

Ian Wallace pszichológus 40 éve foglalkozik az álmokkal és azok jelentéseivel. Karrierje során nagyjából 300 ezer álmot elemzett, ám elmondása szerint még soha nem volt a mostanihoz hasonló időszak: olyan néhány hónap, amikor ennyire sok élénk és gyakran rémisztő álommal keresték volna meg a páciensei. Észrevételeit a Daily Mail online hasábjain osztotta meg.

A pszichológust januárban Kínából sokan keresték fel azzal, hogy álmaik megváltoztak: nehezen alszanak el, ha pedig sikerül, akkor nagyon zaklatott, sokszor egyenesen rémisztő álmaik vannak.

Az időzítés nem véletlen: januárban Kínában élték át ugyanazt, amit az utóbbi hónapokban mi is, azzal a különbséggel, hogy mivel ott robbant ki először a vírus, fogalmuk sem volt, milyen lesz a járvány lefolyása.

Miért álmodunk többet a karantén alatt?

Mivel a legtöbb ember otthon kénytelen dolgozni, vagy ami még rosszabb, nem kell vagy nem tud dolgozni, emiatt az ébredési szokások is megváltoznak. Sokkal többen kelnek későn, mert máshogy tudják így beosztani az idejüket, vagy nem kell az utazás miatt hamarabb ébredniük. Ez azt eredményezi, hogy általában maguktól ébrednek az emberek, az álmok pedig jellemzően az ébredés előtt, az alvás utolsó fázisában jönnek - ennek következményeként sokkal jobban emlékszünk rájuk. Álmodni ugyanis mindenki álmodik, csak sokan nem emlékeznek rá. A karanténhelyzet miatt azonban, a megváltozott alvási szokásoknak köszönhetően sokkal többen emlékeznek az álmaikra.

A jelenlegi helyzet emellett még azokban is bizonytalanságot és frusztrációt szül, akik egyébként nem hajlamosak arra, a szorongás pedig álmainkban pattanhat ki.

Az izoláció sem segít mindezen: a megváltozott életkörülmények kizökkentenek a rutinból, amely kihat a lelkiállapotunkra.

Miért van gyakrabban rémálmunk?

Napközben többnyire arra programozzuk az agyunkat, hogy egyszerre egy dologra koncentráljunk, ám ennek ellenére mégis sokkal több információt fogadunk be. Az érzelmi inputok közül sokat tudat alatt élünk át úgy, hogy nem is feltétlenül érzékeljük őket napközben.

Az álmainkban viszont jellemzően pont ezeket, a fel nem dolgozott, tudatalattiba kerülő érzéseket dolgozzuk fel.

Minél erősebb az érzelem, annál élénkebb az álom, a nagyon erős negatív érzések pedig rémálmokhoz vezethetnek. Ezekkel az álmokkal a tudatalattink próbálja felkelteni a saját figyelmünket arra, hogy ezek a félelmek felszínre kerülhessenek.

A leggyakoribb rémálomtípusok

Wallace szerint a szorongások több álomtípusban elevenedhetnek meg, ezek közül tapasztalatai alapján a karanténidőszak alatt a leggyakoribb az üldözéses álom, ezek közül is az, ahol egy arc nélküli alak kergeti az álmodót. A jelen helyzetben Wallace több páciense beszélt arról, hogy orvosok vagy ápolók üldözik. Általánosságban az üldözés frusztrációt vagy félelmet jelent, ám ebben az esetben nyilvánvalóan a koronavírus-fertőzéstől és az ezzel kapcsolatos félelmek elől menekülnek.

• Záródó falak - Szintén gyakran visszatérő álomtípus a karanténban az a klausztrofób rémálom, amikor egyre szűkül az álmodó élettere, vagy menekülni akar, és az erre szolgáló ablak vagy folyosó hirtelen összezsugorodik. Ez elsősorban azoknál jelenik meg, akik úgy érzik, hogy elveszítik életterüket a járvány miatt, beszűkül körülöttük minden, illetve azok is, akik a járványhelyzet következtében veszítik el munkájukat. Wallace megfigyelései szerint a férfiak általában kőfalú helyiségekben álmodják ezt, míg a nőknél nagyon gyakran jelenik meg a földalatti folyó képe.

• Nem tudsz telefonálni - Jellemző még az a típusú álom, amikor telefonon szeretnénk elérni valakit - legtöbbször vészhelyzetben -, ám vagy nem tudjuk a telefonszámot, vagy nem veszik fel. Ez a kommunikáció hiányára vagy kudarcára utal. Wallace egyik páciense akkor álmodott ilyet, mikor édesapja a sokadik kérés ellenére is boltba indult, ettől a fia úgy érezte, hogy a falnak beszél.

• Romlott étel vesz körül - Bár elsőre úgy tűnhet, hogy a pánikvásárlók körében "hódíthat" leginkább az a rémálom, amely nagy mennyiségű romlott ételt tartalmaz, ám Wallace szerint az álmokban megjelenő étel ennél megfoghatatlanabb dolgot szimbolizál: a beteljesülést. A rothadó élelmiszerek viszont pont azt mutathatják, mennyire távol érezzük magunkat mindettől. Olyan sokan álmodták ezt az elmúlt hónapok alatt, hogy Wallace listáján a 78. helyről a negyedikre repült.

• Üres iroda - Gyakran kombinálódik azzal, hogy az illető nem tud bejutni, mert nem működik a kód vagy a kulcs. Még ha be is jut, a szobák üresek és sivárak, a munkatársak nincsenek ott, kihalt az egész. Ez eddig jellemzően azoknál fordult elő, akik éppen visszavonultak a munkájukból vagy nyugdíjba mentek, most viszont sokkal szélesebb kört érint. Mindez azt jelentheti, hogy üresnek, értéktelennek és céltalannak érezzük az életünket a munkánk nélkül.

• Élet-halál küzdelem – Ebből is az a típus, ahol az álmodó sehogy sem képes legyőzni ellenfelét. Elsősorban olyan férfiaknál bukkan elő ez a rémálom-típus, akik vezető pozícióban vannak, és ebben a bizonytalan helyzetben féltik azt. Jelen helyzetben arra utal, mennyire féltjük saját és szeretteink életét egy olyan erőtől, amelyet egyelőre nem tudunk legyőzni.

Mit lehet tenni?

• Az elsődleges, hogy azonosítsuk a félelem vagy a szorongás magját. Mitől félünk igazán, amely aztán álmainkban sem hagy nyugodni? Érdemes erről beszélni valakivel – ha első körben nem is szakemberrel, akkor egy közeli ismerőssel. Meséljük el neki álmunkat, hisz ettől máris oldódhat a bennünk levő feszültség.

• Sokszor fordul elő a rémálmok esetén, hogy már tudatosítjuk, hogy álmodunk, ám nem tudunk rögtön felébredni. Mindez azért történik, mert a tudatalatti ilyenkor menekülni próbál az álom elől. Bár nehéz ilyenkor tudatosan cselekedni, ám Wallace azt tanácsolja, hogy maradjunk az álomban, és próbáljunk befolyással lenni arra, ami ott történik. Ezzel magunkhoz ragadjuk az irányítást, amely magabiztosságot ad még a rémálomban is.

• Amikor fogékonyabbak vagyunk a rémálmokra, sokkal fontosabbak az alvás körülményei. Teljes sötétségben, hűvösebb szobában és teljes csendben érdemes aludni, elalvás előtt pedig legalább egy órával már ne nézzünk semmilyen képernyőt, ez ugyanis felpörgetheti az agyunkat. Egy jó könyv viszont megnyugtatja.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Meztelenül nyitott ajtót a pizzafutárnak egy angyalföldi nő – futársztorik
Aki futárnak áll, fel kell készülnie nem mindennapi kalandokra. Jó, ha megőrizzük a hidegvérünket.
Fischer Gábor - szmo.hu
2024. április 19.


Link másolása

Elképesztő történetekről számolt be a Blikk, budapesti pizzafutárok meséltek.

A világjárvány óta az eddiginél is jobban rászoktak az emberek az online rendelésre. Sokan el is szegődtek áruszállítónak, ételfutárnak és remekül meg lehet belőle élni. Azonban nem árt, ha felkészül furcsa dolgokra is, aki futárkodásra adja a fejét.

Egy 18 éves diák futár az éjszakai műszakok során rendszeresen találkozott például részeg ügyfelekkel. Egyikük például,

amikor áltvette a rendelést, leült a lépcsőre, majd a kerítésbe kapaszkodva mászott vissza az ingatlanba.

A futár elárulta, hogy már a telefonban hallható volt, hogy a megrendelő részeg. De történt vele olyan is, hogy egy üdítő kiborult a szállítás során, és mire kiérkezett a címre, eláztatta a tárolót, és amikor kivette, hogy átadja a megrendelőnek az elázott dobozból a földre borult az étel. Meglepő módon ügyfél udvariasan összeszedte, és zokszó nélkül átvette a rendelést.

Egy másik, 22 éves kiszállító Angyalföldre vitt egy csomagot. Ahogy kell, 4-5 perccel az érkezése előtt telefonon értesítette a címzettet, hogy érkezik a küldemény.

Mikor megérkezett a címre, már nem telefonon kereste a hölgyet, csak felcsengetett a megadott lakásba. Amikor kinyílt az ajtó, a címzett, egy hölgy csak fehérneműt és egy meglehetősen átlátszó köntöst viselt. Amikor a nő rájött, hogy a csomagja érkezett meg, döbbenten annyit mondott annyit mondott:

„Úristen, bocsánat, azt hittem az ügyfelem vagy!”

Olyan is előfordul, hogy a futár és a megrendelő között konfliktus alakul ki. Emiatt járt úgy egy másik 22 éves futár, hogy bár az ügyfele a csomagot átvette, azonban a kijutással akadt egy kis gond. Mikor a futár felcsengetett, hogy nyomják meg az ajtónyitó gombját, bosszút állt rajta a dühös ügyfél, nem engedte ki a házból. Amikor a kiszállító megpróbált a többi lakáshoz csengetni, ők azt hitték, hogy be szeretne jönni, és ők sem segítettek. Végül egy órát kellett várnia, amíg valaki kiengedte.

A tanulság csupán annyi, hogy az menjen futárnak, aki fel van készülve a néha nem is olyan kellemes kalandokra is.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Egy hospice nővér elmagyarázta, miért nem érdemes félni a haláltól
Julie McFadden szerint életünk befejező szakaszában testünk fokozatosan kikapcsol és endorfinszintje is megnő, amivel megkönnyíti a haldokló utolsó napjait.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 05.


Link másolása

Egy sokéves tapasztalattal rendelkező hospice nővér videóban magyarázta el, miért nem érdemes félni a haláltól, vette észre a LADbible. Sokak számára talán ijesztő lehet, hogy mi történik velünk az elmúlás után, Julie McFadden szerint azonban „az emberi test a halára van kitalálva” és „biológiailag segít a meghalásban”.

Julie a videóban elmondja, hogy a közelgő halál jelei már fél évvel korábban észlelhetők. Ilyenkor ugyanis a haldokló már „kevesebbet eszik, kevesebbet iszik és többet alszik”.

„Az agyunkban beépített mechanizmusok vannak arra, hogy éhesek és szomjasak legyünk. Amikor a szervezet érzékeli, hogy az élet vége felé közeledik, ezek a mechanizmusok kikapcsolnak, így az ember általában nem érez éhséget és szomjúságot, ami segíti a szervezet lassú kikapcsolását” – mondja a rutinos nővér.

Julie McFadden szerint azonban ez a haldokló számára teljesen normális. Életünk utolsó szakaszában ugyanis számos olyan dolog történik a testünkkel, ami megkönnyíti az elmúlást.

„A szervezet lassan ketózisba kerül, ami endorfint szabadít fel. Ezek az endorfinok tompítják a fájdalmat és az idegeket, miközben eufórikus érzést is adnak az illetőnek, aki ettől jól érzi magát” – mondta a hospice nővér.

A teljes, angol nyelvű videót itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Gyökeresen megváltozott a Temu, és ez nem véletlen
Rengeteg panasz érkezett a cég miatt, mert a meghirdetett akciók rendszeresen nem voltak valósak, ráadásul a weboldalon sok volt a sürgető üzenet.

Link másolása

Mi is írtunk róla nemrégiben, hogy több bejelentés után a Gazdasági Versenyhivatal vizsgálatot indított a Temunál. A legtöbben azt kifogásolták, hogy az akciókban sok esetben 95%-os, vagy akár annál is magasabb kedvezményekkel csábították a vásárlókat, ám ezek nem bizonyultak valósnak. A GVH úgy vélte, hogy a Temut működtető vállalkozás vélhetően tisztességtelen kereskedelemi gyakorlatot folytat és megtéveszti a fogyasztókat.

Most azonban alaposan megváltozott a Temu kereskedelmi gyakorlata. Szinte teljesen eltűntek a hirdetések a neten, és megszűntek a weboldalon a sürgető üzenetek is. A GVH szerint előremutató, hogy a cég felülvizsgálja a kereskedelmi gyakorlatát - írja az Economx.

A GVH a lap megkeresésére azt közölte, hogy a vizsgálati szakaszban vannak, és ez még nem jelenti azt, hogy a vállalkozásról kimondták volna, hogy jogsértéseket követtek el. Most a tényeket tisztázzák, amire három hónapjuk van, ez pedig kétszer két hónappal hosszabbítható.

A nemzeti versenyhatóság mindig üdvözli, és a fogyasztók, valamint a tiszta piaci verseny szempontjából előremutatónak tartja, ha egy eljárás alá vont vállalkozás a hivatal eljárásának megindítását követően felülvizsgálja a kereskedelmi gyakorlatát - írták. „Természetesen mindez a jelenlegi vizsgálati szakban nem befolyásolja a GVH tényfeltárási kötelezettségét” – közölték.

A portál szerint:

2024 áprilisára a Temu 1 millió fős bázist épített Magyarországon, ezzel 25,6 százalékos súllyal bír a hazai online vásárlókon belül.

A Temu anyacége, a PDD 2023 negyedik negyedévben 88,88 milliárd kínai jüanos (12,5 milliárd amerikai dolláros) árbevételt ért el, ami 123 százalékkal magasabb az előző év azonos időszakánál.

Forrás: Index

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Ezeket a dolgokat bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon
Egy ápolónő összegyűjtött öt dolgot, amire a leggyakrabban gondolnak, ha közeleg a vég.

Link másolása

Bronnie Ware ápolónő palliatív ellátással foglalkozik, vagyis olyan betegeket gondoz, akik valamilyen súlyos, életet rövidítő betegségben (pl. végső stádiumú daganatos megbetegedés) szenved – írja az UNILAD.

Munkáját körbeveszi tehát a halál, s éppen ezért összegyűjtött 5 dolgot, amit az emberek többsége az utolsó pillanataiban sajnálni kezdenek.

Bárcsak ne dolgoztam volna olyan sokat!

Bronnie az egyik leggyakoribb megbánást a munkával kapcsolatban hallotta.

Ugyanis a legtöbben - főként a férfiak - túl sok időt szenteltek a munkának, és jóval kevesebbet a szeretteiknek.

Bárcsak a saját életemet életem volna, ahelyett, amit mások elvártak.

Haláluk perceiben sokan úgy érzik, elnyomták valódi vágyaikat, és nagyon sajálják, hogy nem valósították meg az álmaikat.

Sajnálom, hogy nem ápoltam jobban a baráti kapcsolataimat!

Ahogy idősebb lesz az ember, annál elfoglaltabb, és egyre nehezebb fenntartani a barátságokat.

Egy tavaly készített felmérés szerint az Egyesült Államokban a válaszadók nyolc százaléka mondta azt, hogy nincsenek közeli barátai.

Ki kellett volna mutatnom az érzéseimet!

Bronnie szerint nagyon sok ember, aki elmondta neki az utolsó szavaival, mit érez, hozzátette azt is, hogy egész életében elfojtotta az érzéseit, hogy békében legyen másokkal.

Bárcsak boldogabb lettem volna!

Az ápolónő páciensei gyakran tették fel azt a kérdést: vajon tényleg tudjuk értékelni a boldog pillanatokat? A válaszuk pedig a halálos ágyukon érte őket: a boldogság egy választás lehet, amivel érdemes volna élnünk.


Link másolása
KÖVESS MINKET: