Tényleg az osztrákok által felbérelt vadkan ölte meg Zrínyi Miklóst?
Sokan ismerik Zrínyi Miklós halálának történetét, a horvát bánét, aki több nagy győzelmet is aratott a török felett, akit sokan szívesen láttak volna magyar királyként is a Habsburgok ellenében. A hadvezért, aki egyben a magyar barokk irodalom legkiemelkedőbb alakja, a Szigeti veszedelem szerzője. Zrínyi igazán szokatlannak tetsző módon halt meg 1664 novemberében, egy vadászaton ugyanis felöklelte egy vaddisznó. Több se kellett, már halála utána megjelentek a különböző összeesküvés-elméletek, amelyek odáig fajultak, hogy egy osztrákok által felbérelt vadkan kapta el Zrínyit. Ez utóbbi persze csak vicc, de az tény, hogy mivel konkrétan senki nem látta az esetet, így sokan elhitték, hogy valójában egy jól megtervezett merénylet áldozata lett a főúr.
Miután Zrínyi Miklós személyében a korabeli Magyarország legtehetségesebb hadvezére és legtekintélyesebb politikusa távozott az élők sorából, a szerencsétlenséget sokan nem bírták elviselni.

Az 1664-es vasvári béke, amelyet a Habsburgok a törökökkel kötöttek, igen csak megosztotta a magyar közvéleményt, általános feszültséggel járt, a bécsi udvar már fel is készült egy esetleges magyar felkelésre is, amelynek élén többen már Zrínyit látták. Ő ugyanakkor nem gondolkozott ebben, de többször is nagyon élesen kritizálta a Habsburgokat, akik végül is meghívták őt egy tanácskozásra, amelyre azonban soha nem jutott el. 1664. november 18-án Zrínyi Miklós ebéd után egy kisebb társasággal vadkanvadászatra indult. A helyszín a Csáktornyához közel eső kursaneci erdő volt, ahol a csapat összesen két vaddisznóra lőtt. Hazafelé készülődve a bán egyik vadásza, Póka István jelezte Zrínyinek, hogy „én egy kant sebesítettem, mentem a vérén: ha utána mennénk, elveszthetnők”. Ezt nem kellett volna, ugyanis Zrínyi a sebesült állat után eredt rövid puskájával, majd nem sokkal később többen követték őt.

Ezután az egyik vadásztárs, Guzics Miklós udvari kapitány vette észre Zrínyit, állítása szerint
Bethlen Miklós, aki szintén részt vett a vadászaton, részletesen leírja, hogy nézett ki a költő-hadvezér: „fején három seb vala: egy balfelől, a fülén felül, a feje csontján ment csak el a kannak az agyara a homloka felé szakasztotta rútul a feje bőrit; más ugyan a bal fülén alól az orcáján, a szeme felé, rút szakasztás; de e kettő semmi, hanem harmadik jobbfelől a fülén alól a nyaka csigájánál ment bé s elé a torka felé ment, és a nyakra járó minden inakat kettészakasztotta; az ölte meg, a vére elmenvén”. Zrínyi Miklós késő délután, 44 évesen lelte halálát.

Zrínyi Miklós halála egy korabeli ábrázoláson
A visszaemlékezések alapján nincs semmi ok arra, hogy bármilyen módon is merényletre gyanakodjon bárki is, ennek ellenére időről időre szárnyra keltek az elméletek, amelyek szerint Zrínyi halálában komoly szerepe volt a bécsi udvarnak. A legendát főleg az táplálta, hogy Zrínyi halála után két nappal találkozott volna a Habsburgokkal, hogy tárgyaljon a „szégyenteljes vasvári békéről”.
Nagyon kevesen hittek abban, hogy a véletlenek ennyire képesek összejátszani, ezért a többség gond nélkül elhitte, hogy egy jól megrendezett gyilkosság történt.

Az kétségtelen, hogy a királynak Zrínyi halálával egyértelműen egy gonddal kevesebbel kellett küszködnie, de a Wesselényi-féle összeesküvés így is kitört, igaz, már egy befolyásos főúr nélkül. Zrínyi ugyan nem biztos, hogy részt vett volna bármiféle felkelésben, de sokat kritizálta az osztrákokat. Arra azonban, hogy bárki is meggyilkolta volna, semmi bizonyíték nincs, a vadászat és a baleset részletes leírása és a visszaemlékezések pedig éppen hogy annak létét erősíti. Zrínyi Miklós tragikus és kétségtelenül szerencsétlen halálával nemcsak egy remek hadvezér távozott az akkori magyar közéletből, hanem egy befolyásos, a hazájáért tenni kész politikus és a magyar barokk irodalom egyik legkiemelkedőbb alakja is.
Forrás: Múlt-Kor, Rubicon
Képek: Wikipedia