Miki egér túl van a nyolcvanon
Nincs gyerek, aki ne ismerné a nagy fülű, széles vigyorú Miki egeret, aki a húszas évek alkonyától kezdve szívesen látott vendég volt az amerikai családok nappalijában pajtásaival, Dagobert bácsival, Donald kacsával, Plutó kutyával és még sokukkal együtt. A Disney-meséken, ezeken a máig ható klasszikusokon generációk nőttek fel.
Miki egér született meg elsőként a Disney-figurák közül. Kezdetben ugyan vékonyabb végtagjai voltak és alkotói ekkor még gonosz karakternek képzelték el, idővel megszelídült. Sőt, eredetileg Mortimernek hívták, később aztán ráragadt a becézett "Mickey" név.
Üstökösként robbant be a hollywoodi filmiparba, rövid idő alatt majdnem olyan népszerű lett, mint Charlie Chaplin, a gyerekek rajongtak érte. Érdekesség, hogy sokáig kitalálója, Walt Disney hangján szólalt meg. A harmadik Disney-film, amiben már a mai alakjában szerepelt, óriási kasszasikert jelentett alkotóinak. A Steamboat Willie című klasszikus nem a legelső szinkronizált rajzfilm volt ugyan, de ismertebb és nézettebb, mint az addig készült alkotások.
Walt Disney-nek így sikerült megalapoznia máig tartó hírnevét. Nem hiába mondogatták akkoriban, hogy "a rajzfilmipar két alapvető platformja Disney és mindenki más". Rövidesen a figurák a Technicolornak köszönhetően elhagyták fekete-fehér köntösüket, a filmek immár olyan színesek voltak, mint amilyennek alkotóik megálmodták őket. A főszereplő még mindig Miki egér volt, de már olyan karakterek is feltűntek, akik később önálló epizódokban szerepeltek. Donald kacsa például évek múlva már vetekedett Miki egérrel, szinte riválisok voltak ők ketten.
Persze a "házon belüli" versengés mellett a Disney-hősök felvették a kesztyűt a Warner Bros., a Fleischer Studios és az MGM mesefilmjeivel is, hiszen Popeye tengerészt, Tapsi Hapsit, Tomot és Jerryt szintén a szívükbe zárták a nézők.
A rövidebb epizódok után aztán elérkezett a többtekercses rajzfilmek kora. Az első, egész estét betöltő mesefilm a Disney-stúdiótól érkezett meg, ez pedig nem volt más, mint a Hófehérke és a hét törpe. A film 1937-ben jelent meg, alkotói mintegy két éven keresztül dolgoztak rajta. Disney, felmérve a sikert, ezután leginkább a hosszúfilmek gyártását tűzte ki fő célul, a rövidfilmek területén szerzett hegemóniája így elhalványult. A Hófehérkét további egész estés mesék követték: a Pinokkió, a Bambi, a Fantázia és Dumbó.
A háború természetesen a rajzfilmipart sem kímélte. A politikai hatalom szolgálatába állította a stúdiókat is, Amerika hadba lépését követően rengeteg propagandafilm készült. Popeye-t például besorozták a tengerészethez, az egyik Donald kacsás epizódban pedig a hitleri Németország paródiája elevenedett meg.
Az ötvenes évek főleg gyermekmese-feldolgozásokat tartogattak a Disney-rajongók számára. Képernyőre került többek között a Hamupipőke, az Alice Csodaországban és a Csipkerózsika is – ez a siker azonban Miki egér "halálát" jelentette.
Az utolsó rajzfilmet 1953-ban készítették, innentől kezdve a rövidfilmekre csak minimális hangsúlyt fektetett a stúdió. Noha Miki egér már nem szerepel a tévében annyit, mint fénykorában, van annyira ikonikus, hogy megérdemli a csillagot a hírességek hollywoodi sétányán.
Ha szereted Miki egeret, nyomj egy lájkot!