KULT

Képernyő elé szögez Andrew Garfield új nyomozós sorozata – Under the Banner of Heaven kritika

Az Under the Banner of Heaven egy valós eseményeken alapuló bűnügyi-könyvadaptáció a 2003-as azonos című Jon Krakauer műből.

Link másolása

A hétrészes mini-sorozat az 1980-as évekbe invitál minket a Utah államban található Salt Lake City-be.

A végeredmény egyébként inkább egy hosszú film, mint sorozat,

nem igazán epizodikus, egy egybefüggő gyilkossági nyomozás és mélymerülés egy vallásos nyomozó pszichéjébe. Főszereplőnket Andrew Garfield alakítja, Jeb Pyre egy mormon nyomozó Utah-ban, ami gyakorlatilag a vallás központjának nevezhető. Szinte rögtön a gyilkossággal kezdünk, ami hosszú távon meg fogja kérdőjelezni Pyre hitét és világnézetét is.

Az egész nyomozás központjában a Lafferty család áll, akiket a Utah-i mormon Kennedy családként emlegetnek a történetben. Közöttük terjed el egy radikális vallási nézet, aminek gyilkosság lesz a végeredménye. Érdekesség a történetben, hogy bár nagyon lassú és hosszú, de teljesen a képernyő elé szögezi a nézőt.

Utoljára talán a David Finchers Zodiákus alatt éreztem magam így,

hiába hosszadalmas, aprólékos és módszeres, de annyira jó ritmusban van vágva, megírva és rendezve, hogy nem veszi észre a néző a játékidő hosszát, pedig majdnem minden rész több mint egy órás.

A másik érdekesség a sorozattal kapcsolatban, hogy nemcsak a gyilkosságot ismerjük meg, hanem főszereplőn által a mormon vallást és annak sötét oldalát is, több részletes és történelmileg pontos visszaemlékezésen keresztül.

Az író alaposan áttanulmányozta a mormon történelmet és rengeteg kérdéses eseményt megmutatnak kényes témákról is,

amikről valószínűleg az átlag templomba járó állampolgár nem is igazán tud. Európai szemmel tőlem nagyon távol áll ez a vallás, ezért is ennyire lebilincselőek a múltban játszódó jelenetek is, egyszerűen hihetetlen milyen „csontvázakat” ástak el az amerikai történelem folyamán.

A megvalósítás hibátlan: a szereplőgárda egyszerűen hihetetlenül jó, nem lehet nem szuperlatívuszokban beszélni a színészekről.

Egy all-star cast állt Dustin Lance Black sorozatalkotó rendelkezésére:

Andrew Garfield, Sam Worthington, Wyatt Russel, Rory Culkin, Christopher Heyerdahl és Daisy Edgar-Jones, csak hogy a főbb karaktereket említsem. Andrew Garfield remekel a kicsit megtört vallásos rendőr szerepében, Sam Worthington elsőre szimpatikus, majd félelmetes karakter, Wyatt Russel örökölt nem kevés sármot édesapjától - Kurt Russelltől -, mert a vallási fanatikus Danjét még talán én is követném.

A patriarchát játszó Christopher Heyerdahl ismert sorozatszínész, és általában gonosz karakterek jutnak neki, ezért is vérfagyasztó a kegyetlen és szigorú, vallásos apuka szerepében. De számomra

a legnagyobb meglepetés, ebben a neves szereplőgárdában a viszonylag ismeretlen Daisy Edgar-Jones Brendája volt:

a meggyilkolt feleség életét is megismerhetjük és a kicsit hitehagyott, már modernebb mormon családból származó nő tragédiáját nagyon jól sikerült átadnia a színésznőnek. Jegyezzük meg a nevét, mert még fogjuk őt látni nagyobb produkciókban az elkövetkező években.

Nagyon jól sikerült a múlt és a jelen összekötése: a váltások az évszázadokban, narratív szempontból tökéletesen beleillettek történetbe, nem voltak beleerőltetve, illetve kellőképpen hatásosan voltak megvalósítva a nyomozás során a kihallgatások.

Különböző nézőpontból, különböző részleteit ismerjük meg a múltbéli eseményeknek.

Egyik „mesélő” szerint minden rendben volt, míg a másik karakter lehet látta, hogy mi is történt valójában, egy független külső szemlélő pedig ugyan azt az eseményt teljesen máshogy írja le. Mint egy igazi nyomozás esetében, nem lehet teljesen megbízni a szemtanúkban.

A vágás, a rendezés és az operatőri munka is inkább emlékeztet a Zodiákusra, mint egy átlagos sorozatra.

Talán egyetlen dolog, amit ki kell emelnem a sorozattal szemben, hogy a tempója nagyon lassú, én imádtam, de sokaknak lehet túlságosan vontatott lesz a nyomozás ritmusa.

Mindenkinek tudom ajánlani az Under the Banner of Heavent, mert mesteri módon kivitelezett mini-sorozat, mivel Amerikában a Hulun jelent meg, ami pedig Disney-tulajdon, ezért

jogosan gondolhatjuk, ha megérkezik kis hazánkba a Disney+, a magyar nézők is találkozhatnak majd Andrew Garfield-dal és a Lafferty család rejtélyével.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
„A bicskei áldozatok elnézést kértek, végre, Balog Zoltántól, Varga Judittól és Novák Katalintól” – Bödőcs Tibor retró Híradó-paródiával jelentkezett
Teli van erős utalásokkal a humorista legújabb videója, amiben körülmetélik Gyöngyösi Mártont, és Karácsony Gergely is férfivá műtteti magát.

Link másolása

A régi idők Híradójának paródiájával jelentkezett Bödőcs Tibor. Az alig ötperces szösszenetben számos közéleti eseményt figurázott ki a népszerű humorista.

A humor azonban sok helyütt maró társadalomkritikát rejtett: szóba került többek között, hogy Szijjártó Péter Szergej Lavrovval együtt nevette ki az orosz börtönben meghalt Alekszej Navalnij nyitott koporsóját, hogy Orbán Viktor megtanította cipőfűzőt kötni Donald Trumpot vagy hogy a bicskei gyerekotthon áldozatai bocsánatot kértek – végre – Balog Zoltántól, Varga Judittól és Novák Katalintól.

Ezen kívül a Vágó István-klón Bödőcs „beszámolt” arról is, hogy az amerikai nagykövetségen körülmetélték Gyöngyösi Mártont, hogy Magyar Péter eltávolíttatja Schmidt Mária-tetoválását a válláról, és megtudhattuk, hogy Karácsony Gergely férfivá műtteti magát.

A rövid videó végén, mintegy bónuszként, értesülhettünk a legújabb Rákay Philip-filmről is – ezúttal igen meglepő stílusban.

Bödőcs Tibor retró Híradó-paródiája


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
KULT
A Rovatból
95 éves lenne Audrey Hepburn, aki előre tudta, hogy meg fog halni
Az ikonikus angol-holland származású színésznő 1929-ben született és 1993-ban halt meg egy hospice házban. Kemoterápiával kezelték, de tudta, hogy nem fogja túlélni a betegséget.

Link másolása

Idén ünnepelné 95. születésnapját Audrey Hepburn, melynek apropóján a Blikk képgalériát közölt a híres színésznőről.

Audrey Hepburn sikeres modell is lehetett volna, ha fiatal nem happolják el a filmes szakemberek. Pályája elején modellkedésből és táncos szerepekből keresett pénzt, de 1948-ban kapta meg az első szerepét a Nederlands in zeven lessen című filmben.

Az '50-es években Angliában dolgozott, ahonann az Egyesült Államokba vezetett az útja, ahol az első világraszóló sikerét a Római vakációval szerezte. 1967-ben visszavonult a filmes szakmától, ám Steven Spielberg amerikai filmrendező felkérésére elvállalta később az Örökké című film egyik szerepét.

1992-ben derült ki, hogy vastagbélrákkal küzd. A diagnózist követően megműtötték, kemoterápiával kezelték, de tudta, hogy nem fogja túlélni a betegséget.

Egy hospice házban halt meg 1993. január 20-án.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KULT
A Rovatból
Így tudta meg Kulka János, hogy a Nemzet Színésze lett – Máris sokan gratuláltak neki
A színészt egy kollégája hívta fel telefonon, és a bejelentéssel nagyon meglepte őt - árulta el Kulka János, aki nagyon köszönte a kitüntető címet.

Link másolása

Ahogy arról mi is beszámoltunk, Kulka Jánost választották a Nemzet Színészének a nemrégiben elhunyt Tordy Géza helyére.

A művészt az RTL Híradó kérdezte meg arról, honnan tudta meg a hírt:

Kulka János válasza:

"Molnár Piroska hívott, gratulált nekem. Nemzet Színésze vagy. Meglepődtem. Nagyon köszönöm, nagyon"

- árulta el a színész, majd hozzátette: sokan gratuláltak neki, sok sms-t és hívást kapott.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Premier: „Síneken guruló no-go zóna” – A négyes-hatos villamosról írt dalt a Bankrupt
Az utóbbi pár évben egymás után hozták ki a társadalomkritikus slágereket, most szerettek volna kicsit elszakadni a politikai témáktól, de csak félig sikerült.

Link másolása

A négyes-hatos villamos lenyűgöző élővilágát már-már Sir David Attenborough-t idéző aprólékossággal mutatja be a Bankrupt új slágere. Az Interrupters-féle lendületes, modern ska-punk vonalat képviselő szám refrénje garantáltan meg fog ragadni mindenkiben, aki kénytelen rendszeresen igénybe venni a körúti fegyencjárat szolgáltatásait.

A számhoz készült montázsvideó ezúttal a tömegközlekedési akciójelenetek tematikájára épül, és hogy minden igényt kielégítsenek, ehhez a számhoz is készült angol változat.

„Az elmúlt másfél évben sorozatban kihozott virális társadalomkritikus slágerek (Keresett a Feri, Viktorland, A hülyeség ára, Illiberal Holiday, Hol van a pénz?) után szerettünk volna kicsit elszakadni a politikai témáktól. De amikor realizáltuk, hogy pont az önkormányzati kampány közepére esik majd a megjelenés, muszáj volt ebbe is beletenni pár sort arról, hogy ígérhet bárki bármit, a négyes-hatos ilyen marad. És ha már így alakult, belekerült Budapest legádázabb ellensége is” – meséli a csapat frontembere, Sarkadi Balázs.

Négyes-Hatos:

Four-Six:

A zenekart legközelebb május 11-én Veszprémben, a Teremben, utána pedig június 1-én Budapesten, az Instantban lehet élőben megnézni.

A zseniális borító Vass Richárd munkája, a kiváló hangzásról pedig ezúttal is Botlik Mátyás (Grenma Stúdió) gondoskodott.


Link másolása
KÖVESS MINKET: