MÚLT
A Rovatból

Így küzdött az első két nő a magyar parlamentben

Schlachta Margit és Kéthly Anna ugyan ellentétes pártban, de nagyon is hasonló célokért harcolt.

Link másolása

A választójog kiterjesztése a nők számára szerte Európában az I. világháborút követően terjedt el. Ezzel együtt pedig kezdtek megjelenni a női politikusok is. Magyarországon szintén ebben az időszakban kezdődött ez a folyamat, nagyban köszönhetően két nőnek. Ők ugyan a politikai tábor két ellentétes oldalán helyezkedtek el, de céljaikban sok közös vonás is volt. Történelmi nőalakjaink sorában ezúttal egy párhuzamos életrajzot olvashattok két úttörő női politikusról: Schlachta Margitról és Kéthly Annáról.

A kezdetek

A két nő abszolút kortársnak számítottak, hiszen Schlachta 1884-1974 között élt, míg Kéthly 1889-ben született és 1976-ban halt meg. Schlachta Margit Kassán nőtt fel, majd Kalocsán a tanítóképzőbe járt. Rendkívül aktív volt, különösen nagy hatást tett rá a Rerum novarum kezdetű pápai enciklika, amely a keresztényszocializmus elterjedéséhez vezetett.

Slachta_Margit

Schlachta Margit

Schlachta Margit nagy lelkesedéssel lépett be 1918-ban a Keresztényszociális Néppártba, ahol a munkások és a szegények támogatása mellett a nővédelem érdekében is politizált. Nem sokkal később megalapította saját szervezetét, a Keresztény Női Tábort, amelyben a katolikus vallás és a szociális érzékenység ötvözetét hirdette. Munkáját komoly elismerés övezte, amelynek köszönhetően a későbbi kormánypárt, a Keresztény Nemzeti Egyesülés Pártja képviselőjelöltként indította az I. kerületben 1920-ban. A választást megnyerte, így

Schlachta Margit lett a magyar történelem első női képviselője az országgyűlésben.

Kéthly Anna katolikus vallású, polgári családban nőtt fel Budapesten, majd gép- és gyorsírást tanult, aminek segítségével el is tudott helyezkedni több újságnál. Később bekapcsolódott a tisztviselők szakszervezeti mozgalmába, ahol nőtitkár, majd vezetőségi tag volt. Ennek köszönhette érdeklődését a szociáldemokrácia iránt.

Kethlyanna

Kéthly Anna

1917-től tagja lett a Magyarországi Szociáldemokrata Pártnak. A Tanácsköztársaság idején nem volt aktív tag, ennek és tehetségének köszönhetően később jelentős előremenetelt produkált a pártban. A Magyarországi Szociáldemokratáknál nagy szükség volt azokra a politikusokra, akik nem kompromittálták magukat a száz napos kormányzás alatt. Miután Bethlen István miniszterelnök kiegyezett a szociáldemokrata párttal és az indulhatott a választásokon,

1922-ben Kéthly Anna is bekerült az országgyűlésbe, alig két évvel Schlachta után.

A két világháború között

Mindketten nagyon aktív politikusnak számítottak.

Nem voltak hajlandók megalkudni a kormánnyal, ezért nemkívánatosnak nyilvánították őket.

Kéthly esetében ez persze érthető, hiszen eleve ellenzéki oldalon politizált. Schlachtát pedig legitimista (királypárti) törekvései és az általános választójog melletti kiállása juttatta odáig, hogy végül nem politizálhatott az országgyűlésben. Mindketten kiváló szónoknak bizonyultak. Igaz, ezen a téren Kéthlyt tehetségesebbnek tartották a kortársak. Elemében is érezte magát a Parlamentben, ahol közel ezer felszólalása volt a két világháború között.

A harmincas években egyre szélsőségesebb irányt vett a magyar politika, ami ellen mindkét politikusnő keményen harcolt.

Schlachta a kizárása utáni csalódottságában megalapította a Szociális Testvérek Társaságát, amelynek főnöknője volt. A szervezet küzdött a keresztény világnézet fenntartásáért, a fajgyűlölet, a fasizmus és a nemzetiszocializmus ellen. Schlachta ahol csak tudott, szót emelt ezek ellen. A háborúban rengeteg üldözöttön segített, elsősorban a zsidók kimentésében vállalt szerepet.

800px-SzociálisTestvérekAnyaházaEmléktábla

A Szociális Testvérek és Slachta Margit emléktáblája Budapesten, a Thököly út 69. szám alatt

Eközben Kéthly egyre nehezebben tudott dolgozni. Szociáldemokrata lévén veszélyforrást láttak benne, így

elég hamar a nyilas propaganda célkeresztjébe került.

Tevékeny részese volt az SZDP és a Független Kisgazdapárt 1943-as szövetségének létrehozásában, amelynek célja a demokratikus értékek megmentése volt. Ez a német megszállással kudarcba fulladt, ami után őt is keresték, de sikeresen bujkált a nyilasok elől. 1945 februárjában beválasztották az SZDP politikai bizottságába.

Utolsó próbálkozások

A második világháborút követő 1945-ös választáson mindketten bekerültek az országgyűlésbe, de a kommunista hatalomátvételt nem tudták megakadályozni.

Schlachta keményen kiállt szokásos elveiért: a nők és a kereszténység védelméért, a szociális érzékenységért, a nemzet egységének és erkölcsösségének védelméért. Világnézete leginkább Mindszenty Józsefhez vitték közel. Képtelennek érezte magát az együttműködésre Kéthly pártjával és a kommunistákkal is, így egyre jobban elszigetelődött. Sokan ókonzervatívnak, idejétmúltnak titulálták.

Az előrehozott, 1947-es választáson is bekerült a Parlamentbe. Támadta a németek kitelepítését és a csehszlovák-magyar lakosságcserét is. Keményen kiállt az antidemokratikus, a kommunisták hatalomátvételét segítő választójogi törvény módosítása ellen, mindhiába. Egyre inkább a kommunisták céltáblája lett, hazaárulónak és a „parlament szégyenének” nevezték, de ő nem hátrált meg.

Egyik utolsó, szimbolikus tette az volt, hogy egy neki nem tetsző törvényjavaslat elfogadása után ülve maradt a Himnusz éneklése közben, amelyet később így kommentált:

"
„Nem jól tettem, hogy nem álltam föl, le kellett volna térdelnem.”

Ezt követően kitiltották a Parlamentből. 1949-ben pedig már nem is engedték indulni a választáson, ahol már csak egy lista, a „népfrontlista” létezett. Az év júniusában félve a börtöntől, álnéven elhagyta az országot. Amerikában telepedett le, ott is halt meg 1974-ben.

Kéthly más utat járt be ezekben az években, az eredmény azonban hasonló lett. Nem támogatta az SZDP és a kommunisták szövetségét, igaz, nem is támadta azt a nagy nyilvánosság előtt. Kemény harcosa lett a politikai ellenfeleknek, így a korábbi szövetséges kisgazdáknak is. Ez egyes nézetek szerint hozzásegítette a kommunistákat a megerősödéshez. Az viszont tény, hogy határozatlan viselkedése nem segítette a fúzió megakadályozását. 1948-ban lemondott, majd a mandátumától is megfosztották, sőt, az SZDP illegitim kongresszusán ki is zárták a pártból.

Kéthly ezután visszavonult a politikától, de az országot meggyőződésből nem hagyta el. 1950-ben le is tartóztatták, négy évig tartották fogva ítélet nélkül. 1954-56 között házi őrizetben volt, majd a forradalom idején Nagy Imre kormányának tagja lett. Hitt benne, hogy megvalósítható régi vágya, egyfajta demokratikus szocializmus, de ezt az illúziót, a forradalommal együtt, a szovjetek leverték.

800px-KéthlyAnna_Pozsonyi40

Kéthly Anna emléktáblája egykori lakhelyén, a Pozsonyi út 40. szám alatt

November 1-jén Bécsbe utazott a Szocialista Internacionáléra, ahonnan már nem is tért haza. A Nagy Imre-kormány egyetlen emigráns tagja lett, ebbéli minőségében az emigráns szociáldemokraták elismert tagja. Előadásokat tartott, konferenciákon vett részt, amelyeken folyamatosan támadta a Kádár-rendszert, harcolt az emberi jogokért és a határon túli magyarságért. 1976-ban Brüsszelben hunyt el.

A két politikus párhuzamos életútjából kirajzolódik a jobb-bal ellentét mellett az, hogy a magyar országgyűlés történetének első két nőalakja valójában nagyon is hasonló célokért küzdött: a demokráciáért, a szociális javak igazságos elosztásáért, egy társadalmilag érzékenyebb, jobb Magyarországért. Míg az egyik ezt a kereszténységben és a konzervativizmusban akarta megvalósítani, addig a másik a szociáldemokráciában látta a jövő útját. Végső soron nem rajtuk múlt, hogy a magyar parlamentarizmus végül is egész életükben más irányokat követett.

Ha érdekesnek találtad a cikket, nyomj egy lájkot!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


MÚLT
A Rovatból
Csak egy pillanatra engedte el kétéves kisfia kezét a bevásárlóközpontban, soha többé nem látta élve
Bár az eset 31 éve történt, máig az egyik legnagyobb közfelháborodást kiváltó ügy marad Nagy-Britanniában. Az elkövető két tízéves fiú volt, akik brutális kegyetlenséggel gyilkoltak – máig nem tudni, miért.

Link másolása

1993. február 12-én a kétéves James Bulger eltűnt édesanyja mellől egy népes bevásárlóközpontban, a nagy-britanniai Bootle-ban. Pár nappal később vonatsíneken bukkantak kettévágott holttestére, de az világos volt, hogy a halálát nem gázolás okozta.

Pokolban köttetett barátság

Robert Thompson és Jon Venerables 1993-ban mindössze tíz évesek voltak. Ugyanabba a liverpooli iskolába jártak, és hasonlítottak abban, hogy nem volt példamutató a magatartásuk, de kisebb bolti lopásoknál nem merészkedtek messzebb. Csak a balhé kedvéért loptak, mert az elemelt tárgyakat gyakran még az üzletben behajították a liftaknába.

Egyiküknek sem volt otthon szerető családja: Thompsont és hat testvérét az anyjuk egyedül nevelte, aki depressziós volt, és gyakran nyúlt az üveg után. Venables-t is elhagyta az apja, az anyja pedig durván bánt a fiával, és számtalan férfi fordult meg náluk.

Thompson és Venables a gyilkosság napján – mint annyiszor máskor – az iskolakerülés mellett döntött. Szokás szerint a bootle-i bevásárlóközpontban ütötték el az időt, ám ezúttal valami újat terveztek.

Mint utólag kiderült, nem a későbbi áldozatuk volt az első, akit aznap megpróbáltak elcsábítani és magukkal vinni. Egy anyuka felfigyelt rá, hogy két fiú megpróbálja felhívni magára a gyerekei figyelmét. Pár pillanattal később hároméves kislányának és kétéves kisfiának nyoma veszett. Az anyuka gyorsan megtalálta az egyiket, aki azt mondta, hogy az öccse kiment egy fiúval. Az anya kiszaladt, és meg is találta őt Thompson és Venables társaságában, akik gyorsan eltűntek a színről.

Aztán addig lődörögtek tovább, amíg meg nem látták James Bulgert. Bár az anyukája fogta a kezét, csak egy pillanatra, amíg fizetett, elengedte. Mire ismét lenézett, a fiának már hűlt helye volt. Később azt mondta:

„Nem kellett volna elengednem a kezét. Ez volt a legnagyobb hiba, amit valaha elkövettem.”

A biztonsági kamerák rögzítették, amint a három gyerek 3 óra 42 perckor elhagyja a bevásárlóközpontot. Akkorra már az édesanya értesítette a biztonsági szolgálatot, és számtalanszor bemondták a hangosbemondón, hogy eltűnt egy gyerek. 4 óra 15-re világossá vált, hogy értesíteni kell a rendőrséget.

Festéket öntöttek a szemébe

Eközben Thompson és Venables messzire vitték prédájukat, egy másik város felé. Akik látták őket az utcán, azt hitték róluk, hogy testvérek, de volt, akinek feltűnt a két idősebb agresszív viselkedése.

Utólag jelentkeztek a hatóságoknál szemtanúk, akik szerint Thompson és Venables durván bántak a gyerekkel, rángatták és ütötték. Néhányan meg is állították és kérdőre vonták őket, de aztán abban a hiszemben engedték őket tovább, hogy a kicsit hazaviszik, de volt, akinek azt mondták, hogy a rendőrségre. A járókelők közül később sokan mélységesen bánták, hogy nem avatkoztak közbe.

Thompson és Venables Waltonba, egy vasúti sín közelébe terelte az áldozatát.

Kék festéket öntöttek a szemébe, hogy megvakítsák. Téglákkal és kövekkel ütötték, rugdosták, a szájába elemeket tömtek. Végül egy tízkilós vasrúddal fejbe vágták.

Csak ettől az ütéstől tíz helyen repedt meg a koponyája. James Bulger összességében 42 súlyos sérülést szenvedett. Utolsó szavaival az anyukáját hívta.

A gyilkosság után a kisfiú testét a vonatsínre fektették, mert azt hitték, hogy ezzel balesetnek álcázzák. Egy vonat valóban kettévágta az apró holttestet, de világos volt, hogy nem ez okozta a halálát. Két nap múltán talált rá egy csapat környéken játszó tinédzser.

Névtelen telefonáló és utóélet

A biztonsági kamera felvétele alapján a rendőrök eleinte 13-14 éves elkövetőket kerestek, de elkezdtek utánajárni annak is, hogy aznap ki hiányzott a közeli iskolákból. Végül egy névtelen bejelentőnek köszönhetően bukkantak nyomra. A telefonáló megnevezte Thompsont és Venables-t, akinek ugyanaz a kék festék maradt a kabátján, amit Bulger kínzásához használtak. A nyomozók nemcsak a lopott kék festéket találták meg, hanem Thompson cipőjén vérnyomokra is felfigyeltek.

A két fiút február 18-án vették őrizetbe. Thompson eleinte mindent tagadott, de Venables rövid idő elteltével vallomást tett. „Én öltem meg. Megmondanák az anyukájának, hogy sajnálom?” – kérdezte. A kihallgatást végző nyomozó, Phil Roberts utólag azt mondta: „azon a napon magával az ördöggel néztem szembe, a barátságuk a pokolban köttetett”.

A szakértők a tárgyaláson úgy nyilatkoztak, hogy mindkét gyerek különbséget tudott tenni jó és rossz között, és egyikük sem szociopata. A pszichiáterek azonban a motivációjukat nem tudták megnevezni, és

a mai napig nem derült ki, mi vitte rá a fiúkat arra, hogy gyilkoljanak.

Thompson és Venables lett a legfiatalabb gyilkosságért elítélt elkövető a modern brit történelemben. Javítóintézetbe kerültek, az elzárást 18 éves korukban lehetett felülvizsgálni.

2001-ben ki is szabadultak, és az országos felháborodás miatt, amely az ügyüket övezte, új személyazonossággal kezdhettek új életet. Bár mindig is Thompsont sejtették a gyilkosság értelmi szerzőjének, neki többé nem volt dolga a törvénnyel. Venables azonban ma is rács mögött ül. Többször is pedofil képek és gyermekbántalmazásról készült felvételek birtoklásáért ítélték el. Utoljára tavaly decemberben vizsgálták felül kegyelmi kérvényét, és elutasították azt.

(Forrás: ATII, Guardian)

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
MÚLT
A Rovatból
A 17 évesen meghalt szépségkirálynő, Molnár Csilla tragédiájáról nyilatkozott a börtönben ülő testvére
A Blikk exkluzív interjút készített Molnár Csilla börtönben ülő testvérével, aki egy vétlen nőt gyilkolt meg az utcán. Fásy Ádámmal és Csehák Hajnalka pszichológussal próbálták megfejteni, mi vezethetett a tragédiához.

Link másolása

Az egész országot megrendítette, amikor 1986-ban Molnár Csilla, a Magyarország Szépe verseny győztese öngyilkosságot követett el.

Kilenc hónap alatt Molnár Csilla a legnagyobb magasságokból olyan mélységbe zuhant: 1985. október 5-én a fonyódi lányt, amikor a Kongresszusi Központban megnyerte a Miss Hungary szépségversenyt, majd 1986 júliusában a 17 éves gimnazista lány öngyilkosságot követett el.

A Blikk TV Fásy Ádámmal és Csehák Hajnalka pszichológussal próbálta megfejteni, mi vezethetett a tragédiához. Exkluzív interjút készítettek Molnár Csilla börtönben ülő testvérével, aki egy vétlen nőt gyilkolt meg az utcán.

A videót itt lehet megnézni!

Link másolása
KÖVESS MINKET:


MÚLT
A Rovatból
Hitler egykori főhadiszállásánál rejtélyes csontvázakat találtak
Felnőttek és gyerekek maradványaira is bukkantak, ráadásul a kezek és a lábak hiányoztak.

Link másolása

Kéz- és lábnélküli csontvázak kerültek elő Adolf Hitler egykori keleti fronti főhadiszállásánál, a Farkasveremnél, a mai Lengyelország területén – írja az MTI.

A helyszínen öt csontvázat azonosítottak: három felnőtt, egy csecsemő és egy gyerek maradványaira találtak rá, méghozzá Hermann Göring, a Luftwaffe egykori parancsnokának villájában.

A leleteket egy amatőr régészekből álló csoport fedezte fel, sőt megtörténhet, hogy a maradványok nem a második világháború idejéből származnak, talán később temették őket oda.

Az ügyben a hatóságok nyomozást indítottak, eredményt azonban még nem született.

A Farkasveremként elhíresült búvóhely a Harmadik Birodalom elsőszámú főhadiszállása volt a keleti fronton. A komplexumot maguk a nácik próbálták lerombolni 1945-ben, amikor visszavonultak az előrenyomuló Vörös Hadsereg elől.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

MÚLT
A Rovatból
Ferdinand Porsche egy magyartól lopta a bogárhátú terveit
Barényi Bélának, a magyar-osztrák mérnöknek bő 2500 találmánya volt, többek között az autós fejtámla és a biztonsági kormánykerék, illetve ő vezette be az első töréstesztet a Mercedesnél.

Link másolása

Uraim, Önök mindent rosszul csinálnak!” – ezzel a mondattal kezdte állásinterjúját a Mercedes-Benznél a magyar származású Barényi Béla, de utána olyan jól érvelt, hogy mégis felvették. Ez az autógyártó cég talán legjobb döntésének bizonyult később, de hogy jutott el egyáltalán a Mercedesig? Az osztrák Hirtenbergben született 1907-ben, és a közeli Bécsi Műszaki Főiskolán végzett gépészmérnökként dicsérettel, és már a tanulmányai alatt elkezdett dolgozni vízióján, a Volkswagenen, azaz az olcsó „népautón”. Diplomája után publikálta a központi csöves alvázú, az utasok biztonsága érdekében az első tengely mögé helyezett kormányművű autót, de mivel nem kavart nagy port a szakmában, nem is szabadalmaztatta az ötletét.

Több autógyárnak is dolgozott, Ferdinand Porsche azonban nem vette fel. Az ötletét azonban elvette, ugyanis mint kiderült, nem csupán lemásolták a Porsche-gyárban az öt évvel korábban publikált találmányát, hanem el is kezdték nagy sikerrel a Bogár sorozatgyártását, csakhogy kihagyták belőle többek közt a kéttengelyes pedálokat, amelyeket direkt azért tervezett úgy, hogy védjék az utasok lábait. Sokkal később állt csak neki pereskedni, miután két könyvben is hazudtak vele kapcsolatban, de szerencsére a pert végül meg is nyerte, és a Volkswagen fizetett – jelképesen egy márkát, amennyit az ötletgazda kért.

A 30’-as évek végén Barényi egy olyan „cellajárművet” tervezett, amelynél az utastér erősebb anyagból készül, mint az autó többi része, ezzel feltalálta a gyűrődési zónát. Ennek ellenére először nem vette fel a Mercedes-Benz, de amikor egy volt kollégája ajánlólevelével érkezett, mégis meghallgatták. Ekkor bár két percet kapott a vezérigazgatótól, huszonkét percen keresztül kritizálta a jelenlegi rendszert, méghozzá olyan alapossággal, hogy adtak neki egy esélyt – valamint saját műhelyt, szabad kezet, és forrást is a kísérleteihez. Bele is vetette magát a tervekbe, és a második világháború után olyan fontos ötleteket valósított meg a gyakorlatban, mint a frontális és oldalirányú ütközésnél is összecsukódó kormányoszlop, vagy a nyugalmi állapotban rejtett, biztonságosabb és kedvezőbb légellenállású ablaktörlő.

Az első legyártott biztonsági megoldása az oldalütközések ellen is védő alváz volt az 1953-es Ponton Mercedesben (W120), az első olyan autó pedig, amit biztonságos jelzővel illettek, az 1959-ben debütáló W110 lett, amely az S osztály elődjének számít. Ennek az volt a lényege, hogy ütközés esetén a jármű első és hátsó részénél a kocsi deformálódása irányított, és a karosszéria elvezeti az ütközési energiát, miközben az utasok egy stabil és biztonságos utascellában érezhették magukat. Sőt, ebben volt először biztonsági kormánykerék is, amely később minden Mercedesben megjelent.

Ekkoriban szinte kaszkadőri munkának is számított a töréstesztelés, mivel nem voltak tesztbábuk: a mérnökök védőruhában próbálgatták a különféle szituációkat. A gőzrakétákkal kilőtt autókat hol egymásnak, hol a falnak, hol a levegőbe navigálták, vagy éppen több tonnát tettek az autó tetejére, hogy mit bír el. Úgyhogy lényegében a Mercedes Bélának köszönheti, hogy a márkát a biztonsággal azonosították.

Barényi Béla élete végéig nekik dolgozott: hosszú évtizedekig volt főosztályvezető, de nyugdíjba vonulása után is tanácsadóként alkalmazták. Ezalatt bő 2500 szabadalmat tulajdonítottak neki, például a puha műszerfalat süllyesztett és rugalmas gombokkal, a könnyen letörő visszapillantókat, a fejtámlákat, a gyalogosok védelme érdekében elhajló Mercedes-csillagot, a megerősített üléseket, és az erős, kiesést megakadályozó biztonsági zárat az ajtókon. A W 113-as SL-ek kupéváltozatainak pagoda alakú teteje is a nevéhez köthető, amelyről a sorozat a becenevét kapta.

A passzív biztonság atyja 90 évet élt, és még életében bekerült az autózás meghatározó ikonjait felsorakoztató, genfi European Automotive Hall of Fame tagjai közé. Megkapta a szakmájában legtekintélyesebb elismerést, a Rudolf Diesel aranyérmet, valamint az aacheni Nemzetközi Károly-díjat, és több országban utcát is elneveztek róla – jó kérdés, hogy Magyarországon miért nem övezi általános ismertség. Utolsó interjújában arra a kérdésre, hogy hogyan volt képes ennyi minden feltalálni, Barényi így reagált: „Egész életemben csak racionálisan próbáltam gondolkozni!

Források: 1,2,3

Link másolása
KÖVESS MINKET: