Hajós Alfréd, a Magyar Delfin
A Guttmann Arnoldként született fiatalembert Hajós Alfrédként ismerte meg a világ. A magyar sporttörténelem egyik legkiemelkedőbb alakja 1878. február 1-jén látta meg a napvilágot Budapesten, egy szegény zsidó családban.
16 éves volt, amikor Pierre de Coubertin francia báró irányításával megalakult a NOB (Nemzetközi Olimpiai Bizottság) és a párizsi Sorbonne Egyetemen döntöttek az első újkori olimpia megrendezéséről. A döntés arról szólt, hogy 1896-ban Athénban újra olimpiát rendeznek.
1895-ben aztán megalakult az a bizottság, ami az olimpiai résztvevőink felkészítéséért volt felelős. Ekkor Hajós, a bécsi nem hivatalos eb-győzelmével háta mögött már komoly reménységnek számított.
1896 április 11-én aztán mindenki megismerte Hajós Alfréd nevét. Az Athéntól 15 kilométerre lévő Zea-öbölből indult az úszómezőny, a 100 méteres távot bólyák közé kifeszített kötelek jelölték. Az indulókat gőzösökkel szállították a partra.
Hajós végig vezetve nyerte meg a távot, győzelmét először az osztrák himnusszal jutalmazták, ám a magyar szurkolók azt leállíttatták, és kérték, hogy a magyar himnuszt játsszák helyette.

Hajós Alfréd megmutatja, hogyan kell úszni

Margitsziget, Hajós Alfréd Nemzeti Sportuszoda 1948
Egy bő órával később Hajós fiatal fejjel és makacsul ragaszkodott ahhoz, hogy elinduljon 1200 méteren is. És neki lett igaza, mert magasan verte a mezőnyt. Az úszók egy gőzös fedélzetéről ugrottak a jéghideg tengervízbe, a feladat a partra jutás volt. Hajós olyan fölénnyel nyert, hogy már az úszása alatt felhúzták a magyar zászlót (amit ő hozott magával Budapestről). A görög lapok másnap a Magyar Delfinként emlegették.
Hazatérésével a magyar sportélet fókusza az úszásra került. Hajós példájára rengetegen kezdtek úszni Budapesten és Magyarországon, sokan eltanulták a technikáját, amit először alkalmazott úszó a világon. Ennek a technikának a lényege, hogy a víz alatt a kezünket tudatosan lapátként használjuk (ez a mai gyorsúszás elődje).

Margitsziget, Hajós Alfréd Nemzeti Sportuszoda 1936

Budapest, Megyeri út, UTE pálya - ezt is Hajós tervezte
Ezután kipróbálta magát a tornában és az atlétikában is. Jó futó és tornász volt, de inkább a foci mellett döntött. 1987-ben játszott először meccset a BTC (Budapesti Torna Club) játékosaként, 1902-ben már kétszeres magyar bajnok volt és válogatott. Az első hivatalos válogatott meccsen az osztrákok ellen pályán volt, sőt, csapatkapitányként játszott. 1904-ben aztán mindössze 26 évesen visszavonult a profi sporttól, ekkor már játékvezetőként dolgozott.
1897-től 1907-ig dolgozott játékvezetőként, méghozzá vizsga nélkül. Akkoriban mindenki tisztában volt tökéletes szabályzatbeli tudásával, ezért dolgozhatott. Bajnoki és válogatott meccsein kívül a magyar szövetség felterjesztette a FIFA-hoz (Nemzetközi Labdarúgó Szövetség) nemzetközi játékvezetónek.
Így aztán a külföldön olimpiai bajnok úszóként ismert Hajós országos bajnok és válogatott labdarúgónak mondhatta magát akkor, amikor külföldi meccseken bíráskodott. A futballról még annyit, hogy 1906-ban a magyar válogatott kapitánya, majd az MLSZ (Magyar Labdarúgó Szövetség) elnöke lett. Hihetetlen, de még közel sincs vége.

Debrecen, Arany Bika Szálló, Hajós Alfréd tervei alapján
Építészként sem zárkózott el a sporttól, a Laubert Dezsővel (neves labdarúgónk) együtt tervezett futballstadion az 1924-es párizsi szellemi olimpián építészet versenyszámban úgy nyert ezüstérmet, hogy az aranyat nem osztották ki.
Ezenkívül a Megyeri úti stadion (Újpest-stadion, ma Szusza Ferenc Stadion) tervei is a nevéhez fűződnek. Ez az aréna építésekor, 1922-ben Európa legmodernebb stadionja volt.
1955-ös haláláig Budapesten élt és dolgozott. Ő tervezte a később az ő nevét megkapó Nemzeti Sportuszodát. 1967-ben egykori Báthory utcai lakásán nyílt meg a Nemzeti Sportmúzeum.
Lássuk egy felsorolásban, mit ért el Hajós Alfréd: olimpiai bajnok úszó, kitűnő atléta, magyar bajnok és válogatott futballista, szövetségi kapitány, MLSZ-elnök, nemzetközi futball-játékvezető, szellemi olimpiai bajnok és sikeres építész. Hihetetlen életpálya, de ami a legfőbb eredménye az volt, hogy megszerettette Magyarországgal a sportot. Hírvivője volt az egészséges életnek, a futballnak, az úszásnak és az olimpiai eszmének.