Cseh Tamás ma lenne 70 éves
Ma lenne 70 éves Cseh Tamás. A pedagógus-indián-zenész-képzőművész neve összeforrt egy korszakkal, fogalommá, ikonná vált. Generációk nőttek fel dalaira, melyekben a tartalom, az aktuális rendszer kritikája volt fontos. Emlékére egy szobor készül, melyet szeptemberben avatnak fel.
Cseh Tamás a dalszerzés mellett egyik legnagyobb tettének az indiántábor létrehozását és fenntartását tartotta. 1964-ben hozta létre Bakonybélen az úgynevezett „Indiántábort”. Az indián keresztségben ő a „Füst a szemében” nevet kapta. Életének meghatározó része volt az indián kultúra iránti vonzódása.
Cseh Tamás számtalan díja közül a legjobban annak örült, hogy Bakonybél díszpolgára lett ott, ahol majd fél évszázada indiántábort alapított. "Az egész egy csodaszép ünnep, és ha még egészségem is volna, akkor ezt fenékig ki lehetne lefetyelni." "Ez, hogy egy faluban, amit szeretsz díszpolgár lehetsz, ez teljesen megrázó volt, ahogy így ezt megcsinálták." - mondta a díj átvételekor.
Várhatóan szeptember 6-án, a magyar dal napjához kapcsolódva avatják fel Cseh Tamás énekes szobrát a budapesti Szent Gellért téren. Újbuda a korábbi terveken változtatva az alkotással nem az "indiánnak", hanem a dalszerzőnek állít emléket.
Az első terv szerint a Bakonybélen indiántábort működtető, Füst a szemében nevet viselő "indián törzsfőnök" ágyékkötős alakját öntötték volna bronzba egy üvegfal előtt, míg a végső látványterven a művész az utcán sétálva, kabátban, gitárral a kezében jelenik meg.
A szobor melletti feliraton - felidézve az énekes egyik legismertebb dalát, és utalva arra, hogy a közelben lakott - a következő szöveg fog állni: "Nincsen más ebben a dalban, nincsen más, csak egy utca, ahol valaha laktam, és még egy délelőtt". A táblán olvasható lesz még Cseh Tamás indián neve is.
Cseh Tamás 1943. január 22.-én Budapesten született, de 13 éves koráig a Fejér megyei Tordason élt. Elvégezte a Budapesti Tanítóképző Főiskolát, majd az egri Tanárképző Főiskolára és a budapesti Képzőművészeti Főiskolára járt.
1967-1974 között rajzot tanított a budapesti Üllői úti általános iskolában, nyaranta részt vett a gyermekek balatoni táboroztatásában. 1970 óta dolgozott Bereményi Gézával. 1972 és 1977 között a Huszonötödik Színház tagja volt. 1977 és 1978 között az Új Tükör Pinceklubban és az Egyetemi Színpadon tartott önálló dalesteket.
1982 és 1998 között a Katona József Színház alapító tagja. 1997-ben megjelent Hadiösvény című regénye, amelynek illusztrátora is volt. 1998-2006 között a budapesti Bárka Színház tagja, 2006-ban a debreceni Csokonai Színházhoz szerződött. 2006-ban jelent meg a Csillagokkal táncoló kojot című válogatása indián mesékből.
Ekkor diagnosztizálták súlyos betegségét, melyből nem sikerült felépülnie. 2009. augusztus 7-én hunyt el. Temetésén több ezren búcsúztatták a művészt a Farkasréti temetőben. Cseh Tamást a ravatalnál Bereményi Géza barátja, kollégája búcsúztatta. Az utolsó útjára az Ökrös együttes muzsikája kísérte. Az „indián” társak hagyományaik szerint búcsúztak "Füst a szemében" törzsfőnöktől, koporsóját hajnalcsillag motívumú terítővel borították.
Életéről, munkásságáról itt olvashattok bővebben.