Bizarr szokás: lakodalmat tartottak a halott fiataloknak
Régen a különböző betegségek miatt gyakoribb volt a korai halál, mint manapság. A 17. századig Európában a gyerekek 25 százaléka meghalt egyéves kora előtt, a halott kis testet pedig általában egyszerűen kitették az utcára. Egészen más volt a helyzet azonban, ha fiatal lány vagy legény hunyt el.
A 14-28 éves korosztály halála a lehető legnagyobb tragédia volt a családban. Hiszen - a gyermekkort sikeresen túlélve - még előttük állt volna az egész élet. Éppen ezért a temetésen megadták nekik azt, ami életükben megillette volna őket.
Az fiatalok temetése több mozzanatban is megegyezett a lakodalmi szokásokkal.
A halottak lakodalma napjainkban már bizarr szokásnak tűnhet. Gyakorlata azonban nagyjából az egész magyar nyelvterületen elterjedt volt. A népszokásnak az az elképzelés adta az alapját, hogy a halál valójában lakodalom. A fiatalon elhunyt leányt Krisztus menyasszonyának, a legényt pedig a mennyország vőlegényének nevezték.
A lány holttestét menyasszonynak öltöztették fel. Általában tiszta fehéret, ritkábban rózsaszínt adtak rá. Fején koszorúval és fátyollal ravatalozták fel, kezébe jegykendőt adtak, és így tették koporsóba.

Leánytemetés: a templom elé kitett koporsó a ráboruló gyászolókkal (Pusztafalu, v. Abaúj-Torna m. 1939)
A legény halottra ünneplő ruhát adtak, általában vászoninget, gatyát és fekete posztómellényt. Kalapjához vagy melléhez virágot, esetleg vőlegénybokrétát tűztek.
A fiatal halottnak sok helyen vőlegényt, illetve menyasszonyt is választottak.
Koszorúspárokat állítottak, helyenként pedig a halottat is megszemélyesítette valaki.
A koporsót ilyen temetéseken általában kézben, rúdon vitték. A lányét lányok, legényét pedig legények, helyenként éppen fordítva vagy párosan. Kifelé eső karjukra vőfély-, illetve jegykendőt kötöttek, amelyet a szokások szerint néhol a sírba dobtak, általában azonban ajándékba kapták ugyanúgy, mint lakodalomban.

Leánytemetés - Vőfélynek öltözött legények viszik a koporsót, zászlós lányok kísérik 1939 (Pusztafalu, v. Abaúj-Torna m.)
Egyes tájegységeken szokás volt fiatal halott zászlós temetése. A koszorúslányok rögtönzött, illetve templomi lobogókat vittek a koporsó előtt. A hétfalusi csángóknál az is szokásban volt, hogy a fiatalok felöltöztettek egy fenyőágat kendőkkel, szalagokkal, tetején virággal, és elmentek kikérni a halottat, mint lakodalomkor.


A halott legény lakodalma. Rimóc, Nógrád m. 1970
Néhány adat szerint zenész, olykor banda is részt vett a fiatal halott temetésén és torán.
Sőt a századfordulón még többfelé előfordult, hogy a halottat kísérő fiatalság a sírnál, a temetőkapuban vagy a halotti toron táncolt, ami szerves része volt korábban a halott lakodalmának.
Forrás: Magyar Néprajzi Lexikon, képek forrása: MEK