Beatrix királyné konyhája
Mátyás király feleségére, Beatrix királynéra emlékeztek hétvégén Visegrádon. Valódi reneszánsz hangulat uralkodott a királyi palotában. A rendezvény fénypontja a királyi konyhában tartott bemutató volt. Képes beszámolónkból megtudhatjátok, hogy mi került a királyi asztalra.
Söptei Zsuzsanna írása, Kaiser Ottó fényképeivel
Mátyás király felesége, Aragóniai Beatrix 503 éve, 1508. szeptember 23-án hunyt el Nápolyban. Az ő emlékére tartottak korhű reneszánsz napot Visegrádon. Az eseményt a Mátyás Király Múzeum szervezte a helyszín a királyi palotában.
A rendezvény fénypontja a királyi konyhában tartott bemutató volt. A korszak szaktudója Kohári Gabriella régész, vezetett be minket a különleges világba. A helyszínen megtudtuk, hogy Beatrixnek köszönhetően nemcsak a reneszánsz kultúra és művészet terjedt el hazánkban, hanem az étkezési szokásokra is hatással volt.
A legenda szerint a királyné udvarába érkező nápolyi szakácsok több alapanyagot is meghonosítottak, többek között a marcipánt is. Mátyás király és Beatrix lakodalmán a sok különlegesség között a marcipánból készült sakk készlet is szerepelt. Betarixról volt ugyanis az első feljegyzett magyar sakkozónő.
Mátyás király egyik életírója, Galeotto megörökítette a magyar étkezési szokásokat: "Szokásuk a magyaroknak, hogy négyszögletű asztalok mellé ülnek le enni... és minden ételt mártásban tálalnak. A mártások váltakoznak az ételek szerint. A fiatal liba, kacsa, kappan, fácán, fogoly, seregély, melyek nagy számban vannak errefelé, aztán a borjú-, bárány-, gödölye-, disznó- és vaddisznóhús meg mindenféle hal a maga külön mártásában úszik és fűszereződik."
"Az is szokás, hogy valamennyien egy tálból esznek - nem mint nálunk (azaz Itáliában), ahol mindenki külön tálat kap -, és senki sem használ villát, mikor a falatot fölemeli, vagy a húsba harap. Mindenki előtt van valami kenyérféle, a közös tálból kiveszi, amit kíván, és falatokra vágva ujjaival teszi a szájába."
"A magyaroknál nem igen vannak szokásban az étekosztók, úgyhogy csak a legnagyobb nehézséggel védheti meg az ember a magyarok bőséges és gazdag táplálkozása miatt kezét és ruháját a beszennyeződéstől, mert a lecsöpögő sáfrányos lé néha az egész embert bemocskolja. Ugyanis igen nagy mértékben használnak sáfrányt, szegfűszeget, fahéjat, borsot, gyömbért meg más fűszereket."
"De Mátyás király, noha mindenhez kezével nyúlt, soha nem szennyezte be magát, bármennyire elmerült a beszélgetésben."
Kaiser Ottó további képeiért KATT IDE!
Ha te is részt vennél egy reneszánsz lakomán, lájkold!