Aki kigyógyította az országot az elmebajból – az Országos Tébolyda atyjának története
Az addigi kényszerítésre épülő „orvoslást” a betegek megnyugtatására, munkára és sportra épülő terápiára cserélte, miközben a rokonok régi beidegződésein is változtatni próbált. Rávette őket, hogy az elmebajban szenvedő családtagokat ne tekintsék végérvényesen elzárandó szégyenfoltnak, hanem látogassák őket, segítsék felépülésüket és gyógyulásuk esetén fogadják vissza a mindennapi életbe.
Az intézmény a korabeli sajtóban is nagy figyelmet kapott, hiszen csodás környezetben – megfizethető áron – megnyugvást, gyógykezelést, ételt és kulturált szállás biztosított a betegeknek, ami szöges ellentétben állt a tébolydákról addig kialakult képpel. Természetesen az itt elért eredmények nem maradtak rejtve a kormányzat elől sem, és Schwartzert nem csak, hogy rehabilitálták, de felkérték az Országos Tébolyda megszervezésére is.
Az országos tébolyda építése
A kiváló orvos már a telek kiválasztásában is részt vett, hiszen hitt abban, hogy a gyógyulás csak a megfelelő környezetben garantálható és 22 különböző lehetőség megvizsgálása nyomán Lipótmezőre esett a választása.
Még arra is figyelmet fordított, hogy a telket elkerüljék az északi szelek, melyeket az elmebaj egyik kiváltó okának tekintettek akkoriban.
Ez a budai terület arról egy molnárról, Göbl Lipótról kapta a nevét, aki 1820-ban vásárolta meg a várostól a területet. Rövid idő alatt elérte, hogy a területen felépített vendéglőjének környéke kedvelt kirándulóhellyé változzon. A terület határán alakították ki a majdani tébolyda helyét, melyhez 12 holdat vásárolt a kormányzat, amit Buda városa 40 hold saját területtel egészített ki. Az építkezés megindulása előtt még a vízellátás problémáját kellett megoldani, hiszen ez a rész akkor szinte teljesen kiszáradt állapotban volt. Eleinte azzal terveztek, hogy a munkálatokhoz szükséges tetemes mennyiségű vizet a Dunából szállítják majd ide, ám az ideje korán megkezdett kútásások hamar sikerre vezettek. Nem maradt hát akadálya, hogy Zettl Lajos építészeti tanácsos terveit átültessék a gyakorlatba.

A lipótmezei országos tébolyda. Vasárnapi Ujság 1869.
Az építkezés azonban nagyon elhúzódott, és több vállalkozó is csődbe ment közben, folyamatosak voltak az árverések, hogy az általuk rendelt építőanyagok és szerszámaik árából legalább egy kisebb összeg visszakerülhessen a tébolydára elkülönített alapba. Az épületet végül Drasche Henrik fejezte be, és a teljes kivitelezési költség közel 1,7 millió forintra rúgott. Az egykoron száműzött Schwartzer Ferencet pedig szakmai tudása és a gyógyításban szerzett érdemei elismeréseként végül nemesi ranggal jutalmazták.