A tépőzár feltalálása egy erdei sétának köszönhető
Szinte magától értetődően használjuk a tépőzárat a mindennapokban dzsekiken, cipőkön, használati tárgyakon – például babkocsin.
Pedig annak idején, a nyolcvanas évek elején, amikor a használata elterjedt Magyarországon, még kuriózumnak, nyugati érdekességnek számított.
Bár a tépőzár a hetvenes-nyolcvanas években vált közismertté és népszerűvé, története ennél régebbi. Még a második világháború előtt, egy svájci mérnök, George de Mestral a kutyájával sétált az Alpokban. Séta közben a kutyája bundájába és az ő ruhájába is bogáncsok akadtak.
Miközben leszedte a bogáncsokat, alaposabban megnézte őket. És ez ihletet adott számára.
Később mikroszkóppal is megvizsgálta a növény felületét, és látta, hogy azon kis kampók helyezkednek el. George de Mestral azon gondolkodott, hol lehetne felhasználni ezt a tulajdonságot. Innen származik a tépőzár ötlete.


Miközben a textilzáras megoldáson dolgozott és különféle anyagokkal kísérletezett, észrevette, hogy ha poliamidszálakat a szövés során infravörös sugárzásnak tesz ki, és gyorsan lehűti, a szálakból keletkezett hurkok megtartják az alakjukat, de rugalmasak maradnak. A következő lépés az volt, hogy a zárt hurkokat felvágja, hogy az így keletkező kis horgok a szövetbe ragadjanak.
Arra is rájött, hogy a bársonyos felületek, mint a plüss, alkalmas arra, hogy beleragadjanak a hurkok, a pamut azonban alkalmatlan tépőzárnak. A tépőzár végül egy évtizedes kísérletezés és fejlesztés eredményeként 1951-ben született. A találmányt de Maestral Velcronak nevezte el. (Ez a velour azaz bársony és a crochet, vagyis horog szavak kombinációjából áll.


George de Maestral 1952-ben Svájcban alapította meg a vállalatát, és először Nyugat-Európában kezdte el forgalmazni a tépőzárat. Az Egyesült Államokban 1957-ben kezdett terjeszkedni, akkor hozta létre Velco Industries-t.
A tépőzár valóban forradalmi újítás volt. Különösen, miután kiderült, hogy nem csak ruhákon, táskákon, cipőkön alkalmazható, hanem számtalan más területen. Az egyik például a gyógyászat, ahol valódi segítséget jelent többek közt a sebkötözésben, törések, sérülések ellátásában. A másik a hadászat, a harmadik az űrkutatás. A NASA az űrhajósok ruháin és a felszerelések rögzítéséhez használta/használja.
A sportfelszereléseken és a kisgyermekeknek, illetve a kisgyermekes szülőknek szánt termékeken is megjelent a tépőzár egyszerűsége és praktikussága miatt.



George de Maestral szabadalma 1978-ban lejárt, így ma már világszerte szabadon gyárthatják más cégek is a találmányán alapuló tépőzárat.
A tépőzár története azonban itt nem ér véget.
Olyan fontos eszköznek számít, hogy müncheni kutatók hőnek és a vegyszereknek ellenálló, ipari használatra is alkalmas tépőzár megalkotásán dolgoznak. Ennek eredményeként 2009-ben kifejlesztették a Metaklett nevű találmány. Ez akár 800 fokos hőt, négyzetméterenként akár 35 tonna terhelést is kibír, és ellenáll akár agresszív vegyi anyagoknak is.
