A balszerencse luxusvonata
Pénz ide, vagyon oda, még a méregdrága jegyárak ellenére sem érezhették magukat biztonságban az Orient-expressz utasai. A luxusvonat 130 éve indult első útjára, és a pályafutása során bőven érték katasztrófák.
Már az első nap árvíz lassította le a belgrádi szakasz egy részén, és pár nap múlva ugyanezen a szakaszon egy földcsuszamlás hiúsította meg a továbbhaladást. És persze, ha egy kis víz és föld nem állítja meg ezt a robosztus járművet, akkor miért állítaná meg a pont a frankfurti pályaudvar ütközőkabinja? Egyszer ugyanis az Orient-expressz mozdonya a fent említett helyen kidöntötte a vasúti étterem falát, így a vendégeknek el sem kellett sétálniuk a kávéjukért.




Néha úgy érezhették az utasok, hogy minden elem a vasút ellen dolgozik. Ha a víz nem folyt elé, akkor az expressz a magas hóban akadt el, Isztambul előtt száz kilométerrel. A luxusvonat 11 napot vesztegelt a hó fogságában, és ez alatt az idő alatt elfogyott a fűtőanyag és az élelem. Szerencsére a közeli falvak segítettel az utasoknak, a mozdonyvezetőnek és a vonat személyzetének.
Akadt olyan eset is, mikor nem a hideg, hanem a meleg okozta a problémát. Egy alkalommal a mozdonyvezetőt leforrázta a kazánból kiömlő gőz. Ő annyira megijedt, hogy a vezérállásból a mozdony oldalára kapaszkodott, és ott több mint tíz kilométeren keresztül lógott. A vonat pedig száguldott, és alig bírták lefékezni, megállítani.



VIDEÓ: ilyen az utazás az Orient Expresszen
Nem csak a természeti katasztrófáktól kellett tartania annak, aki a vonat kezdeti balsorsa ellenére úgy döntött, mégis befizet egy útra. Nyolc évvel a vonat első útja után a szerelvényt egy görög rablóvezér és bandája siklatta ki. Az utasokat és a személyzetet is csak borsos váltságdíj fejében engedték szabadon.
A katasztrófák ellenére mégis olyan hírességek vették igénybe a luxusvonat szolgáltatásait, mint Mata Hari, Horthy Miklós, vagy Agatha Christie, a híres írónő. Utóbbit állítólag rendkívül foglalkoztatták az expressz balesetei, legfőképpen a 11 napos hó fogsága. Nagy a valószínűsége, hogy Gyilkosság az Orient expresszen című regényét is ez ihlette.





De nem csak ez a könyv köszönheti a luxusvonatnak azt, hogy ma létezik. Egy gróf egyszer annyira belefeledkezett az érsekújvári restiben szóló cigányzenekar muzsikájába, hogy lemaradt a vonatról, ami nem sokkal az indulás után balesetet szenvedett. A kocsi, amiben ülnie kellett volna, teljesen összetört. Hálából alapítvány hozott létre a cigányzenekarnak. Az volt az egyetlen kikötése, hogy míg a gyorsvonatok, mint az Orient expressz vízvételezés miatt állnak, addig a zenekarnak szórakoztatnia kell a várakozó utasokat. Attól fogva évtizedekig a Rákóczi-indulót játszó cigányzenekar köszöntötte a peronra begördülő vonatot és utasait.
Ha tetszett a luxusvonat története, nyomj egy lájkot!