MÚLT
A Rovatból

10 feledhetetlen pillanat a magyar válogatott vb-selejtezős történetéből

Közeleg az első hazai selejtező Svájc ellen, összeszedtük a legboldogabb és a legkeserűbb pillanatokat.

Link másolása

A magyar labdarúgó-válogatott első hazai világbajnoki selejtezőjét október 7-én pénteken játsszuk Svájc ellen. A Groupama Arénában a mérkőzésre már jó előre elfogytak a jegyek, a szurkolók pedig alig várják, hogy elkezdődjön a találkozó. A csapat Feröer-szigetek ellen kezdte meg a szereplést idegenben, ahol egy nem túl izgalmas mérkőzésen 0-0-s döntetlen született. Az első hazai meccs előtt összeszedtünk tíz emlékezetes pillanatot, érdekességet a magyar válogatott vb-selejtezőinek történetéből.

1. Az első selejtezők

A magyar válogatott először az 1934-es világbajnokságon indult, amit Olaszország rendezett. Ez volt az első, ami előtt rendeztek selejtezőket, így nekünk is át kellett esnünk ezen. Először Bulgáriával mérkőztünk: simán, két 4-1-es eredménnyel ütöttük ki őket. Aztán a tornán Ausztria verte ki a magyarokat a negyeddöntőben.

A magyar válogatott első selejtezőjét Szófiában játszotta 1934. március 25-én, a történelmi első gól Sárosi György nevéhez fűződik, igaz, ő csak az első magyar gólt szerezte, ekkor ugyanis már vezettek a bolgárok Dimitar Baykushev találatával.

sarosi

Sárosi György

2. „Jönnek a csehszlovákok”

Az 1970-es világbajnokság selejtezője örökké emlékezetes marad az idősebb futballszurkolók számára. A csoportunkban Írország, Dánia és Csehszlovákia szerepelt, a közvélemény sima továbbjutást várt, ehhez képest végül pontazonosság lett az első két helyen Magyarország és Csehszlovákia között. Ekkoriban még nem az egymás elleni eredmény döntött, amiben pedig jobbak voltunk, hanem semleges pályán kellett a két csapatnak döntenie arról, ki jut ki a mexikói vb-re. Az 1969. december 3-án, Marseille-ben tartott mérkőzés lett a magyar futball egyik nagy „sorscsapása”, ugyanis megdöbbentően sima, 4-1-es vereséget mértek ránk akkori északi szomszédaink.

Szepesi György legendássá vált mondata, a „jönnek a csehszlovákok” azóta szállóigévé vált, ahogy ekkor terjedt el a később több mérkőzésre is elkoptatott „magyar futball Mohácsa” kifejezés is.

Ez volt az első alkalom, hogy a magyar válogatott elbukott a selejtezőkön, ugyanis a két korábbi tornán, amin nem vettünk részt, el sem indultunk.

Szepesi György legendássá vált mondata:

3. Egy selejtező, amikor nem európai csapattal játszottunk

Ma is létezik a világbajnokság esetében az interkontinentális pótselejtező, ami azt jelenti, hogy két földrész egy-egy csapatának egymás ellen kell kiharcolnia a kvalifikációt. Az európai selejtezőknél ma már nincs ilyen, de nem volt ez mindig így, 1977-ben hiába nyertük meg a csoportunkat a Szovjetunió és Görögország előtt, pótselejtezőt kellett játszanunk Bolíviával. A dél-amerikai ország csapata sosem képviselt nagy játékerőt, mégis nagy volt a nyomás, hiszen ezelőtt egymás után két világbajnokságról is hiányzott a magyar csapat. Aggodalomra azonban végül nem volt ok: az első mérkőzést október 29-én 6-0-ra nyertük a Népstadionban, de a formalitássá váló visszavágót is behúztuk 3-2-re, így újra utazhattunk a vb-re.

VIDEÓ: A Bolívia elleni 6-0-s győzelem góljai:

4. Az utolsó nagy siker

Ki ne tudná, utoljára 1986-ban vett részt Magyarország a világbajnokságon, ahol már az első meccsen szertefoszlottak a nagy remények, a Szovjetunió 6-0-ra döngölte földbe a magyarokat. Irapuato lett a magyar futball következő Mohácsa, de mi most koncentráljunk a selejtezőkre, egyrészt azért, mert ez a cikk témája, másrészt ott jóval szebb élmények érték a szurkolókat.

Nem is akármilyenek, akkor már ugyanis nem tartoztunk a világelitbe, de a selejtezők során feltornáztuk magunkat a titkos esélyesek közé.

Az emlékezetes menetelés során Ciprust oda-vissza vertük, sikerült győzni Hollandiában (ők 1988-ban Eb-t nyertek!), végül egy sokak számára felejthetetlen mérkőzésen Bécsben nyertünk 3-0-ra, ezzel bebiztosítva a mexikói szereplést.

VIDEÓ: Ausztria - Magyarország 0-3:

5. A mélypont

1986 óta hiába várnak a szurkolók a szereplésre, rengeteg nagy kudarcot kellett átélni, nemcsak vb, hanem Eb-selejtezőkön is. Ha a vb-selejtezőket nézzük, akkor a legrosszabb teljesítmény kétes dicsősége az 1994-es kvalifikációs sorozatnak jár: Görögország, Oroszország, Izland és Luxemburg társaságában volt a magyar csapat, de sok köszönet nem volt benne.

A csoport negyedik helyén zártunk, amire volt példa később is, de a százalékos mutató ekkor volt a legalacsonyabb, a megszerezhető pontoknak mindössze a 31%-át sikerült megszerezni, a legtöbben talán arra emlékeznek, hogy az akkoriban mindenki által lesajnált Izland oda-vissza verte a válogatottat.

Azóta nagyot fordult a világ, Európa-szerte ismerik és elismerik az izlandi focit, a szigetország csapata nyolc közé jutott az idei Eb-n.

6. Egy komikus gól nyomában

Az 1998-as torna selejtezőiben Norvégia, Svájc, Finnország és Azerbajdzsán voltak az ellenfeleink, és bár Norvégia nagyon elhúzott és simán nyerte a csoportot, az utolsó mérkőzés előtt még volt esély a pótselejtezőt jelentő második hely megszerzésére. Igazi ki-ki meccs volt Helsinkiben, ahol nekünk a döntetlen is elég lett volna, de a finnek megszerezték a vezetést a 62. percben. A győzelemmel ők lettek volna a másodikak, a szakadó esőben lejátszott meccs 91. percében azonban egy olyan jelenetsor történt, amire azóta is nehéz magyarázatot találni:

Az egészen abszurd öngól azt eredményezte, hogy a magyarok mégis megszerezték a második helyet, jöhetett a Jugoszlávia elleni pótselejtező, amiben azonban nem volt sok köszönet.

7. A jugoszlávok egy hétre jöttek hazánkba

Csank János csapatára a finnországi döntetlen után tehát sorsdöntő mérkőzések vártak 1997 október-novemberében, az ellenfél a nagyon erős jugoszláv csapat volt.

Arra persze senki sem számított, hogy a két meccs összesítésben 1-12 lesz, az Üllői úton lejátszott első mérkőzés egészen sokkoló volt, már az első 10 percben három volt közte, a félidőben pedig már ötnél jártak a jugoszlávok, a végeredmény 1-7 lett.

Ekkor terjedt el a fenti mondás, de a visszavágót sem úsztuk meg 5 kapott gól alatt. Nem is pont a mérkőzések ennek a párharcnak a legemlékezetesebb momentumai, hanem a magyar szövetségi kapitány félidei nyilatkozata a hazai meccsen.

VIDEÓ: Csank János nyilatkozata a magyar-jugoszláv félidejében:

8. A legnagyobb győzelem és vereség

A magyar válogatott a vb-selejtezős történelmének legnagyobb arányú győzelmét jó régen, 1938. március 25-én aratta, amikor Görögországot verte 11-1-re az MTK pályáján.

Annak a selejtezőnek a további érdekessége, hogy a görögök még a meccs előtt lemondtak arról, hogy visszavágót rendezzenek, utólag talán ezt nem is bánták annyira.

Bár adná magát az előző pontban említett jugoszlávok elleni 1-7 legnagyobb vereségnek, de még ennél is volt rosszabb és arra még a legfiatalabbak is biztosan emlékeznek. 2013. november 11-én ugyanis a teljesen szétesett magyar válogatott 8-1-re kapott ki Amszterdamban a hollandoktól, a súlyos vereség Egervári Sándor állásába is került.

VIDEÓ: Devecseri Szilárd emlékezetes öngólja a holland-magyaron:

9. Hol vagyunk otthon?

Mivel pénteken hazai pályán játszunk, adja magát a kérdés, hogy pontosan hol is játszotta a magyar válogatott a vb-selejtezőit. Sokan biztosan rávágnák, hogy a Népstadionban, átnevezése után Puskás Ferenc stadionban és ez persze legnagyobb részben igaz is lenne, révén messze a legtöbb meccset ott játszottuk. A magyar válogatott összesen 56-szor játszott hazai pályán vb-selejtezőt, ezekből 44-et a ma Puskás Ferenc nevét viselő stadionban.puskas

A Puskás Ferenc Stadion a felújítás előtt

A harmincas évek két hazai selejtezőjét az MTK pályáján játszották le, majd a Népstadion 1953-as átadását követően egészen 1993-ig összesen kétszer fordult elő, hogy nem ott lett volna a meccs, mindkétszer az Újpest Megyeri úti pályája volt a helyszín: 1961-ben az NDK-t, 1972-ben pedig Máltát vertük a IV. kerületben. A kilencvenes években népszerű lett a Fradi Üllői úti stadionja is, az 1994-es és az 1998-as tornák selejtezőin összesen négyszer játszottunk ott, közte a már emlegetett Jugoszlávia elleni 1-7-tel. 2000-2001-ben felújították az Újpest pályáját, ezért aztán a 2006-os vb selejtezőinek 5 hazai meccséből négyet is az immár Szusza Ferencről elnevezett stadionban játszottunk, de aztán a válogatott visszatért a Puskásba.szusza

A kétezres évek elején felújított Szusza Ferenc Stadion

Tehát a Népstadion után a legtöbbször, hatszor, Újpesten, négyszer Ferencvárosban és kétszer az MTK-pályán játszott a válogatott, vidéken idáig egyszer sem. Most azonban fordulni fog az állás, a Puskás Stadion átépítése miatt a mostani sorozat minden meccsét a Groupama Arénában, tehát a Fradi-pályán játssza majd a Storck-csapat.

10. Na, és Svájccal játszottunk-e már?

Figyelmesebb olvasóink akár a cikkből is tudhatják erre a kérdésre a választ, hiszen említettük már az 1998-as selejtezőket, ekkor Svájc is a csoportunkban volt, idegenben kikaptunk 1-0-ra, hazai pályán pedig 1-1-es döntetlen született. Azonban még korábban is selejteztünk pénteki ellenfelünkkel, 1981-ben is idegenben volt az első meccs, akkor 1-1 lett, a Népstadionban azonban 3-0-ra nyertünk. Ez utóbbit nyilván minden szurkoló azonnal aláírná most is.

Forrás: Magyarfutball.hu

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


MÚLT
A Rovatból
Csak egy pillanatra engedte el kétéves kisfia kezét a bevásárlóközpontban, soha többé nem látta élve
Bár az eset 31 éve történt, máig az egyik legnagyobb közfelháborodást kiváltó ügy marad Nagy-Britanniában. Az elkövető két tízéves fiú volt, akik brutális kegyetlenséggel gyilkoltak – máig nem tudni, miért.

Link másolása

1993. február 12-én a kétéves James Bulger eltűnt édesanyja mellől egy népes bevásárlóközpontban, a nagy-britanniai Bootle-ban. Pár nappal később vonatsíneken bukkantak kettévágott holttestére, de az világos volt, hogy a halálát nem gázolás okozta.

Pokolban köttetett barátság

Robert Thompson és Jon Venerables 1993-ban mindössze tíz évesek voltak. Ugyanabba a liverpooli iskolába jártak, és hasonlítottak abban, hogy nem volt példamutató a magatartásuk, de kisebb bolti lopásoknál nem merészkedtek messzebb. Csak a balhé kedvéért loptak, mert az elemelt tárgyakat gyakran még az üzletben behajították a liftaknába.

Egyiküknek sem volt otthon szerető családja: Thompsont és hat testvérét az anyjuk egyedül nevelte, aki depressziós volt, és gyakran nyúlt az üveg után. Venables-t is elhagyta az apja, az anyja pedig durván bánt a fiával, és számtalan férfi fordult meg náluk.

Thompson és Venables a gyilkosság napján – mint annyiszor máskor – az iskolakerülés mellett döntött. Szokás szerint a bootle-i bevásárlóközpontban ütötték el az időt, ám ezúttal valami újat terveztek.

Mint utólag kiderült, nem a későbbi áldozatuk volt az első, akit aznap megpróbáltak elcsábítani és magukkal vinni. Egy anyuka felfigyelt rá, hogy két fiú megpróbálja felhívni magára a gyerekei figyelmét. Pár pillanattal később hároméves kislányának és kétéves kisfiának nyoma veszett. Az anyuka gyorsan megtalálta az egyiket, aki azt mondta, hogy az öccse kiment egy fiúval. Az anya kiszaladt, és meg is találta őt Thompson és Venables társaságában, akik gyorsan eltűntek a színről.

Aztán addig lődörögtek tovább, amíg meg nem látták James Bulgert. Bár az anyukája fogta a kezét, csak egy pillanatra, amíg fizetett, elengedte. Mire ismét lenézett, a fiának már hűlt helye volt. Később azt mondta:

„Nem kellett volna elengednem a kezét. Ez volt a legnagyobb hiba, amit valaha elkövettem.”

A biztonsági kamerák rögzítették, amint a három gyerek 3 óra 42 perckor elhagyja a bevásárlóközpontot. Akkorra már az édesanya értesítette a biztonsági szolgálatot, és számtalanszor bemondták a hangosbemondón, hogy eltűnt egy gyerek. 4 óra 15-re világossá vált, hogy értesíteni kell a rendőrséget.

Festéket öntöttek a szemébe

Eközben Thompson és Venables messzire vitték prédájukat, egy másik város felé. Akik látták őket az utcán, azt hitték róluk, hogy testvérek, de volt, akinek feltűnt a két idősebb agresszív viselkedése.

Utólag jelentkeztek a hatóságoknál szemtanúk, akik szerint Thompson és Venables durván bántak a gyerekkel, rángatták és ütötték. Néhányan meg is állították és kérdőre vonták őket, de aztán abban a hiszemben engedték őket tovább, hogy a kicsit hazaviszik, de volt, akinek azt mondták, hogy a rendőrségre. A járókelők közül később sokan mélységesen bánták, hogy nem avatkoztak közbe.

Thompson és Venables Waltonba, egy vasúti sín közelébe terelte az áldozatát.

Kék festéket öntöttek a szemébe, hogy megvakítsák. Téglákkal és kövekkel ütötték, rugdosták, a szájába elemeket tömtek. Végül egy tízkilós vasrúddal fejbe vágták.

Csak ettől az ütéstől tíz helyen repedt meg a koponyája. James Bulger összességében 42 súlyos sérülést szenvedett. Utolsó szavaival az anyukáját hívta.

A gyilkosság után a kisfiú testét a vonatsínre fektették, mert azt hitték, hogy ezzel balesetnek álcázzák. Egy vonat valóban kettévágta az apró holttestet, de világos volt, hogy nem ez okozta a halálát. Két nap múltán talált rá egy csapat környéken játszó tinédzser.

Névtelen telefonáló és utóélet

A biztonsági kamera felvétele alapján a rendőrök eleinte 13-14 éves elkövetőket kerestek, de elkezdtek utánajárni annak is, hogy aznap ki hiányzott a közeli iskolákból. Végül egy névtelen bejelentőnek köszönhetően bukkantak nyomra. A telefonáló megnevezte Thompsont és Venables-t, akinek ugyanaz a kék festék maradt a kabátján, amit Bulger kínzásához használtak. A nyomozók nemcsak a lopott kék festéket találták meg, hanem Thompson cipőjén vérnyomokra is felfigyeltek.

A két fiút február 18-án vették őrizetbe. Thompson eleinte mindent tagadott, de Venables rövid idő elteltével vallomást tett. „Én öltem meg. Megmondanák az anyukájának, hogy sajnálom?” – kérdezte. A kihallgatást végző nyomozó, Phil Roberts utólag azt mondta: „azon a napon magával az ördöggel néztem szembe, a barátságuk a pokolban köttetett”.

A szakértők a tárgyaláson úgy nyilatkoztak, hogy mindkét gyerek különbséget tudott tenni jó és rossz között, és egyikük sem szociopata. A pszichiáterek azonban a motivációjukat nem tudták megnevezni, és

a mai napig nem derült ki, mi vitte rá a fiúkat arra, hogy gyilkoljanak.

Thompson és Venables lett a legfiatalabb gyilkosságért elítélt elkövető a modern brit történelemben. Javítóintézetbe kerültek, az elzárást 18 éves korukban lehetett felülvizsgálni.

2001-ben ki is szabadultak, és az országos felháborodás miatt, amely az ügyüket övezte, új személyazonossággal kezdhettek új életet. Bár mindig is Thompsont sejtették a gyilkosság értelmi szerzőjének, neki többé nem volt dolga a törvénnyel. Venables azonban ma is rács mögött ül. Többször is pedofil képek és gyermekbántalmazásról készült felvételek birtoklásáért ítélték el. Utoljára tavaly decemberben vizsgálták felül kegyelmi kérvényét, és elutasították azt.

(Forrás: ATII, Guardian)

Link másolása
KÖVESS MINKET:

MÚLT
A Rovatból
A 17 évesen meghalt szépségkirálynő, Molnár Csilla tragédiájáról nyilatkozott a börtönben ülő testvére
A Blikk exkluzív interjút készített Molnár Csilla börtönben ülő testvérével, aki egy vétlen nőt gyilkolt meg az utcán. Fásy Ádámmal és Csehák Hajnalka pszichológussal próbálták megfejteni, mi vezethetett a tragédiához.

Link másolása

Az egész országot megrendítette, amikor 1986-ban Molnár Csilla, a Magyarország Szépe verseny győztese öngyilkosságot követett el.

Kilenc hónap alatt Molnár Csilla a legnagyobb magasságokból olyan mélységbe zuhant: 1985. október 5-én a fonyódi lányt, amikor a Kongresszusi Központban megnyerte a Miss Hungary szépségversenyt, majd 1986 júliusában a 17 éves gimnazista lány öngyilkosságot követett el.

A Blikk TV Fásy Ádámmal és Csehák Hajnalka pszichológussal próbálta megfejteni, mi vezethetett a tragédiához. Exkluzív interjút készítettek Molnár Csilla börtönben ülő testvérével, aki egy vétlen nőt gyilkolt meg az utcán.

A videót itt lehet megnézni!


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

MÚLT
A Rovatból
Hitler egykori főhadiszállásánál rejtélyes csontvázakat találtak
Felnőttek és gyerekek maradványaira is bukkantak, ráadásul a kezek és a lábak hiányoztak.

Link másolása

Kéz- és lábnélküli csontvázak kerültek elő Adolf Hitler egykori keleti fronti főhadiszállásánál, a Farkasveremnél, a mai Lengyelország területén – írja az MTI.

A helyszínen öt csontvázat azonosítottak: három felnőtt, egy csecsemő és egy gyerek maradványaira találtak rá, méghozzá Hermann Göring, a Luftwaffe egykori parancsnokának villájában.

A leleteket egy amatőr régészekből álló csoport fedezte fel, sőt megtörténhet, hogy a maradványok nem a második világháború idejéből származnak, talán később temették őket oda.

Az ügyben a hatóságok nyomozást indítottak, eredményt azonban még nem született.

A Farkasveremként elhíresült búvóhely a Harmadik Birodalom elsőszámú főhadiszállása volt a keleti fronton. A komplexumot maguk a nácik próbálták lerombolni 1945-ben, amikor visszavonultak az előrenyomuló Vörös Hadsereg elől.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


MÚLT
A Rovatból
Ferdinand Porsche egy magyartól lopta a bogárhátú terveit
Barényi Bélának, a magyar-osztrák mérnöknek bő 2500 találmánya volt, többek között az autós fejtámla és a biztonsági kormánykerék, illetve ő vezette be az első töréstesztet a Mercedesnél.

Link másolása

Uraim, Önök mindent rosszul csinálnak!” – ezzel a mondattal kezdte állásinterjúját a Mercedes-Benznél a magyar származású Barényi Béla, de utána olyan jól érvelt, hogy mégis felvették. Ez az autógyártó cég talán legjobb döntésének bizonyult később, de hogy jutott el egyáltalán a Mercedesig? Az osztrák Hirtenbergben született 1907-ben, és a közeli Bécsi Műszaki Főiskolán végzett gépészmérnökként dicsérettel, és már a tanulmányai alatt elkezdett dolgozni vízióján, a Volkswagenen, azaz az olcsó „népautón”. Diplomája után publikálta a központi csöves alvázú, az utasok biztonsága érdekében az első tengely mögé helyezett kormányművű autót, de mivel nem kavart nagy port a szakmában, nem is szabadalmaztatta az ötletét.

Több autógyárnak is dolgozott, Ferdinand Porsche azonban nem vette fel. Az ötletét azonban elvette, ugyanis mint kiderült, nem csupán lemásolták a Porsche-gyárban az öt évvel korábban publikált találmányát, hanem el is kezdték nagy sikerrel a Bogár sorozatgyártását, csakhogy kihagyták belőle többek közt a kéttengelyes pedálokat, amelyeket direkt azért tervezett úgy, hogy védjék az utasok lábait. Sokkal később állt csak neki pereskedni, miután két könyvben is hazudtak vele kapcsolatban, de szerencsére a pert végül meg is nyerte, és a Volkswagen fizetett – jelképesen egy márkát, amennyit az ötletgazda kért.

A 30’-as évek végén Barényi egy olyan „cellajárművet” tervezett, amelynél az utastér erősebb anyagból készül, mint az autó többi része, ezzel feltalálta a gyűrődési zónát. Ennek ellenére először nem vette fel a Mercedes-Benz, de amikor egy volt kollégája ajánlólevelével érkezett, mégis meghallgatták. Ekkor bár két percet kapott a vezérigazgatótól, huszonkét percen keresztül kritizálta a jelenlegi rendszert, méghozzá olyan alapossággal, hogy adtak neki egy esélyt – valamint saját műhelyt, szabad kezet, és forrást is a kísérleteihez. Bele is vetette magát a tervekbe, és a második világháború után olyan fontos ötleteket valósított meg a gyakorlatban, mint a frontális és oldalirányú ütközésnél is összecsukódó kormányoszlop, vagy a nyugalmi állapotban rejtett, biztonságosabb és kedvezőbb légellenállású ablaktörlő.

Az első legyártott biztonsági megoldása az oldalütközések ellen is védő alváz volt az 1953-es Ponton Mercedesben (W120), az első olyan autó pedig, amit biztonságos jelzővel illettek, az 1959-ben debütáló W110 lett, amely az S osztály elődjének számít. Ennek az volt a lényege, hogy ütközés esetén a jármű első és hátsó részénél a kocsi deformálódása irányított, és a karosszéria elvezeti az ütközési energiát, miközben az utasok egy stabil és biztonságos utascellában érezhették magukat. Sőt, ebben volt először biztonsági kormánykerék is, amely később minden Mercedesben megjelent.

Ekkoriban szinte kaszkadőri munkának is számított a töréstesztelés, mivel nem voltak tesztbábuk: a mérnökök védőruhában próbálgatták a különféle szituációkat. A gőzrakétákkal kilőtt autókat hol egymásnak, hol a falnak, hol a levegőbe navigálták, vagy éppen több tonnát tettek az autó tetejére, hogy mit bír el. Úgyhogy lényegében a Mercedes Bélának köszönheti, hogy a márkát a biztonsággal azonosították.

Barényi Béla élete végéig nekik dolgozott: hosszú évtizedekig volt főosztályvezető, de nyugdíjba vonulása után is tanácsadóként alkalmazták. Ezalatt bő 2500 szabadalmat tulajdonítottak neki, például a puha műszerfalat süllyesztett és rugalmas gombokkal, a könnyen letörő visszapillantókat, a fejtámlákat, a gyalogosok védelme érdekében elhajló Mercedes-csillagot, a megerősített üléseket, és az erős, kiesést megakadályozó biztonsági zárat az ajtókon. A W 113-as SL-ek kupéváltozatainak pagoda alakú teteje is a nevéhez köthető, amelyről a sorozat a becenevét kapta.

A passzív biztonság atyja 90 évet élt, és még életében bekerült az autózás meghatározó ikonjait felsorakoztató, genfi European Automotive Hall of Fame tagjai közé. Megkapta a szakmájában legtekintélyesebb elismerést, a Rudolf Diesel aranyérmet, valamint az aacheni Nemzetközi Károly-díjat, és több országban utcát is elneveztek róla – jó kérdés, hogy Magyarországon miért nem övezi általános ismertség. Utolsó interjújában arra a kérdésre, hogy hogyan volt képes ennyi minden feltalálni, Barényi így reagált: „Egész életemben csak racionálisan próbáltam gondolkozni!

Források: 1,2,3

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk