KÖZÖSSÉG
A Rovatból

Mi lesz az állami gondozott testvérekkel?

Gyakran elszakítják egymástól őket. Van viszont egy hely, ahol együtt nőhetnek fel. (x)
(x) - szmo.hu
2016. április 18.


Link másolása

Barbi hat testvérével nagyon szegény körülmények közül került állami gondoskodásba.

A lány egyik legtraumatikusabb élménye az, hogy azóta sem találja kistestvérét, bárhogy próbálkozott ezzel.

Sára története ennek ellenkezője, ő két testvérével együtt került be az SOS Gyermekfalu Alapítványba és azóta is nagyon jó a kapcsolatuk.

A gyermekek állami gondoskodásba vételekor sok esetben elszakítják egymástól a testvéreket. Az SOS Gyermekfalu Magyarországi Alapítványa egyik különlegessége az az, hogy a testvéreket együtt tudják elhelyezni nevelőszülői családokban, így együtt nőhetnek fel. Az Alapítványnál családi mintát másolva egy állandó nevelőanya, esetenként házaspár törődik 6-8 gyermekkel, jellemzően testvérekkel. Sajnos nem minden testvérpárnak alakul ilyen szerencsésen az élete.

barbi

Barbi és testvérei szegényes körülmények között éltek, nem volt ruhájuk, nem tudtak óvodába, iskolába járni. Szülei szerették őket, de sajnos nem tudták eltartani a sok gyermeküket. Többször csöngetett hozzájuk a gyámhatóság, a szüleik nem nyitották ki az ajtót, a rendőrök azonban betörték. Ekkor vitték el egyéves kistestvérét, akit a Soproni Intézet felé tartva kitettek egy csecsemőotthonba és ő azóta sem halott felőle. A lányt pedig testvéreivel együtt az intézetbe szállították.

"
Sopronban rácsok voltak mindenhol, és csak párosával, felnőtt kísérettel engedtek ki a szemközti boltba is. Mindig bántottak, megvertek minket a nagyobbak, de sírni nem szabadott.

Barbi és testvérei párszor megpróbáltak elszökni az intézetből, végül a gyámhatóság teljes mértékben megszüntette a kapcsolattartást, eltiltották a telefont, a levelet, a láthatást a szülőktől. Akkor sem értette, hogy miért nem engedik, hogy láthassa a szüleit, mikor sosem bántották őket, csak szegények voltak.

Mikor átkerültek Sopronból a kőszegi SOS Gyermekfaluba, az ottani faluvezető, elintézte, hogy kaphassanak levelet. Később engedélyezték megint a láthatást, de a szüleik egyre kevesebbet mentek a gyerekekhez. Barbinak azóta összesen öt testvére született még. Heten az SOS Gyermekfaluban nevelkedtek, ketten intézetben vannak, a többiek örökbe lettek adva, mert róluk már lemondtak a szülők. Kettő kivételével titkos örökbeadás volt. Sajnos próbálkozása ellenére sem tud azóta több információt az örökbeadott testvéreiről. Barbi teljes történetét ITT olvashatjátok el.

Sára története ennek ellenkezője, ő három testvérével együtt került be az SOS kecskeméti ifjúsági házába. Hat éve, hogy együtt kerültek állami gondozásba a szüleik válása és anyagi körülményeik miatt, és az előző életükből nem tartják senkivel a kapcsolatot. Egymásra számítanak legjobban, mindenben segítik egymást. A testvérek fontosnak tartják mások segítését, a részvételt társadalmi ügyekben. Mind a hárman ezzel is szeretnének foglalkozni valamilyen formában.

bc3a1lintc3a9k

A fiatalok utógondozói ellátásban vesznek részt, ahol a jövőben a pénzt is maguk fogják megkapni és beosztani. Ez az ő kérésük volt, hogy megszokják az önálló gazdálkodást.

"
A legtöbb állami gondozottnak az a problémája, hogy nem tud bánni a pénzzel és nem értékeli, mi van a pénz mögött (...). Ritka, aki össze tudja szedni magát, és a társadalomba beilleszkedett normális életet tud élni, ez a sztereotípia.

Az utógondozói ellátás, segít a fiataloknak, hogy befejezzék az iskolát, munkát találjanak. Ha a fiatal szakmát tanul, 24 éves koráig, ha felsőoktatásba jár, 25 éves koráig maradhat gondozásban. Ekkor már általában maga megkapja az ellátmányát, amit neki kell beosztani, elköltött pénzt pedig számlákkal kell igazolniuk. Sára és testvérei teljes történetét ITT olvashatjátok el.

SOS Gyermekfalu Magyarországi Alapítványa

Az Alapítvány mintegy 370 családból kiemelt, állami gondozott gyerek számára nyújt családias nevelést Orosházán, Kőszegen és Kecskeméten.

A családi mintát másolva egy állandó nevelőanya, vagy házaspár törődik 5-7 gyermekkel, sokszor testvérekkel. Az SOS sajátossága, hogy a testvéreket nem szakítják el egymástól, nem ritka, hogy akár hat testvér is együtt nevelkedik. A fiatalok kulturális, szabadidős programok, táborok és különböző fejlesztések révén is esélyt kapnak az SOS-től, hogy bepótolhassák az életükből addig kimaradt dolgokat.

További részleteket az Alapítványról és a tevékenységeikről hivatalos oldalukon olvashattok. Történeteket a gyermekvédelemről az SOS Gyermekfalvak által működtetett a Gyereksorsok blogon olvashatsz.

Semmiképpen ne hagyd elveszni adód 1%-át, ezzel Te is tudod segíteni a családjuktól elszakított gyerekeket!


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KÖZÖSSÉG
A Rovatból
„Még mindig nem fogtuk fel, hogy már nincs többé” – rengetegen gyászolják a 21 éves Csire Zsuzsit, aki élete utolsó hónapjait bakancslistás céljai elérésével töltötte
„Nemcsak általunk kapott valamit, hanem mi nagyon-nagyon sokat kaptunk tőle. Tehát az a pozitív életszemlélet, amit ő adott, az nagyon sok mindenkit megérintett”.

Link másolása

Elhunyt Csire Zsuzsi. A 21 éves debreceni lányt sokan a szívükbe zárták. Mindig mosolygott és nála jobb szívű embert nem ismertek - így emlékeztek rá a segítői. A lány két szívtranszplantáció után hétfőn este halt meg. Mikor kiderült, hogy harmadik műtétre már nem lehet esélye, akkor bakancslistát írt, hogy mi mindent szeretne még megcsinálni. Sokan segítették az álmai megvalósításában.

Beállhatott tűzoltónak, különféle gyakorlatokon is részt vett, még az emelőkosárba is beszállt. A programot a Magyar Református Szeretetszolgálat Kutató- és Mentőcsoportja szervezte neki. De elvitték Rómába is.

Hegedűs Gábor, Magyar Református Szeretetszolgálat Kutató- és Mentőcsoport vezetője elmondta:

"Nemcsak általunk kapott valamit, hanem mi nagyon-nagyon sokat kaptunk tőle. Tehát az a pozitív életszemlélet, amit ő adott, az nagyon sok mindenkit megérintett".

A lánynak 10 éves korában volt az első szívátültetése, majd 2021 nyarán a második beavatkozásra várt, ekkor mondta el édesanyja az RTL Híradónak: "A mosolya ad erőt. Meg az, hogy nagyon nehéz neki is, és nagyon sokszor ő is azt mondta, hogy hagyjatok engem, mert ez így nem élet, de annyira édes természete van, melegszívű, segítőkész, jól tanul egy csupa szív kis lény. Minden ember megérdemli úgy gondolom, hogy esélyt kapjon".

Mikor kiderült, hogy a második szív is kilökődik, és a harmadik beültetésre már nincs esélye, akkor döntött úgy, hogy minden pillantot meg akar élni. Számtalan új dolgot próbált ki, fotózáson volt, hőlégballonnal emelkedett Budapest fölé.

Akkoriban nyilatkozta: "Annyi területen mutatja meg az élet nekem is, hogy van miért küzdeni és hogy mindenhol vannak kis túlélők".

Még a DEAC egyik mérkőzésén is ott volt, ahol a korongot ő dobta be. Nyitrai Daniella, sajtóreferens elondta: "A DEAC család tagja lett, tehét nagyon szerette a klubot és mi is nagyon megszerettük őt. Nagyon fog nekünk hiányozni az biztos, a mosolya, a kedvessége, a vidámsága, még mindig nem fogtuk fel, hogy már nincs többé."

VIDEÓ: Az RTL Híradó beszámolója


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Kiderült, hogy ki volt a mentős, akit milliók hallottak, ahogy telefonon át segített megmenteni egy három hónapos babát
Berényi Bálint családjában többen is az egészségügyben dolgoznak, így nem volt kérdés, hogy ő is az életmentést választja hivatásául.

Link másolása

Nemrégiben bejárta a netet egy hangfelvétel, melyet az Országos Mentőszolgálat osztott meg. Ezen egy édesanya hallható, aki azért hívta fel a mentősöket, mert a három hónapos babája nem vett levegőt. A csecsemő életét megmentette egy mentésirányító az édesanya segítségével.

Most pedig az is kiderült, hogy ki volt akkor a telefonnál, ki segítette a kétségbeesett anyát és a picit a távolból.

A mentőszolgálat a közösségi oldalán írta:

A mentésirányító, akinek milliók hallották a hangját

"Múlt héten az egész médiát bejárta az a hangfelvétel, amelyen a mentésirányító segítségével egy édesanya 3 hónapos gyermekén végez újraélesztést, sikerrel.

A felvételen Berényi Bálint bajtársunk hangja hallható, aki 2020. január 1-én csatlakozott az Országos Mentőszolgálat bajtársi közösségéhez, mint gépkocsivezető. Azóta elvégezte ápolói tanulmányait is és már mentőtechnikusként teljesít szolgálatot Kistelek Mentőállomáson. Idén új kihívásokat keresett, így kivonulói szolgálata mellett év elején mentésirányítói feladatot vállalt a Szegedi Mentésirányításon.

Bálint családjában többen is az egészségügyben dolgoznak, így nem volt kérdés, hogy ő is az életmentést választja hivatásául. Munkájában a változatosság és a bajtársi közösség motiválja. Köszönjük áldozatos munkáját, további sikereket kívánunk, a mentésben résztvevőknek gratulálunk!"

Link másolása
KÖVESS MINKET:


KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Horgásztragédia: „Feszes zsinórt odafent” – Így búcsúznak a sporttársai a balatoni versenyen meghalt 40 éves férfitól
A férfi pénteken lett rosszul a pontyozó verseny közben. Másfél óráig küzdöttek az életéért, de már nem tudták visszahozni.

Link másolása

Már ezernél is többen nyilvánítottak részvétet a Nemzetközi Balatoni Pontyfogó Kupa (IBCC) posztjánál, amiben közölték: a pénteki verseny közben meghalt egy 40 éves magyar horgász, írja a Blikk. Tót Gergő péntek reggel lett rosszul, és bár gyorsan a helyszínre ért a segítség, az életét a mentőhelikopterrel érkező mentők sem tudták megmenteni másfél óra küzdelem után.

„Feszes zsinórt odafent”

– ilyen és ehhez hasonló mondatokkal búcsúznak sporttársai a horgásztól, akinek párja nem kívánt nyilatkozni a lapnak a férfival történtekről. Értesüléseik szerint Gergő évek óta imádta a horgászatot, több versenyen is indult.

Nemcsak a magyar horgászok, hanem török, orosz, román és német sporttársak is küldtek szomorú üzenetet.

A péntek reggel elhunyt horgászról a Fishing&Hunting televíziós csatorna esti összefoglalójában is megemlékeztek, amit itt lehet megnézni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Valóra vált SMA Tomika egyik legnagyobb álma, a kisfiú hihetetlen tempóban fejlődik
Végre csokit ehetett a gyerek, akit korábban csak pépesített ételekkel tudtak táplálni nyelési nehézségei miatt.

Link másolása

Húsvét után megkapta az életmentő kezelést Galó Tomika, miután összegyűlt az ehhez szükséges 700 millió forint. Az SMA-val küzdő kisfiú azóta rengeteget fejlődött, a napokban pedig az egyik legnagyobb álma is valóra vált: csokit ehetett, írja a Bors

A kisfiúnak korábban komoly gondjai voltak a nyeléssel, ezért az anyukája mindent pépesített számára.

„Nagyon-nagyon sokat nyel félre evés közben, és mivel a felköhögés is nehezített az SMA-s gyerekeknek, ezért sokkal nehezebben birkózik meg a félrenyelt falatokkal.

Tomika egy olyan másfél évvel ezelőttig még pontosan ugyanazt ette, amit mi. Tehát ha egy rántott húst apró darabokra vágtam neki, akkor nagyon ügyesen megrágta, le tudta nyelni, és azt vettük észre, hogy hetek alatt bekúszott a turmixgép az életünkbe” – mondta a lapnak egy évvel ezelőtt Hornischer Anikó.

A korábbi helyzet nemcsak a szülőket, hanem a kisfiút is megviselte.

„Sokszor eltolja a tányért, és szól, hogy "Anya, ezzel csinálj valamit, mert ez nem fog menni”. Ami a legrosszabb az egészben, hogy nagyon vágyik például egy szelet pizzára vagy egy Túró Rudira, de már nem kéri, mert tudja, hogy nem megy.”

Ehhez képest hatalmas a fejlődés már rövid idő alatt is. A kisfiú csokievős posztját itt lehet megnézni:

.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk