KULT
A Rovatból

Majomkirály – A klasszikus kínai történet gyerekmesébe oltva

A Netflix legújabb animációsfilmje akár egy újabb franchise kezdete is lehet a streamingóriás kínálatában. A bugyuta dalok nélkül akár mestermű is lehetett volna, így viszont csak egy tipikus egyszernézős vasárnap délutáni mese. Kár érte.

Link másolása

Miről szól a Majomkirály? Egy rövidke szelete (konkrétan az első hét fejezete) a több mint 2000 oldalas híres kínai regénynek, a Nyugati utazásnak. A Vu Cseng-ennek tulajdonított mitológiai tárgyú regényt valamikor 1500 és 1582 között írhata, a híres zarándok Hszüan-cang indiai utazása köré épül és gyakorlatilag egy tanmese a Taoizmusról és Buddhizmusról.

Ennek a hihetetlen epikus történetnek hatalmas hatása volt a pop kultúrára, videojátékok, könyvek, filmek terén, melynek ékes példája a Majomkirály.

A Dragon Ball Songokuja gyakorlatilag a Majomkirály – eredeti nevén Sun Wukong – másolata. Egy hihetetlen erővel bíró mitológiai lény, aki kicsit egyszerűbb ész terén, de annál habókosabb és kiszámíthatatlanabb.

A filmet Anthony Stacchinek köszönhetjük, akinek a méltatlanul elfeledett, 2014-es Doboztrollok után ez az második egész estés rendezése. Alapvetően minden a helyén van. Az angol szinkronhangokra az ázsiai színészszakma krémjét kérték fel,

így minden adott, egy feledhetetlen kalandra: jó alapanyag, ügyes forgatókönyv és tehetséges alkotógárda.

Történetünk nagyjából követi az eredeti regény csapásvonalait, de nem állítja be a Majomkirályt annyira antagonistának, mint a könyv. A könyv első hét fejezetében filmünk főhőse gyakorlatilag a káosz megtestesítője volt. Majd tanult a hibáiból és beállt Hszüan-cangot segíteni utazásában. Gyorsan megismerjük, hogy került a szupermajom a világunkba, és min ment keresztül gyermekkorában. Ha már nem Wukong lesz a „gonosz” a sztoriban, gyorsan a sárkánykirályt teszik meg azzá, akivel a regényben a Majomkirálynak semmi gondja nem volt, tőle kapta a híres fegyverét is, a majombotot. Itt ezt a fegyvert ellopja főszereplőnk, így egy kicsit mesterkélt a konfliktus.

Emellett persze megkapjuk az eredeti sztorit is, hogy Wukong örökéletű akar lenni és az istenek közé szeretne tartozni, amolyan hedonista Herkulesként.

Ebben a hobókos animációs kalandban elkíséri főhősünket egy ember is, Lin, aki szintén próbálja a saját céljait elérni, nem éppen etikus módszerekkel. Nem illik bele ugyan szervesen Lin karaktere a történetbe, de mégse lóg ki, mint teljesen új, nem oda tartozó elem. Ha már gyerekfilm, a humor is működik, nem földön fetrengős, de kacagtatónak nevezhető, még felnőtt fejjel is.

Nagyon érdekes a Majomkirály, mert az alapanyag miatt sokkal komplexebb, mint egy szokásos Netflixes mese, ugyanakkor ez a legnagyobb hibája is: a célközönség a gyerekek voltak. Hatalmas potenciál lett volna egy animációs Nyugati utazás sorozatban. Hihetetlenül összetett történet, ami a mai napig megállja a helyét.

Ezt nagy hiba volt leegyszerűsíteni és tele dobálni béna Disney utánzatnak hangzó kötelező dalokkal.

Pedig az alapgondolatok ott vannak, Wukong sokszor nagyon önzően viselkedik és döntései következményei teljes tudatában cselekszik szörnyűségeket. Érthető, hogy féltek tőle, hogy túl sokat akar a szarka, ezért csak a Majomkirály eredettörténetét dolgozták fel. Pedig Wukong csak egy mellékszereplője az eredeti könyvnek, csupán megtudjuk a háttértörténetét, és azután találkozunk csak az igazi főszereplővel Hszüan-canggel. A filmnek gyakorlatilag ott van vége, ahol az igazi kaland elkezdődne, ezért eléggé befejezetlennek érződik.

Az animáció teljesen elfogadható színvonalú, nem egy Pixar, vagy Disney minőség, de nem is várjuk el. A zenék alapvetően jók, de a kötelező énekelgetéstől feláll a hátamon a szőr. Egyszerűen nem illet ebbe a történetbe. A szinkron szuper, a Majomkirályt játszó Jimmy O. Yang lubickol a szerepében, de a többiek is jó iparos munkát végeztek. Külön kiemelném, hogy Wukong fegyverét is szinkronizálták, ami eltér az eredeti koncepciótól, de

nagyon jó ötletnek bizonyult, így a botnak is van személyisége, nem csak egy csodafegyver.

Ráadásul nagyon menő „nyelven” beszél a bot.

A forgatókönyv ügyes, az eltérések beleférnek, hiszen finomítani kellett a célközönség miatt, viszont azért így is maradt bőséggel felnőtt tartalom. Az első démon, aki ellen bizonyít Wukong, kismajmokat rabol, ezután amikor látjuk a rejtekhelyét egy hatalmas üst van egy tábortűz felett. Innen már csak össze kell rakni a két információt és a néző tudja is, mi lett annak a sok bébimajomnak a sorsa.

Összefoglalva, a Majomkirály jó móka, kicsit hosszúnak tűnhet, mert egy elég összetett történetet akar bemutatni, egyszerű eszközökkel. A célközönséget szerintem nem jól lőtték be, és lehettek volna bátrabbak a Netflixnél.

Egy 12-16-os korosztályt megcélozva a bugyuta dalok nélkül akár mestermű is lehetne.

Így csak az a tipikus egyszernézős vasárnap délutáni mese, amit miután megnézünk el is felejtünk. Kár érte.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
„Így tovább nem lehet élni” – Újabb zseniális Bödőcs-kisfilm készült, Csákányi Eszter és Znamenák István is remek benne
Amolyan igazi Bödőcs-humor, két lazán odapakolt nagyszerű színészi alakítással. Egy kis Örkény, egy kis Wes Anderson négy és fél percben.

Link másolása

Új kisfilm került fel Bödőcs Tibor YouTube-oldalára: a mintegy 4 és fél perces alkotás két főszereplője Znamenák István és Csákányi Eszter.

A kérvény című opus egy Wes Anderson-szerű miliőben játszódik, és lényegében egy kérvény felolvasásából áll, na meg a hangos csattanóból. De az egészben benne van az „elmúthatvanév” Magyarországa, persze a megfelelően vicces, ironikus körítéssel. A kérvény című kispróza egyébként Bödőcs Prímszámok hóesésben című kötetének egyik fejezete.

Amolyan igazi Bödőcs-humor, két lazán odapakolt nagyszerű színészi alakítással.

De felesleges is ennél több, nézzük a kisfilmet:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
KULT
A Rovatból
Tordy Géza a halála előtt pedig intézetbe akart költözni, memóriazavarai miatt hagyott fel a színészettel
Ezt mondta el barátja, a Jászai-díjas Körtvélyessy Zsolt. Két hónappal halála előtt találkozott utoljára a művésszel.
Fischer Gábor - szmo.hu
2024. április 30.


Link másolása

Május 1-jén ünnepelné a 86. születésnapját Tordy Géza. Halála előtt tíz évvel már visszavonult a színpadtól, az okokról azonban soha nem beszélt. Most az egyik legjobb barátja, Körtvélyessy Zsolt árulta el a Blikknek, hogy a Nemzet Színésze a memóriazavarai miatt kényszerült felhagyni a munkával, majd elvonulni a nyilvánosság elől.

„Géza volt az egyik legjobb és legrégebbi barátom, hetven éve ismertük egymást. Nagyon megrázott a távozása. Szegény az évek során egyre több betegséggel küzdött. Bár egyedül élt, sokat volt kórházban, és szó volt arról is, hogy állandó jelleggel bevonul egy intézetbe, mert nem akar senki terhére lenni.”

– mondta Körtvélyessy. Úgy látta, Tordy elszánt volt elhatározásában, arra azonban már nem került sor. A színművész úgy emlékszik, az egészségügyi problémák közül Tordyt leginkább memóriazavara viselte meg, emiatt hagyta abba a színészetet is.

Nagyjából tíz évvel ezelőtt kényszerült a visszavonulásra, mert a memóriaproblémái miatt már nem tudta megtanulni a szöveget.

Ez nagyon megviselte, és a korábban mókamesterként ismert Gézából zárkózott, megkeseredett embert lett.

Ez volt az oka annak is, hogy ennyire kizárt az életéből mindenfajta szereplést. Ő egy nagyon elkötelezett színész volt, aki szinte mindent képes volt alárendelni a munkájának, és nagy törést okozott, hogy ennek vége. Emlékszem, bár a Hadik-filmben mind a kettőnknek csak egy kis szerepe volt, azt mennyire élvezte.” – mondta Körtvélyessy. A Jászai-díjas színész rendszeresen tartotta a kapcsolatot Tordyval. Két hónappal a halála előtt találkoztak is. „Szerveztük már a következőt, valami közös főzést, ami már nem jöhetett létre”. – zárta gondolatait Körtvélyessy Zsolt.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KULT
A Rovatból
Meghalt András Ferenc
A nemzet művészének rendezőként olyan filmek fűzödnek a nevéhez, mint a Veri az ördög a feleségét vagy a Dögkeselyű. 81 éves volt.

Link másolása

Nyolcvanegy éves korában elhunyt András Ferenc Kossuth- és Balázs Béla-díjas filmrendező, forgatókönyvíró, producer, érdemes művész, a nemzet művésze – jelentette be csütörtökön Szombathelyen Kollarik Tamás, a Nemzeti Média-és Hírközlési Hatóság elnöki főtanácsadója és Lovass Tibor, a Savaria Filmakadémia elnöke a 11. Savaria Filmszemle keretében rendezett médiakonferencián.

András Ferenc, a Savaria Filmszemle életműdíjas zsűritagja emléke előtt a konferencia résztvevői néma felállással tisztelegtek.

A Színház- és Filmművészeti Egyetem MTI-hez eljuttatott közleménye szerint az intézmény harmadéves filmrendező osztályának osztályvezető tanára csütörtökön hajnalban hunyt el.

András Ferenc 1942. november 24-én született Budapesten, 1973-ban szerzett rendezői diplomát a Színház- és Filmművészeti Főiskolán. Életében mindvégig jelentős szerepet játszott a film és a televízió. Pályáját 1962-ben kezdte a Magyar Televízióban, majd dolgozott a filmiparban is, ahol a korszak legnagyobb rendezőivel működött együtt, köztük Ranódy Lászlóval és Makk Károllyal.

Rendezőként és forgatókönyvíróként olyan rendkívüli alkotások kötődnek a nevéhez, mint a Veri az ördög a feleségét, a Dögkeselyű, A kárókatonák még nem jöttek vissza, a Családi kör vagy a Törvénytelen című film – olvasható az SZFE méltatásban.

Mint írták, András Ferenc 1977-ben aláírta a Demokratikus Chartát, kifejezve tiltakozását a csehszlovákiai diktatúra intézkedései ellen, a politikai nyilatkozat támogatása miatt hosszú ideig nem forgathatott újabb játékfilmet.

A nyolcvanas években a MAFILM színésztársulatának vezetője volt, majd később a Dialóg Filmstúdiót irányította. Produceri tevékenysége mellett meghatározó szerepet vállalt a szinkronszakma alakításában, valamint a Duna Televízió szinkronműhelyének korszakos vezetője volt. Szerteágazó tudása és tapasztalata ellenére viszonylag későn kezdett tanítani: 2021-től volt az Színház- és Filmművészeti Egyetem filmrendező osztályának osztályvezető oktatója, aranydiplomáját pedig 2023-ban vehette át ugyanitt - emelik ki a közleményben.

András Ferenc halálával a magyar film világa kiváló alkotót veszített el, emlékét a filmjein és oktatói munkáján keresztül őrzi a Színház- és Filmművészeti Egyetem

– írták.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KULT
A Rovatból
Itt a magyar Harry Potter: gulyással, hagyományos reggelivel, metróval és egy sikeretlen vizsga utáni búfelejtővel
Hári Gábor egy családi étkezésben megfáradva döntött úgy, hogy elkészíti a kultikus figurák magyar verzióját. A mesterséges intelligencia segítségével kerültek a szereplők kocsmába, pályaudvarra, lakótelepre...

Link másolása

Harry Potterből sosem elég. A könyvek és filmek, a különféle játékok után a mesterséges intelligencia segítségével most Magyarországra érkeztek a szereplők.

A kalandról különleges képeket osztott meg a Facebook-on Hári Gábor. Az alkotó elmesélte a Szeretlek Magyarországnak, hogyan született az ötlet, hogy magyar környezetbe helyezze a varázsló-tanoncok világát.

"Az inspirációm onnan jött, hogy külföldön élek, és a családom látogatóba jött nemrég. Magyar ételeket ettünk, elég tetemes mennyiségben. Egy ponton, amikor már kifáradtam az evésben, leültem a YouTube elé és eszembe jutott a "nemzeti Harry Potteres" mesterséges intelligencia mémformátum. Magyar verziót még nem láttam belöle, ezért úgy döntöttem elkészítem én".

A képeket pedig megosztotta ITT. És az alkotásokhoz némi magyarázatot is adott.

"Hágrid" gulyást főzött a harmadik ebédjére
"Dámböldór" a méreggel, ami miatt kirúgták
"Sznép" a megvakulása előtt
"MekGonagál" hagyományos magyar reggelivel
"Heri, Ron és Hermióne" egy sikertelen vizsga után, iskolai egyenruhában
"Dobbi" túl sokat szívott, most a pályaudvaron lakik
"Voldemort", aki rossz hírekkel szórakoztat

A képeket Hári Gábor engedélyével közöltük.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk