KULT
A Rovatból

Magyar bluesbanda, amely ismertebb külföldön, mint itthon

A Jack Cannont a cseh és lengyel közönség is imádja. Mi a sikerük titka, és mi más Magyarországon?

Link másolása

Lengyelországban és Csehországban a legnépszerűbb blueszenekarok közét tartoznak: állandó fellépői a bluesfesztiváloknak, hívják őket turnézni, de egy-egy fellépésre is visszatérnek az ismertebb kocsmákba, klubokba. Magyarországon havi 3-4 fellépésük van, ezt jobbára maguk szervezik. Bíró Ádámmal, a zenekar több tehetségkutatót és gitárversenyt megnyert gitárosával beszélgettünk.

– Duóként alakultatok, hogy lett ebből négytagú zenekar?

– 2006-ban Zoltai Gyurival (Zozó) álltunk össze, ő énekelt és szájharmonikázott, én gitároztam, és így léptünk fel eleinte, majd egy fél év múlva kiegészültünk egy bőgőssel, Gyergyádesz Péterrel. Egészen a közelmúltig ebben a felállásban játszottunk, és ez különlegesnek bizonyult, mert dobos nélkül ritkán működik egy zenekar. Általában azt emelték ki a versenyeken, amelyeket megnyertünk, hogy mennyire együtt vagyunk annak ellenére, hogy nincs mögöttünk dobos. De mostanra már csatlakozott hozzánk Lakatos Attila (Lakat), aki jól beilleszkedett a zenekarba.

– Hogy kerültetek ki külföldre?

– Semmilyen különleges dolog nem volt ebben, küldözgettünk demókat meg linkeket a zenéinkkel, és aztán elkezdtek válaszolgatni. Amikor a cseh bluesversenyre neveztünk, ott először a legjobb tízbe választottak be, aztán győztünk a végén is. A Blues Alive tehetségkutatója volt ez lényegében, amelynek a fődíjaként felléphettünk két egymást követő évben is a fesztiválon._DSC0219

A South Bohemia Jazz Festen

– És onnan jött a többi felkérés?

– Onnan is. Volt, hogy meglátott minket egy szervező, Martin, akiről kiderült, hogy az ottani bluesélet központi alakja, megtetszett neki a zenénk, onnantól ő lett a cseh menedzserünk. Máig kapcsolatban vagyunk vele, noha most már kevesebbet foglalkozik szervezéssel.

– Mennyit tudott segíteni?

– Éveken keresztül évi két alkalommal kisebb-nagyobb turnékat szervezett nekünk, ezek 5-12 fellépést is jelentettek. De mások is hívtak minket bulikra klubokba, fesztiválokra, most augusztusban is volt Prágában és Olomoucban pár bulink. Októberben pedig készülünk újra Csehországba és a lengyelekhez is, ahol szintén rendszeresen fellépünk. Idén Torunban gitár workshopot is fogok tartani a buli előtt, kíváncsi vagyok, ilyet még nem csináltam eddig.B2 20.10.2014 koncertj

– Mi az oka ennek, hogy jobban ismernek külföldön benneteket, mint itthon?

– Talán a mentalitás.

Nagyon más a cseh és a lengyel hozzáállás, ott azt nézik, hogy segíthetnek, ha megtetszik nekik a zenénk. Ha nyersz egy versenyen, akkor az jelent valamit, nívót, tudást, és megéri téged elhívni a klubba, fesztiválra, mert emeled a színvonalat.

Azt nézik, hogy szedhetnek össze minél több jó zenészt, zenekart a fesztiváljaikra, rendezvényeikre. És aki jó, azt visszahívják évről-évre._DSC0263

Harmonica Bridge Fesztivál, Torun (Lengyelország)

– Magyarországon nem így van?

– Nem, itt alapvetően az irigység, a saját, bebetonozott pozíciók védelme jellemző. És nincs akkora bluesélet sem, sokkal kevesebb a fellépési lehetőség, Budapesten még csak-csak, de vidéken alig tudunk itt-ott leszervezni egy bulit. De van jó példa is, bár nem itthonról: a prágai magyar kulturális központ évek óta nagyon rendes velünk, mindig segítenek, ha ott lépünk fel, szállást adnak, volt, hogy még a benzinköltségbe is beszálltak. Ha időben szólunk, akkor mindig számíthatunk rájuk.

– Van menedzseretek?

– Á, nincs, én magam próbálok mindent szervezgetni, sok időt, energiát elvesz. Annak vagyok egyébként a híve, hogy

"
nem kell mindenhova elmenni játszani, ez nem egy haknizenekar. Inkább legyen kevesebb, de minőségi fellépésünk,

az sokkal jobban motivál minket is.JC BW

– Meg lehet élni a zenélésből?

– Nem. Én például programozó informatikus vagyok, van rendes, polgári munkahelyem, ahol hál’ istennek elnézik nekem azt, hogy zenélek, és ezért időnként el kell mennem turnéra vagy koncertekre. Mindenki zenekedvelő a cégnél, sokan maguk is zenélnek, úgyhogy nagy szerencsém van, és a munkám is olyan, hogy be tudom osztani időben, hogy elkészüljek vele egy hosszabb turné előtt.

A Hangfoglaláson

– Van másik zenekarod is?

– Igen, az Acoustic by Heart, amellyel egy éve játszunk pop-rock klasszikusokat, Michael Jacksont, Norah Jonest vagy George Michaelt például, de nem idegen tőlünk a soulos-funkys vonal sem.

Az Acoustic by Heart

– Hogy lesz valakiből bluesmuzsikus? Te hogy indultál neki?

– Hódmezővásárhelyi vagyok, ott kezdtem el zenélni tízévesen. 1992 óta zenélek színpadon. 26 éve van a kezemben gitár, bár amikor anyukám elvitt a helyi zeneiskolába, akkor

"
először zongorához akartak ültetni, de azt én nem szerettem. Már gyerekfejjel sokat álmodtam arról, hogy gitározom.

– Volt példaképed?

– Több is, de az első élmény a meghatározó, még kisgyerekként láttam egy Jimi Hendrix-koncertet, és az nagyon megmaradt bennem. 14 éves voltam, amikor az első zenekarba beléptem, a klasszikus gitár nagyon jó volt előképzettségnek, de én már rég másra vágytam. Saját számokat írtunk, az első koncertekre még kölcsöngitárral mentem, nem voltunk valami jól eleresztve anyagilag. 1994 körül lett saját gitárom.

– Zenekarok?

Volt egy barátom, egy vásárhelyi srác, akinek már az apja is neves gitáros volt ott, és vele jártunk össze naponta gitározni. Nagyon sokat játszottunk, sokat köszönhetek ezeknek az éveknek – ekkor lett belőlem igazi gitáros. 18-19 évesen gyakoroltam a legtöbbet. 1999-ben az akkori zenekarommal nyertünk egy tehetségkutatón, aztán egy másikon harmadikok lettünk. Mindkét versenyen én nyertem a legjobb szólógitáros címet. Azt hiszem, akkor dőlt el végleg, hogy én ezzel akarok foglalkozni. Azóta nem érzem jól magam, ha egy nap eltelik anélkül, hogy a kezemben lenne a gitár._DSC0248

– A Jack Cannont mely zenekarok inspirálták?

– Jimi Hendrix mellett főként Robben Ford, Kenny Wayne Shepherd és a The Spencer Davis Group.

– Mit terveztek a zenekarral?

– A csehek legnagyobb blues fesztiválja a Blues Alive, ahol minden évben van egy amerikai sztár előadó is. Idén Warren Haynes, de járt már itt Kenny Wayne Shepherd is. Idén 3 zenekart hívtak meg az elmúlt 20 évben megrendezett Blues Aperitiv győztesei közül, minket is. November 14-én fogunk muzsikálni a fesztiválon. Emellett év végéig lényegében hetente játszunk a Jack Doyle's-ban, Budapesten. Valamint továbbra is keresünk egy elhivatott, jó menedzsert is, mert nagy terhet venne le a vállamról, ha csak a zenéléssel tudnék foglalkozni végre.

Jack Cannon Blues Band - Sensual Disillusion (official video)

A Jack Cannon zenekar (korábban Jack Cannon Blues Band) 2006-ban alakult, akkor még duóként. Később kibővült egy bőgőssel, majd egy dobossal is, most már kvartettként zenélnek. 2007-től állandó vendégei a külföldi bluesfesztiváloknak, fellépőhelyeknek, Prágától Krakkóig. A zenekar tagjai: Bíró Ádám – szólógitár, Gyergyádesz Péter – basszusgitár, Zoltai György (Zozó) – ének, szájharmonika, Lakatos Attila (Lakat) – dobok.

2008-ban megnyernek egy hazai tehetségkutatót, amelynek a fődíja egy lemezszerződés. A lemez el is kézül, Trendi címmel, de a kiadó végül nem adta ki... Szintén 2008-ban megnyerték az egyik legismertebb nemzetközi bluesversenyt, (Blues Aperitiv), amelynek eredményeképp kétszer is felléptek az egyik legrangosabb közép-európai nemzetközi bluesfesztiválon (Blues Alive).

Idén augusztusban Csehországban, Olomoucban

Azóta több külföldi fesztivál állandó résztvevői, (Blues Alive, South Bohemia Jazz Fest, Las, Woda & Blues, Echo Blues Festival, Festiwal Bluestracje, Harmonica Bridge Festival, Rybnik Blues Festival) idén augusztusban volt egy kisebb cseh turnéjuk, októberben pedig készülnek Cseh-és Lengyelországba is.

Bíró Ádám

36 éves, informatikus, gitáron játszik, 1992 óta vannak zenekarai, amelyekkel szinte minden stílust kipróbált már. Hódmezővásárhelyről indult, kezdetben a zeneiskolában klasszikus gitáron játszott, de aztán áttért a rock, a dzsessz és a blues világába._DSC0188

Koncertnaptár

30.10. J.C. acoustic trio, Jack Doyle's, Budapest (H)

06.11. J.C. acoustic trio, Jack Doyle's, Budapest (H)

14.11. J.C. electric, Blues Alive, Šumperk (CZ)

20.11. Memory Motel + J.C. electric, Glob Royal (H)

27.11. J.C. acoustic trio, Jack Doyle's, Budapest (H)

04.12. J.C. acoustic trio, Jack Doyle's, Budapest (H)

11.12. J.C. acoustic trio, Jack Doyle's, Budapest (H)

18.12. J.C. acoustic trio, Jack Doyle's, Budapest (H)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
36 évesen meghalt Ferich Balázs, Azahriah és a Wellhello menedzsere
A Supermanagement társtulajdonos-ügyvezetője csütörtök hajnalban halt meg hosszú betegség után. Barátja és üzlettársa megható sorokkal búcsúzott tőle.

Link másolása

Hosszú betegség után csütörtök hajnalban meghalt Ferich Balázs, a Supermanagement nevű kiadó-menedzsment társtulajdonos-ügyvezetője, a Blind Myself nevű magyar metálzenekar korábbi basszusgitárosa - írja a Forbes. A zenei szakember 36 éves volt.

A 2016-ban alapított Supermanagement a hazai piac egyik legsikeresebb szereplője, akik olyan magyar előadókat menedzselnek, mint a Wellhello, a Follow the Flow, az Anna and the Barbies, Dzsúdló, Desh és Azahriah.

Ferich Balázsról a Supermanagement másik alapítója, Tóth Gergő búcsúzott a Facebookon.

„2012-ben vettük be a Blind Myselfbe basszusgitározni. Pillanatok alatt lettünk barátok. Rengeteget segített a zenekar dolgainak intézésében. Veleszületett tehetsége volt a menedzseléshez”.

Tóth felidézte, hogy a Cloud 9+ az első banda, amit együtt menedzseltek, és nagy kockázatot vállaltak, amikor megalapították a saját cégüket.

„Balázst imádták az előadóink, kollégái. Über-maximalista volt a melóban, nem elégedett meg sosem a második hellyel. Folyamatosan azon agyalt, hogyan lehetnénk még jobbak és jobbak. Bazsinak hatalmas szíve volt. Imádta a gyerekeit és feleségét, Dittát, a legjobb apuka volt, akit valaha ismertem.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KULT
A Rovatból
Az egész hazai sztárvilág gyászolja a 36 évesen meghalt Ferich Balázst: „Mérhetetlen fájdalom”
Tóth Gabi, Czutor Zoltán és a Carson Coma is kifejezte együttérzését. A Supermanagement társtulajdonos-ügyvezetője csütörtök hajnalban halt meg hosszú betegség után.

Link másolása

Az egész hazai zenei világ gyászolja a 36 évesen meghalt Ferich Balázst, a Supermanagement nevű kiadó-menedzsment társtulajdonos-ügyvezetőjét.

A zenei szakember számos hazai sztárnak, köztük Azahriah-nak, a Wellhellonak és Dzsúdlónak volt a menezdzsere.

Ferich Balázsról a Supermanagement másik alapítója, Tóth Gergő megható sorokkal búcsúzott a Facebookon.

„2012-ben vettük be a Blind Myselfbe basszusgitározni. Pillanatok alatt lettünk barátok. Rengeteget segített a zenekar dolgainak intézésében. Veleszületett tehetsége volt a menedzseléshez.”

A Supermanagement Facebook-oldalán csütörtök délután közzétett bejegyzésére azóta több mint ezer hozzászólás érkezett, köztük számos hazai sztár is kifejezte a részvétét. A Carson Coma zenekar egy fekete szívvel fejezte ki együttérzését, az AWS gitárosa, Brucker Bence pedig egy érzelmes üzenettel köszönt el Ferich Balázstól.

„A folyamatos profi és maximalista hozzáállásod mindig irigyeltem és nagyon nagy hatással volt rám! Ha nem ismerlek, bizony nem lennék ott ahol. Mindig emlékezni fogok rád!”

- írta többek között a zenész.

„Őszinte részvétem” - írta a hozzászólások között Azahriah gitárosa, Szabolcsi Fészek.

„Őszinte részvétem Gergő, sok erőt a családnak mérhetetlen fájdalom…” - írta Tóth Gabi.

„Végtelenül sajnálom, sok erőt kívánok Gergő!” - üzente megrendülve Czutor Zoltán.

Antal Timi énekesnő egy korlátozott ideig elérhető Instagram-sztoriban, egy fekete-fehér fotóval emlékezett meg, a képhez pedig azt írta:

„Ég Veled, Balázs!”

via Blikk


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KULT
A Rovatból
Teljes a káosz: az RTL úgy cserélgeti a főműsoridős műsorait, hogy erről már nem is szól
Teljes a fejetlenség a csatornánál, néhány nap alatt két fontos műsor ismétlése is csődöt mondott. Így hétköznap este ismét jöhetnek a pajkaszegiek.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 19.


Link másolása

Ember legyen a talpán, aki követni tudja az RTL hétköznapokat érintő műsorváltozásait. A csatorna láthatóan nem tudja, mihez kezdjen Az álommeló második évada utáni sávval, ahol egyre-másra bedőlnek a korábbi műsorok ismétlései.

A március 25-én indult álláskereső reality után először a Gólkirályság első évadát ismételték, elfogadható eredményekkel, írja a Sorozatwiki. Április 8-tól Az Árulók – Gyilkosság a kastélyban első évadát tűzték műsorra ugyanott, katasztrofális nézettség mellett.

Ezért most hétfőtől ebben az időpontban a Házasodna a gazda tavaly őszi, 6. szezonjának ismétlését kezdték el, ami két nap után szintén beleállt a földbe. Így péntektől, vagyis április 20-tól inkább egy újabb bőrt lehúznak Pajkaszeg lakóiról, és elkezdik A mi kis falunk hatodik szezonjának újravetítését.

A magyar sorozat után az RTL Híradó – Késő esti kiadás 10 perccel korábban, 22:40 helyett, 22:30-kor lesz látható a csatornán. Ezt követően a Gyilkos elmék 23:15 helyett, 23:05-kor kerül majd képernyőre.

A műsorváltozás a szombati és a vasárnapi napokat nem érinti.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Fotók: Eltemették Tordy Gézát
Ernyey Béla közös emlékeket idézve búcsúzott Tordy Gézától. Óriási szívű, nagystílű ember volt - mondta. A Vígszínház társulata nevében Lukács Sándor színművész búcsúzott.

Link másolása

Családja, barátai, pályatársai, tisztelői kísérték utolsó útjára Tordy Géza Kossuth-díjas, kétszeres Jászai Mari-díjas színművészt, rendezőt, érdemes és kiváló művészt, a nemzet színészét, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagját csütörtökön Budapesten, a Farkasréti temetőben.

A 85 éves korában, március 30-án elhunyt színművész búcsúztatásán elsőként a jövő színésznemzedéke nevében Szőcs Artur mondott beszédet. A színész-rendező felidézte, hogy Tordy Gézát még színművészetisként ismerte meg, majd 15 évadot dolgoztak együtt. Kiemelte: Tordy Gézát ízig-vérig érdekelte a színházcsinálás, fontos volt számára a csapatmunka.

Ernyey Béla közös emlékeket idézve búcsúzott Tordy Gézától. Óriási szívű, nagystílű ember volt - mondta a művészről, akivel 1963-ban találkozott először, és akihez élete leghosszabb barátsága fűzte.

A Vígszínház társulata nevében Lukács Sándor színművész búcsúzott, színészkollégája játékát és közös munkáikat idézte fel. Mint mondta, Tordy Gézában nagy erők lakoztak, nagy dühök és nagy szenvedélyek.

A színészet illanó pálya - fogalmazott. A kincs az az üzenet, amelyet át tudunk adni úgy, hogy a lelkekben minél tovább megmaradjon. "És te, Gézus, ezeknek az üzeneteknek katartikus átadója voltál" - mondta.


Link másolása
KÖVESS MINKET: