Itt a vége? Tom Cruise repülőről lóg, és tengeralattjáróval gurul A végső leszámolásban, a Mission: Impossible-filmek legérzelmesebb és talán utolsó darabjában
30 év. Ennyi időt töltött ki (eddig) Tom Cruise életében a Mission: Impossible-franchise. 1996-ban jelent meg (de 1995-ben forgott) az első mozifilm, amelyben a szuperkém Ethan Huntot alakította, aki egyébként egy teljesen új karakter volt, hiszen a korábbi sorozatverziókban (az első 1966 és 1973 között futott, a második pedig 1988-tól 1990-ig, itthon akkor Szupercsoport címmel) a Peter Graves által alakított Jim Phelps volt a főhős, illetve az elmaradhatatlan csapata. Sőt, 1969-ben volt egy egész estés mozifilmjük is Az első bevetés alcímmel, Martin Landauval kiegészülve.
Cruise pedig rendesen beletenyerelt a tutiba, amikor 1996-ban kijött a Brian De Palma rendezésében készült M:I-filmmel, amellyel egyébként akkoriban keményen magára haragította a korábbi sorozatok rajongóit, hiszen kvázi blaszfémiát követtek el az alkotók, amikor megtették gonosznak a franchise szívét-lelkét, Jim Phelpst (de legalább már nem Peter Graves, hanem Jon Voight alakításában), így átadva Huntnak a stafétát.

Az első rész még inkább egy suspense-szel teli kémfilm volt, mint akciófilm (hiszen De Palma volt a rendező…), 2000-ben aztán John Woo gondoskodott arról, hogy Hunték átkerüljenek az akciózsánerbe. Az év legsikeresebb filmje lett, egyben a franchise leggyengébbje is, de sebaj, mert a továbbiakban már olyan rendezők gondoskodtak a minőségről, mint J.J. Abrams (Mission: Impossible III), Brad Bird (Fantom protokoll) vagy Christopher McQuarrie, aki az 5. résztől, azaz a Titkos nemzettől kezdve, immár négy epizódon (+ Utóhatás, Leszámolás, A végső leszámolás) át lett a Mission: Impossible karmestere. Egyben pedig a legjobb is, hiszen a 6. résszel, az Utóhatással ért fel a széria a csúcsra.
A két évvel ezelőtt mozikba küldött Leszámolás címében még az „Első rész” is feltűnt, hiszen együtt (próbálták) forgatni A végső leszámolással, illetve a sztorijuk is szorosan összekapcsolódik, egy egészet alkot.
De visszatér például a legelső részből a CIA-s kódoló, William Donloe (Rolf Saxon) is, akivel Hunték csúnyán elbántak a NOC-lista függeszkedő, izzadtságcseppes, késhullajtós elcsenésekor, így csodálatos keretet adva az egész franchise-nak. Szóval nosztalgia van bőven, tisztán érződik A végső leszámoláson, hogy egy majdnem 30 éves korszak lezárásaként tekintenek rá az alkotók.

Na de lássuk, hol is hagytuk abba két évvel ezelőtt! A Leszámolásnak akár az M:I – M.I. címet is adhatta volna a magyar forgalmazó, hiszen egy Entitás nevű mesterséges intelligencia szabadult el világpusztító tervekkel, kezeiként és lábaiként használva az Ethan múltjában már nem kevés galibát okozó Gabrielt (Esai Morales). Illetve van egy két darabból álló csodakulcsunk is, amellyel egy tengerfenékre süllyedt orosz tengeralattjáróban lehet hozzáférni az Entitás forráskódjához, pontosabban az irányításához vagy a kiiktatásához, amelyik tetszik. A Föld nagyhatalmai és kormányai természetesen az előbbire szavaznak, Ethan azonban az utóbbira hajt, s a Leszámolás játékidejének nagy része így e kulcs hajkurászásával telt. Sikerült is azt megszerezni, Gabriel pedig, bár megszökött, kudarcot vallott.
Itt vesszük fel a fonalat A végső leszámolásban, amikor Gabriel immár nem a belőle kiábrándult Entitás érdekeit szolgálja, hanem a sajátját.
Hunt pedig csapatával, Benjivel (Simon Pegg), Lutherrel (Ving Rhames mind a nyolc részben feltűnt, Cruise mellett ő az egyetlen), Gabriel jó útra tért orgyilkosával, Parisszel (Pom Klementieff), valamint a profi tolvaj Grace-szel (Hayley Atwell) próbálja megtalálni a Szevasztopol tengeralattjárót, miközben a saját kormánya, Gabriel és az Entitás is a nyomában lohol.
Vagyis a világ megmentése ezúttal (is) a cél, igaz, ezúttal valóban a legnagyobb eddig a pánik, kézzel fogható a filmben az armageddonhangulat, tényleg lehetetlennek tűnik a küldetés. Az Oscar-díjas forgatókönyvíró-rendező Christopher McQuarrie (az M:I-filmeken kívül Közönséges bűnözők, Hullahegyek, fenegyerek, Valkűr, Jack Reacher, Top Gun: Maverick, többek között) pedig az eddigi leghosszabb (kb. 170 perces), igen grandizóus fináléval zárja (ha zárja) a franchise-t. Igaz, überelni nem tudják a korábbi kunsztokat, de ezért nem kaphatnak dorgálást, mert az valóban lehetetlen.
És szerencsére akadnak is hasonlók: ezúttal Hunt hosszú perceken átívelő, szavak nélküli tengeralattjárós víz alatti akciója, valamint a filmvégi, a poszteren is látható kétfedeles repcsis kaszkadőrülete kerülnek majd be minden bizonnyal a legjobb akciófilmes jelenetek panteonjába.
Ráadásul sok karaktert mozgat a sztori, hiszen a főszereplőkön kívül szép játékidőt és imádnivalóan fontos szerepet kap William Donloe is, de az Angela Bassett által játszott, immár amerikai elnökké választott Sloane udvartartásában is olyan színészek bukkannak fel, mint Nick Offerman, Holt McCallany vagy Janet McTeer. És persze ne feledkezzünk meg a Huntékat üldöző ügynökökről (Shea Whigham, Greg Tarzan Davis), az anyahajós Neely admirálisról (Hannah Waddingham) vagy természetesen Kittridge-ről (Henry Czerny szintén az első rész óta része a franchise-nak)!

Mindemellett A végső leszámolás talán túl sokat akar markolni, és McQuarrie-ék a körmönfontság, az átverések és a kémkedések helyett most inkább az érzelmekre helyezték a hangsúlyt az akciók mellett, így történetében nem oly erős, mint a korábbiak, de hogy továbbra is veszettül szórakoztató az, amit a vásznon látunk, ahhoz nem fér kétség. Szóval izgalom, könnyek és hökkenések, valóban tömény élmény várja a rajongókat.
U.i.: a film előtt érdemes felfrissíteni Mission: Impossible-tudásunkat, és végigpörgetni az eddigi hét részt, úgy nagyobb élményben lesz részünk!