ÉLET-STÍLUS
A Rovatból

Utazás, élmények és egy bizonyos eseményen részvétel - a legfőbb bakancslistás terveink

A megvalósításukhoz pedig pénzre van leginkább szükségünk, de akaraterő és idő sem árt. Igaz, az egyes korosztályok véleménye azért eltér a kérdésben. Ez derül ki nemrég készített felmérésünk összesítéséből.

Link másolása

Emlékeztek a filmre Morgan Freemannel és Jack Nicholsonnal, amikor is ketten együtt azon mesterkednek, hogy mindenféle dolgot megélhessenek még, mielőtt feldobják a bakancsot? Igen, a Bakancslistáról van szó. Ha máshonnan nem, a népszerű filmből ismerős lehet a fogalom – amit a hétköznapokban tágabban értelmezünk. Például rámondjuk egy nyaralási helyszínre, egy étteremre, vagy akár egy nyelv megtanulására, hogy bakancslistás.

Nemrég egy kérdőívünkben - amelyet a Mastercard megbízásából készítettünk - pont arra voltunk kíváncsiak, hogy számotokra mi bakancslistás, és mit gondoltok, miért nem könnyű megvalósítani a listára került terveket.

Bakancslista márpedig kell – de nincs határidőhöz kötve

Nem tévedünk, ha azt mondjuk, hogy foglalkoztat minket a bakancslista gondolata, hogy összegyűjtsük azokat a dolgokat, amiket mindenképpen szeretnénk megélni, megszerezni, megosztani.

A kérdőívre válaszolók csaknem felének, 45%-ának ugyanis van már bakancslistája, 45% pedig már gondolkodott rajta, hogy kellene, hogy legyen.

Ugyanakkor a nagy többség (58%) nem köti konkrét időponthoz a bakancslista összeállítását, tehát nem gondolják azt, hogy csak azért, mert elkezdődik egy új év, mindjárt listát kellene írni, vagy mert betöltöttek egy újabb életévet, át kellene gondolni, mire is vágynak még az életben.

A legfőbb bakancslistás vágyak: utazás, élmények, eseményen részvétel

A legérdekesebb kérdés talán, hogy milyen típusú vágyak szerepelnek a bakancslistákon. Mindenki több választ is megjelölhetett, mivel vélhetően többféle dolog került a listájára is.

Magasan az első helyen végzett az utazás – 89%-kal. Másodikként követi a sorban az élmények gyűjtése (62%), majd jócskán leszakadva harmadik helyen a valamilyen eseményen való részvétel (35%) következik.

Csak 1%-kal maradt le a dobogóról, hogy megtanuljunk valami újat (34%), ötödik lett a sorban azt, hogy megkóstoljunk valamit (25%).

Érdekesség, hogy a fiatalabbak – a 19-35 éves korosztály – és a diplomások a harmadik helyen említik egyértelműen azt, hogy valami újat megtanuljanak, fontosabb számukra ez a lehetőség, mint a többi demográfiai csoportnak.

A vágyak jó eséllyel valóra válnak – már ha van hozzájuk elég pénzünk, akaraterőnk és időnk

A felmérésben résztvevők elég optimisták, vagy legalábbis reális célokat fogalmaznak meg, mert csaknem kétharmaduk (62%) lát esélyt arra, hogy a bakancslistás tervei megvalósuljanak. A 19-35 évesek még bizakodóbbak, náluk 66% bízik a vágyak valóra válásában.

Talán azért is ez a kincstári optimizmus, mert tudjuk, hogy semmi sem adnak ingyen, meg kell küzdeni a dolgokért. Na de mire is van szükség a terveink megvalósításához? Első helyen egyértelműen a pénzt nevezték meg legtöbben, míg második helyre az akaraterő került, csak ezt követi harmadik legfontosabb tényezőként az idő.

A férfiak és a diplomások lehetnek különösen elfoglaltak, mert ők az időt előrébb rangsorolták, közvetlenül a pénz után. Ugyanakkor az 55 felettiek a maguk bölcsességével azt állítják, hogy az akaraterő a legfontosabb, a pénz majd csak utána következik.

Harmadik helyre viszont nem az időt tették, hanem a motivációt.

Ha nincs pénz, az álmok maradnak a listán?

Ha pozitívan is állunk a terveink megvalósulásához, azt azért világosan látjuk, hogy gördülnek elénk akadályok. Hogy mifélék? Első helyen a pénzt nevezték meg a legtöbben – mármint annak hiányát. Különösen a 19-35 év közöttiek érzik ezt így, ebben a csoportban 87% helyezte első helyre a pénzt, mint lehetséges akadályt. Második számú akadályozó tényező az idő, harmadik pedig az akaraterő.

Arra is kíváncsiak voltunk, hogy ha esetleg hirtelen rendelkezésre állna nagyobb összeg, akkor mennyire gyorsan sikerülne valami kihúzni a bakancslistáról – azaz megfelelő mennyiségű pénz birtokában mennyire gyorsan tudnánk megvalósítani rég dédelgetett terveink közül legalább egyet.

A válaszolók csaknem negyede (24%) 1-2 hónapon belül tudna valóra váltani egy álmot, ha lenne elég pénze, míg minden hatodik közülük (16%) már akár holnap.

A válaszolók közül pedig majdnem minden ötödik (19%) – sőt, a 19-35 évesek között minden negyedik (26%) – élne egy egyszerűen felvehető kölcsön lehetőségével, ha azzal megvalósíthatja valamelyik bakancslistás álmát.

Hogy a pénz ne legyen akadálya a tervek megvalósításának - van megoldás: részletezz!

"A szolgáltatás nagy előnye, hogy olyan termékeket és szolgáltatásokat is kifizethetünk részletekben, melyekre a klasszikus áruhitelezés nem nyújt megoldást. Régóta vágyott utazásra, ha lecserélnénk megunt bútorainkat, vagy, ha egy orvosi, szépészeti beavatkozásra van szükségünk. Fogorvosnál, magánrendelőben is fizethetünk részletre, vagy megrendelhetünk vele akár lakásfelújítási munkákat" - mondta Pagonyi Adrienn, a Mastercard részletfizetési megoldásaiért felelős vezetője.

További részletek ITT elérhetők.

A cikk a Mastercard támogatásával készült.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
Meztelenül nyitott ajtót a pizzafutárnak egy angyalföldi nő – futársztorik
Aki futárnak áll, fel kell készülnie nem mindennapi kalandokra. Jó, ha megőrizzük a hidegvérünket.
Fischer Gábor - szmo.hu
2024. április 19.


Link másolása

Elképesztő történetekről számolt be a Blikk, budapesti pizzafutárok meséltek.

A világjárvány óta az eddiginél is jobban rászoktak az emberek az online rendelésre. Sokan el is szegődtek áruszállítónak, ételfutárnak és remekül meg lehet belőle élni. Azonban nem árt, ha felkészül furcsa dolgokra is, aki futárkodásra adja a fejét.

Egy 18 éves diák futár az éjszakai műszakok során rendszeresen találkozott például részeg ügyfelekkel. Egyikük például,

amikor áltvette a rendelést, leült a lépcsőre, majd a kerítésbe kapaszkodva mászott vissza az ingatlanba.

A futár elárulta, hogy már a telefonban hallható volt, hogy a megrendelő részeg. De történt vele olyan is, hogy egy üdítő kiborult a szállítás során, és mire kiérkezett a címre, eláztatta a tárolót, és amikor kivette, hogy átadja a megrendelőnek az elázott dobozból a földre borult az étel. Meglepő módon ügyfél udvariasan összeszedte, és zokszó nélkül átvette a rendelést.

Egy másik, 22 éves kiszállító Angyalföldre vitt egy csomagot. Ahogy kell, 4-5 perccel az érkezése előtt telefonon értesítette a címzettet, hogy érkezik a küldemény.

Mikor megérkezett a címre, már nem telefonon kereste a hölgyet, csak felcsengetett a megadott lakásba. Amikor kinyílt az ajtó, a címzett, egy hölgy csak fehérneműt és egy meglehetősen átlátszó köntöst viselt. Amikor a nő rájött, hogy a csomagja érkezett meg, döbbenten annyit mondott annyit mondott:

„Úristen, bocsánat, azt hittem az ügyfelem vagy!”

Olyan is előfordul, hogy a futár és a megrendelő között konfliktus alakul ki. Emiatt járt úgy egy másik 22 éves futár, hogy bár az ügyfele a csomagot átvette, azonban a kijutással akadt egy kis gond. Mikor a futár felcsengetett, hogy nyomják meg az ajtónyitó gombját, bosszút állt rajta a dühös ügyfél, nem engedte ki a házból. Amikor a kiszállító megpróbált a többi lakáshoz csengetni, ők azt hitték, hogy be szeretne jönni, és ők sem segítettek. Végül egy órát kellett várnia, amíg valaki kiengedte.

A tanulság csupán annyi, hogy az menjen futárnak, aki fel van készülve a néha nem is olyan kellemes kalandokra is.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Tengerjáró hajón bérel apartmant, mert olcsóbb, mint a szárazföldi lakás
A távmunkában dolgozó amerikai férfi úgy számol, hogy a kedvezőbb albérleti díj mellett a rezsin is sokat spórol majd, ráadásul világot láthat a következő 12 évben.

Link másolása

A szárazföldi létet feladva a következő 12 évben egy tengerjáró hajón fog lakni a San Diegó-i Austin Wells, mert állítása szerint így sokkal kevesebbe kerül majd a lakhatása, miközben beutazhatja a világot.

Wells azt mondta, a történelmi csúcson lévő lakhatási és megélhetési költségek miatt döntött úgy, hogy hátrahagyja szárazföldi életét, és inkább egy tengerjáró hajó apartmanjába költözik. Számításai szerint így sokkal jobban jár, mintha szülővárosában, San Diegóban, az USA 8. legnagyobb városában bérelne lakást: nemcsak lakbérre kell kevesebbet költenie, de a rezsiköltségeket is megspórolja.

A távmunkában dolgozó 28 éves férfi 300 ezer dollárt (mintegy 110 millió forintot) fizetett azért, hogy 12 évig az MV Narrative tengerjáró hajó egyik apartmanjában lakhasson. A luxushajó fedélzetén élőknek egészségügyi szolgáltatásokat és 24 órás szobaszervizt is biztosítanak, miközben többek között edzőtermek, éttermek, mozi, könyvtár, bank és egy termelői piac szolgáltatásait is igénybe vehetik.

Az MV Narrative még építés alatt ál, 2025-ben helyezik majd vízre. A tengerjáró hajón közel 1000 személy bérelhet ki különböző típusú apartmanokat. Összehasonlításképpen: jelenleg San Diegóban havonta átlagosan 2500 dollárért (több mint 900 ezer forintért) lehet lakást bérelni, míg az MV Narrative-on körülbelül 2000 dollárért (740 ezer forintért).

Forrás: Ladbible


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Egy hospice nővér elmagyarázta, miért nem érdemes félni a haláltól
Julie McFadden szerint életünk befejező szakaszában testünk fokozatosan kikapcsol és endorfinszintje is megnő, amivel megkönnyíti a haldokló utolsó napjait.
Maier Vilmos - szmo.hu
2024. április 05.


Link másolása

Egy sokéves tapasztalattal rendelkező hospice nővér videóban magyarázta el, miért nem érdemes félni a haláltól, vette észre a LADbible. Sokak számára talán ijesztő lehet, hogy mi történik velünk az elmúlás után, Julie McFadden szerint azonban „az emberi test a halára van kitalálva” és „biológiailag segít a meghalásban”.

Julie a videóban elmondja, hogy a közelgő halál jelei már fél évvel korábban észlelhetők. Ilyenkor ugyanis a haldokló már „kevesebbet eszik, kevesebbet iszik és többet alszik”.

„Az agyunkban beépített mechanizmusok vannak arra, hogy éhesek és szomjasak legyünk. Amikor a szervezet érzékeli, hogy az élet vége felé közeledik, ezek a mechanizmusok kikapcsolnak, így az ember általában nem érez éhséget és szomjúságot, ami segíti a szervezet lassú kikapcsolását” – mondja a rutinos nővér.

Julie McFadden szerint azonban ez a haldokló számára teljesen normális. Életünk utolsó szakaszában ugyanis számos olyan dolog történik a testünkkel, ami megkönnyíti az elmúlást.

„A szervezet lassan ketózisba kerül, ami endorfint szabadít fel. Ezek az endorfinok tompítják a fájdalmat és az idegeket, miközben eufórikus érzést is adnak az illetőnek, aki ettől jól érzi magát” – mondta a hospice nővér.

A teljes, angol nyelvű videót itt lehet megnézni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Gyökeresen megváltozott a Temu, és ez nem véletlen
Rengeteg panasz érkezett a cég miatt, mert a meghirdetett akciók rendszeresen nem voltak valósak, ráadásul a weboldalon sok volt a sürgető üzenet.

Link másolása

Mi is írtunk róla nemrégiben, hogy több bejelentés után a Gazdasági Versenyhivatal vizsgálatot indított a Temunál. A legtöbben azt kifogásolták, hogy az akciókban sok esetben 95%-os, vagy akár annál is magasabb kedvezményekkel csábították a vásárlókat, ám ezek nem bizonyultak valósnak. A GVH úgy vélte, hogy a Temut működtető vállalkozás vélhetően tisztességtelen kereskedelemi gyakorlatot folytat és megtéveszti a fogyasztókat.

Most azonban alaposan megváltozott a Temu kereskedelmi gyakorlata. Szinte teljesen eltűntek a hirdetések a neten, és megszűntek a weboldalon a sürgető üzenetek is. A GVH szerint előremutató, hogy a cég felülvizsgálja a kereskedelmi gyakorlatát - írja az Economx.

A GVH a lap megkeresésére azt közölte, hogy a vizsgálati szakaszban vannak, és ez még nem jelenti azt, hogy a vállalkozásról kimondták volna, hogy jogsértéseket követtek el. Most a tényeket tisztázzák, amire három hónapjuk van, ez pedig kétszer két hónappal hosszabbítható.

A nemzeti versenyhatóság mindig üdvözli, és a fogyasztók, valamint a tiszta piaci verseny szempontjából előremutatónak tartja, ha egy eljárás alá vont vállalkozás a hivatal eljárásának megindítását követően felülvizsgálja a kereskedelmi gyakorlatát - írták. „Természetesen mindez a jelenlegi vizsgálati szakban nem befolyásolja a GVH tényfeltárási kötelezettségét” – közölték.

A portál szerint:

2024 áprilisára a Temu 1 millió fős bázist épített Magyarországon, ezzel 25,6 százalékos súllyal bír a hazai online vásárlókon belül.

A Temu anyacége, a PDD 2023 negyedik negyedévben 88,88 milliárd kínai jüanos (12,5 milliárd amerikai dolláros) árbevételt ért el, ami 123 százalékkal magasabb az előző év azonos időszakánál.

Forrás: Index

Link másolása
KÖVESS MINKET: