KÖZÖSSÉG
A Rovatból

Te is lehetsz angyalka, ajándékozz gyerekeknek!

A rászoruló gyerekek levélben kérnek karácsonyi ajándékot az angyalkától - aki lehetsz akár te is.

Link másolása

Karácsony környékén talán ti is elgondolkodtatok már azon, hogyan tudnátok egy nehéz sorsú, rászoruló gyermek ünnepét is bearanyozni egy ajándékkal. Ám ez nem is annyira egyszerű kérdés: először is, a sok alapítvány és akció közül melyiket válasszátok? És honnan tudhatjátok, hogy ki kapja majd meg az általatok adott ajándékot, és hogy mennyire örül majd neki?

Az is kérdés, hogy mivel segíthettek igazán? Azzal, ha egy tipikus ajándékot választotok a játékboltból, aminek általában örülnek a gyerekek? Viszont így könnyen előfordulhat, hogy csupa egyforma játék kerül a fa alá, pedig a gyerekek a legkevésbé sem egyformák. Egy különlegesebb ajándékkal viszont könnyen mellényúlhattok, mert lehet, hogy nem fog tetszeni. Azt is érdemes ilyenkor megfontolni, hogy kisgyereket szeretnétek-e megörvendeztetni, akinek még igazán csoda kellene, hogy legyen a karácsony, vagy egy nagyobb kamaszt, akiről mintha valahogy mindig megfeledkeznének az adományozók, amikor rászoruló gyerekekre gondolnak...

4_689x919

Minderre tökéletes válasz az idén tízéves Angyalka program. A szervezők a Böjte Csaba testvér nevével fémjelzett Dévai Szent Ferenc Alapítvány otthonaiban lakó nehéz sorsú gyerekek kívánságait juttatják el egy-egy önként jelentkező „angyalkához”, aki így személyre szabottan teljesítheti egy gyerek álmát. Az egész úgy kezdődik, hogy

az otthonok kis lakói egy levélben megírhatják három karácsonyi kívánságukat. Ezekért a levelekért november közepéig jelentkezhetnek az önkéntesek a szervezőknél, így válnak „angyalkává”.

Az „angyalkák” a kérések közül egyet, vagy többet is teljesíthetnek, de összesen legfeljebb 8000 forintot költhetnek a csomag összeállítására - ezeket december közepén a szervezők eljuttatják az otthonokba.

1_1200x674

„Kedves Angyalka!

Az én nevem Veres Zoltán, 12 éves, VI. osztályos a szalontai Arany János Elméleti Líceumban. Kedvenc tantárgyaim a fizika és a technológia. Mi 4-en vagyunk testvérek, 2 fiú és két lánytestvérem, ő hozott ide, a szalontai Béke Királynő gyermekotthonba.

"
Akkor kicsit haragudtam rá, amiért idehozott, de most, hogy nagy vagyok, kezdem látni, hogy miért vagyok itt.

Apukám beteg és nyugdíjas, anyám falun segít itt-ott.

Angyalkám, én kérek szépen egy éjjeli lámpát, szeretek nagyon gyöngyöt fűzni, ezért kérek szépen gyöngyöt és könyvet, ahol vannak minták, egy 36-os házi papucsot, vitaminokat.

Hálás köszönet”

Bár elsőre egyszerűnek tűnhet a rendszer, hatalmas munka áll mögötte, hiszen az alig 40 fős szervezőcsapatnak – minden fizetség nélkül, munka mellett – 800 levél és 800 ajándék útját kell felügyelnie. Rengeteg odafigyelésre van szükség ahhoz, hogy zökkenőmentesen működjenek a dolgok. „Minden levelet egyenként átnézünk. Amennyiben hiányzik belőle valami, például a méret - ha ruhát kérnek -, akkor felvesszük a kapcsolatot a nevelővel. Utána digitalizáljuk a leveleket, mert többször előfordult már, hogy elveszett a postán az eredeti példány” – meséli dr. Érsek Emese, akinek 2004-ben kipattant a fejéből a program ötlete.

5_689x919

„A szervezőknek egész novemberben cseng a telefonja. Bármiben szívesen segítünk az angyalkáknak. Néha előfordul, hogy nagyon csekély értékű tárgyakra vágynak a gyerekek, ilyenkor ötleteket szoktunk adni, hogy milyen apróságokkal, vagy édességekkel lehetne kiegészíteni a csomagot, hogy legalább megközelítse a 8000 forintos értékhatárt. Mivel a gyerekek sokszor nincsenek tisztában azzal, hogy mi mennyibe kerül, az is előfordul, hogy túl nagyot kérnek. De ez nem gyakori, mivel meg szoktuk beszélni a nevelőkkel, hogy már a levél megíratásakor figyeljenek oda, hogy ne legyen a kívánságok között toronyóra lánccal” – folytatja Érsek Emese.

Meghívó: Karácsony Déván egyedülállóknak

Kedves magányos testvérek!

Tudom, hogy azoknak, akik magányosan élnek, talán az év leghosszabb estéje karácsonykor van. Mi minden évben sok-sok olyan gyerekkel ünnepelünk, akiket nem visznek haza, akik után senki nem jön.

Szeretettel meghívom mindazokat, akik magányosak, jöjjenek el közénk Dévára, ünnepeljünk együtt a Szent Ferenc Alapítvány nagy családjában. Ha eljössz, a gyermekeinknek lesznek testvérei, nagyszülei, nagybátyjai, nagynénjei.

Amennyiben arra az elhatározásra jutottál, hogy velünk töltöd a karácsonyi ünnepet, szeretettel kérlek, hogy írjál Palkó Cecíliának a [email protected] címre, vagy Nagyfalusi Évának az [email protected] címre.

Sok szeretettel:

Csaba testvér

0_923x689

A december már az ajándékok tárolásáról szól. A szervezők saját otthonaikban kerülgetik a felhalmozott csomagokat, amíg meg nem nyílik az adományként kapott raktár. „Rengetegen ajánlják fel a segítségüket, nagy cégek és magánemberek egyaránt. Például a két kamiont, amik több mint húsz otthonba szállítják ki az ajándékokat a Waberer’s biztosítja, de általános iskolák szoktak jelentkezni, hogy a gyerekek szívesen segítenének a pakolásban – meséli a főszervező mosolyogva. – Már az is kész csoda, hogy soha nem kellett hirdetni sehol a programot, egyszerűen szájhagyomány útján terjedt a hírünk és mindig lett elég angyalka.” Ez az egyik bizonyítéka annak, hogy valóban igaza van Csaba testvérnek, amikor azt mondja: aki nem hisz abban, hogy mennyi jó ember van, az kezdjen el valami jót tenni, és meglátja, milyen sokan odaállnak mellé.

Hogy miért éri meg a sok befektetett energiát ez a kezdeményezés? Egyfelől az ajándékozónak nagy könnyebbség ez a személyesség. Bepillantást nyerhet a kicsik világába, akik a levélben mesélnek magukról, vagy rajzolnak valamit.

Egy szamárfülnek, vagy az aprólékos gyöngybetűknek köszönhetően már nem csak egy arctalan rászoruló gyermek lesz a kis levélíró, hanem egy önálló egyéniség.

3

Fotó: Gémes Péter

6_919x689

A Holdviola zenekar muzsikával segített a gyerekeknek

A Holdviola zenekar nemrégiben a szovátai Szent József Gyermekvédelmi Központ meghívására Erdélybe látogatott, hogy zenéjével támogassa a közösséget A Dévai Szent Ferenc Alapítvány által a gyerekeknek rendezett Égig Érő Fesztiválon. A fesztiválon a Böjte Csaba által vezetett alapítvány számos gyermekotthonából érkeztek a gyermekek szerte Erdélyből. A zenészek fantasztikus napokat töltöttek együtt a gyerekekkel, a közös éneklés - zenélés örömteli és megható pillanatait őrzik a szívükben, emlékezetükben.

A Holdviola ezzel, a szovátai gyermekotthonban készült kisfilmmel szeretne arra buzdítani benneteket, hogy segítsétek a Dévai Szent Ferenc Alapítvány munkáját:

2_919x689

„Mindemellett a legnagyobb motiváció, ami az elmúlt tíz évben erőt adott a feladatok elvégzéséhez, az öröm, amit a kicsiknek szerzünk ezzel – válaszolja meg az előbbi kérdést a szervezők szemszögéből Érsek Emese. - Az angyalka programnak köszönhetően nemcsak kapnak valamit, hanem azt kapják, amit ők kértek, és ez egyáltalán nem magától értetődő egy otthonban élő gyermeknek. De ezáltal ő már nem csak egy lesz a sok közül, hanem az egyetlen.

Nem is maga az ajándék a lényeg, hanem hogy valaki, valahol, amíg a csomagot összeállította, becsomagolta, megcímezte, végig rá gondolt. Egy olyan gyerekre, akire nem gondol a saját szülője, vagy nincs is neki.”

Az idei akció már lezárult, de ha szívesen válnátok ti is angyalkává, már jövő ősszel keressétek a Jóhíroda munkatársait, hiszen az főangyaloknak már októberben el kell kezdeni szervezkedni, hogy tényleg egy gyerek se maradjon ajándék nélkül. De az Angyalka programtól függetlenül is segíthettek, hiszen a gyerekeknek nem csak karácsonykor esik jól a törődés.

Ha tetszett a cikk, nyomj egy lájkot!

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Meghalt Csire Zsuzsi, a 21 éves lány, aki bakancslistán szedte össze élete utolsó kívánságait
Kétszer esett át szívátültetésen, de a második szívét sem fogadta be a szervezete. Egy ország fogott össze érte, hogy teljesülhessenek az álmai az utolsó hónapjaiban.

Link másolása

Tíz év küzdelem után meghalt Csire Zsuzsi, a bakancslistás lány – írja a Blikk. Idézik édesanyjának keddi posztját, aki azt írta:

„Imádott Édes Drága Zsuzsikánk tegnap este örökre búcsút vett tőlünk.”

A 21 éves lány kétszer esett át szívátültetésen, ám szervezete a második beültetett szívet sem fogadta be. Zsuzsi azzal a tudattal élt, hogy talán csak hetek, hónapok vannak hátra az életéből, mégis meg tudta őrizni a reményt. Bakancslistát készített terveiről és az egész ország összefogott azért, hogy valóra válthassák kívánságait. Így juthatott el például a tengerhez, nézhette meg az Operát, vagy simogathatott meg egy lovat.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KÖZÖSSÉG
A Rovatból
„Még mindig nem fogtuk fel, hogy már nincs többé” – rengetegen gyászolják a 21 éves Csire Zsuzsit, aki élete utolsó hónapjait bakancslistás céljai elérésével töltötte
„Nemcsak általunk kapott valamit, hanem mi nagyon-nagyon sokat kaptunk tőle. Tehát az a pozitív életszemlélet, amit ő adott, az nagyon sok mindenkit megérintett”.

Link másolása

Elhunyt Csire Zsuzsi. A 21 éves debreceni lányt sokan a szívükbe zárták. Mindig mosolygott és nála jobb szívű embert nem ismertek - így emlékeztek rá a segítői. A lány két szívtranszplantáció után hétfőn este halt meg. Mikor kiderült, hogy harmadik műtétre már nem lehet esélye, akkor bakancslistát írt, hogy mi mindent szeretne még megcsinálni. Sokan segítették az álmai megvalósításában.

Beállhatott tűzoltónak, különféle gyakorlatokon is részt vett, még az emelőkosárba is beszállt. A programot a Magyar Református Szeretetszolgálat Kutató- és Mentőcsoportja szervezte neki. De elvitték Rómába is.

Hegedűs Gábor, Magyar Református Szeretetszolgálat Kutató- és Mentőcsoport vezetője elmondta:

"Nemcsak általunk kapott valamit, hanem mi nagyon-nagyon sokat kaptunk tőle. Tehát az a pozitív életszemlélet, amit ő adott, az nagyon sok mindenkit megérintett".

A lánynak 10 éves korában volt az első szívátültetése, majd 2021 nyarán a második beavatkozásra várt, ekkor mondta el édesanyja az RTL Híradónak: "A mosolya ad erőt. Meg az, hogy nagyon nehéz neki is, és nagyon sokszor ő is azt mondta, hogy hagyjatok engem, mert ez így nem élet, de annyira édes természete van, melegszívű, segítőkész, jól tanul egy csupa szív kis lény. Minden ember megérdemli úgy gondolom, hogy esélyt kapjon".

Mikor kiderült, hogy a második szív is kilökődik, és a harmadik beültetésre már nincs esélye, akkor döntött úgy, hogy minden pillantot meg akar élni. Számtalan új dolgot próbált ki, fotózáson volt, hőlégballonnal emelkedett Budapest fölé.

Akkoriban nyilatkozta: "Annyi területen mutatja meg az élet nekem is, hogy van miért küzdeni és hogy mindenhol vannak kis túlélők".

Még a DEAC egyik mérkőzésén is ott volt, ahol a korongot ő dobta be. Nyitrai Daniella, sajtóreferens elondta: "A DEAC család tagja lett, tehét nagyon szerette a klubot és mi is nagyon megszerettük őt. Nagyon fog nekünk hiányozni az biztos, a mosolya, a kedvessége, a vidámsága, még mindig nem fogtuk fel, hogy már nincs többé."

VIDEÓ: Az RTL Híradó beszámolója


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Kiderült, hogy ki volt a mentős, akit milliók hallottak, ahogy telefonon át segített megmenteni egy három hónapos babát
Berényi Bálint családjában többen is az egészségügyben dolgoznak, így nem volt kérdés, hogy ő is az életmentést választja hivatásául.

Link másolása

Nemrégiben bejárta a netet egy hangfelvétel, melyet az Országos Mentőszolgálat osztott meg. Ezen egy édesanya hallható, aki azért hívta fel a mentősöket, mert a három hónapos babája nem vett levegőt. A csecsemő életét megmentette egy mentésirányító az édesanya segítségével.

Most pedig az is kiderült, hogy ki volt akkor a telefonnál, ki segítette a kétségbeesett anyát és a picit a távolból.

A mentőszolgálat a közösségi oldalán írta:

A mentésirányító, akinek milliók hallották a hangját

"Múlt héten az egész médiát bejárta az a hangfelvétel, amelyen a mentésirányító segítségével egy édesanya 3 hónapos gyermekén végez újraélesztést, sikerrel.

A felvételen Berényi Bálint bajtársunk hangja hallható, aki 2020. január 1-én csatlakozott az Országos Mentőszolgálat bajtársi közösségéhez, mint gépkocsivezető. Azóta elvégezte ápolói tanulmányait is és már mentőtechnikusként teljesít szolgálatot Kistelek Mentőállomáson. Idén új kihívásokat keresett, így kivonulói szolgálata mellett év elején mentésirányítói feladatot vállalt a Szegedi Mentésirányításon.

Bálint családjában többen is az egészségügyben dolgoznak, így nem volt kérdés, hogy ő is az életmentést választja hivatásául. Munkájában a változatosság és a bajtársi közösség motiválja. Köszönjük áldozatos munkáját, további sikereket kívánunk, a mentésben résztvevőknek gratulálunk!"


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KÖZÖSSÉG
A Rovatból
Elromlott a tévéd, a biciklid vagy a kedvenc ruhád? Javítsd meg egy szakemberrel közösen, és még fizetned sem kell érte
A Repair Café decemberben nyitott meg a VIII. kerületben, de bizonyos területeken máris több hetes a várólistájuk. A koncepció egyszerű: csinálj valami hasznosat, miközben spórolsz is.

Link másolása

A Teleki László téri helyiség, ahová belépünk, leginkább egy jól felszerelt, multifunkciós műhelyhez hasonlít. Az egyik sarokban varrógép zümmög, a másikban épp kalapács zaja hallatszik a szerszámokkal telerakott fal előtt.

Nincs nagy tömeg, aki viszont ott van, az vagy maga is dolgozik, vagy elmélyülten figyeli a munkafolyamatot.

„Ez nem egy klasszikus szerviz, ahol otthagyod az elromlott tárgyadat, majd ha megszerelték, érte mész és kifizeted. A munka itt a szakemberekkel közösen zajlik” – meséli Gégény Noémi, a Repair Café Budapest alapítója.

Egy ingyenes tudásmegosztásra épülő modellprogramról van szó, ami Hollandiából indult 15 évvel ezelőtt. Napjainkra már nagyjából 3000 hasonló egység működik világszerte. A legtöbb Európában, de akad belőle Amerikában is. Kapcsolódik hozzá egy iFixit nevű oldal is, amelyre már több tízezer javítós-bütykölős videót töltöttek fel.

Na de mi a helyzet a technikai analfabétákkal? – merülhet fel jogosan a kérdés. A válasz pedig biztató: mindenki a képességei szerint vesz részt javításban, nem fogják őt amiatt elküldeni, mert hiába magyarázzák neki, mi a teendő, nem tudja megcsinálni. Valamennyire viszont részt kell venni, ez alapfeltétel. Cserébe nincs munkadíj, a javításhoz szükséges alkatrészeket viszont mindenki magának szerzi be és hozza el.

Gégény Noémi

Üzlethelyiség Józsefvárostól, 50 millió forint a Fővárostól

2012-2015 körül már működött egy Repair Café Magyarországon, ennek azonban nem sikerült tartósan fennmaradnia. Az ötletet a Parafitt Sportegyesület vette elő újra, akik értelmi sérült fiatalok sport- és szabadidős elfoglaltságaival foglalkoznak 25 éve.

Emellé szoktak kitalálni időről időre új tevékenységeket – ilyen volt a műanyag-újrahasznosítás is, amit szintén egy holland modellprogram, a Precious Plastic adaptálásával honosítottak meg nálunk.

Létrehoztak egy kis műhelyt, ott válogatták és darálták a műanyagot, de ennek a befogadóképessége nagyon korlátozott volt. Szerettek volna egy olyan állandó helyet, ahol többen is elférnek, és ebben végül a Józsefvárosi Önkormányzat segítette ki őket: nyertek a civil szervezeteknek meghirdetett kedvezményes helyiségbérleti pályázaton, így nagyon olcsón, a közös költséggel megegyező bérleti díjért vehettek ki egy üzlethelyiséget a Teleki téren.

„Kitaláltuk, hogy idehozzuk az újrahasznosító műhelyünket, emellett pedig közösségi helyet is csinálunk belőle. Ehhez jött hozzá a Repair Café koncepciója, amit akkor már ismertünk egy ideje, és úgy gondoltuk, az újrahasznosítás és tudásmegosztás révén abszolút hozzákapcsolható a profilunkhoz” – idézi fel Noémi.

Elhatározták, hogy beadják az ötletet a Főváros közösségi költségvetési pályázatára, ahol sikerült bekerülniük a legjobb 50 kezdeményezés közé, amelyek megvalósulhattak. 50 millió forintot ítéltek meg nekik, arra viszont újra pályázniuk kellett, hogy ők is valósíthassák meg a projektet. Végül ezt az akadályt is sikerrel vették: kidolgozták a részletes üzemeltetési koncepciót, amit elfogadott a zsűri.

Adott volt egy szakemberbázisuk, vagyis nagyjából tudták azt is, milyen területeket szeretnének lefedni. Végül a kisgépszerelés, a barkácsolás, a szabás-varrás és a kerékpárszerelés mellett döntöttek, valamint az Alföldi utcai hajléktalanszálló lakói számára kerekesszékek szerelését is vállalják.

Már több hetes a várólista

Az 50 millió forintból minimum 3 évig kell üzemeltetniük a helyet, és az is szempont volt, hogy munkaidőn kívül is tartsanak nyitva, ezért keddtől péntekig 14 és 18 óra között, szombaton pedig 10 és 14 óra között várják az érdeklődőket,

A közösségi szerelde mellett workshopokat, szakköröket, csapatépítő foglalkozásokat is rendeznek, ezek egy része szintén fizetős. Maga a kávézó ugyanakkor becsületkasszás rendszerben működik, mivel kereskedelmi tevékenységet nem folytathatnak, ahhoz másféle engedélyekre lenne szükségük.

Az ugyanitt berendezett műanyagműhelyben egy kézi fröccsöntő gépbe nyomják bele a megolvasztott műanyagot (zőmében kupakokat és flakonokat), majd abból formálnak különféle használati tárgyakat. Ezen a területen rendszeresen tartanak céges csapatépítőket is, amiből szintén számítanak majd bevételre.

A szakembereket megbízási szerződéssel foglalkoztatják, Gégény Noémi pedig részmunkaidős alkalmazottként irányítja a helyet, a Sportegyesület ügyeinek intézése mellett.

Decemberben nyitottak, egyelőre a kisgépek (pl. kávéfőző, porszívó, tévé, diavetítő, stb.) javítása iránt a legnagyobb az érdeklődés: jelenleg 2-3 hetes várólistára számíthat, aki bejelentkezne.

Noémi elmondása szerint nagyon sok olyan eszközt hoznak el, amire a szervizben azt mondták, hogy nem javítható, náluk viszont 90 százalékban mégis megjavítják őket. A szabás-varrásra, barkácsolásra és a bicikliszerelésre egyelőre könnyebb időpontot kapni, de ott is folyamatosak a jelentkezések. Az emberek fő szempontja az eddigi tapasztalatok alapján a spórolás és a környezettudatosság.

Fröccsöntött műanyagból készült fiókgombok

A Precious Plastic tavaly a Good Impact kezdeményezésbe a is bekerült, ennek lényege, hogy a nonprofit szektor képviselői szolgáltatásokat adhatnak el a forprofit szektorból érdeklődőknek. Már többen is jelezték, hogy tartanának náluk csapatépítőt, illetve családi napokra is meghívták őket, hogy települjenek ki a fröccsöntő gépeikkel. Ez az a bevételi láb, ami reményeik szerint akár hosszabb távon, az 50 millió forintos keretösszeg felélése után is eltarthatja majd a szereldét.

Repair Café Budapest

Helyszín: 1086 Budapest, Teleki László tér 7.

Telefon: +36 20 514 8496

E-mail: [email protected]

Nyitvatartási idő:

Kedd: 14:00 - 18:00

Asztalos munkák, fúrás-faragás | Szakember: 16:00-18:00-ig

Szerda, csütörtök: 14:00 - 18:00

Varrás | Szakember: 16:30-18:00-ig

Péntek: 14:00 - 18:00

Kisgépszerelés | Szakember: 16:00-18:00-ig

Szombat: 10:00 - 14:00

Kerékpár és kerekesszék szerelés| Szakember: 10:00-14:00ig

Vasárnap és hétfő: Zárva

Bejelentkezés e-mailben, telefonon vagy személyesen lehetséges nyitvatartási időben.


# Csináld másképp

Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!

Link másolása
KÖVESS MINKET: