HÍREK
A Rovatból

Koronavírus: több európai országban stabilizálódik a helyzet, de még sok a halott

A járvány vége valószínűleg még nincs közel, de vannak országok, amik már a szigorításaikon lazítanak.


A hétfőn ismertetett legfrissebb adatok szerint jelentősen tovább csökkent az új típusú koronavírus okozta betegség nagy-britanniai halálos áldozatainak napi száma. Az állami egészségügyi szolgálat (NHS) hétfő délutáni tájékoztatása szerint vasárnap estig 5373-an haltak meg Nagy-Britanniában a SARS-CoV-2 nevű vírus okozta Covid-19 járványban.

Ez azt jelenti, hogy a vasárnap este zárult 24 órában 439 beteg halt meg. Az NHS vasárnap 621, szombaton 703 beteg haláláról számolt be.

Franciaországban az előző napok csökkenő tendenciája után az elmúlt 24 órában ismét jelentősen emelkedett a koronavírus-fertőzés halottainak száma és elérte a 8911-et: kórházban 605-en vesztették életüket hétfőn az előző napi 357 után, az idősotthonokban pedig 228 áldozatot szedett a vírus, míg előző nap 161 volt az áldozatok száma.

„A kórházi intenzív osztályokra azonban már csak 94 új beteget szállítottak be, ami a legalacsonyabb szám a kijárási korlátozások március 17-i életbe lépése óta, s ez a járvány stabilizálódására utal”

- jelentette be hétfő este Olivier Véran egészségügyi miniszter. "Ugyanakkor még nem értünk a járvány erősödésének a végére" - figyelmeztetett a tárcavezető.

Fokozatosan lazítani kívánja koronavírus-járvány terjedésének megakadályozására hozott korlátozó intézkedéseket a kormány Csehországban. Jan Hamácek belügyminiszter, az országos válságstáb elnöke a hétfői kormányülés után elmondta: keddtől engedélyezve lesz néhány fajta szabadtéri sportolás arcmaszkok használata nélkül, de csak bizonyos szabályok betartása mellett. Arcmaszkok nélkül lehet majd futni vagy kerékpározni az erdőben, a határban. Például lehet teniszezni is, de tilos lesz az öltözők és a mosdók használata.

Az egészségügyi minisztérium hétfő esti kimutatása szerint 121-re nőtt a fertőzésből kigyógyultak száma, ami 25-tel több, mint reggel. A halálos áldozatok száma reggel óta hattal, 78-re emelkedett. A többi járvánnyal kapcsolatos adatot csak reggelente közli a tárca.

Hatszázharminchattal nőtt az elmúlt egy nap alatt az új típusú koronavírus-fertőzés halálos áldozatainak száma Olaszországban, amely a járvány helyi kitörése óta elérte a 16.523-at - közölte hétfő esti tájékoztatóján az olasz polgári védelmi hatóság. Az újonnan diagnosztizált fertőzöttek száma mintegy ezerrel kevesebb volt, mint egy nappal korábban.

A halottak száma így ismét emelkedett a vasárnap jelzett 525-höz képest. Az elmúlt egy napban 1941 új fertőzöttet diagnosztizáltak a vasárnapi 2972-höz képest.

Az azonosított fertőzöttek jelenlegi száma meghaladja a 93 ezret: ebből több mint 28 ezren vannak kórházban, kevesebb mint négyezren intenzív osztályon. A mostani volt az egymást követő harmadik nap, amikor egész Olaszországban nem került új beteg intenzív osztályra. A március 30-tól számított utóbbi egy héten kilencven százalékkal csökkent a kórházba szállított fertőzöttek száma. A gyógyultak száma elérte a 22.837-t. A tájékoztatón elhangzott, hogy a napi több mint hatszáz halott és majdnem kétezer diagnosztizált fertőzött "kevesebb mint korábban, de nem a járványhelyzet végét mutatja".

Már az egymást követő negyedik napon csökken a Spanyolországban koronavírus-fertőzésben elhunyt esetek száma. A kormány hétfőn 637 új esetet jelentett be, míg vasárnap 674-et.

Ez március 24-e óta a legalacsonyabb szám, a legmagasabb pedig a csütörtöki, 950 fő volt. A legfrissebb adatok szerint az országban 4273 új megerősített fertőzött van.

Törökországban az új típusú koronavírussal diagnosztizáltak száma hétfőn átlépte a 30 ezret - írta Fahrettin Koca török egészségügyi miniszter a Twitter-fiókján.

A tárcavezető ismertette, hogy az elmúlt 24 órában 3148-cal 30217-re nőtt az igazolt koronavírusos esetek száma. A fertőzés okozta halálesetek 75-tel 649-re emelkedtek. Az előbbi érték három napja stabilitást mutat, szombaton 3013, vasárnap pedig 3135 új esetet regisztráltak, míg a napi elhalálozások száma már április 1. óta 63 és 79 között mozog.

Recep Tayyio Erdogan államfő közölte, hogy ingyenesen hozzáférhetővé teszik a boltokban az egészségügyi maszkokat. "Pénzért árusítani határozottan tilos" - szögezte le Erdogan.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Videón, ahogy elfogták a TEK-esek az ukrán kémet a Ferenciek terén
A kormány Facebook-oldalán ráadásul több fotót is közzétettek arról, ahogyan a Terrorelhárítási Központ (TEK) emberei a forgalmas úton kiszedik az autóból az ukrán férfit.
Karkó Ádám - szmo.hu
2025. május 10.



Lapunk is beszámolt róla, hogy tegnap este hét óra után nem sokkal rendőrök, kommandósok és fekete autók lepték el a Ferenciek tere környékét. A Magyar Hang munkatársa épp a helyszínen volt, amikor észrevette, hogy a hatóságok egy fehér autót megállítottak, majd kikaptak egy embert a kocsiból és elvitték.

A Telex információi szerint az elfogott férfi egy ukrán állampolgár, Sz. A., aki korábban diplomataként dolgozott Magyarországon. Felesége egy budapesti ukrán étterem társtulajdonosa.

Akcióban a TEK Budapest belvárosában. Így fogták el az ukrán kémet.

Közzétette: Magyarország Kormánya – 2025. május 10., szombat

A kormány Facebook-oldalán jelent meg, hogy az elfogott férfival szemben az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság kémtevékenység miatt beutazási és tartózkodási tilalmat rendelt el – számolt be róla az MTI.

A Terrorelhárítási Központ akciója

Tegnap késő délután a TEK emberei Budapest belvárosában elfogtak egy ukrán állampolgárt. Vele szemben az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság kémtevékenység miatt beutazási és tartózkodási tilalmat rendelt el. A középkorú férfit a hatóság a helyzet tisztázását követően még az éjszaka folyamán kitoloncolta Magyarország területéről, tekintettel arra, hogy tevékenysége nagy mértékben veszélyeztette hazánk szuverenitását. Az érintett munkáját korábban diplomáciai fedésben végezte, azonban hivatalos státusza mára megszűnt.

Közzétette: Magyarország Kormánya – 2025. május 10., szombat

A tájékoztatás szerint

a középkorú férfit a hatóság a helyzet tisztázását követően még az éjszaka folyamán kitoloncolta Magyarország területéről, tekintettel arra, hogy tevékenysége nagy mértékben veszélyeztette hazánk szuverenitását.

Az érintett munkáját korábban diplomáciai fedésben végezte, azonban hivatalos státusza mára megszűnt – írták.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter: Orbán Viktornak haladéktalanul fel kell szólítania Putyint az ukrajnai tűzszünet elfogadására
A Tisza Párt vezetője szerint nincs harmadik opció, most valóban arról kell dönteni, hogy háború legyen vagy béke. Szerinte a magyar kormányfőnek most még van lehetősége dönteni, hogy mit tesz.


Magyar Péter szombaton délután arról írt közösségi média oldalán, hogy „a brit, a német, a francia és a lengyel állam- és kormányfők az amerikai elnökkel egyeztetve azonnali, 30 napos, feltétel nélküli tűzszünetre szólította fel a háborús feleket. Ukrajna elfogadta a tűzszünetet.”

„Orbán Viktornak haladéktalanul fel kell szólítania Putyin orosz elnököt a tűzszünet elfogadására”

– emelte ki Magyar. Hozzátette:

„Most végleg eldől, hogy Orbán Viktor háborús és hazug kormánya a háború végét várja, vagy a folytatását. Ez az utolsó pillanat, amikor a magyar miniszterelnök még visszasasszézhat Magyarország természetes és jogi szövetségesei közé.

Háború vagy béke? Harmadik opció nincs, miniszterelnök elvtárs!”

Magyar posztjában arra is kitért, hogy „a TISZA a mielőbbi béke pártján el. Ez a háborús felek érdeke. Ez Európa érdeke. Ez a magyar érdek. A magyarok érdeke. Magyarország érdeke.”

„ui.: ha jól hallom, úgyis az egész debreceni stadion ön ellen tüntet, itt az ideje a munkájával foglalkozni!” – tette hozzá a politikus.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
Hadházy Ákos: Ijesztően átlátszó, ahogyan Orbánék konfliktust akarnak kirobbantani Ukrajnával
A politikus szerint azért éppen a Ferenciek terénél volt a látványos akció, mert az volt a cél, hogy minél többen lássák az ukrán férfi elfogását.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. május 10.



Pénteken este látványos akció keretében fogtak el a TEK kommandósai a rendőrökkel együtt egy állítólagos ukrán kémet a Ferenciek terénél. A forgalmas utcát hirtelen fekete autók és rendőrségi járművek lepték el, majd egy fehér autóból kiszedték az ukrán állampolgárságú Sz. A.-t, aki korábban diplomataként dolgozott Magyarországon, felesége pedig egy budapesti ukrán étterem társtulajdonosa.

A kormány szombaton videót és fotókat is posztolt a közösségi médiában a filmbe illő akcióról. Nem sokkal ezután Hadházy Ákos is reagált a felvételekre.

„Van annak bája, hogy pont a tüntetések helyszínén, Ferenciek terénél, az Erzsébet hídra vezető úton fogták el látványosnak szánt, de harmadrangú hollywoodi kémfilmre hajazó körítéssel az állítólagos ukrán kémet (akire a hírek szerint semmit nem tudtak rábizonyítani, már el is engedték, kitoloncolták a határon)” – írta a bejegyzés elején a független országgyűlési képviselő, utalva az általa épp az elfogás helyszínére szervezett tüntetéssorozatra.

„Azon már csak röhögni lehetne, hogy ÉPPEN A HELYSZÍNEN TARTÓZKODOTT a Magyar Nemzet nevét bitorló propagandalap hivatásos fotósa (a mellékelt képek egyike az ő műve, a többi a TEK-es művészek alkotása)” - tette hozzá a politikus.

„Érdekes, hogy itt nem volt szempont a közlekedés rendjének megzavarása. Persze megértem őket, én is azért nem valamelyik mellékutcába szervezem a tüntetést, mert az a célom, hogy minél többen lássák”

- folytatta Hadházy Ákos.

„Persze két okból sem kell nevetni a TEK-es kémkomédián. Az egyik, hogy tudjuk, milyen törvénytelen módon tiltotta be a pintérség az Erzsébet hídon a tüntetést. A másik ok: valami egészen ijesztően átlátszó, ahogyan Orbánék konfliktust akarnak kirobbantani Ukrajnával” - zárta a posztot a politikus.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Orbán Ráhel 320 millióért venne földeket Somogyban
A tranzakciók között egy vadászkastély és faipari üzem is szerepel, de a Benetton család neve is felbukkan a háttérben.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. május 10.



Orbán Ráhel Somogy megyében vásárolna földet, mintegy 320 millió forintért. Az adásvételi szerződés áprilisban született, és egy pénteken megjelent hirdetmény szerint összesen 120 hektárnyi területet érint, írja a Telex.

A földek között főként szántók találhatók, de legelők és erdők is szerepelnek a dokumentumban. A területek Görgeteghez és Homokszentgyörgyhöz tartoznak. A görgetegi részen egy öntözésfejlesztési projekt is folyamatban van.

Az érintett földeken jelenleg a Drawa Kft.-nek van haszonbérleti joga. Ez a jog négy ingatlan esetében 2025 júniusában jár le, az ötödiken pedig 2027-ben. A Drawa Kft. neve Orbán Ráhel szerződésében is megjelenik.

A Drawa Kft.-t korábban egy olasz tulajdonban álló cég birtokolta. A Somogy megyei Atádhír nevű lap szerint a társaságot később a Tiborcz Istvánhoz köthető Főnix Magántőkealap vásárolta meg. Ezzel együtt több mint 5200 hektárnyi terület került az alaphoz: erdők, szántók, egy faipari üzem és egy vadászkastély is található rajta.

A kastély korábban a Széchenyi család birtoka volt, később Carlo Benetton, a Benetton-csoport társalapítója használta. A helyiek ezért ma is inkább „Benetton-kastélyként” emlegetik.

Orbán Ráhelt 2021-ben jegyezték be földművesként, ami lehetővé teszi számára a földvásárlást. Ugyanakkor mivel budapesti lakos, a helyi gazdák elővásárlási joggal élhetnek. A kifüggesztés szerint erre 2025. június 10-ig van lehetőségük.


Link másolása
KÖVESS MINKET: