OLIMPIA
A Rovatból

Történelmi magyar siker: a 19 éves Vas Kata Blanka negyedik lett az olimpián hegyikerékpárban

Élete első olimpiáján sikerült elérnie a magyar kerékpársport eddigi legjobb eredményét.

Link másolása

A 19 esztendős Vas Kata Blanka negyedik helyen végzett a hegyikerékpárosok női versenyében, amelyben hármas svájci siker született.

A három szakágban jeleskedő, ötkarikás újonc Vas a 38 fős mezőny utolsó helyéről vágott neki a 20,55 kilométeres távnak, ám kiváló rajtjával már a nehéz terep elején előretört a harmadik helyre. Egy jobb kanyarban azonban elcsúszott, így a következő meredek részen fel kellett tolnia a kerékpárját, és visszaesett a tizedik pozícióba.

A 3,85 kilométer hosszú, mintegy 150 méternyi szintkülönbséget tartalmazó körpályát ötször kellett teljesítenie a mezőnynek. A sáros talajon sorra estek és lassultak le a versenyzők, bukott a vb-címvédő francia Pauline Ferrand-Prévot is. Vas egy emelkedőn ismét megakadt, ennek ellenére a nyolcadik-kilencedik pozícióban tekert, miközben elöl jelentős előnnyel haladt a korábbi világbajnok svájci Jolanda Neff.

A címvédő svéd Jenny Rissveds már ekkor Vas mögött tekert, az SD Worx magyar kerékpárosa pedig türelmes versenyzéssel sorra utasította maga mögé a szakág legerősebb képviselőit, így Ferrand-Prévot-t vagy a vk-sorozatot vezető Loana Lecomte-ot.

Az élen Neff másfél perc közeli előnyt dolgozott ki a táv második felére, melyben két honfitársa, Sina Frei és Linda Indergand üldözte. Ők hárman értek célba az első három helyen, ezzel 1936 után született újabb tiszta svájci dobogó az ötkarikás játékokon, akkor tornában férfi talajon érték el ezt.

Az U23-as világbajnokságon hegyikerékpárban ezüst, terepkerékpárban ezüst- és bronzérmes Vas az utolsó körökben sorra hagyta le riválisait, és végül a három svájcit leszámítva mindenkit megelőzött.

A fiatal lány ezzel a magyar kerékpársport eddigi legjobb eredményét érte el, az olimpiákon ugyanis az 5. helyezés volt a magyar sportolók eddigi legjobbja kerékpározásban.

"Nagyon nehéz verseny volt, nagyon izgultam. Hibáztam párat, de bíztam magamban, hogy a saját tempó jó lesz. Nem akartam hirtelen felérni az előttem lévő csoportra, mert akkor megrogytam volna nagyon. Így saját tempóban jól haladtam, az utolsó két körben pedig sikerült a negyedik helyre felérni" - nyilatkozta az M4 Sportnak Vas, aki a hegyikerékpár mellett terepkerékpárban (cyclocross), illetve országúton a mezőnyversenyben és az időfutamban is aktuális felnőtt magyar bajnok.

Mindehhez hozzátette, hogy nem az erő, hanem a technikai tudása volt az, amely miatt felért az előtte tekerőkre, de szavai szerint a legnagyobb előnyt az jelentette számára riválisaival szemben, hogy a terepkerékpáros tapasztalata miatt jól tud sárban tekerni, ezért kifejezetten örült a viadalt megelőző esőnek.

"Ami saras rész volt, és sokat lehetett nyerni, azt sikerült bejárnom a verseny előtt, ez nagyon hasznos volt" - mondta a terepkerékpárban U23-as Eb-második Vas, aki megjegyezte, azért nem tudta teljesen feltérképezni a terepet, mert a szervezők még egy órával a verseny előtt is átépítették a pályát, amit "hihetetlennek" nevezett egy olimpián.

Vasra most két hét pihenés vár, majd részt vesz az augusztus végi hegyikerékpáros világbajnokságon, amelyre nincsenek elvárásai magával szemben. Ezt követően pedig megkezdi a felkészülést a terepkerékpáros szezonra.

Hétfőn a férfiaknál a 38 éves Parti András 32. lett negyedik olimpiáján.

"Néhány éven belül a kerékpározás lehet a legnépszerűbb sportág Magyarországon az ilyen fantasztikus teljesítmények miatt, mint Vas Kata Blankáé vagy Valter Attiláé" - kommentálta a negyedik helyet az MTI-nek Princzinger Péter, a magyar szövetség elnöke, miután gratulációját fejezte ki a fiatal versenyzőnek.

Eredmény: női hegyikerékpár

olimpiai bajnok: Jolanda Neff (Svájc) 1:15:46 óra

2. Sina Frei (Svájc) 1:11 perc hátrány

3. Linda Indergand (Svájc) 1:19 p h.

4. VAS KATA BLANKA 2:09 p h.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


OLIMPIA
Nagypapája gyógyszerét vette be tévedésből - ezzel védekezett a doppingteszten megbukott 15 éves orosz műkorcsolyázó
Kamila Valijeva szervezetében egy olyan készítmény nyomait találták meg, amit a szívizom kezelésére szoktak alkalmazni, egészséges ember szervezetében pedig javítja a vér oxigénellátását.

Link másolása

A doppingügybe keveredett orosz Kamila Valijevát érzelmileg viselték meg az elmúlt napok, de boldog, hogy kedden rajthoz állhat a női műkorcsolyázók női versenyében a pekingi téli olimpián.

"Nagyon nehezek voltak számomra ezek a napok. Olyan, mintha kifogytam volna az érzésekből. Boldog vagyok, de ugyanakkor érzelmileg kimerült"

- mondta a 15 éves Valijeva az orosz Channel One televíziónak kedden reggel, még a rövidprogram előtt.

Az orosz műkorcsolyázóról egy hete derült ki, hogy egy december végén adott doppingmintájának vizsgálata pozitív eredménnyel zárult. Ezért a pekingi csapatverseny érmeit nem adták át - az oroszok megnyerték a viadalt -, s egészen hétfőig kérdéses volt, hogy folytathatja-e szereplését a játékokon. Az Orosz Olimpiai Bizottság az ilyenkor automatikus előzetes eltiltást felfüggesztette, ám döntését a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB), a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) és a Nemzetközi Korcsolyázó Szövetség (ISU) is megtámadta a nemzetközi Sportdöntőbíróságnál (CAS), mely ugyanakkor hétfőn helybenhagyta a határozatot.

A lausanne-i székhelyű CAS jelezte azt is, hogy döntésében kivételes körülmények játszottak szerepet, ezek egyike, hogy a WADA szabályai szerint Valijeva védett személynek számít. A CAS azt is kiemelte, hogy a doppingvizsgálat eredményét szerencsétlen időpontban jelentették be. A bíróság ugyanakkor magát a doppingesetet nem vizsgálta.

A CAS-bejelentéssel Valijeva a kedden kezdődő női versenyben elindulhat, viszont a csapatverseny végeredményét az nem érinti, így abban továbbra sem született döntés. A NOB közölte, hogy azokban a számokban, amelyekben Valijeva szerepel, az ügyének teljes lezárása után lesz majd éremosztás. Az ötkarikás testület "helytelennek" tartaná a pekingi olimpia alatt megtartani ezeket az éremátadó ceremóniákat.

A csapatversenyben a friss Európa-bajnok Valijeva szenzációsan korcsolyázott, a nők közül először ugrott négyfordulatost olimpián, rögtön kétszer is, s ugyan harmadjára elesett, de így is ő végzett az élen mezőnyben. Ő lett az első nő, aki négyfordulatos ugrást mutatott be, s nagy szerepe volt abban, hogy az orosz csapat az első helyen zárt, megelőzve az Egyesült Államok és Japán válogatottját.

A Nemzetközi Tesztelő Ügynökség (ITA) pénteken jelentette be, hogy Valijeva mintájában a doppingszerek közé tartozó trimetazidinre bukkantak. Ezt a szert a szívizom kezelésére szokták alkalmazni, egészséges ember szervezetében pedig javítja a vér oxigénellátását.

A sportoló ügyvédeinek védekezése alapján a szer úgy került Valijeva szervezetébe, hogy a nagyapjának felírt készítményt vette be tévedésből.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

OLIMPIA
A Rovatból
A dicsőség mellett anyagilag is nagyot aratott az olimpiai arannyal Liu Shaoang
Az egyszeri, 50 milliós jutalom mellett később az olimpiai életjáradéknak is örülhet.
MTI/Kovács Tamás - szmo.hu
2022. február 14.


Link másolása

Ahogy arról több cikkben mi is beszámoltunk, 500 méteres gyorskorcsolyában olimpiai aranyérmet szerzett Liu Shaoang.

A dicsőségen túl azonban azonnali 50 millió forintot is magáénak tudhat a fiatal sportoló

– emlékeztet a hvg.hu.

2020-ban a kormány megemelte az olimpiai sportolók jutalmának és életjáradékának összegét, olimpiai aranyért 50 millió, ezüstért 35,7 millió, bronzért 28,5 millió forint jár. A férfi váltóval, amely címvédőként a B döntőben lesz érdekelt szerdán, tovább gyarapíthatja ezt az összeget.

Mindemellett az olimpiai dobogósok 35 éves koruktól kezdve életük végéig jogosultak az olimpiai életjáradékra, amely aranyérem esetén az előző évi átlagkeresetnek felel meg, míg ezüstnél 70, bronznál pedig 50 százaléka az az évi nettó átlagbérnek. Liu két arannyal (egy Pekingben, egy Pjongcsangban) és két bronzzal büszkélkedhet, így a jelenleg érvényes, 403 600 forintos átlagbérrel számolva havi több mint 1,2 millió lenne az életjáradéka, a 35 éves korhatárig azonban még 12 éve van a sportolónak.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


OLIMPIA
A Rovatból
A téli olimpiák első magyar snowboardosa máris történelmet ír
Kozuback Kamilla és a cseh Sarka Pancochova az első nők, akik a hódeszka mindhárom szabadstílusú szakágában indulnak az olimpián.

Link másolása

Kozuback Kamilla, Magyarország első hódeszkás olimpikonja hétfőn indulhat a big air szám selejtezőjében a pekingi téli olimpián.

A sportoló édesapja, Jeremy Kozuback vasárnap arról tájékoztatta az MTI-t, hogy egy orosz versenyző nem áll rajthoz, míg egy japán sérülés miatt visszalépett, így lánya ott lesz a magyar idő szerint 2.30-kor kezdődő kvalifikációban. A döntőt kedden rendezik a pekingi Big Air Soukangon.

A 17 esztendős snowboardos eredetileg félcsőben szerzett kvótát - ebben a számban 19. lett -, de előtte slopestyle-ban is szerepelhetett, mert egy japán versenyző sérülése miatt bekerült a mezőnybe. Csakhogy a veszélyes pályán csupán néhány órát gyakorolhatott, így aztán múlt szombaton - első magyar pekingi szereplőként - 28. helyen végzett.

Kozuback csütörtökön kapott engedélyt, hogy tartalékként edzhessen a sáncon, így péntektől már ott gyakorolhatott. A hódeszkás sérülések miatt ebben a szezonban kevés big air versenyen indult - pedig ez a kedvenc száma -, legutóbb december elején.

A magyar szövetség tájékoztatása szerint Kozuback Kamilla és a cseh Sarka Pancochova az első nők, akik a hódeszka mindhárom szabadstílusú szakágában - slopestyle, félcső, big air - indulnak olimpián. Mindketten Pekingben rajtolnak.

A big air az egyetlen havas szám az olimpián, amelyet nem a hegyekben, hanem a fővárosi Big Air Soukangon, egy használaton kívüli hatalmas gyártelepen felépített ugratón rendeznek.

A versenyzők közel 80 méter magas mesterséges lejtőn csúszhatnak lefelé - valaki előbb lejjebb is jön, hogy ne legyen akkora lendülete -, és a megszerzett lendületből hatalmas ugrást hajtanak végre és közben több trükköt mutatnak be.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


OLIMPIA
A Rovatból
Továbbra is versenyezhet az olimpián a doppingteszten megbukott 15 éves orosz műkorcsolyázó
Kamila Valjeva kedden már jégre is léphet az egyéni versenyben, amelynek komoly esélyese. Doppingügye azonban már most beárnyékolja a teljesítményét.

Link másolása

Folytathatja a versenyzést a pekingi téli olimpián az az orosz műkorcsolyázó, akiről múlt héten derült ki, hogy még tavaly év végén pozitív doppingtesztet produkált - írja a BBC.

A 15 éves Kamila Valjeva még karácsonykor adott mintát, amelynek eredménye február 8-án lett hivatalos, egy nappal azután, hogy a fiatal sportoló megnyerte honfitársaival a műkorcsolyázók csapatversenyét. Az éremátadó ceremóniára éppen az ő doppingügye miatt nem kerülhetett sor, így a csapatverseny végeredménye továbbra sem hivatalos. Valjevát február 8-án ideiglenesen felfüggesztette az Orosz Doppingellenes ügynökség (Rusada), de a speciális helyzet miatt másnap visszavonták ezt a döntést. Az ügyet ugyanis bonyolítja, hogy az orosz lány még 16 éves, így a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (Wada) szabályzata szerint védett személynek minősül. Ez azt jelenti, hogy ha doppingolt is, hivatalosan nem azonosíthatják be, és ha szankcionálják, valószínűleg sokkal enyhébb büntetést kaphat, mintha 16 éven felüli lenne.

A Nemzetközi Olimpiai Bizottság, a Wada és a Nemzetközi Korcsolyázó Szövetség fellebbezést nyújtott be a Rusada határozata ellen az ideiglenes felfüggesztés feloldásáról, ezt azonban most a Sportdöntőbíróság elutasította.

Döntésüket azzal indokolták, hogy Valjeva 16 éven aluliként védett személynek számít a Wada Kódex értelmében, és nem ő tehet arról, hogy a pozitív doppingteszt-eredményt a téli olimpia alatt hirdették ki. Utóbbi önmagában is nagy szerepet játszott a döntésükben, mert szerintük súlyos problémák merültek fel a teszteredmény idő előtti bejelentésével kapcsolatban.

A Wada csalódott az ítélet miatt, szerintük a Sportdöntőbíróság nem alkalmazza a Wada Kódexben írtakat, amely nem engedélyezi azt, hogy kivételezzenek védett személyekkel - még kiskorúakkal sem - az ideiglenes felfüggesztések tekintetében. Tara Lipinski amerikai olimpiai bajnok műkorcsolyázó sem ért egyet a döntéssel: "Volt egy pozitív teszt, így szerintem nem is kérdés, hogy nem szabadna engedni őt versenyezni, függetlenül a korától és a teszteredmény közlésének idejétől. Úgy vélem, ez egy állandó heg lesz a sportunkban."

Az Orosz Olimpiai Bizottság és az Orosz Műkorcsolya Szövetség viszont nyilvánvalóan örül annak, hogy 15 éves sztársportolójukat nem függesztik fel. "Nagyon örülök, hogy a józan ész és az igazság győzött" - fogalmazott a szövetség elnöke, Alekszander Gorskov.

A Sportdöntőbíróság döntésének értelmében Valjeva kedden már jégre is léphet műkorcsolya női egyéni versenyében, amelyben aranyesélyesnek számít.

A doppingügye előtt már rekordot döntött azzal, hogy ő lett az első női műkorcsolyázó, aki négyfordulatos ugrást mutatott be olimpián. Kérdés azonban, hogy ha nyer, megkapja-e vajon az aranyérmet, ugyanis eddig a csapatverseny dobogósai sem vehették át érmüket Valjeva ügye miatt. Nem beszélve arról, hogy már így is nagy a felháborodás, hogy a 15 éves lány továbbra is versenyezhet, és ha egyéniben is olimpiai bajnok lenne, még nagyobb botrány lenne.

Az ügy már most is beárnyékolta az idei ötkarikás játékokat több szempontból is. Egyrészt azért, mert egy aranyérmes olimpikon keveredett doppingyügbe, másrészt mert egy 15 éves lányról van szó. Harmadrészt pedig azért, mert ismét egy orosz sportoló bukott le, Oroszországnak ugyanis így is hosszú a bűnlajstroma ezen a téren.

Az orosz sportolók éppen azért nem versenyezhetnek világversenyeken hivatalosan orosz színekben, mert az államilag támogatott doppingprogram miatt megtiltották, hogy Oroszország saját nevén és zászlaja alatt képviseltesse magát nemzetközi sporteseményeken.

A Wada Valjeva pozitív doppingtesztje miatt a környezetében lévőket is megvizsgálja, beleértve az edzőket, az orvosokat és minden más felnőttet is.

Link másolása
KÖVESS MINKET: